Ajutor potentiomentru de volum amplificator

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Ajutor potentiomentru de volum amplificator

Post by Mirciulik »

Buna ziua, încerc sa înlocuiesc un potențiometru pentru un amplificator vechi (Accuphase E205), am cautat pe net dar nu am gasit care este valoarea tehnica (50k, 100k ...) pentru unul original. Cel montat pe aparat nu este original, are valoarea de 250K si sunt convins ca e incorecta, de ex. am vazut la un model apropiat (E206) ca potentiometrul original este de 50K.
Potentiometrul actual merge, dar cred ca influenteaza negativ sunetul, am testat un pick-up si se aude foarte incet, cam 1/4 din cat ar trebui, trebuie sa ajung cu volumul la jumatate sa aud ceva cat de cat, pick-up-ul este bun (testat si pe alte aparate) iar preul de phono a fost masurat de un electronist care a spus ca e ok (la mometul masuratorilor nu si-a dat seama ca potențiometrul nu este cel original).
Multumesc.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ajutor potentiomentru de volum amplificator

Post by vjvarta »

esti sigur ca nu e cel original?

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Ajutor potentiomentru de volum amplificator

Post by Mirciulik »

vjvarta wrote:esti sigur ca nu e cel original?
Potentiometrul original trebuia sa aiba axul ceva mai lung, (cand am desfacut butonul de volum mi-am data seama, de altfel nici butonul nu este cel original, cel original nu putea fi montat pe un ax scurt, este model cu surub... ). Sunt convins ca nu e cel original.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ajutor potentiomentru de volum amplificator

Post by momolo »

Am cautat schema la E205 si nu o gasesc (doar manualul de exploatare sau prezentarea)
Am gasit doar E202 si E203 aici:
https://www.schematicsunlimited.com/a/accuphase" onclick="window.open(this.href);return false;
La E202 este 250K (pentru ca au legat imediat si balansul de 500K) si la E203 este 50K (pentru ca balansul e in alta parte, adica la iesirea preului). Observ ca schemele sunt foarte diferite de la model la model.
Nu am idee daca E205 este un E203 putin upgradat sau cu totul altceva?!
Dar probabil ai presupus corect, ar putea fi de 50k, nu vad de ce ar fi revenit la o schema mai veche.
Totusi intai trebuie gasita schema sa sti daca nu cumva inlocuirea potentiometrului a fost facuta corect ca valoare. Daca nu a fost facuta corect (din ce presupun, foarte probabil) inseamna ca a fost ciobanit de un idiot.
Aparatul provine din tara noastra (plina de Dorei) sau de dincolo?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Ajutor potentiomentru de volum amplificator

Post by Mirciulik »

Mulțumesc pentru schema, da l-am cumparat de la noi, de la o persoana de buna credinta, tot asa l-a luat si el, initial nu mi-am dat seama (ascultam cd-player fara corecții de ton), ulterior am observat ca potentiometrii de bas/treble nu functionau cum trebuie, am cautat pe net si am gasit fotografii cu piesele originale, bineinteles cei montati pe aparat nu erau buni, aveau 100K (cei originali din fotografii aveau 10K). Am gasit cu greu potentiometrii originali, din dezmembrari pentru ca nu se mai fabrica, (exact codul din fotografii), i-am montat cu ajutorul uni prieten si functioneaza perfect, au sensibilitate mare.
Problema e cu preul de phono, ma gandeam ca daca as gasi potentiometrul original sau unul tehnic similar o rezolvam, din pacate nu sunt disponibile suficiente informatii pe net. Am probat un pick-up de la un prieten si sunetul imi place foarte mult, dar se aude incet.
Aparatul are toate piesele originale, mai putin potentiometrii si butoanele aferente, probabil faceau zgomot ceva si Dorel :D in loc sa-i curete i-a schimbat cu unii noi dar de alte valori tehnice...

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ajutor potentiomentru de volum amplificator

Post by vjvarta »

50kx2 blue velvet

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Ajutor potentiomentru de volum amplificator

Post by Mirciulik »

vjvarta wrote:50kx2 blue velvet
Multumesc vjvarta, asa este, e vorba de un Alps 50kx2 cu 8 pini, asa cum banuiam..., costul unuia original pe ebay e aproape cat 1/3 din costul aparatului :oops:, asa ca am spart pusculita si am mai luat un amplificator identic, cel vechi il tin pentru piese de schimb. Pare o nebunie dar m-a convins pe partea de phono. Unul nou ar fi fost mult mai scump, am ales o soluție de compromis, sa iau niște boxe mai scumpe si sa raman cu acelasi tip de amplificator.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Ajutor potentiomentru de volum amplificator

Post by Shambala »

13 Lire sterline dintr-o sursa renumita:
https://www.hificollective.co.uk/potent ... eauty.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Mai erau si la Mouser la vreo 14 euro....
Pe ebay circula multe fake-uri, adesea la preturi delirante. A se evita.

Post Reply