Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by acustik »

bongiorno, uitasem sa te intreb, Spendor SP2/3R le-ai avut si tu pe Naim? ce surse recomanzi in aceasta configuratie, in plus fata de un Naim CD5i. care, apropo, este clar peste CD playerele ce le mai am prin casa? :D Presupun ca suportii pe 4 picioare trebuie sa fie strict la inaltimea de 45 cm pentru auditie optima, insa sunt pretentioase la pozitionare, mai ales fata de peretii de bloc?
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Boxele sunt ale unui prieten. Au fost ascultate intr-o camera de 14-15mp. Standurile le estimez la 45 maxim 50 cm. Nu mai mult. Inaltimea standului e foarte importanta la bookself in functie de marimea incintei, a driverelor si a inaltimii pozitiei de ascultare.
Reamintesc ca trebuie cadru sau numai cele patru puncte de sprijin sub incinta pentru ca rezultatul sa fie corect.

Ce sa mai zic....
Incintele sunt medii spre mari pentru niste bookselfuri. Nu mai tin minte exact cu ce erau amplificate atunci dar sursa era de calitate si am ascultat simfonică ....nu jazz cu trei patru instrumente. Sunet minunat.
Scena, sunet Mare, claritate, naturalete, neobositoare, corzile foarte bine reprezentate. Nu bubuiau. Mai e ceva. Prietenul nu le-a repus in vanzare si le are de ceva timp. De obicei le schimba repede....
Nu are Naim dar in trecutul lor au fost cantate cu Naim la fostul propietar. Standurile au fost facute pe comanda de fostul propietar.
Prietenii ma stiu. Pun a 9-a , partea a patra, ascult si de obicei stramb din nas. La aceste incinte am ramas pe canapea si ....m-am minunat. Sehr Gut !
Daca ai XS mk1 atunci poti folosi cu succes o sursa Naim dar nu e bai de ai alta sursa. Ampul nu e pretentios la sursa dar sursa Naim NU suna bine pe orice amplificare. Testat. Naim spune ca Cd ul lor suna super In setup cu ampul lor ! E o chestie de matching. Eu am un cd5si. Pe Electrocompaniet Eci 1 suna jale. Pe Classe de mii de $ suna Divin si pe amp Naim suna super. Fix.
Toti producatorii au chitibusarii de felul asta.
Am ascultat Spendor din ultima generatie si
.. nu imi plac. E dar nu e. Momentan sunt pe Piega. Ribonul Piega imi place maxim desi... am o slabiciune pentru BW Nautilus. Ribonul e... detaliat fara sa tipe, deranjeze si de cand il ascult e mai greu sa imi placa boxele cu calota pe inalte. Bineinteles ca Grundig rules dar iti mai dau un hint. Poate gasesti ceva Dynaudio Contour. 1.3, 1.4... dar sa probezi. Nu stiu cum merg pe XS dar sunt incinte foarte bune.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by acustik »

Multumesc pentru raspuns. :D
Apliful e XS intr-adevar si... intr-adevar sesizeaza diferentele clar intre surse, distinct, pentru ca altfel suna aceeasi piesa redata pe un CD player Arcam, altfel pe Philips, Marantz, altfel pe Sony sau pe un DAC Arcam, si deosebit pe Naim 5i.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by acustik »

Revin cu o noutate: am avut ocazia sa ascult , mai bine spus, sa testez ampliful meu pe o pereche de B$W 604 S3 si o pereche de ProAc Tablette 8 . Cu toate ca B&W-urile m-au impresionat in prima faza prin forta, bass, imagine stereo , (probabil si marimea fizica), am ramas cu adevarat uimit de sunet abia dupa ce am trecut la "cutiutele"de la ProAc; poate o sa zambiti, insa pentru mine prima intrebare a fost: de unde pot scoate aceste jucarii un sunet atat de...mare(?!). Sincer, sinergia Naim XS si ProAc tablette 8 mi s-a parut una foarte buna. Muzica clasica, in special cea cu orchestra mare(de ex.simfonia 8 de Gustav Mahler) a sunat cum nu am mai auzit-o pana acum. Cu siguranta ca bass-ul e limitat fata de B&W, insa , in opinia mea, este exact cat trebuie, si restul calitatilor (in special claritatea si separatia) cred ca sunt punctele forte ale acestor boxe care te fac sa uiti de alte limitari.
Cred ca saptamana viitoare, daca am noroc, voi asculta altceva, daca am noroc sa ajunga proprietarul in tara, si anume Vienna Acoustic , cred ca Haydn(?).Revin cu impresii...personale evident :mrgreen:
Pana atunci, daca aveti dispozitie, timp si placere va invit sa imi impartasiti in continuare si din experientele voastre, care ma ajuta foarte mult. Multumesc! :D
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Catalin K.
Posts: 32
Joined: 25 Nov 2018, 09:17
Location: Craiova

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by Catalin K. »

bongiorno wrote: Bineinteles ca Grundig rules dar iti mai dau un hint. Poate gasesti ceva Dynaudio Contour. 1.3, 1.4... dar sa probezi. Nu stiu cum merg pe XS dar sunt incinte foarte bune.
Am citit cu placere intregul topic, am fost si eu in o vreme fan Grundig box, dar nu mi-au trecut prin mana decat box 650, 706a, 850 si 1000. La care Grundig box va referiti ca sunt de exceptie "rules", as fi curios sa le mai incerc si eu. Intreb sincer, cu stima, Catalin

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Grundig raman marea mea placere vintage. Imi plac box 400, 650 si 850 fiecare in camera potrivita. Amplificarea trebuie sa fie musai Grundig. Dupa gust poti incerca si HK din anii 70. Cabluri de 4m litate cupru maxim 1,5 sectiune. In pozitia corecta poti obtine o scena excelenta.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by kaav »

bongiorno wrote:Grundig raman marea mea placere vintage... Amplificarea trebuie sa fie musai Grundig...
:roll:

Nu te cunosc prea bine (recunosc ca nu face parte din prioritatile mele sa iau la puricat serios, oamenii care nu ii cunosc direct) dar avand in vedere ca ti-ai exprimat de-a lungul timpului faptul ca ai experiente cu tot felul de utilaje audio, ma surprinde atititudinea asta. Ce sa ma fac acum ca eu am alta statie decat Grundig? Sunt cumva intr-o eroare (mare ?) :mrgreen:
Ce este curios, e faptul ca oricine mi-a intrat in casa si a auzit sistemul meu care din punct de vedere financiar costa cat o ''trotineta'' a ramas surprins ca vreau sa schimb ceva la el. Oameni obisnuiti, simpli fara ifose. Am banuiala ca nici statia si nici boxele nu sunt de vina cu adevarat cat sursa (in cazul meu). Ca sa pun paie pe foc nu ai autorizatia sa batii campii cata vreme nu esti ignorant in scule cum sunt eu.
Numa' bine.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by kaav »

Bulele papale nu le debiteaza oricine. Detest faptul ca sunt nevoit sa citesc ''intre'' randuri, detest ''inteligenta'' care nu aduce nimic pozitiv pe termen lung. Aici este un micro cosmos care refleta atitudinea reala a resentimentelor globale. Este atat de simplu sa taci si sa vorbesti in acelasi timp. Din fericire nu sunt intelept, e prea ieftin :wink:

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Scuze Momolo de offtopic !

Kaav, e bine ca recunosti unele lucruri dar nu o faci pana la capat. Ce sa am eu cu tine ? Ce sa am cu statia ta ? Aaaaa daca folosesti Onkyo sa zicem, cu boxe Grundig Box atunci zic ca nu suna cum trebuie sa sune. Dar.... eu zic asta si e parerea mea. Daca faci asta si tie iti place atunci e treaba ta dar nu e sunetul Grundig. Mai cunosc tot felul de oameni care asculta boxe Grundig cu diverse ampuri si zic ca sunt proaste boxele. Evident nu e corect dar bizoneala exista si in audiofilie. Noroc ca Max Grundig era un om normal la cap.
Daca ai alta statie sa fii sanatos ! Fiecare alege ce ii place. Eu am raspuns la o intrebare si ce sa vezi ca nu era a ta. Te exprimi si nu citesti. Adica citesti sau citesti si nu intelegi. Nu am nimic cu statia ta. Nu ma intereseaza. Grundig e alegerea ME A vintage. A MEA. Ce ai tu cu placerea mea ?
Te bagi ca bazaitoarea in lapte. Pe bune.
Vrei sa dai bani putini si sa ai sunet haudiofil ? Iti iei niste boxulice si ampuri de la Grundig si ai sunet. Cam asta e. Vrei sa arati la prieteni ce scule fitoase ai, dai mii de ieuro si iti iei scule frumoase si bei un coinac cu pretinii...
Nu te opreste nimeni. Eu nu am si nu dau banii pe asa ceva. Fiecare cat poate. Sa nu crezi ca nu am ascultat scule scumpe si foarte scumpe. Am ascultat cu atentie si am tras linie. Am alte valori.
Hai sa ne respectam !
Nu ne cunoastem si dupa ce ai scris, nici nu e cazul.
Mai bine taceai ca erai mai inteligent. Cred ca trebuie sa te iei de mana cu nea Ilici.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by acustik »

Totul e o chestiune de alegere; inclusiv in muzica.Simplu, nu?! :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by kaav »

bongiorno, pot ignora faza cu musca atrasa de lapte, sunt cateoda impulsiv, am reactionat la o generalitate care nu m-ar fi deranjat la un incepator. Cioran spunea intr-o maniera foarte simpla/directa ca defectele noastre care ni le suportam de bine, de rau, la alti le gasim inacceptabile :lol:
Nu ma supar la modul serios pe tine ca oricum am altele pe cap. Ma deranjat un pic faza cu iliescu dar no, nu poti sa le ai pe toate. Recunosc ca spun chesti provocatoare cateodata, tocmai din cauza ca nu mai cred demult ca o idee, fraza sau concept poate surprinde realitatea si sa o poata ingheta ca intr-o poza de care sa te folosesti cand vrei, tot timpul. Conteaza (parerea mea) doar emotia nuda a trairi care mai tarziu, gerereaza o reactie asumata. Exprimata in diverse moduri, strict dependente de context. Daca esti sincer pe filmul cu Grundig, de ce nu deschizi un topic separat? Cred ca ar merita.
acustik, simplitatea e complexa :D
Apreciez ca nu ai fost impulsiv ca si noi (eu si bongiorno) si sper ca nu te-ai suparat prea tare ca topicul tau nu este complet la obiect. Momentan, sper.

maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by maltezul »

Sunet audiofil...
bongiorno...te rog..poti sa imi explici ce inseamna "sunet audiofil"..tot intalnesc expresia asta si... :roll:

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Kaav, merci. Poate ar fi bine sa ne cunoastem. Nu pot sa ma supar pe cineva daca nu il cunosc. Pentru mine Grundig e prima dragoste audio si asa va ramane. Evident ca numai aparatele pana in momentul preluarii de catre Philips. Nu deschid eu aici un topic pentru ca multi nu vor crede si oricum sunt destule topicuri in Italia unde sunt cei mai multi fani. Cauta pe net.
Pentru mine, un sunet audiofil este cel care permite recreerea unei pozitii reale a orchestrei care l-a produs. Ceea ce inteleg prin pozitionare, adancime si inaltimea unui instrument care canta pe o scena ...sa zicem. Viorile in dreapta, tobele in spate, centru sus, vocea pe centru sau nu, sau in cazul unui tobosar, corespondenta pe latime si inaltime a ceea ce loveste. Evident e important ca sunetul sa nu doarma, sa fie spontan ca in realitate. Am ascultat sisteme care redau exact ce vedeam pe ecran.
Evident sunt si melodii alcatuite in intregime de inginerul de sunet. Acolo, el determina pozitia si adancimea.
Sa nu uit. Boxele trebuie sa ,,dispara" iar imaginea sonora sa se desfasoare in spatele lor. Daca toate sunetele sunt in fata pe linia boxelor... atunci sunetul e tabla si mai sunt multe de facut.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by kaav »

Bongiorno, sanatosi sa fim si daca vre-o data se iveste ocazia sa schimbam o vorba direct, de ce nu. Ai facut o sinteza de ''dex'' despre acesta fata morgana a reprezentari sonore care o poate oferi un sistem audio. Indirect, mi-a relevat a o mia oara ca spatiul acustic conteaza enorm. E bine de stiut si tinut cont intotdeauna de el. Pe mine ma consoleaza faptul ca muzica care imi place, o accept si reprezentata imperfect - si din cauza calitatii precare de multe ori si a spatiului neadecvat. Putea fi mai rau, sa ma fi cramponat in defecte si sa nu mai fi remarcat aspectele bune (muzica in sine)
Consider ca i-ai oferit cu ocazia asta si un raspuns lui acustik si nu numai si tot ce conteaza si aici suntem intotdeauna singuri - in functie de genul de muzica preferat si experienta cu sculele + asteptarile care tin de ce aroma timbrala satisface intim, doar persoana in cauza stie ce e mai bine si daca nu stie clar de la inceput, afla in timp ce cauta.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Am uitat sa mentionez camera. O camera neprietenoasa poate ruina chiar si sisteme foarte bune. O camera buna poate face multa economie in bugetul ascultatorului. O poveste fara sfarsit si cu multe variabile, una mai importanta ca alta.
Stau in camera si am un televizor in spate stanga si unul in camera alaturata departe in dreapta plus diverse zgomote produse de cei care sunt in casa. Ideal ar fi ca o inregistrare a ce aud sa poata fi replicata intr- alta camera de un sistem 2.0 si sa inchid ochii avand aceeasi reprezentare spatiala a surselor de sunete. Cam asta e.

Post Reply