Problema boxe Wharfedale Jade 5

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by bibanu »

bongiorno wrote:Eu am vazut pozele din anuntul cu boxele Jade 5.
Pai drag coleg, asa se bun boxele ? Inghesuite fix in colturi ? Ce sa cante ?
Boxele nu se pun in camera asa la dizain. Idealul haudiofil se obtine cu multe stradanii si incercari.
Ia cauta pe youtube episodul cu Mr Bean cand a luat si el televizor. Vezi acolo cate sacrificii a trebuit sa faca pentru a se uita la el !!!
Corect !
Negociabil înseamnă și diferența de la 5000 ....la 3300lei :lol:

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by VTP »

@SilviuI,

- incintele sunt tip aperiodic ( nu inchise, nu basreflex ) - au o deschidere in partea de jos care opune rezistenta la trecerea aerului;
- au 87 - 88 dB/W/m, deci undeva intre SPL mediu si mic. Wooferele sunt relativ mici si asta nu ajuta mult la un bas pregnant;
- SPL-ul mic a fost ales pentru o caracteristica liniara a raspunsului in frecventa;
- la pretul pe care l-au avut nu se poate cere mult de la ele, in mod sigur sa fie produse in UK sau macar in mUiE ! Si nu trebuie sa ne facem probleme, doar de la 20 - mii de euro mai gasesti ceva integral inafara Chinei, desi, macar un surub, o saiba sau alt maruntis tot din China provine!
Macar pentru a capata experienta si a va lamuri, va fac unele recomandari pentru cateva teste usor de facut:
- plasati incintele degajat de pereti, cu o distanta de 2,5 - 3 metri intre ele, orientate catre locul de auditie aflat la 2,5 - max.4 m de incinte;
- folositi pentru conectare cablu "de veioza": cablu litat de 1,5 mm2, de Cu, de la magazinele de specialitate sau de la cele de pe Silicon Valley din Tei;
- pastrati aceste cabluri la toate testele!
- folositi amplificatoarele pe care le aveti, inclusiv cu tuburi, chiar daca au putere mica (SE-uri);
- folositi pentru test aceleasi cd-uri, si, de preferat un disc de test ce insotea revistele AUDIO sau STEREOPLAY. In general cd-urile obisnuite au un nivel de comprimare mai mare sau mai mic, dar suficient pentru a tesi basul reprodus de sistem;
- ar fi bine daca ati gasi la cineva un amplificator din anii '70, de preferinta Marantz, Fisher, Saba, Metz, Kenwood, preferabil cu corector de ton pe joase, medii si inalte;
- incercati sa detaliati rezultatele obtinute, tabelar daca vreti, pentru a se putea trage o concluzie asupra a ceea ce trebuie facut ulterior.
Nu am gasit opinii care sa spuna ca incintele nu au bas ( nu sunt aliniate, nu au frecventa limita inferioara suficient de mica, etc. ), dar, aprecierea fiind subiectiva, poate ca era bine sa le ascultati atent inainte de a le lua.
Nu ramane decat sa incercati sa vedeti cat e vina incintelor din aprecierea dvs. dupa ce efectuati ceva teste.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by bongiorno »

Multumim VTP !

SilviuI
Posts: 7
Joined: 13 Mar 2019, 17:10
Location: Bucuresti

Re: Problema boxe Wharfedale Jade 5

Post by SilviuI »

Salutari stimati colegi, din nou.
Revin cu niste noutati.

In urma testelor facute timp de mai mult de o saptamana, am ajuns la urmatoarea concluzie:
Boxele nu au niciun fel de probleme, lipsa basului se datora unui cumul de factori: pozitionarea defectuoasa in camera si imperecherea aiurea cu amplificatoare nepotrivite in acele pozitii defectuoase. A durat ceva timp pana m-am lamurit, in mare parte datorita schimbarilor/mutarii diverselor piese de mobilier prin camere in cautarea unei pozitii potrivite, apoi testarea amplifurilor in pozitiile respective. Pot spune ca mi-au placut, intr-un final, cum suna aceste boxe cu o linie mai veche Roksan Ka-1 Liii, pereche cd+amplif, pe care, sincer, le-am si pastrat momentan. Oi vedea cum mi se va parea combinatia si sunetul dupa o perioada mai indelungata de ascultat. Mi s-a trezit apetitul foarte tare si pentru piata vintage in urma unor discutii in privat cu un membru al forumului, caruia ii multumesc pentru sfaturi si discutiile avute.
Cea mai mare problema creata de aceste boxe apare cand sunt pozitionate cu spatele la pereti de rigips, indiferent de distanta, eu avand asemenea pereti in casa. Ulterior am testat peretii de beton, inclusiv in camere diferite, iar boxele chiar sunau ok.
In final, in urma unor compromisuri ce tineau de rearanjarea mobilei in casa si acordul nevestei pentru asta, fiindca implica niste cheltuieli, le-am gasit o pozitie ok.
Ca atare, pentru moment pastrez boxele pentru mine si incerc sa ma bucur de ele.
Recunosc ca mai am multe de invatat in domeniul asta, nu sunt suficient de experimentat si sper sa nu fiu ironizat pentru asta :D .

Post Reply