Sfat achizitie pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by hondaru »

Bratul de carbon are o propietate foarte importanta si anume este foarte usor si rigid in aceelas timp. Daca ai sa mai citesti ai sa aflii de compliance si acolo masa bratului este un factor important. De-aia sunt brate care costa de zece ori cat tabla exemplificata de tine.
Fiecare tabla suna in felul ei are o asa zisa semnatura in sunet.
Pana la urma cel mai bun pick-up e cel pe care ti-l permiti.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by momolo »

Carbon sau alte materiale, teoria e una si cum suna e alta. Sunt pickupuri care contin super tehnologia rachetelor cosmice si au inventat apa calda in Colentina dar ascultate suna ca un cdplayer sau mai rau. Altele banale si conventionale fara super mega tehnologie suna muzica.
In marketingul din domeniu se spun povesti cu marmota si poleiala, pozele pe net sunt frumoase, stelele rosii sunt multe (si cumparate pe bani).... dar cand ai obiectul.... pauza! (si e prea tarziu, ai marcat deja banutul). Plus ca putini au cu ce compara, e mult tineret care acum se ia dupa moda si-si cumpara o troaca din asta moderna; le poti da orice tractor descentrat ca nu-si dau seama neavand cu ce compara si fiind primul OZN aterizat la ei acasa. Pe asta se bazeaza negustoria moderna. Pe vremuri era concurenta dura, existau atatea branduri bune pe piata ca te durea capul ce sa alegi. Asa in mare, un pickup nou azi care costa cam 1500....3000 lei suna in cel mai fericit caz la fel cu unul "vintage" care se poate cumpara chiar si cu 300 lei. Numai ca la vechitura trebuie sa nu ai doua maini stangi si sa ai putina experienta sa-l doctoricesti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by maltezul »

Brat din fibra de carbon..nu este nimic...
Conectori banana si RCA cu fibra de carbon..aia da tehnologie... :lol: :lol: :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by momolo »

maltezul wrote:Brat din fibra de carbon..nu este nimic...
Conectori banana si RCA cu fibra de carbon..aia da tehnologie...
nu mai rade ca poate ajungi sa vinzi si din astia. In cazul asta (daca razi de marfa) ti-a bate joc de clientii tai care-ti platesc painea. Deci, never say never.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bogdanopolis
Posts: 11
Joined: 07 Sep 2018, 09:19

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by bogdanopolis »

Am luat si eu un Telefunken TS850, care a venit cu o doza Stanton 500 gold. Are rost sa o schimb cu un Excel 700?
Am gasit la mine in oras un Shure M91ED cu ac nou tip generic, se merita sa iau? ar veni mai putin decat un Excel 700 de pe ebay.
Ce alte doze recomandati ptr acest pick-up?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by momolo »

Numai dupa ce le ai pe toate si le asculti la tine (cu urechile si gusturile tale) vei sti care "se merita".
Eu pot sa-ti spun doar ca (evident, opinie personala), Stanton suna mai relaxat, mai calm, adormitor (e buna seara inainte de culcare), Excel 700 e mai echilibrata dar are semnal (nivel) mai mic si asta induce feeling-ul de sunet anemic, moale, sters (la sisteme non-top) iar Shure canta mai gros si putin mai marlanesc dar are "carnitza" in sunet si merge bine la non-clasica.
Eu as pune un banal M75. Nu ma dau in vant dupa M91 (rea nu e, dar....).
Evident, conteaza preul phono si ....restul instalatiei. Adica, la sunet stresat (boxe+statie) bagi Stanton, la sunet adormit bagi Shure, la un sunet mai naclait bagi Excel. Apropos, exista alte modele Excel mai bune. Dar nu se prea gasesc. Deoarece a cam aflat lumea.

PS - hai ca v-am facut pe toti cu Telefunkene. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bogdanopolis
Posts: 11
Joined: 07 Sep 2018, 09:19

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by bogdanopolis »

Buna momolo, ms ptr raspuns.
Ca sa completez "tabloul" restul sistemului este compus din amplificator Croft Phono Integrated care imi amplifica semnalul de la pick-up si boxele Harbeth M30.1.
Pick-up-ul l-am gasit tot local la mine in oras la un pret bun zic eu (350lei) si am zis ca ar fi pacat sa nu il iau sa vad cum suna si chiar gasisem niste discuri vechi din copilarie si m-a luat nostalgia.
Am vazut ca recomandai Shure M75 si ulterior Excel 700 ptr acest pick-up, dar pe moment as fi preferat sa iau ceva ceea ce gasesc local, astfel am posibilitatea sa iau o doza Shure M91ED cu ac generic nou pus pe ea la 170 lei, sau cel mai ieftin Excel 700 de pe ebay este undeva la 300 lei cu tot cu transport. Dilema mea este daca se merita deranjul ptr un Excel 700? De asemenea tot pe ebay un Shure M75 este mai mult decat M91 ce am gasit eu local, iar in tara imi cer la fel de mult, de aceea bagasem in ecuatie M91 care o gasesc mai ieftin local.
Am mai vazut la vanzare Nagaoka MP-110 sau un Ortofon 2M Blue - acesta din urma tot la mine in oras. Merita sa pun astfel de scumpeturi?
Am facut o comparatie intre vinyl si cd acelasi album (Daft Punk-Random Access Memories) si pe vinyl nu am un sunet asa detaliat ca de pe CD, nu stiu daca este de la doza lipsa asta a detaliilor sau asa e sunetul de pe vinyl "mai relaxat".
O alta dilema este ca se aude o idee mai incet semnalul de la pick-up fata de cel de la CD cu volumul in aceasi pozitie,iarasi nu stiu daca e doza devina sau este tot normal.
In principiu vreau sa stiu daca exista alte doze care mi-ar oferi si detaliile pe care le simt lipsa de pe auditia unui CD, dar sa pastreze magia vinylului? si sa nu coste mai mult de un Ortofon 2M blue second.
P.S. Am vazut si un Nagaoka MP-150 dar costa aproape de 3 ori cat am dat eu pe pick-up ...

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by _BGD_ »

Salut bogdanopolis,

Cred ca acel Telefunken este exact cel pe care l-am tinut eu la favorite pe OLX, si a disparut recent :lol: (este cumva cel fara capac?) Tot din povestirile lui momolo am luat urma unui Telefunken; dar lasa ca imi vine si mie randul candva!


Am tot ezitat sa il iau, din cauza distantei (frica de stricaciuni la transport) si o alta prioritate a banilor momentan....si ca deja am un Universum care imi satisface pofta de placi.

Shure-le din semnatura este mai mult decat ok, mi se pare o doza corecta!

Legat de diferente de volum la aceeasi pozitie a butonului, este vorba de tensiunea semnalului de intrare in amplificator.
Doza scoate cativa mV, iar un CD Players scoate 1...2 volti!

Sa il stapanesti sanatos!

bogdanopolis
Posts: 11
Joined: 07 Sep 2018, 09:19

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by bogdanopolis »

Salut _BGD_, da este cel fara capac, care defapt are capac crapat si fara balamale, eu am luat capacul doar sa il pun de forma sa nu se depuna praful.
Am avut o problema cu el, firul rosu dintre doza si headshell a trebuit schimbat ca nu am mai auzit intr-un canal, dar in rest pare ok. Chiar are si muda DIN schimbata in RCA.
Eu am preferat sa il iau ca l-am ridicat personal si altfel este ...

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by doru »

bogdanopolis wrote: Ca sa completez "tabloul" restul sistemului este compus din amplificator Croft Phono Integrated care imi amplifica semnalul de la pick-up si boxele Harbeth M30.1
Si ca sa “intregim” de tot tabloul”, trebuie spus ca bogdanopolis are practic acelasi sistem pe care l-am avut si eu mult timp (Harbeth M30.1 – Croft – Telefunken) si, in mare masura, il mai am si acum. Cu exceptia amplificatorului Croft care a “zburat” la bogdanopolis ( :) ) si a fost inlocuit de un “lampas” integral (nu hibrid precum Croftul).
Revenind la Telefunken (mersi momolo! :) ), TS 850 este un pickup foarte bun, o adevarata pomana la banii aia, si, precum stii, ti-am si spus sa-l iei imediat, cand mi-ai cerut sfatul. Este foarte posibil ca doza aia Stanton sa fie “buba”, daca nu se aude cum trebuie. CD player-ul (un Onkyo parca spuneai) folosit la comparatie este cel mult mediocru si in mod sigur este veriga slaba a actualului sistem, fiindca celelalte componente, pe care le cunosc foarte bine, sunt cu cateva clase peste Onkyo. Am comparat si eu multe cd-uri cu vinilul (acelasi album, acelasi producator, aceeasi editie, aceeasi inregistrare analogica) si rezultatul este clar in favoarea vinilului. Acele “detalii” pe care ti se pare ca le auzi pe cd, sunt probabil niste “stridente” sau sunete accentuate dintr-o anumita banda de frecvente, introduse artificial pentru amagirea urechii, mai ales a celei invatate cu formatele digitale si mai putin cu sunetul analogic, sau se datoreaza deformarii sunetului chiar de player. Fiind vorba de un album de data relativ recenta (in jur de 2015 probabil) este posibil ca si vinilul sa fie facut dupa inregistrarea digitala, astfel ca nu are cum sa se auda mai bine, inregistrarea pe vinil nefiind dupa o sursa analogica, practic pierzi toate avantajele formatului, acest vinil “digitalizat” fiind mai degraba o pacaleala. Asta e din pacate problema cu vinilurile actuale, in multe cazuri nu prea exista termen de comparatie cu cele din anii de glorie ai formatului analogic, ajungand sa se auda mai prost decat cd-ul. E foarte posibil sa fie si cazul tau.
In ce priveste doza, eu folosesc in continuare la Telefunken-ele mele dozele originale (Telefunken TM 500 sau Excel QD 700 C, in fapt acelasi lucru), inlocuite cu unele noi. O doza noua cu tot cu ac costa in jur de 65 euro, cam jumatate fata de Nagaoka sau Ortofon de care pomeneai, asa ca sfatul sau recomandarea mea este sa incerci intai aceasta varianta. Eu le ascult de vreo doi ani si, pana acum, nu am simtit un imbold prea puternic pentru a le schimba, ceea ce inseamna ca nu sunt rele de loc si, mai ales, se potrivesc cu Croftul, respectiv cu preul sau phono pe lampi, care, apropo, este unul foarte bun, la acest nivel de pret fiind foarte greu sa gasesti altceva mai bun. Dinamica sau nivelul sonor la schimbarea sursei Cd cu Phono, era acelasi, ba chiar, in unele cazuri, superior pe Phono (pickup), deci nici vorba sa se auda mai slab cum zici tu.
Sigur, exista doze mult mai bune si, acum ceva timp, am avut chiar ocazia de a testa cateva pe Telefunken-ul S 800 din dotare, cu sprijinul si ajutorul vecinului si colegului de forum hondaru. Amandoi am fost de acord ca doza care a dat rezultatele cele mai bune a fost un Ortofon X1 sau X3 MC, nu mai retin exact, oricum niste doze destule de scumpe (250-300 euro). De asemenea, trebuie mentionat si ca preurile phono folosite la test au fost Sphinx si C.E.C.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by momolo »

Acul e foarte important la o doza. Diferentele in sunet pot fi uriase, inclusiv de nivel semnal. O doza buna cu ac prost nu o recunosti.
Apoi e important nivelul semnalului pe care doza il livreaza preului (MM sau MC). In general preurile suna mai bine daca primesc de la doza un semnal mai mare, ceea ce e tehnic explicabil, ai raport semnal/zgomot superior. De aceea la sisteme mai slabute (mai trancotare) recomand doze cu semnal mai mare.
Evident, pentru oricine se alfabetizeaza in teorie, un cdplayer scoate la iesire pana la 2V pe cand un preul mediu scoate pana la 0,5...0,775V, diferenta fiind evident, foarte mare. Si e un efect de psihoacustica, oamenii prefera sursa care se aude mai tare.
Orice montaj de amplificare semnal analogic, oricat ar fi de bun (preu, statie, etc) are o zona a lui optima de functionare care e pe undeva pe la mijloc spre doua treimi (depinde, la tranzistori e foarte diferit de tuburi si conteaza la toate clasa de functionare). In cazul preurilor phono, oricate reglaje ar avea, se potrivesc cu unele doze si nu se potrivesc cu alte doze. Putine preuri se descurca bine cu doze care scot nivel semnal sub standard-ul categoriei lor (MM sau MC).
Apoi intervine faimoasa potrivire intre doza si pickup (brat + masinarie). Nu e numai bratul in ecuatie asa cum multi cred. Teoria in cazul asta e sublima dar practica e cea care decide, deci trebuie incercat.
Alta chestie, doru (si multi altii) a spus ca placile noi suna de rahat si asa este, majoritatea suna ca niste CD-uri. Pentru ca sunt trase dupa surse digitale chiar slabe si pentru ca a transfera pe vinil e o arta si o meserie care se invata in multi ani. Cei care fabrica in prezent placi sunt ruine si resturi a ceea ce a existat o data ca industrie la scara globala. Pentru preformanta e nevoie de bani si profit. Un sector de nisa nu ajunge sus daca nu se pompeaza bani din afara (in pierdere). Daca vrea sa aiba profit, se zbate jos pentru ca banii vin abia cand piata e foarte mare. Ceea ce la placi vinil, oricate ode si balade s-ar scrie, nu e cazul. Defapt azi nu mai e cazul la nici un format fizic, populatia majoritara a planetei trece in era imateriala, asculta on-line si wireless, nu mai detine nimic, doar se cupleaza la "regina mama" sa-i dea aia ce scrie in romanul lui George Orwell. Acum nu mai trebuie sa ai placi de vinil care cocoseaza rafturi uriase, iti faci cont cu e-mail si primesti on-line asa cum primeste gasca nuca cu palnia pe gat inainte de taiere (doar deshide ciocul si intinde gatul). Nici producatorii de soft nu-ti mai dau CD (format fizic), te brasezi..... Si cum?!?!?! :shock: ...Nu ai uztzap?!?! :shock: Dar toata lumea are! Deci toata lumea e brashata la "regina mama"! (dar asta e alta discutie).
Ok, ce ziceam?!.... A, cu dozele si dinozaurii! DECI, la Telefunkenul ala care e un Technics modificat si altfel decat Technics, eu am constatat ca doza lui (pe care o foloseste doru) si pe care scrie "telefunken" dar e un Excel 700, merge foarte bine dar are un mic neajuns, semnalul pe care-l scoate e un pic mai mic decat majoritatea MM-urile din vreme. Exista alte Excel mai de tabla care scot semnal normal si, cred eu (si altii), suna mai bine. Dar se potriveste prea bine si, cum am spus, Shure M75. Mie asta imi place dar numai daca-i bag un ac anume.... care nu se mai gaseste ca incet, incet, dispar toate (asa cum am spus).
Doze noi cum este Ortofon 2M Blue, mie unul mi se par de rahat. Nici Nagaoka MP-110 nu mi se pare ok si e bine sa ne uitam si cat costa acul pentru inlocuire (aproape cat o alta doza noua. Iar Nagaoka dau extrem de putine ore de functionare la ace. Pentru ca sunt japonezi cinstiti). La pret/ce primesti nu se pun dozele noi cu cele vechi in sensul ca alea vechi sunt net superioare. La astea noi eu nu stiu ce platesti?! Poate faptul ca e marfa de nisa si e normal sa fie scumpa (nejustificat). Insa ramane problema acelor de schimb. La MM, evident. Pentru ca la MC nu le poti schimba.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bogdanopolis
Posts: 11
Joined: 07 Sep 2018, 09:19

Re: Sfat achizitie pick-up

Post by bogdanopolis »

Revin cu un mic feedback... am luat doza locala Shure M91ED la care mi-a dat un ac original de la M75 cica(scrie Shure pe front-ul plasticului). Incercasem si acel ac generic dar avea probleme, se auzea f incet si distorsionat,cu acul original este totul clar, exact sunetul care il cautam si nu mai am acea diferenta de intensitate a volumului care o aveam cu Stanton.
La 150 lei cat am dat pe doza si ac, eu zic ca merita, mai ales ca este la jumatate de pret fata de un Excel 700 de pe ebay care are ac generic, nu original ...
Acum stau sa ma intreb daca lipsa de inalte si partial medii de pe Stanton500 e de la acul care il am pe ea? sau asa e sunetul scos ... poate am sa caut un ac sa il schimb si sa vad daca sunetul se imbunatateste, dar pe moment sunt f multumit de acest Shure.

Post Reply