Amplificator/boxe/cd player

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
doctornd
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2019, 08:18

Amplificator/boxe/cd player

Post by doctornd »

Dupa scurta prezentare virtuala din aria respectiva, postez aici o combinatie la care m-am gandit.

Yamaha CR-1020 receiver sau Revox A78
Grundig Super HiFi Box 2500a Professional
Cd Player -ceva intre Marantz/Sony/Philips/Technics

maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by maltezul »

Hmm...suna bine "Grundig SUPER-HIFI Box 2500a professional"..pacat ca nu au si mentiunea "Studio".. :lol:
Acum serios...banuiesc ca l-ai ales pentru a se integra la culoare/stil..nu?

doctornd
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2019, 08:18

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by doctornd »

Le-am ales pentru ca a fost prima pereche de boxe care prin anii 90 m-a impresionat. Le-am ascultat intr-un studio de inregistrari si sunau al dracului de bine. Sper sa prind ceva la vanzare. :roll:

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by Dadix »

doctornd wrote:Dupa scurta prezentare virtuala din aria respectiva, postez aici o combinatie la care m-am gandit.

Yamaha CR-1020 receiver sau Revox A78
Grundig Super HiFi Box 2500a Professional
Cd Player -ceva intre Marantz/Sony/Philips/Technics
Imi plac aparatele menționate de tine, dar din pacate aparatura facuta pana la începutul anilor 80 a ajuns la niste preturi foarte mari.

doctornd
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2019, 08:18

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by doctornd »

Ma astept si la preturi pe masura. Important e sa nu fie nevoie de prea multe ajustari la ele.

In bugetul de 3000-4000 ron ma descurc.

Adaug la CD Player doua/trei modele despre care sper sa nu ma fi inselat. Philips CD 304, Onkyo DX-6770 si YAMAHA CDX-1030.

Pana atunci ma descurc acceptabil cu un Pioneer SA-7300 si Radiotehnika - S30. :lol:

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by bongiorno »

Ca si grundist iti spun ca Box 2500 era desemnat sa cânte cu Grundig Receiver R35 sau si mai precis cu R45. Evident ca poti folosi SV 2000, V2000, V5000 sau R2000, R3000 daca doresti receiver cu aspect mai....japonez.
Alte imperecheri ale boxelor Grundig din perioada 1975-1979 sunt de cele mai multe ori gresite. Ca o alternativa, iti recomand Harman Kardon din epoca.
Box 2500 necesita o pozitionare la Maxim 40 cm fata de podea si au nevoie de minim un living clasic de bloc adica... de la 18-20mp in sus. Trebuie sa le pui la minim 40 cm fata de peretele din spate.
Din nefericire, sunt foarte greu de gasit. Nu le cumpara daca sunt modificate ! Nu folosi cabluri audiofile ...groase. Trebuie cabluri cu lita fina de maxim 1,5mm sectiune si 4-5 m lungime. Nu e o gluma. Chiar conteaza !
CD 304 philips nu suna bine cu Grundig. Cd 7550 e varianta f usor modiificata a CD 304. Daca gasesti un 7550 sa il iei Nemodificat !
Cdplayerul. Trebuie sa fie un Cd 35 sau Cd 7550 in cazul unei posibile amplificari Grundig.
Spor la cautari.
Daca doresti musai Yamaha ca amplificare, nu stiu cum merge dar iti trebuie boxe Yamaha. Nu te lua dupa wati la Grundig.
Max Grundig a gandit aparatele ca fiind Casnice. Cat are un om normal nevoie sa asculte acasa. Eu cred ca s-a achitat de idee.
Daca nu gasesti 2500, poti lua linistit si 1500. Sa fie totul original.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by _BGD_ »

Salut,

La CD Player, uita-te si la Technics. Cel din semnatura mea este foarte ok, atat ca aparat/constructie/calitate, cat si ca-calitate :lol: audio.
Daca ai buget, poti merge si catre serii superioare, care au si telecomanda :wink:

In trecut am avut un Philips CD608, foarte incantat de el, dar aparent, au facut rabat la calitatea plasticelor, acesta crapand din cauza ruperii unor dinti din angrenajul tavii.
Ma gandesc ca, cei la Technics au fost mai darnici, prin prisma brandului macar.....

Toate cele bune,

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by momolo »

doctornd wrote:Dupa scurta prezentare virtuala din aria respectiva, postez aici o combinatie la care m-am gandit.

Yamaha CR-1020 receiver sau Revox A78
Grundig Super HiFi Box 2500a Professional
Cd Player -ceva intre Marantz/Sony/Philips/Technics
in lumea second hand pleci la piata sa cumperi o gasca si te intorci cu o capra (in cel mai bun caz. Cateodata te intorci si fara bani si cu sacul gol).

Receiverul Yamaha CR-1020 si integratul Revox A78 sunt precum Stan si Bran. Greu gaseai doua mai diferite. E cum ai spune, "-M-am decis sa-mi cumpar tractor sau trotineta".

In ciuda unor credinte trancotare e posibil ca Grundig Super HiFi Box 2500a Professional sa fie interesante si poate nu atat de pretentioase si nici atat de "destinate numai" unor amplificari Grundig din perioada lor. Oricum, nu sunt boxe foarte pretentioase. Numai sa le si gasesti.... intregi, functionale, ne-dorelizate. Sa nu mai spunem de pret deoarece in Mioritik Land unii cred ca se vor imbogati peste noapte din deseurile astea electronice. Mai ales daca le laudam pe forum.

Oricum, daca citesti pe forum o sa afli ca nu exista retete prestabilite..... sau exista, din partea unora excroci (sau prosti).
Doar atat iti zic, Revox-urile alea necesita toate doktor/letcon deoarece in prezent isi dau duhul de batranete. Yamahaha in general mai rezista (au fost facute trainic!) dar daca-l cauti la izmene ii trebuie si lui zeama de conzi proaspeti. Sa nu crezi ca gasesti vreo vechitura din asta care sa fie si virgina, si proaspata, si buna si o data ce o duci acasa sa fie si curva in pat! Toate sunt niste babaciuni care azi par sa fie bine, maine chemi salvarea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

doctornd
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2019, 08:18

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by doctornd »

Am inteles foarte bine sfaturile tale, momolo.

Ce parere aveti de urmatoarele amplificatoare Technics: SU-V90D, SU-V85A si SU-VX800?
Merita o investitie in asa ceva, macar pe termen scurt?

doctornd
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2019, 08:18

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by doctornd »

La amplificatoare sper sa ma fi lamurit. O sa evit tot ce are pe etaj final acele IC care daca se duc nu se mai pot inlocui, asa ca o sa caut ceva pe tranzistori.

De boxele HECO Professional 550 ce parere aveti?

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by bongiorno »

Par aspectuoase dar eu nu am prieteni care sa fi avut Heco recent si cine a avut...nu mai are de mult timp. Niciodata nu am auzit de Heco ca de o lumina in lumea incintelor. Mai bine mai cauti. E bine ca intrebi... te costa mai putin spre deloc.

doctornd
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2019, 08:18

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by doctornd »

Am renuntat la HECO avand in vedere vechimea lor, nu puteam fi sigur ce cumpar.

Prima piesa a ajuns - DENON PMA-860. Pe drum este si ONKYO T-4650.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by bongiorno »

Acel Denon poate suna ok dar tunerul Onkyo, eu regret ca e pe drum. Am avut. E frumos si are multe becuri dar suna a tabla. Nu e muzical. Tine cont ca l-am avut cu amp Onkyo tot din gama Integra.
Daca vrei sa nu mainarunci bani pe fereastra, intreaba inainte sa ....fie pe drum.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by Dadix »

Eu zic ca pentru inceput si pentru un începător ai ales destul de bine acel amplificator. Se putea mult mai rau. Oricum esti norocos ca nu ai microbul vumetrelor, si butoanelor stralucitoare din metal sau nostalgia aparatelor de prin anii 60- 70. Alea costa mult mai mult si sunt si mai greu de găsit.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Amplificator/boxe/cd player

Post by bongiorno »

Mare noroc !
Vumetrele ca vumetrele dar butoanele din aluminiu masiv ma atrag.... desi sunt neferoase si insensibile la magneti... :lol:

Post Reply