despre intoleranta si prostie

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

despre intoleranta si prostie

Post by momolo »

Primăria Sectorului 3 vrea să construiască un aqua parc și un parc de distracții în Parcul Pantelimon, valoarea lucrărilor fiind estimată la circa 112 milioane lei. Consiliul Local Sector 3 a aprobat luni caietul de sarcini și modelul de contract, proiectul urmând să fie făcut de companiile municipale. Potrivit documentelor, termenul de execuție este 6 luni, la care se adaugă două luni proiectarea. Proiectul prevede și reamenajarea parcului, de la construcția de noi alei, sisteme de irigații, până la amenajări peisagistice, iluminat, bănci, coșuri de gunoi și foișoare.
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... elimon.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Dovada ca suntem popor de rahat fara speranta de indreptare! La Consilii opozitia, in special USR voteaza contra la orice vine de la primarii pesedisti, caz valabil si la Primaria Generala si oriunde. Astia voteaza contra orice ar fi, numai contra sa fie, numai sa bage bete in roate.

"Problema" este ca nimic nu este cu desavarsire prost sau bun. Exista si proiecte, initiative bune, folositoare, care aduc mai mult bine decat rau. Cum nu exista nimic 100% bun sau 100% rau. Dar bizonii astia sunt permanent Gica Contra, asa inteleg ei ca trebuie facuta opozitia.

Pai ce asteptari sa am de la ei daca se comporta asa?! Cu ce sunt mai buni decat "ciuma rosie" ?!?! Daca vor ajunge la putere incepe acelasi circ de rahat rromanesc, adica puterea face ce vrea muschii ei, opozitia voteaza numai contra nebagata in seama, dialogul surzilor ?! Asta e democratie ?!

Stiu cazuri concrete cand mai ales astia din USR s-au opus la chestii bune si folositoare venite din partea primarilor pesedisti (inclusa si madam Firea), numai sa fie ei contra.

Vad ca acum o dau cu gunoiul, e ca aia cu "de ce nu ai bascutza?". Cu ce-i deranjeaza pe ei ca o cocina de spatiu asa zis verde va fi facut parc de distractii ?! Daca vor sa faca opozitie ar trebui sa moara cu pesedistii de gat pentru bordurile rosii din beton armat in timp ce asfaltul e praf, sa moara cu ei de gat pentru trilioanele de platani de 2500 lei bucata pusi in bezna mintii peste tot, pentru faptul ca bancile si cosurile de gunoi costa de 5 ori cat fac si sunt de zeci de modele diferite in loc de unul standard, pentru ca renovarile de drumuri sunt facute prost, canalele raman gropi si carosabilul se ingusteaza, etc, etc!

Acum au gasit motiv de indignare, ca vrea Negoitza sa faca parc in zona aia fosta talcioc de rahat!

Ii roade la pipota ca e o chestie buna care va aduce un pic de mai bine in viata amaratilor! Adica e un bine adus de pesedea.... nu de ei! Asa ca hai sa-l distrugem!

Asa cum ii rodea la pipota (mai ales pe USR-isti) ca madam Firea da pomana in bani la sarantoci sau ca da vouchere pentru biciclete! I-am votat pe USR-isti dar la faza asta NU-I UIT ! Au votat (cu bicicletele) numai contra si au bagat cat au putut bete in roate la chestiile astea! Care dealtfel sunt bune. Chiar daca sunt facute cu "jmenuri" pentru anumite firme jmechere, etc, etc, ramane ceva si pentru omul de rand! Chiar daca nu numai sarantocii beneficiaza, totusi o parte din ei s-au bucurat pentru aceste maruntisuri, pentru ca in general nimeni nu le da nimic la amarati!
Pana acum in 30 de ani toti primarii si haitele lor au furat la pansele, cisterne de udat pansele, drumuri proaste, etc, adica nimic direct pentru amarati, macar uite acum madam Firea da pomana la saraci chiar daca i se lipeste si ei pe degete! Care e solutia?! Sa nu mai dea nimic?!

Nu asa se face opozitie!

Cand exista o initiativa buna din partea Puterii, trebuie sustinuta! Asta inseamna civilizatie! Daca vor OPOZITIE, sa voteze pentru parcul de distractii pe maidanul cu rahat denumit in mod ipocrit, "spatiu verde" dar sa controleze cum se sifoneaza din bani si calitatea lucrarii finale! Insa ei au o singura atitudine COMODA, voteaza contra, in rest dorm in post si papa banul.

Un parc de distractii in balariile alea din Pantelimon e o initiativa buna care va bucura mai multi oameni si va face zona mai valoroasa si poate si mai civilizata! La cat mai multe, cu atat mai bine! Iar daca-i f_te grija de "spatii verzi" si pomi taiati, sa puna mana sa planteze sau sa se bata pentru plantare, ca locuri sunt destule! Evident, mai putini platani de 25K lei!

La faze din astea isi dau examenul astia din opozitie!

Numai ca noi suntem popor pizmas, chitros, rau, sa moara capra vecinului, "daca nu e de la mine il distrug, sa nu capete nimeni, nimic"! Daca am ajuns in opozitie ma roade la fiere ca ala care a castigat face si ceva bun! Chit ca in rest fura si face tampenii! Dar nu, a fi in opozitie inseamna sa demolez tot, sa trec cu buldozerul peste tot si sa iau MEREU de la zero, adica sa astept sa ajung la putere SI SA FAC LA FEL!

Oricum, pe mumiile penale si pi_dele din PNL nu-i mai votez in veci! De cand cu useleul li s-a declarat decesul politic si i-am taiat de pe lista, ii bag in seama numai daca se sparg in bucati si isi taie capetele unii la altii. Dar acum am deja mari probleme in a le gasi parti bune astora de la USR!.... Pana la urma, asa cum e "calitatea" generala, asa avem si clasa politica si orice!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by catacore »

momolo wrote:
Primăria Sectorului 3 vrea să construiască un aqua parc și un parc de distracții în Parcul Pantelimon, valoarea lucrărilor fiind estimată la circa 112 milioane lei. Consiliul Local Sector 3 a aprobat luni caietul de sarcini și modelul de contract, proiectul urmând să fie făcut de companiile municipale. Potrivit documentelor, termenul de execuție este 6 luni, la care se adaugă două luni proiectarea. Proiectul prevede și reamenajarea parcului, de la construcția de noi alei, sisteme de irigații, până la amenajări peisagistice, iluminat, bănci, coșuri de gunoi și foișoare.
https://www.hotnews.ro/stiri-administra ... elimon.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Astia voteaza contra orice ar fi, numai contra sa fie, numai sa bage bete in roate.



Stiu cazuri concrete cand mai ales astia din USR s-au opus la chestii bune si folositoare venite din partea primarilor pesedisti (inclusa si madam Firea), numai sa fie ei contra.

Uite, momolo, ca nu ai dreptate! Pentru chestiile "cu adevarat bune" ei sustin Puterea (putoarea, de fapt):
Deputatul PSD Florin Manole a anunțat, miercuri, că a depus, împreuna cu alți 42 de parlamentari din opoziție și din UDMR, proiectul pentru parteneriatul civil.

”Împreună cu alți 42 de colegi parlamentari de la PNL, UDMR și USR am depus astăzi proiectul de lege privind parteneriatul civil......."
https://www.stiripesurse.ro/proiectul-l ... 00563.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Asa ca daca ne punem curu' la bataie, avem sanse sa ramanem in europa.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Nu inteleg ce nu am eu dreptate si ce legatura are parteneriatul civil si ce am scris eu mai sus despre Primarii, parcuri si vouchere pentru biciclete?!?! Am impresia ca ai deficiente la citire/intelegere (pe text) pe langa faptul ca se deduce ca ai o fixatie contra poponarilor. Pe langa faptul ca ceea ce ai postat nu are nici o legatura cu Bucurestiul.

Cat ii priveste pe poponari, da, si eu sunt... sau eram impotriva si asa mai departe. Dar in timp mi-am dat seama ca lumea merge intr-un sens, nu neaparat sau automat rau. In fond, vorba aia, ce ma f_te pe mine grija ca doi poponari care oricum si-o trag in gaoaza si fac alte chestii scarboase, se "casatoresc" intre ei, se tin de mana, sunt fericiti ?!?!... Daaaa! Probabil asta e problema! Ma umple PIZMA cand ii vad pe altii FERICITI! Mama lor de poponari!
De ce ar trebui sa ma roada pe mine fierea ca astia se casatoresc intre ei, MAI ALES DACA LEGAL NU POT ADOPTA COPILASI! ..... Si, in fond, putem fi noi 100% siguri ca niste copii adoptati in familii homosexuale (poponari, lesbiene) sunt afectati, abuzati, poponarizati, etc, etc?! Daca cumva noi gandim ca niste primitivi din evul mediu?!?!

Eu unul cred ca problema asta cu homosexualitatea vine din nastere, adica asa se naste omul, cu chestia asta la cap. Adica asa ai venit pe lume, poponar, lesbiana sau normal.

Faptul ca unii au o tendinta mai pronuntata sau mai putin pronuntata iar societatea si mediul ii poate impinge ori sa se manifeste, ori sa se reprime, asta e alta discutie.

Dar eu nu cred ca un copil normal crescut de doi poponari sau doua lesbiene va deveni automat homosexual si automat anormal. Dimpotriva, cred ca e un lux sa ai doua mame in loc de una sau doi tati in loc de unul. Mai bine ne-am uita cati copii (toti in familii normale alcatuite din barbatul + femeia, asa cum se dorea la referendum) se duc la culcare de foame, sunt batuti crunt, li se da alcool de mici, parintii se paruiesc in fata lor sau mai rau, si-o trag beti in fata lor, ba unii parinti abuzeaza de copii si parintii aia nu sunt poponari!

Hai mai bine sa vedem cati parinti ("normali" , adica barbatul+femeia) alcoolici fac viata copiilor lor un cosmar, copii facuti la bautura, multi iesiti debili!

Dar nu, IPOCRITI (in cultul nostru CRESTIN si mai ales ORTODOX) ne f_te grija ca poponarii vor sa se marite/insoare intre ei! Suntem oripilati!.... OK! Si eu sunt socat cand mai vad parade poponare, nici mie nu-mi place sa vad ostentativ anumite chestii.... dar, totusi, de ce le-am interzice dreptul sa-si traiasca viata asa cum vor ei atata vreme cat nu deranjeaza efectiv pe nimeni?!?! Inafara ca arata respingator...... Dar tiganii borati, negrii si mirositori nu deranjeaza prin aspectul respingator?!

Problema este de civilizatie si mai ales toleranta. Vad ca popoare MULT mai evoluate ca noi au acceptat chestiile astea si nu fac mare caz, nici nu au fost afectate. Nu stiu daca ai uitat, dar facem parte din UE si ca pondere in economia UE reprezentam fix un partz, adica in caz ca Romania este expulzata maine din UE, probabil ceilalti nici nu-si vor da seama! Inca nu suntem in stare sa ne conducem singuri, la alegeri alegem penali si apoi ne miram ca astia modifica legislatia ca sa poata fura si mai mult! Ne fug milioane de cetateni si ocupam locul 2 pe planeta dupa Siria. Toata Europa e plina de borfasii, curvele, tiganii si cocalarii nostrii. Ar trebui sa ne miram cum naiba ne tolereaza aia prin Vest?! Noi sa fi fost in locul lor, asa "toleranti" cum suntem, am fi expulzat tara sursa de mizerie umana! Insa iata, ei inca ne rabda!

Iar noi acum, mari crestini, salvam lumea de poponari si musulmani! Nu avem drumuri, nici spitale, scolile sunt glume proaste, juma' din copii umbla flamanzi si murdari, juma' din populatie se caca intr-o groapa sapata in curte dar.... salvam crestinatatea!..... Apropos, by the way, sunt cam multi poponari in randul BOR-ului iar de catolici ce sa mai spun, aia nu au numai gaozari, dar si pedofili! (probabil nici la noi nu e lipsa! ...si cam in toata lumea problemele sunt raspandite uniform, chit ca vrem sa nu sa le vedem).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by catacore »

momolo - take it easy, man!

Zisesem si eu, mai in gluma, mai in serios, de USR-isti ca le place opozitia, aia cand stau aplecati la 90 de grade, si cu pantalonii in vine. Tu ai zis ca ei se opun la tot ce vine dela putere (chiar daca era la topicul despre Bucuresti), si eu ti-am semnalat ca nu-i chiar asa. Au si ei o agenda. Daca nu am avea problemele pe care le avem cu coruptia, sunt sigur ca principala lor preocupare ar fi sa ne aliniem la standardele popoccidentale.

Pe de alta parte nu pot sa nu observ ca fiecare interventie de-a ta incepe prin jignirea pre-opinentului, care niciodata "...nu intelege nimic, e bizon, primitiv sau chiar rauvoitor". Deci dela asta plecam. Dupa care incepe un lung sir de demosntratii, din care se deduce cat de educat, erudit, smart, etc. este momolo. Care oricum face ce are chef, doar e la el acasa (apropos de "chestiunea Petrescu/greiere" - "inca nu am chef sa te dau afara" - sau ceva de genul asta). Ce sa mai vorbim de "regulament" cand cel care il alpica e discretionar (vezi "cazul remoteviewer" - ar fi trebuit sa-i dau ban/avertisment, dar......-erau prieteni pina nu demult). Sau "cazul Solo" care te-a comparat cu Vadim. Si dupa doua luni dela treaba asta, inca iti incepeai raspunsurile la postarile lui cu "hai sa-ti spuna Vadim cum sta treaba". Ca tot ziceai, pe undeva, ca ai memorie excelenta. Si nici nu tii ura/pizma sau alte de-astea. Insa comparatia asta nu poti s-o uiti, sunt sigur. Adevarul e incomod, nu-i asa?

Dincolo de astea, din punctul meu, tu esti complet pe dinafara la a intelege ce se intampla in lume.

- copilasii vor avea lux-ul a doua mame? Si nici un tata? Sau mai bine super-luxul a doua mame si doi tati. Sa poata avea si adultii menage a quatre, daca asa le place. Sau a cinque....
(stiu caz in Franta, doua lesbiene care au hotarit, ambele, sa ramana gravide cu "banca de sperma". Ce-s copiii aia, ca grad de rudenie? Ce o sa se intample in 2-3 generatii, or sa se casatoareasca poate fratii intre ei, samd. fara sa stie ca-s frati de sange)

- ce iar nu intelegi (si aici te inscrii fara probleme in valul general) e ca nimeni (din biserica) nu are nimic impotriva poponarilor, dimpotriva. Biserica doreste salvarea pacatosilor, nicidecum pedepsirea lor. Biserica are probleme doar cu pacatul in sine. Pe pacatosi incearca sa-i intoarca.

- civilizatia asta a vestului vine la pachet cu ateismul, poate ai observat treaba asta. Ce nu au reusit comunistii cu forta, in 80-100 de ani - sa starpeasca crestinismul - reuseste cu brio "civilizatia" vestica. Si aici intra tot ce stim, dela corectitudinea politica, la toleranta si promovarea lgbt. De altfel, cand iti merge bine si ai de toate nu te mai gandesti la "cele sfinte", nu-i asa?

- in curand, daca mai scrii pe-aicea cuvinte ca poponar sau altele, vei fi considerat homofob (sau orice alt fel de "fob" - depinde ce cuvant ai scris) si vei fi "ridicat". Va fi o noua dictatura, asa, cu zambetul pe fata. Deja minoritatile (de toate felurile) au mai multe drepturi decat "majoritatile". I s-a pus deja numele: dictatura minoritatilor. Asa ca mai bine inveti sa fii corect politic, adica sa nu mai spui nimic, vorbind totusi - mie imi aminteste de orele de cunostinte social-politice (CSP) din liceu ;)

- eu sincer m-am bucurat enorm in 2007 cand "vestul" si-a deschis portile si noua. M-am bucurat stiind ca 90% dintre tzigani vor pleca. Daca-mi amintesc bine, primii care au capotat au fost francezii - care ne facusera intoleranti, etc. cu tziganii, asta pina cand au ajuns tziganii la ei. Dupa care i-au expulzat, pur si simplu. Marii toleranti din vest. Am inteles ca cea mai mare ura din Europa (asa, pe scara urii intra-nationale) e in toleranta Belgie, de unde vin toate discursurile corecte politic, dealtfel. Baietii astia, politicienii, sunt cei mai mari mancatori de rahat pe care i-a vazut omenirea. Acelasi bull-shit pe care il auzi ca "politica de baza" in companii si corporatii, si de care eu is satul pina la refuz. Mai ales ca de aceeasi demagogie am avut parte, din plin, si dela comunisti. Totusi, vesticii cam pun botul, la ei treaba asta nu e chiar asa veche, plus ca spalarea pe creier, cred eu, e mai avansata la ei.

- suntem noi mai intoleranti in primitivismul nostru? Atunci de ce avem noi cea mai mare populatie de tzigani din Europa, plus, pina inainte de 1940, vreo 750 mii de evrei? Pe care nu-i prea dorea nimeni la vest de Tisa?

- dincolo de toate, citeste despre grupul dela Frankfurt si vei vedea ca "laboratorul" din care ies toate aceste bunatati nu e in estul primitiv, ci in vestul civilizat (inclus usa). Si exact in mediul academic, doar comunistii au demonstrat/constatat ca nu prea merge "cu pumnul", deci metodele trebuiesc rafinate.

Nu, nu salvam lumea. Macar pe noi sa ne salvam....
* * *
Pronosticul meu: imi vei da "marele ban definitiv" (daca ai chef ;) )

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Sincer, ma plictiseste sa citesc ce ai scris (pentru ca te repeti). As fi vrut sa gasesc ceva interesant, macar cu umor sau inteligent in ceea ce ai scris (pentru umor trebuie totusi inteligenta si educatie).

Intoleranta si prejudecatile pot capata infinite forme ca si prostia. Asa cum zice si Plesu, "-Universul si prostia sunt infinite.... Am dubii legate de primul!"

Exista forme de prostie extrem de sofisticate... si citind ce ai scris mai sus, am revelatii in acest sens! Cum s-ar putea denumi mai bine intoleranta, decat prostie?! In stare pura! Iata, si extrem de sofisticata! Impanata cu credinte "nationaliste" (de rit vechi). O suma de fixatii (fixisme) mostenite si adanc plantate in minte. Ma pot referi si la strigatul mitocanului, "-Vreau libertatea sa ma manifest mitocan! Am dreptul la traiesc in mitocania si primitivismul meu! La naiba cu regulile si legile pe care vor unii de dincolo sa mi le impuna! Eu vreau sa put liber in putoarea mea traditionala! Asa am pomenit, asa mor! Mitocan, intolerant, rigid, fixist!"

Lumea merge intr-o directie. Daca unii vor invers, e treaba lor. Dar se poate numi la un moment dat ca au pierdut trenul.

Remarcabila si urmarirea activitatii si a ceea ce am scris, nu asa la modul general de impresie, ci la modul de a cita anumite momente! Asta arata o anume preocupare.
Iar logica.... biata de ea! Vadim s-ar rasuci in mormant daca unul care cica il imita ia partea poponarilor! :lol:

Esti o fire conflictuala si de fiecare data cand postezi cauti conflictul (mai ales cu mine, si inca de multa vreme). Nu-ti ascund impresia despre tine dupa ce am citit de-a lungul vremii interventiile tale, adica te consider marlan, prost educat si fixist (cu idei fixe si ochelari de cal). Nu inteleg aversiunea impotriva mea pe care ai manifestat-o de multa vreme !? (nu inteleg motivul). Posibil sa nu rezonezi, adica sa gandesti opus la ceea ce exprim eu si in cazul asta un om normal isi vede de treaba, nu e musai sa fie de acord si nu-l opreste nimeni sa-si exprime civilizat (fara "flame") ideile proprii.... Daca e capabil! :roll: ..... In cazul tau am ajuns la concluzia ca nu esti capabil. Doar unul cu probleme (frustrat/ Bizon?) "se ataca" si "intervie". Sau aversiunea (foarte evidenta) vine din alte motive pe care nu le cunosc, deoarece nu te cunosc, esti un perfect anonim.

Mai sus ai postat ca un bizon (cu idei fixe). Faptul ca te simti complexat ar trebui sa-ti puna diverse intrebari despre tine. Fiecare ne vedem (oglindim) in ochii altora si cand vorbim despre ceilalti la modul conflictual, vorbim defapt despre noi. Nu stiu sa fi existat epoca istorica in care vorba populara, "-Hotul striga hotul!" sa se demonstreze mai mult si mai des ca in prezent! Nu ai nici argument pertinent/logic/valabil impotriva a ceea ce am exprimat (acum sau alte dati), ai numai "caraterizari" si jigniri, simple rabufniri de ura.

Din acest forum am eliminat de-a lungul timpului toti indivizii care seamana/provoaca conflict. Exista oameni care din fire sunt conflictuali (voit sau nevoit. Cei involuntari sunt la fel ca cei care put; de obicei ala care pute e singurul care nu simte mirosul).

De obicei cauza e simpla, sunt bizoni, marlani, intoleranti, au prea multe convingeri 100%, fanatismul e una din cauze dar mai ales LIPSA EDUCATIEI ELEMENTARE (cei 7 ani de acasa). Poate fi cazul unor oameni fara scoala dar si multor oameni cu scoli si diplome. Mitocania si marlania nu se pot spala cu diplome, apa si sapun, nici nu poate fi acoperita cu parfum. Asa cum nici ura, intoleranta, rasismul, nu pot fi camuflate sub diverse ambalaje "nationaliste". Nu cred ca ai fost tu vreodata victima la "politica minoritatilor" care "asupresc majoritatile" si tare ma tem ca nu ai nici o legatura cu toate cate le insiri aici, inafara de lectura si, "si ai auzit despre..."

Deoarece acum ai incalcat in mod evident regulamentul, nu ma obosesc sa citez deoarece as fi nevoit sa te sterg/banez (regulament care imi permite sa sterg si sa banez fara sa dau explicatii si socotela) ai (inca un) avertisment; la urmatorul nu te mai iert si te banez definitiv, nu temporar ca in trecut.

PS
- suntem noi mai intoleranti in primitivismul nostru? Atunci de ce avem noi cea mai mare populatie de tzigani din Europa, plus, pina inainte de 1940, vreo 750 mii de evrei? Pe care nu-i prea dorea nimeni la vest de Tisa?
daca ai fi citit carti si ai fi judecat fara ura si fara intoleranta/rasism, ai sti ca in prezent avem ZERO din comunitatea aia mare de evrei, ai fi stiut ca in timpul lui Antonescu evreii (zeci de mii) au fost exterminati ca in Germania nazista, ai fi inteles ca una era situatia in Romania INAINTE de 1945 si cu totul este alta de acum..... intelegi daca te uiti in oglinda si te vezi!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by catacore »

momolo wrote: Fiecare ne vedem (oglindim) in ochii altora si cand vorbim despre ceilalti la modul conflictual, vorbim defapt despre noi.

De obicei cauza e simpla, sunt bizoni, marlani, intoleranti, au prea multe convingeri 100%, fanatismul e una din cauze dar mai ales LIPSA EDUCATIEI ELEMENTARE (cei 7 ani de acasa). Poate fi cazul unor oameni fara scoala dar si multor oameni cu scoli si diplome. Mitocania si marlania nu se pot spala cu diplome, apa si sapun, nici nu poate fi acoperita cu parfum.
Inteleg ca vorbesti despre mine/ceilalti la modul conflictual, deci te caracterizezi. Sunt perfect de acord cu ceea ce scrii, respectiv cum te caracterizezi.

Eu insa nu-mi permit sa-mi scriu parerea despre tine, nu vreau sa te jignesc. Mai ales ca ai facut-o tu, mai sus.

Si cred ca am aflat si ce te deranjeaza cel mai mult. Un fel de "concurenta intelectuala".

In rest, ramai vataf in teleormanul tau!

Ultimul argument la tine tot pumnul ramane.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Ti-ai cerut-o, ai capatat-o, esti eliminat definitiv de aici.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BUCURESTI, probleme la zi dar si arhive, istorie, etc

Post by momolo »

Sunt unii care au de recuperat mai mult decat avem noi (mai sus exemplu cu un urangutan local. Dar iata, in Pakistan sunt urangutani si mai primitivi!):

https://www.agerpres.ro/mondorama/2018/ ... ie--202323" onclick="window.open(this.href);return false;
.....
Acest verdict ar putea suscita furia mediilor religioase fundamentaliste, care cer de mai multă vreme executarea Asiei Bibi. Islamişti radicali au ameninţat în ultimele săptămâni judecătorii care se ocupau de caz, atenţionându-i în legătură cu un verdict favorabil. "Musulmanii pakistanezi vor lua măsuri adecvate la adresa judecătorilor (...) şi îi vor duce spre un sfârşit oribil", au ameninţat responsabili ai Tehreek-e-Labaik Pakistan (TLP), grup religios extremist devenit partid politic. "Adoratorii Profetului nu se vor da înapoi de la niciun sacrificiu", au afirmat ei.

Miercuri, securitatea în capitala pakistaneză Islamabad a fost puternic întărită, cu baraje pe străzi, mai ales în apropierea cartierelor unde locuiesc magistraţii şi comunitatea diplomatică.

Asia Bibi, mamă a cinci copii, fusese condamnată la pedeapsa capitală în urma unei dispute cu femei musulmane, care i-au spus unui cleric dintr-un sat din provincia Punjab ca aceasta a făcut "remarci peiorative" la adresa profetului. Scandalul a început după ce femeile musulmane i-au reproşat lui Bibi că le foloseşte paharul pentru a bea apa. Ele au argumentat că Bibi nu poate face acest lucru, pentru că nu este musulmană.
.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: despre intoleranta si prostie

Post by kaav »

Ce este fundamental important este faptul ca cei de sus, in aspectul care iar pune pe o treapta superioara umana, a meritocratiei, este faptul ca ar trebui sa accepte COMPLET faptul ca ei nu isi mai apartin lor, deci faptul de a fi ''vedete'' megalomane la nivelul asta de sus, este un aspect patologic, pentru ca poate afecta instant viata multor oameni nevinovati. In lumea asta e posibil sa nu plateasca, dar lumea asta nu este singurul nivel al realitatii. Ei apartin idealurilor care le motiveaza existenta ca si rotita intr-o functie publica, rotita care nu trebuie sa fie mecanica si un ''yes men'' ca ultimul idiot fata de sefi obtuzi. Idealuri care trebuie sustinute concret, fara frica, cu consecventa - un rezultat al faptului ca chiar stiu ce fac daca chiar si-au asumat o pozitie superioara. Cand ei decad la nivelul barfei si intrigi, sunt instant sub nivelul unui om neputincios.
Noi momentan, suntem condusi de submediocri, pe multiple planuri . De unde siguranta acestei afirmatii? - care este nivelul acestei tari, in acesta secunda, nu maine, nu ieri, acum??
Simbolul chinezesc cunoscut de toata lumea ca si ''ying si yang'' nu a rezistat in timp din criterii ''estetice''. Faptul de a fi contra cu orice pret la diverse valori care tin de normalitate, deci nu chestii deviante, denota mediocrita sufleteasca, abia apoi intelectuala. Am cunoscut oameni din PSD si as minti daca as spune ca sunt lipsiti de inteligenta, chiar deloc, dar nu este suficient. Nimic nu e absolut rau sau absolut bine nu inseamna ca inghit ca o gasca ce spune altcineva, cat faptul ca recunosc un principiu de functionare a realitatii, si adevarul nu este propietatea nimanui, el apartine celor care sunt capabili sa-l inteleaga - in propria viata si implicit in exteriorul ei. Democratia inseamna un singur lucru fundamental. Eu/tu/noi suntem (cei fara functii publice) - suntem in adevaratul sens al cuvantului motivul pentru care exista cuvantul ''democratie''. Cei mai aproape de ''pacat'' sunt cei care si-au asumat faptul de a apara legal adevarul si valorile perene care din motive de a evita munca in final, pe motive de ''elitism'', vor scaun de domnie neaparat, daca au ocazia sa o evite orice efort real, efort care nu e neaparat vesel, confortabil, adica ceva in cadrul caruia dai ceva din tine ca sa iasa treaba buna, etc. E mult mai facil sa pari, decat sa fi, acolo sus si oriunde. Este vorba de confuzia de planuri, confuzie care daca nu ai un minim de educatie, pur si simplu nu ai cum sa o remarci. Nu suntem animale deci trecem obligatoriu prin diverse trepte de intelegere, care odata pricepute, chiar te schimba (in bine de preferat)

User avatar
Kosta
Posts: 5
Joined: 03 Dec 2018, 07:25

Re: despre intoleranta si prostie

Post by Kosta »

Trista situatie! Ma uitam pe Facebook, toata lumea o ardea intr-un patriotism gretos de 1 dec cum ca ce mandri sunt ei ca-s romani! Cred ca 90% dintre astia nu au iesit inviata lor la vot, iar 10% au votat psd-istii ma-sii! Astia suntem :roll:

Post Reply