Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by maltezul »

Ok...
" O camera buna poate face multa economie in bugetul ascultatorului."...la ce anume te referi cand spui economie la buget?

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Cine stie intelege. Cine nu, sa caute si sa gandeasca. Experienta costa timp si ....bani. Nu spun mai multe pentru ca s-a scris mult pe tema asta. Trebuie sa faci conexiunile necesare. Succes !

maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by maltezul »

Eram curios sa aflu doar parerea ta.
Oricum..multumesc.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

maltezul wrote:Eram curios sa aflu doar parerea ta.
Oricum..multumesc.
Am mai scris pe aici si prin alte parti. Ce rost are sa dublez postarile ?

maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by maltezul »

Tocmai pentru ca pe aici NU AI SCRIS despre asa ceva te-am intrebat... :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by momolo »

kaav, sincer te admir pentru modul in care ai reactionat la insultele si agresivitatea lui bongiorno. Intre voi doi (nu va cunosc pe nici unul), din ceea ce percep (din scris) eu as paria pe tine ca sti mai bine si mai multe legate de sunet si muzica.

bongiorno, citind am ajuns la concluzia ca poate tu nu-ti dai seama cat de radical, categoric si pe alocuri chiar agresiv si dezagreabil scrii. Cea mai mare greseala este sa nu-ti lasi (tie, personal) macar o mica doza de dubiu atunci cand esti convins ca "ai inteles". E posibil sa nu fi inteles chiar nimic si sub iluzia intelegerii totale sa predici o aiureala si o himera. Asta se numeste "predicator fals" sau "predica falsa". Nu e versiunea in care nu crezi, dimpotriva, crezi evident sincer. E versiunea in care crezi intr-o tampenie.

Apropos, nu stiu cate trancote ai dar am unele banuieli ca nu ti-au trecut prin mana mai multe Grundig-uri decat mie. Din ceea ce "predici" mie imi miroase a "opinii" formate in mare parte pe net (destul de toxic daca nu sti cum sa-l ingurgitezi). Apropos de italieni si pasiunea lor pentru Grundig-e. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

maltezul wrote:Tocmai pentru ca pe aici NU AI SCRIS despre asa ceva te-am intrebat... :lol:
Razi degeaba maltezule !
Am cautat aici pe forum
Citeste aici ce am scris:

viewtopic.php?f=1&t=2358&hilit=Grundig&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

De asta nu mai repet. Pentru ca nu se citeste oricum.
Si lui Kaav i-am scris ceva acum un an cand asculta pe Quad Elite cu boxe Grundig anii 70. Poate a uitat.
De asta nu fac un topic cu Grundig.
Momolo, am experimentat destul din punctul meu de vedere. Stiu ce am auzit. Lasa-i pe italieni desi nu sunt surzi, eu am incredere in Max Grundig. A fost un om cu o gandire sanatoasa. A facut amplificari casnice cu 30-50w in 4 ohm care erau suficiente pentru un om care nu dorea sa trezeasca toti vecinii dar avea nevoie de un sunet bun.
Eu scriu in primul rand din ce am experimentat pentru ca e usor sa citesti pe net dar costa sa incerci. E treaba fiecaruia ce face cu banii lui. Solutii sunt pentru toti dar multi nu accepta realitatea. Unii nu stiu ce sunet sa caute iar altii spun... e prea ieftin si nu poate suna bine daca nu costa mii si zeci de mii de euro.
Poti obtine sunet bun cu 200 euro, 2000, 20000 sau 50000.
Depinde de stiinta celui care cheltuie si de camera in care vrea sa aiba sunet bun. Aici e arta si pierzania.
Fiecare pasare sa cante pe limba ei. Fiecare sa fie fericit. Eu am gasit o cale. Simplu vorbind se cheama sistemul potrivit in camera potrivita. O folosire optima a resurselor pentru un sunet rezonabil.
Va doresc asemenea.

maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by maltezul »

Hmm.. tot nu vad postarile tale despre subiectul in cauza.. :lol:

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Vorba cuiva....ghinion !

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by kaav »

Momolo, multumesc frumos pentru aprecieri, dar iti spun sincer ca ''eu'' cu mine, sunt mult mai aspru/sgarcit in aprecieri.
In rarele momente in care pe cineva il lasa sufletul sa spuna o vorba buna (simt destul de precis onestitatea - adaptare la mediu sa zic asa :mrgreen: ), ma gandesc in sinea mea - daca imi iarta defectele, e ceva nobil in persoana lui. Nu ma impaunez, in final vreau sa ne intelegem toti, ca in cea mai buna varianta a noastra.
Daca am spus vreodata chestii cu care nu sti cateodata cu ce sa faci - e ca un fel de incercare, de depasire a conventiilor create de limbaj.

bongiorno, strict din ce scri, ca de simtit probabil e mult mai bogat continutul trairi - nu este periculos un om cu vorba aspra si consecvent in principii etice cum este momolo, cat omul mieros care gadila vanitatea. Parerea mea. ''kaav'' se scrie cu litera mica. Apropo de aceasta eticheta, la inceput cand nu stiam ce nume sa-mi pun la inceput de forumeala, uitandu-ma la poze cu statii pe net am vazut un model de la Krell si mi-a placut numele modelului. Asa ca fapt divers.

maltezul, observatia este corecta, dar partea buna este ca, daca ia picat bine chiar si off-topicul din propiul lui topic, va avea o stare de spirit mult mai buna atunci cand alege ceva efectiv si consider ca asa ceva, nu e degeaba.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by kaav »

bongiorno wrote:...
Si lui Kaav i-am scris ceva acum un an cand asculta pe Quad Elite cu boxe Grundig anii 70. Poate a uitat.
...
M-am uitat acum in topicul de acum doi ani, cel legat de statia Quad si nu este postat nimic de catre tine. M-am uitat si in mesajele private. Nimic. Ca sa nu te pun intr-o situatie delicata, dau vina pe faptul ca memoria te inseala. Probabil ca este vorba de lucruri care ti le-ai spus in sinea ta, la adresa mea intens si memoria ta i-a dat o importanta de fapt petrecut concret. In fine... Nu m-ai scriu nimic aici ca mi jena de acustik, care sinceri sa fim, dincolo de filozofii are clar alte nevoi.
O zi faina sa ai.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

kaav, ieri am citit topicul tau si parca era si ceva scris de mine acolo. Acum nu e....
DAR in linkul pe care i-am dat maltezului, din 5 septembrie 2018, ai si tu postare in care mentionezi boxele tale Grundig iar eu iti raspund cateva postari mai jos. Am facut un print screen ca sa nu mai incurc treburile. Eu nu prea trimit PM pentru ca e bine sa impartasim public ce stim, pe forum.
Oricum am facut mult offtopic aici asa ca daca mai doresti sa comunicam, imi.lasi un numar de mobil si te sun.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by doru »

Apropo de boxe pentru Naim, muzica clasica si Grundig... :)

kaav, nu te supara frate, dar mai pune si tu cate un “pe” din cand in cand, inainte de “care”.
Daca se intampla o data, de doua ori, as fi zis ca ai omis-o din viteza, dar greseala se repeta in aproape fiecare postare a ta, din acest topic:
kaav wrote: Nu te cunosc prea bine (recunosc ca nu face parte din prioritatile mele sa iau la puricat serios, oamenii pe care nu ii cunosc direct)...
kaav wrote:Cioran spunea intr-o maniera foarte simpla/directa ca defectele noastre pe care ni le suportam de bine, de rau, la alti le gasim inacceptabile...
kaav wrote:Bongiorno, sanatosi sa fim si daca vre-o data se iveste ocazia sa schimbam o vorba direct, de ce nu. Ai facut o sinteza de ''dex'' despre acesta fata morgana a reprezentari sonore pe care o poate oferi un sistem audio...
kaav wrote:M-am uitat acum in topicul de acum doi ani, cel legat de statia Quad si nu este postat nimic de catre tine. M-am uitat si in mesajele private. Nimic. Ca sa nu te pun intr-o situatie delicata, dau vina pe faptul ca memoria te inseala. Probabil ca este vorba de lucruri pe care ti le-ai spus in sinea ta...
Cand pronumele relativ "care" este complement la cazul acuzativ (tine locul substantivului asupra caruia se “indreapta” actiunea subiectului si raspunde la intrebarea pe cine?, ce?) atunci in fata sa se pune prepozitia"pe". Cand pronumele "care", este la cazul nominativ (tine locul substantivului care este chiar subiectul care desfasoara actiunea si raspunde la intrebarea cine?), atunci nu se foloseste prepozitia "pe".
In unele cazuri neutilizarea prepozitiei "pe" poate schimba cu totul sensul propozitiei.

Stiu ca nu suntem la lectia de gramatica, dar sper sa nu-mi iei in nume de rau atentionarea de fata, care sper sa-ti fie de folos si pe care sper sa o iei in considerare :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by Dadix »

@bongiorno ce aparatura folosesti de la Grundig ? Si eu astept sa-mi pice pe mana cateva modele de receivere si amplificatoare (dar nu pe lampi).

Don Quichotte
Posts: 1
Joined: 27 May 2019, 09:46

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by Don Quichotte »

bongiorno wrote: Am ascultat Spendor din ultima generatie si
.. nu imi plac. E dar nu e.
@bongiorno, daca mai esti prin zona, poti sa precizezi daca prin Spendorurile de ultima generatie te referi tot la seria Classic? Daca da, ce model ai ascultat si ce nu ti-a placut la ele? Eu am ascultat Spendor SP2/3R2 anul trecut si m-au fermecat, iar acum imi caut boxe... Candideaza Spendor Classic 2/3 si mai ales 1/2, Proac D30RS si posibil Harbeth SHL5+ (Anniversary sau nu).

P.S. Scuze pentru off-topic...

Post Reply