Audeze LCD 4.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Audeze LCD 4.

Post by zoly »

Salutari la toata lumea,de ceva timp ma bate gandul sa fac upgrade la casti,sa trec de la lcd 3 la lcd4, le am ascultat in diferite combinatii si nu reusesc sa ma hotarasc care este cea mai buna combinatie.
Se dau trei amplif:Moon neo 230 had,wooaudio wa22 si burson conductor v2 plus...desi credeam ca le stiu pe toate...e uite ca nu este asa...
Va rog pe cei care aveti sau ati detinut aceste combinatii sa va dati cu parerea...

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: Audeze LCD 4.

Post by zoly »

Castigator : wooaudio wa 22. momentan pe audeze lcd 3+ dac chord mojo...

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: Audeze LCD 4.

Post by zoly »

Intre timp am upgradat si dac ul...auralic vega.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audeze LCD 4.

Post by momolo »

zoly wrote:Intre timp am upgradat si dac ul...auralic vega.
eu te inteleg pentru acest review atat de complex si atat de lung incat am obosit sa citesc. Adevarul este ca desi ai deschis acest topic nimeni nu ti-a raspuns, nimeni nu a postat. Cu castile te afli intr-un sector foarte micut si cu scule atat de scumpe, idem. Daca postai despre o trancota de 200 lei garantat primeai raspunsuri! Dar mai sunt si alte motive, de exemplu raritatea cu care apari pe forum.
Deci, sa-l stapanesti sanatos si sa asculti digitalul tau voios!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: Audeze LCD 4.

Post by zoly »

Multumesc frumos ptr raspuns,ai dreptate...cu castile sant intr o nisa mica de membri, si imi pare rau pentru asta,bine aici fiind vorba de casti de calitate(scumpe),cred ca am pierdut pe undeva esenta sunetului analog ca sa i spun asa...intre timp lenea si a spus cuvantul,am gasit ca este mai practic si comod sa schimb albumele sau melodiile la un clic distanta...
Oricum,am cautat mult sa am aceeasi calitate cu casti ca si intr un sistem cu boxe(macar am scapat de amenajarea camerei care oricum nu exista(unii dintre voi poate cunosc acest lucru),sant fan al castilor inca din anii 90 odata cu deschiderea magazinului panasonic technics jos la unirea,aveam o perioada cand ma duceam zilnic acolo,se saturasera baietii de mine,doar ca intre timp eu lucrand la o tipografie le am tiparit materiale publicitare si uite asa ne am imprietenit...si uite asa,cum spuneam? aha,am luat un casetofon cu casti ca doar atat imi permiteam,din prima am simtit diferenta de calitate fata de cel de dinainte(o chinezarie ,nu stiu cum se mai numea),pe acest panasonic l am uitat in tren,dupa care a urmat altul:unul full digital cu o singura baterie...nebunie ce mai,il scoteam din ureche doar seara cand ma culcam...nu mi mai amintesc care a fost sfarsitul lui.
Dupa care multi ani mai tarziu am luat o pereche de sennhaiser parca 599,era calitate dar nu avea nici o legatura cu un sistem de boxe(si aici ma refer la un sistem potent nu de trancote)...pana mai acum 2 ani la ultimul show de la noi la hotel bucuresti...cand am incercat o pereche de audeze lcd 4 cu un chord hugo2 ...mai nene, va spun cu mana pe inima ca am descoperit calitatea sistemului meu de atunci(un sistem de 10k e) si chiar peste...deci am spus :gata asta este imi fac sistem de casti,si uite asa usor usor am inceput sa le potrivesc...mai am un hop cu castile,sa iau lcd 4 (visul meu)si gata momentan ma potolesc...
Sant convins ca multi dintre voi sant sceptici la fel cum am fost si eu,dar o data ascultand casti de calitate va veti schimba parerea...
PS,stiu ca nu te a dat pe spate speech ul meu dar ma straduiesc...astept critici si mai dure.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audeze LCD 4.

Post by momolo »

Ai dreptate, cel mai mare lux (audiofil) este sa ai o camera de auditie! Multi nu au nici macar o camera a lor (apartine consoartei sau/si e invadata de puradei = s-a terminat cu audiofilia). Deci castile sunt un refugiu (civilizat).
Am ascultat si eu diverse, chiar am diverse si stiu ce inseamna un sunet de calitate pe casti, adica e foarte impresionant. Dar cel putin pentru mine este de nesuportat, pe langa faptul ca ma oboseste dupa cateva ore mai e o problema, nu suport sa nu aud ce se intampla in jurul meu... adica sa fiu surd. Chestia asta ma seaca, de aceea nu le pot suporta (castile).
Si in final castile nu pot depasi boxele oricat de impresionante ar fi..... parerea mea (venit din probe practice - dar e numai opinia mea, oarecare).
Insa cand nu ai spatiu personal, alta solutie chiar nu este!
M-ai facut curios cu aceste Audeze LCD 4.... dar vad ca pretul este doborator! (chiar am ramas masca cand am vazut cat costa!). Audeze am ascultat acum mai multi ani la cineva acasa, semanau cu astea, cu lemn, piele si gratar de nichel. Sincer, nu m-au impresionat sa dau pe spate. Castile care m-au impresionat cel mai mult vreodata au fost niste SONY prin anii 1998...1999 probate la fostul magazin Muzica; erau mari, negre.... si mai mult nu stiu, am tot incercat in vremurile moderne sa gasesc modelul, sa-mi aduc aminte ce naiba erau?! Nu am aflat, deci habar nu am ce model erau! Tin minte doar ca erau complet negre si foarte mari. Alea m-au facut praf! Dadeau senzatia ca nu am casti pe cap si aud boxe in camera. De atunci nu am gasit niciodata asa senzatie de "fara casti" cu castile pe cap.
Desi urasc castile, ceva de genul ala mi-ar placea si azi. Insa trebuie sa tin cont si de un alt aspect, pe vremea aia eram trancotar, asa ca nivelul meu de asteptari si nivelul critic erau la piciorul broastei. Acum sunt mult mai cusurgiu, asa ca poate daca as asculta din nou castile alea SONY nu m-ar mai impresiona, poate.
PS - am multe casti, unele bune, chiar si amplif de casti pe tuburi, nou, nu i-am facut nici rodajul minim de 50 de ore si toate zac cu anii uitate undeva..... Era o vreme cand incercam, dar nu s-a prins de mine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: Audeze LCD 4.

Post by zoly »

Dar cel putin pentru mine este de nesuportat, pe langa faptul ca ma oboseste dupa cateva ore mai e o problema, nu suport sa nu aud ce se intampla in jurul meu... adica sa fiu surd. Chestia asta ma seaca, de aceea nu le pot suporta (castile).
Aceste casti sant deschise si se poate auzi orice in jur,nu ai zice ca le ai pe cap,daca nu ar fi atat de grele(550g)ar fi disparut complet din peisaj...
O asemenea spatialitate 3d inca nu am auzit la boxe(si am ascultat multe in decursul anilor)sunetele vin din toate directiile,de multe ori intorci capul de aiurea prin casa,cel putin la pink floyd (alan parsons breakfast) nu ti poti imagina ca sunetele acelea vin din casti...
Ce am observat eu este finetea sunetului,cam asta ar fi diferentele cel putin intre ce am eu acum Lcd 3 respectiv Lcd 4...sunetul fiind mai fin poti asculta mai multe ore fara intrerupere,plus mai multe detalii samd...as pune si o poza dar nu ma pricep.
PS. poti asculta Lcd 4 la av store pe un amplif ca al meu wa22 cu lampi.,de aceea am ales lampi,nu stiu dar face sunetul digital mai ascultabil nu mai este atat de steril,nu pot sa explic.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Audeze LCD 4.

Post by SOLO »

As fi curios cum se compara cu Focal Utopia, pe care le-am avut o perioada in sistemul meu.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply