Amplificator Denon PMA 520

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
windwest
Posts: 8
Joined: 11 Mar 2019, 17:09
Location: ARAD

Amplificator Denon PMA 520

Post by windwest »

Salutare,

M-am decis in urma celor citite aici pe forum, sa-mi caut si eu un amplificator si incinite acustice modele sub anii 2000.
Am gasit la cineva in Arad (aici locuiesc) un amplif Denon PMA 520 din 1989 si ieri am fost la o auditie.
Conectat acest amplif la niste boxe Grundig pe compresie cu impedanta 4Ohm si la un CD player Yamaha, s-a auzit bine pentru mine.
l-am incercat si pe alte boxe cu impedanta mai mari dar nu am fost incantat.
Va rog sa-mi spuneti daca acest amplificator este ok si daca da la ce boxe de podea se preteaza.
Deasemenea acest tip are de vanzare si YAMAHA-A500.

Multumesc

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by _BGD_ »

Salutare,

1)avem o rubrica de prezentare, si regula casei este ca prima data sa ne prezentam (pe noi, cateva cuvinte depsre ce ascultam, pe ce, sau pe ce intentionam, etc.)

2)
Am gasit la cineva in Arad (aici locuiesc) un amplif Denon PMA 520 din 1989 si ieri am fost la o auditie.
Conectat acest amplif la niste boxe Grundig pe compresie cu impedanta 4Ohm si la un CD player Yamaha, s-a auzit bine pentru mine.
Defineste "bine"

3)
l-am incercat si pe alte boxe cu impedanta mai mari dar nu am fost incantat.
Va rog sa-mi spuneti daca acest amplificator este ok si daca da la ce boxe de podea se preteaza.
Inductantele incintelor acustice nu prea isi spun cuvantul aici, parerea mea.
Mai degraba tipul de incinta, modelul, cate cai, etc. Fiecare incinta este unica in felul ei, de unde mai pui ca, combinata cu fel si fel de surse/cabluri/statii, n luate cate k......
Doi la mana, nu o sa iti dea nimeni reteta "cumpara boxele A, statia B si cd player-ul C". Treaba este subiectiva, conteaza ce muzica asculti, ce camera ai, ce surse de semnal ai, sa nu ai in bucatarie un mixer de proasta calitate (citeste ce am postat pe aici, bazat pe fapte reale :lol: )

4)ce vrei tu de la viata in capitolul audio? :)

Toate cele bune, si bine ai venit pe forum!

:arrow: viewtopic.php?f=9&t=11&start=615" onclick="window.open(this.href);return false;

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by Dadix »

Salut. Dintre cele 2 enumerate de tine , alege-l pe care îți place mai mult.
Ești începător și trebuie sa începi de undeva. Atâta timp cât nu cumperi un Akai făcut in zilele noastre totul e ok.
In timp daca va deveni o pasiune singur vei cauta modele mai bune, alese pe criterii la care azi nici nu te gândești.

Unele dintre criterii : sunet cald, detaliat, neutru, soundstage, separare instrumente, separare stereo, distorsiune ( nu neapărat mica cum ar crede unele persoane) , reproducere mono ( pentru mine conteaza foarte mult) , artculatia sunetului, dinamica si nu in ultimul rand estetica aparatului. ( butoane grele metalice , ace , 2 transformatoare, etc) . Te așteptăm cu impresii dupa primele audiții ale aparatului cumpărat.

windwest
Posts: 8
Joined: 11 Mar 2019, 17:09
Location: ARAD

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by windwest »

Multumesc pentru raspunsul rapid.

Intradevar sunt incepator in auditia pe boxe de podea/raft. Nu am avut pana acum asa ceva, decat combine muzicale, in tinerete(acum am 40 ani).

Cam de aprox 6 luni am auzit ca muzica poate suna si altfel, adica am auzit despre FLAC uri, DSD-uri.
Acum ascult muzica Flac, DSD de pe TIDAL Master pe Huawei Mate 10 pro sau laptop, conectate la DAC/Amplif Fiio Q1 MK2 si casti ATH MSR7. Pe telefon folosesc aplicatia USB player pro iar pe laptop Jriver.
Ca si muzica ascult cam orice: Diana Krall de pe Tidal, Dire Straits-Love over gold, format DSD, Michael Bubble -Tidal, Vita de vie, Nicu Alifantis ambele de pe Tidal.
Intradevar pot distinge instrumentele, pot sa aud pe langa bas si mediile/inaltele.

Dupa aceasta experienta (placuta, de fapt extraordinara) as dori sa trec la auditie pe Boxe de camera. Ca si sursa de muzica doresc sa pastrez formatul digital (aici ma gandesc si la un CD player nu doar la fisiere sau streaming) dar ma gandesc si la vinyl.

Cand am fost sa vad acest denon pma 520 am ascultat si muzica hi-res de pe telefonul meu plus fiio Q1 dar si de pe un cd player si chiar nu credeam ca un CD poate suna asa de bine (in comparatie cu ce ascultasem eu pe combina muzicala de acasa, ceva LG minisitem).
Pacat ca acest tip nu are si Pickup-uri sa incerc cateva discuri.

Dar cred ca pentru inceput este important sa am boxele si amplificatorul. Si aici am nevoie de sfaturi, ce anume sa caut cand aleg un amplif vintage si la fel ce fel de boxe se potrivesc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by momolo »

windwest wrote:Cand am fost sa vad acest denon pma 520 am ascultat si muzica hi-res de pe telefonul meu plus fiio Q1 dar si de pe un cd player si chiar nu credeam ca un CD poate suna asa de bine
in realitate telefonul laptopul, dacul cocofifi si toate astea suna terbil de prost. Cdplayerul ala putea fi slab, mediocru cel mult, dar e chiorul in tara orbilor.
Cele doua amplifuri mentionate sunt mediocre cel mult dar intre Denon-ul ala si acel Yamaha, as alege Yamaha daca alegerea ar fi stricta intre astea doua. Si nu as lua nici unul din astea.
NU o sa capeti reteta ca la farmacie cum ti s-a spus mai sus. Insa ai ghicit corect ca o combinatie amplif+boxe este baza si de la asta trebuie inceput.
Nu mai te impiedica de impedanta boxelor ca nu conteaza, exista boxe bune si proaste pe orice impedanta. Problema este ca multe amplificatoare mici si ieftine nu se descurca cu 4 ohmi. Dar si asta e un aspect secundar.
Sfatul cel mai bun este sa cumperi statie + boxe doar daca iti place cum se aude acolo la proba. Nu te baza ca daca nu-ti place asa mult poate le faci acasa sa sune mai bine.
Ca orientare foarte generala eu iti recomand aparate si boxe cat mai vechi dar aici e o problema, cu cat sunt mai vechi, cu atat sunt mai bolnave. Uita de prospecte, date tehnice, THD si mai ales uita de putere si vatzi! Cei mai pafaristi pun prima intrebare, "-Cat scoate?!". Pentru un audiofil puterea amplificatorului nu are nici o importanta, unii ajung pana acolo ca habar nu au ce putere are ampliful lor si nici nu-i intereseaza. Urechea aude si judeca totul. Iar situatia sa dai tare sa cada termopanul la vecini si sa plece baba de deasupra cu patul e specifica manelarilor si neamurilor proaste. Omul care are cat de cat educatie, minte in cap si ureche nu suporta sa auda TAREEEE (si prost!). Manelarul si ghertoiul nu se lasa pana nu isi sifoneaza timpanul pentru ca scopul lor este zgomotul si deranjul. Ti-am spus asta deoarece stafia vatzilor bantuie inclusiv prin lumea samsarilor de scularaie "vintigi". Multe amplificatoare mari suna mai prost ca modelele mici insa exista o mare problema, potrivirea boxelor cu amplificarea si lucrul asta nu depinde numai de putere (amperi) ci si.... naiba stie?! Le pui, le asculti si constati ca se potrivesc.... sau nu! Nu conteaza fisa tehnica.... sau conteaza partial dar numai celor care au cunostinte tehnice. Insa unii samsari iti dau peste ochi cu fisa tehnica, vatzii si faima brandului sa marce banutul.
Nu iti pot recomanda anume amplif sau brand. Sunt atat de multe! Pot doar sa-ti recomand mai degraba marci europene atat la amplificare cat si la boxe.... cu o singura conditie, sa ai tarie in tine sa constati defectiuni si probleme tehnice deoarece europencele sunt mult mai prost facute decat japonezele. Nu mai spun de mufele DIN! Le inghti ca nu ai ce face! Asta daca vrei mai mult Muzica si nu doar sunete, rezolutie si sportul testelor. Aspectul (adica designul) nu are nici o treaba cu sunetul, sa nu uiti nici asta! Alta chestie, mai bine putin si bun decat mult (mare) si prost! Multi incepatori cauta sifoniere cu multe difuzoare, vorba ursului care se duce prima oara la bordel si cere una sa o aiba cat caldarea, ca doar plateste o poala de bani si vrea sa vada pe ce-i da! Adica ceva MARE!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

windwest
Posts: 8
Joined: 11 Mar 2019, 17:09
Location: ARAD

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by windwest »

Mulțumesc pentru răspuns.

Cred ca voi mai încerca și alte variante de amplificatoare plus boxe.
Revin cu detalii despre ce am văzut și ascultat.

Toate cele bune!

windwest
Posts: 8
Joined: 11 Mar 2019, 17:09
Location: ARAD

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by windwest »

Salut,

Cum e mai bine oare? Sa cumpar si amplificatorul si boxele din acelasi loc, ca sa le pot testa ca si compatibilitate sau sa le iau separat.
In prima varianta este mai dificil deoarece nu am gasit vanzatorul care sa aiba si amplificator si boxele potrivite. (cel mai bun sunet a fost cand am testat amplificatorul pe boxele care nu sunt de vanzare).
Pentru a doua varaianta ar trebui sa cumpar amplificatorul iar pe urma sa gasesc boxe la alt vanzator si sa merg cu amplificatorul pentru a le testa.

Ar mai fi si a treia varianta sa caut un vanzator care vinde ambele componente.

Ce parere aveti?

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by VTP »

Idealul este sa alegi componenta sistemului cea mai slaba, in care trebuie investit cat mai mult din fondul disponibil: incintele!
Incearca sa gasesti incintele care te satisfac in ceea ce priveste timbrul, ponderea frecventelor joase si extinderea lor la frecvente cat mai joase, mai ales daca esti adeptul basului pregnant si profund.
La incinte trebuie sa verifici transparenta, modul de integrare a cailor, soundstage-ul, SPL-ul.

La etapa urmatoare, amplificatorul, trebuie sa verifici daca accepta incintele ca impedanta, daca au putere suficienta pentru modul cum faci auditiile, si, tot prin auditie daca cele doua componente reusesc sa va satisfaca global la auditie pe genurile de muzica pe care le ascultati frecvent.
Din observatii statistice, ale melomanilor, se poate obtine o clasificare a amplificatoarelor, fara a fi litera de lege, doar o clasificare pur subiectiva, ca de altfel tot ce tine de reproducerea sonora:
- TEAC, Pioneer, Sony Esprit, Kenwood - transparenta sunetului, precizie, raspuns tranzient bun;
- Luxman, Marantz, JVC, Toshiba- sunet mai "moale";
- Yamaha, Fisher, Scott, Metz, Saba, Sony , in special cele din anii '70 - '80 sunt considerate "corecte" fara a fi first class.

Desigur, o astfel de clasificare este doar orientativa si se refera in special la amplificatoarele asa zis vintage, care fac parte din epoca in care schemele erau simple, , nu aveau circuite integrate (sau doar un numar redus ), comutatoare clasice, constructie pe circuit imprimat clasic, cu componente clasice.

Mai trebuie sa aveti in vedere ca o prima impresie la o auditie scurta, nu ajuta o decizie corecta fara a avea experienta suficienta! Idealul este sa folositi circa 1 saptamana sistemul care cuprinde componenta care va intereseaza!

SUCCES!

windwest
Posts: 8
Joined: 11 Mar 2019, 17:09
Location: ARAD

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by windwest »

Salut,

Am gasit ieri urmatoarele boxe pe care le-am si vazut/ascultat.

1. Dynavoice magic F6 + amplif Denon PM 860 + CD Technics SL-PG480A.
Tot sistemul este al unui tip care le vinde la 1000 lei toate. Le-am ascultat in garajul lui care este din beton. Boxele au fost pozitionate la aprox 1m de peretele din spate si la 2m intre ele. Potentiometrul de balance la miscari stanga-dreapta scoate niste zgomote, in rest nu am observat alte defecte la sistem. Muzica de pe CD ( Joe Cocker, Vivaldi, Enia) mi-a placut per anasmblu, dar mi s-a parut de exemplu la Vivaldi _Anotimpurile ca sunt putin amestecate mediile cu inaltele.

Intrebarea mea este daca merita acest sistem si daca se poate repara acel potentiometru?

2. Boxe Quadral KX 150 II.
Optic arata foarte bine, suruburile nu par sa fie defacute niciodata, sunt pe compresie, nu le-am putut asculta. Tipul are doar boxele, primite din Germania. Am observat ca la una din boxe la difuzorul de joase este putin infundat mijlocul difuzorului. Cred ca le-as putea lua la 400 lei.
Cu Ce amplificator ar trebui sa incerc aceste boxe?

Multumesc!

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by bongiorno »

Mai cauta. Ai putina rabdare.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by kaav »

windwest, daca ai ascultat cu urechile tale acele sisteme nu inteleg de ce mai ai dubii. Fa ce ai facut pana acum, asculta mai multe si nu astepta nimic in mod special. Cand o sa-ti placa ceva evident, o sa sti. Ai incredere in urechile tale pentru ca nu ai de ales. Grabeste-te incet.

windwest
Posts: 8
Joined: 11 Mar 2019, 17:09
Location: ARAD

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by windwest »

Corect punctat, pana la urma trebuie sa încep de undeva și cu ceva. La banii ăștia nu știu ce altceva as putea găsi.

Mulțumesc de incurajare!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by momolo »

windwest wrote:1. Dynavoice magic F6 + amplif Denon PM 860 + CD Technics SL-PG480A.
Tot sistemul este al unui tip care le vinde la 1000 lei toate.
niste gunoaie sinistre! Pretul este uimitor de mare! Boxele sunt niste lazi sinistre, ampliful ala nu va canta muzica niciodata iar playerul Technics primeste premiu de la mine ca unul din cele mai proaste/sinistre playere cd ever! (si acum o mie de ani eu mi l-am cumparat de nou din magazin cu o traista de bani! Pe vremea aia nu puteam pune CD decat eventual pe aragaz si nu am avut cu ce face comparatie... dar tot mi se parea in neregula... pana la primele comparatii cand mi-am dat seama ca e de dus la pubela).
windwest wrote:2. Boxe Quadral KX 150 II
lazi cu difuzoare pentru pus in curte sub dud, la gratar.... desi cred ca nu fac fatza. Sunt gama de jos pentru bubuiala la filme in camera copilului.

Eu nu inteleg! Cand e piata plina de bunatati, unele pe doi lei (si nu le vrea nimeni), cum reusesti sa gasesti asemenea gunoaie/deseuri si pe asemenea preturi de porc ?!?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

windwest
Posts: 8
Joined: 11 Mar 2019, 17:09
Location: ARAD

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by windwest »

Am inteles dar ai putea sa-mi spui unde gasesc ceva decent?
Eu le-am gasit pe Olx.

Ar trebui sa fie in zona Arad, Timiș ca sa le pot si testa.

O sugestie ar fi binevenită, chiar nu stiu unde sa caut.

MULTUMESC!

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Amplificator Denon PMA 520

Post by Dadix »

Nu poți gasi ceva ce îți place pana nu știi ce îți place. Ce să-ți recomandam? Vintage nu , caci acolo trebuie sa investești bani in reconditionare si aia costa , si asta daca vei găsi macar pe cineva priceput sa o faca. Atunci e clar ca ceva de dupa anii 90 . Si nici din postarea dumneavoastră nu am sesizat vreo afinitate spre zona anilor 60 -70.
Asadar cel mai bine e sa căutați modele , oricare din anii 90 de la oricare brand care sa fie un varf de gama sau imediat sub varful de gama. Chiar al treilea model sub varful de gama ar fi ok. Asta in spiritul ca trebuie da începeți de undeva. Ma refer la amplificator.

Poți incepe cu acest site: http://www.hifi-archiv.info" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply