Caut integrat model SVI3102A

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Caut integrat model SVI3102A

Post by _BGD_ »

Buna ziua domnilor,

Sunt in cautarea finalului SVI3102A.
Imi este necesar pentru restaurea unui Technics SU-600.

Am gasit in strainatate, dar la costuri foarte mari, si nu merita.

Desigur, sunt dispus sa platesc piesa, la un pret corect, celui care o are disponibila.


Multumesc frumos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Caut integrat model SVI3102A

Post by momolo »

Singura solutie pe care o vad este sa gasesti o alta trancota, poate alt model care sa contina acelasi integrat sinistru. Insa sansele sunt slabe deoarece astea se arunca la tomberon dupa ce a crapat integratul. Eventual cauta in talciok la tiganii care aduc "prospaturi" din gropile de gunoi de la danezi, italieni si spanioli.
Dar nu merita efortul, trancotele cu asa ceva suna sinistru. Eu as folosi carcasa si traful la aplicatii DIY sau l-as duce la reciclare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Caut integrat model SVI3102A

Post by momolo »

_BGD_ wrote:Am gasit in strainatate, dar la costuri foarte mari, si nu merita.
Costuri mari?!?! :shock:

https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 38512.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.aliexpress.com/item/SVI3102 ... st=ae803_5" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Caut integrat model SVI3102A

Post by _BGD_ »

Salut,

Este un mic proiect de mestereala, mai mult nascut din mila calitatii conservarii estetice a micutei trancote sinistre. Cu mentiunea ca nu eu o sa fac mestereala, nu am cele necesare.

Talciok-ul este pe lista, da, am si optiunea asta in vizor, unde cred ca se poate gasi o jerpelitura donatoare.

Ulterior momentului mesajului tau, gasisem si eu link-ul cu produsul la 14 USD....e cam la limita acum, astept sa vad talciok-ul prima data, si eventualele propuneri de pe forum de la posibili vanzatori, si dupa o sa iau o decizie; nu ma grabesc.

Momolo, vreau sa iti inteleg putin gusturile si cunostintele despre capitolul trancote; poti, te rog, sa imi dai 2-3 exemple, de amplificatoare stereo, din '80 - '90, care se pot achizitiona SH la costuri decente (400-800 RON), si care, dupa urechea/experienta ta, sa fie demne de atentie (si nu catalogate sinistre)? Sau, care este limita inferioara a unui amplificator, ca sa treaca de nivelul trancota? Si aici ma refer la un anumit model, sau gama/serie, de la un anumit producator pe care alegi sa il dai drept exemplu.
Chiar sunt curios, si sper sa primesc cateva indicatii, sa mai citesc despre diverse modele/scule/etc.
Nu zic nu sa nu deschid ochii si la altceva :D

Multumesc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Caut integrat model SVI3102A

Post by momolo »

_BGD_ wrote:costuri decente (400-800 RON)
astea nu sunt costuri decente ci enorme. Mai ales pentru trancotele alea.

Totusi, mai cauta prin forumul asta (posturi vechi).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply