Problema boxe Wharfedale Jade 5

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
SilviuI
Posts: 7
Joined: 13 Mar 2019, 17:10
Location: Bucuresti

Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by SilviuI »

Salutare,

Sunt nou pe acest forum si postez in speranta ca cineva ma va ajuta la identificarea unei probleme pe care o am in prezent. Incerc sa-mi construiesc un nou setup, iar pana la aceasta ora detin urmatoarele "piese":
- Boxe Wharfedale Jade 5 pe 6ohm, cu cabluri Van Den Hul Clearwater si mufe tot VDH de tip DIY;
- Yamaha Aventage BD-1060 Bluray/SACD/DVD-A/CD player cu cablu Black Rhodium Rhapsody.

In prezent am testat cateva amplificatoare pe aceste boxe pentru a vedea care suna mai bine dar am urmatoarea problema: orice amplificator am pus pe aceste boxe, niciunul dintre ele nu reuseste sa miste/conduca difuzoarele de bass ale acestor boxe. Mediile si inaltele suna impecabil, in schimb nu am bass deloc cu niciun amplificator.
Am testat pana acum prin amabilitatea unui prieten si a unui dealer local din Bucuresti jucarii precum Densen, Exposure 3010 si Atoll In200 Signature.
Cu Densen si Exposure bass-ul este incredibil de firav/inexistent. Singurul care mai misca un pic difuzoarele de bass a fost Atoll In200 Signature (dual-mono si alimentare de 670 VA fata de celelalte doua care sunt mult mai jos la acest capitol). Densen era folosit, Exposure 3010 si Atoll In200 le-am desigilat eu din cutii, fiind noi.

Ma puteti lamuri si pe mine de ce nu reusesc cu niciun amplif sa am bass in boxe? In 95% din colectia mea de discuri eu nu am bass deloc cand ascult vreunul din ele, restul fiind niste discuri care au din studio un bass mai profund in inregistrari.
Toate CD-urile sunt clasice, pe 16 bits si cateva BD-Audio, nu detin vreun CD momentan pe 20-24 bits sau SACD.

Va rog un sfat, sunt disperat.
Multumesc

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by _BGD_ »

Salutare,

Si bine ai venit.

Singura idee pe care o am acum in cap (poate e trasnita, poate nu are nicio legatura, sau aprinde luminite altor colegi de forum cu mai multa experienta): BI-WIRE; ai incercat, te-ai gandit vreodata?

Ar avea impact benefic, dat fiind ca asa o sa exista posibilitatea unui control mai bun exclusiv pe bass?

O sa urmaresc discutia cu interes.

PS: ai incercat vreodata ceva amp-uri mai ... hmm .. "vintage"? (in sensul de scule vechi si serioase..., nu ca ceea ce ai prezentat tu in teste nu este serios...)

Numai bine!

SilviuI
Posts: 7
Joined: 13 Mar 2019, 17:10
Location: Bucuresti

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by SilviuI »

Sincer nu m-am intors foarte mult in timp.
Am mai probat un Yamaha A-S501, pe care bassul este tot slab, dar acesta avea corectii de ton, pe cand celelalte nu au asa ceva.
La ora actuala as avea de ales, sa zicem, doar intre Exposure 3010 si Atoll IN200, dar numai Exposure permite bi-wire, pe cand Atoll nu. Inima mea a ramas la Exposure 3010, dar intrucat bassul nu exista deloc (boxele sunau ca o galena), am ramas la Atoll care e mai "fortos" si reusea totusi sa scoata un bass.
La momentul cand am probat Exposure, nu am avut inca o pereche de cabluri pentru bi-wire, l-am testat single wire.
Boxele sunt cuplate corect si nu sunt defecte, la probare cu un cd de test unul din track-uri genera un bass "subsonic". Era sa sparg geamurile.

Sa ma gandesc sa schimb cablurile cu ceva mult mai performant??? Totusi, bassul trebuia sa ma "loveasca" un pic de la bun inceput, indiferent de amplificator, dar el lipseste.
Nu inteleg de ce sunt asa de greu de condus boxele astea sau care e problema de fapt.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by momolo »

Boxele astea sunt din categoria "chinezofila" (conceptul modern tip orezar comunist pe care lumea mare il crede capitalist), adica pompezi tot curentul din traful de cartier ca sa scoata un pirtz micut si plapand. Mai pe rumaneste, aceste lazi cu difuzoare chineze si denumire britanica a unei firme fabuloase dar defuncte (cu nume cumparat de orezarii rosii), au nevoie de aparat de sudura sa miste ceva (bas tip puf-puf-bum-bum care place la tineretul din ziua de azi). Defapt chiar si datele tehnice din prospect reflecta sensibilitatea extrem de redusa si cum stim, valoarea SPL-ului e scrisa ca si consumul si poluarea la VW in manualul tehnic (inainte sa-i prinda americanii cu ocaua mica).
Deci, cele doua jucarii penibile, Exposure si Atoll (facute la Casa Pionierului de la Caminul Cultural, primul carcasa goala si putere de galena, al doilea ceva mai clasic, concept de prin anul 1970 cu pantalon evazat croit din economie moderna si pret de porc la ceea ce ofera) nu au cum sa "duca" aceste boxe. Ce sa mai spun de Densen?! Nici ca se putea combinatie mai nefericita! Dar asta demonstreaza ca fiecare comerciant incearca sa vanda ce are in stoc, banutul fiind mai important decat pastrarea profesionalismului (dar cui ii trebuie asa ceva in ziua de azi?!).
Mai exista o posibilitate deoarece o belea nu vine niciodata singura ci in grup. Posibil sa ai si o acustica proasta mancatoare de sunete joase. Ceea ce nu e chiar un caz rar intalnit. Cumva chiar si cu aceste jucarele, boxele chineze ar trebui sa faca macar un puf-puf mic in loc de un bum-bum mare.
Cat priveste bi-wire de care te canonesti ca si cand in asta ar sta basul (si calitatea), este la fel de util ca apa sfintita in tratamentul gripei porcine. Dar cine sunt eu sa combat prejudecatile si fixatiile care bantuie prin lumea (h)audiofila?!?!
Intr-o oarecare concluzie (de-a mea. Nu e musai sa fiu luat in seama), pentru boxele alea (totusi, nu tocmai ieftine si poate nu atat de proaste pe cat as fi dat impresia dupa ceea ce am scris mai sus - macar pentru coloana sonora la filme trebuie sa fie ok! :D ) au nevoie de APARAT DE SUDURA.
Cum recunosti "aparatul de sudura"!? E simplu, se comporta total diferit de jucariile mentionate de tine (Densen, Exposure, Atoll), adica, te apleci sa-l ridici de pe parchet si daca ai trecut de o anumita varsta te vei trata a doua zi cu antinflamatoare nonsteroide pentru sciatica. Adica un aparat de sudura este greu. Deoarece in ciuda progresului tehnic, legile fizicii sunt incapatanate, nu scoti amperi din nimic!.... OK, exista si amplifuri digitale care pot "suda in puncte" la greutati si marimi relativ micute. Cine stie?! Poate chinezofilele se trezesc la viata cu un digital?! Pana nu incerci, nu afli. Dar orice amplificator cat de cat mai bun, costa bani. Teoria comerciala si de marketing spune ca la boxe de 3k iti trebuie amplif cel putin de 3k, daca nu cumva de 6k! Contine un sambure de adevar si anume ca pretul modern e mult mai umflat ca pretul vintage. Daca pe vremurile cand bunica era fata puteai pescui cu undita, acum trebuie sa pescuiesti cu dinamita (de bani).
Cred ca ai incaput pe mainile unui "doctor" de haudiofili putin cam nepriceput sau cu stocul nepotrivit.
Daca vrei "ieftin si bun" (nu exista), te poti uita si la vechituri "vintigi" cu gandaci in ele (dar ai spray!), zona unde preturile sunt mult mai coborate (asa cam de vreo 10...20 ori - dar macar in cel mai rau caz nu plangi dupa bani! Si nu constati ca stai zece ani la revanzare! Sau incepi sarabanda "buibacului" ca drogomanul la dealer).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by bibanu »

Părerea mea
Nu cred că amplificatoarele generează problema .....lipsa frecvențelor joase .....ci incintele .
Sunt incinte cu SPL mic , 87dB , trebuie să " dai " in ele cu ceva putere să auzi cat de cat ceva .
Altă problemă , in specificații , atât cât se specifică , producătorul zice că redau 45hz cea mai joasă frecvență , dar ....cu ce atenuare ? - 10...12...20dB ???? Dacă ai probat incintele pe câteva amplificatoare si pe nici unu " nu ai bas " eu tind să cred că au mare atenuare a frecvențelor joase .
Sunt cumva lipite de perete ?
Le-ai cumpărat la sugestia cuiva ? Fără să le asculți ? Eu asa cred că le-ai cumparat , fără să le asculți. Dacă da .....cu 10000lei îți puteai cumpăra incinte , nu cutii dotate cu difuzoare .
Am postat in acelasi timp .....

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by bibanu »

Nu mai pot modifica .
Atoll IN 200 este din clasa pârnaie cu răcire deficitară .

SilviuI
Posts: 7
Joined: 13 Mar 2019, 17:10
Location: Bucuresti

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by SilviuI »

Salutari, va dau niste precizari suplimentare ca sa nu fabulam.

Boxele le-am luat de la o cunostinta, in urma unui schimb cu ceva ce nu are legatura cu domeniul audio la o valoare de 3300 ron. In prezent ele nu se mai fabrica, nu se mai gasesc de cumparat de noi nicaieri de multa vreme, nu m-a pacalit vreun dealer, in cel mai rau caz m-am pacalit singur cu ele, dupa ce am citit ce ati scris. Si le-am ascultat initial si sunau ok. Livingul lui era mai maricel decat sufrageria mea, boxele la el erau puse la cca 1.5m de perete. La mine sunt oarecum lipite de perete, m-am gandit ca fiind prin compresie si nu cu bass reflex pot sa fac asta. O sa incerc sa le schimb pozitia diseara iar camera nu este grozava la acustica, e o sufragerie de bloc de 24 mp netratata acustic de niciun fel, si care are si un perete de rigips.

Dealer-ul doar mi-a oferit ceva sa fac probe cu ce a avut disponibil si la rugamintea mea, numai pentru ca ne cunoastem, el nu a stat sa studieze pentru mine specificatiile boxelor respective. Nu exista nicio legatura intre proprietarul initial al boxelor si dealer.

Atoll in200 reuseste sa scoata ceva din boxele astea dar... mai este loc destul.
Nu sunt ahtiat dupa bass de club, nu sunt clubber, vreau doar niste frecvente joase, mai prezente.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by momolo »

SilviuI, uita de Atoll si genul asta de rahaturi scumpe.
De obicei nu recomand anume aparate insa de data asta pentru ca pari un tip ok (si ai expus problema sincer si detaliat), uite o trancota cu care ar merge o incercare (la cazanele alea ai nevoie de greutate si putere bruta - si o trancota ca asta te costa cat stecherul de la Atoll): https://www.olx.ro/oferta/statie-putere ... 5dbe92295b" onclick="window.open(this.href);return false; (nu cunosc vanzatorul, am gasit cautand rapid pe net).

Pentru ca esti din Bucuresti as putea (nu promit! Buba mare cu timpul!) sa-ti imprumut un Renkforce tot cu 2 trafuri, ceva cam in acelasi stil (dar al meu arata mai bine si mai curat - e model diferit pe afara si inauntru).

Wangine si Renkforce sunt acelasi lucru, produse in Taiwan pentru piata din RFG. Ambele (al meu si ala din link) sunt modele 1984 si au costat multicel in anul respectiv pe piata nemteasca (RFG). Taiwanezii au facut lucruri foarte bune si avantajul era pretul mai mic decat cele fabricate in Japonia. La al meu finalii sunt originali Toshiba din aia mari cu cate 2 suruburi, verde cu negru (PNP si NPN). Piesele tot Japan. Erau lucrate foarte bine.

Am impresia (dupa feeling - cunosc genul de sound) ca asa ceva s-ar potrivi la cazanele tale chineze.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

SilviuI
Posts: 7
Joined: 13 Mar 2019, 17:10
Location: Bucuresti

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by SilviuI »

Momolo multumesc de sugestie si de eventual/posibilul ajutor din partea ta cu vintage-ul de care dispui. Ma anunti daca se poate. As prefera sa caut mai degraba pe Bucuresti, exista niste magazine si pe la noi sau PF-uri din bucale ce au la vanzare, ca sa le fac si o proba daca mi se permite. Dar am inteles foarte bine targetul la care faci referire.

In alta ordine de idei... sunt acasa si am incercat "altceva" cu ce am inca in dotare, respectiv acel Atoll hulit (Exposure l-am returnat dezamagit, nu ma mai intorc la el). Nu am facut nimic altceva decat sa asez boxele pe latura lunga a sufrageriei la o departare de perete de cca 70 cm si o distanta a boxelor fata de amplif de cca 2.5m fiecare. Boxele sunt orientate cu fata catre peretele de rigips.
Surpriza mare. A aparut bassul, s-a amplificat senzatia de spatialitate/aerisire a sunetului foarte mult, iar pe locul de auditie exista niste profunzime a bassului. Nu spun ca e perfect, as mai vrea nitelus bass (nu va ganditi la clubbing). Dar a mai aparut o mica "ciudatenie" ca urmare a acestei departari: inainte cd-urile mele sunau cam toate la fel, acum simt niste diferente intre ele. Unele dintre ele imi vine sa le arunc din aceasta cauza (pana acum nu simteam nevoia asta), altele le ascult cu si mai mare placere.
Cu Atoll, inca ma joc cu el, pentru ca am aceasta posibilitate, doar atat.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by bongiorno »

Daca auzi diferenta intre cduri e ok. E normal.
Ce dimensiuni are camera ?. Ideea cu biwire pentru bas e printre cele mai haioase pe care le-am auzit in ultimul timp. Ai 5 m intre boxe ???
E mult ... ai si 5m de la ureche pana la fiecare boxa ?Cu basul ?
Eu cred ca ar trebui sa mergi pe unde se poate asculta niste sisteme mai serioase, pe la Yura sau Jack si sa iti faci o impresie corecta despre bas. E posibil sa ramai Foarte surprins despre cum ar trebui sa fie un bas corect intr-o casa normala.
Mai vorbim dupa ce asculti si iti faci o parere.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by Schindler »

Nu cred ca poti face bici de matase sa si pocneasca din boxele si sistemul ala. Am trecut si eu prin asta cu ani in urma. Cred ca singura solutie este sa vinzi tot si cu banii obtinuti sa-ti cumperi un sistem SH ( eu prefer vintage) respectabil.
"Stop hearing music. Start listening to it."

SilviuI
Posts: 7
Joined: 13 Mar 2019, 17:10
Location: Bucuresti

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by SilviuI »

Da, la asta ma gandesc si eu. Atoll il returnez si boxele sa le pun la vanzare, indiferent cat stau cu ele.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by DAN_TM »

Buna seara tuturor.Nu am mai postat de mult ceva ptr ca m-a prins pasiunea ptr ceasuri|(daca te prinde boala asta, e bai).Intamplarea face sa ascult la cineva, in Timisoara niste Wharfedale Jade 7, eu mergand sa ascult spre cumparare eventual un Naim CD5 i.Zicea colegul de forum ca Jade 5 n-au bas.Sa auzi Jade 7.Acolo dezastru.Doua difuri de 8, boxe de peste 130 de mii de lei.Asa boxe proaste pe bas nu mi-a fost dat sa aud in viata mea.Super tehnologii in materiale de pe Marte, boxe cu filtru pe 4 cai.OZN-uri.Erau amplificate de un Denon stereo, ceva mid-level de maxim 80 de watt RMS pe canal, mai vechi.Sunet, plat, inalte sclipicioase pe alocuri, medii cumva infundate, bas putin spre 0.Ce dracu de boxe se fac azi?Am plecat in maxim 10 minute, derutat.Normal ca nici playerul nu l-am mai luat.Cum sa asculti asa ceva?N-am nici o tangenta cu vreun dealer sa-i fac antireclama, dar asta e adevarul meu urechiometric.De banii aia imi fac singur boxe de sta pisica in coada.Cine nu ma crede, poate sa le asculte unde vrea.Basul e aproape de 0.Poate un amplif Crown MacroTech 5002VZ sa scoata ceva din ele, monstrii sa suporte impedante foarte joase la frecvente joase. Dca mi le dadea cadou, foloseam eventual carcasa ptr altceva.Ciudat.Asa o fii si cu restu lmarcilor de renume?
Seara buna tururor

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by hondaru »

Acustica si pozitionarea boxelor au ponderea cea mai mare in calitatea sunetului. Incearca sa mai pozitionezi boxele in diverse locatii unele chiar ilogice.
Secondo potrivirea intre boxe si amplificator este cruciala! Nu are nici o logica si legatura cu specificatiile de prin prospect/manual.
Chinezariiile de azi toate suna prost, si cele scumpe si cele foarte scumpe.
Cabluri si alte uleiuri de sarpe sunt ultimile care trebuiesc schimbate si asta doar cand sistemul reuseste sa se ridice la o calitate a sunetului suficienta. Pentru a ajunge in varful muntelui trebuie sa urci pe carare pas cu pas. Nu poti sari etape pentru ca aceasta este natura lucrurilor. Sad but true.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by bongiorno »

Eu am vazut pozele din anuntul cu boxele Jade 5.
Pai drag coleg, asa se bun boxele ? Inghesuite fix in colturi ? Ce sa cante ?
Boxele nu se pun in camera asa la dizain. Idealul haudiofil se obtine cu multe stradanii si incercari.
Ia cauta pe youtube episodul cu Mr Bean cand a luat si el televizor. Vezi acolo cate sacrificii a trebuit sa faca pentru a se uita la el !!!

Post Reply