MAGNETOFON ( reel to reel )

A fost odata ca niciodata
iordmi
Posts: 17
Joined: 21 Aug 2017, 09:28

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by iordmi »

Mitza wrote:Buna seara,
Aveti idee cu ce as putea sa sterg aceste urme de pe masca GX-ului 625 ? Le-am observat astazi in lumina. Am incercat cu alcool sanitar / izopropilic fara rezultat.

https://imgur.com/OpQ0FkV" onclick="window.open(this.href);return false;
Buna ziua stimati colegi de suferinta!
Uite ce solutie mi-a fost propusa mie pentru curatarea in profunzime a fronturilor la magnetofoane si nu numai; ideea ii apartine "depanatorului" meu- imi e si furnizor de scule si benzi- un tip aparte din Flandra; el propune curatarea petelor dificile- dar si in general- cu solutie de amoniac [gata preparata, se gaseste in raioanele cu detergentzi etc]; apoi, pentru finisare si lustru, cu WD-40; el asa trateaza sculele pe care le scoate la vanzare - magnetofoane si amplificatoare mai ales, si toate lucesc ca noi, marcajele sint intacte; am incercat sa curatz o rola Akai mare de 26,5 cm, plina de pete de nicotina si rezultatul este absolut impresionant, sclipeste ca noua! Marcajele/scrisul nu s-au sters, nu au fost afectate in niciun chip. Acum, evident, asta nu inseamna ca unele marcaje nu se pot sterge/fi afectate, nu vreau sa fiu injurat de "coledzii" de forum, incercati poate pe suprafetele unor scule mai putin pretentioase -atentie, nu am incercat pe plastic ci doar pe aluminiu- si daca sinteti multumiti atunci voi fi si eu.
Cu toata prietenia.

CrisCotet
Posts: 6
Joined: 22 Dec 2016, 13:57

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by CrisCotet »

Salutare,
Din intamplare am vazut intr-un post ceva mai in urma a lui momolo un magnetofon rusesc, este un Elektronika 003 sau 004. Din cand in cand urmaresc forumul, scriu f putin e adevarat, insa am remarcat ca e fix acelasi mag pe care l-am achizitionat anul trecut din Ucraina, printr-o relatie a unei relatii, in fine ceva mai complicat.
Ideea e ca sunt f incantat de el, mai am un Rostov 105 si am avut candva in adolescenta un Tesla B73 si un Tesla CM130, deci cumva am copilarit cu genul asta de aparate.
Ce mi-a placut la acest model, am refer la Elektronika 004 e faptul ca rusii au inclus in el un sistem de atenuare a zgomotului, cumva similar sistemelor HX Pro, insa care la ei se numeste SDC sau cumva in zona asta, e un sistem de premagnetizare in regim dinamic, care zic ei ca imbunatateste raportul semnal zgomot undeva pana in 10dB. Evident ca e un sistem care e utilizat doar la inregistrare si banda se poate asculta ulterior fara acest sistem pe orice magnetofon.
Mecanica e una superioara Rostovului, in sensul ca tot sasiul e turnat dintr-un aliaj de aluminiu sau dural cred mai degraba, dupa culoare. Motoarele nu sunt cele pe care multi le-au vazut prin Rostov, cele care antreneaza banda sunt aproape similare cu cele de Revox A700, de fapt toata mecanica cred ca e copiata dupa Revox A700 dupa cum arata. E adevarat ca nu am desfacut niciodata un Revox A700, insa cel putin asa pare din pozele pe care le-am gasit pe net.
Ca si parte negativa sunt evident condensatorii care daca sunt inlocuiti multe lucruri se vor schimba in bine.
Are autorevers doar pe partea de play, motorul cabestan e f bine lucrat, nu se aude acel suierat specific de la Rostov (cunoscatorii stiu despre ce vorbesc).
Eu am avut ghinionul ca nu am vrut sa umblu in el, l-am luat practic cu toate sigiliile si fusese al cuiva care nu il utilizase decat f putin de altfel se si vedea pe el, cutia originala cu tot cu pufere. Prin urmare condesatorii din sursa de alimentare cred ca nu mai aveau capacitatea corespunzatoare, lucru care a condus la alte defecte pe placa de alimentare si pe placa de comenzi. Am reusit sa refac cablajele sa inlocuiesc cateva piese, evident si condensatorii in cauza, merge la fel ca si inainte, insa asa in sufletul meu ma apasa cumva faptul ca stiu ca nu mai are cablajul exact ca in fabrica, exfoliat pe alocuri si reparat. Am mai incercat sa achizitionez de pe canalele din Ucraina diverse piese de schimb cum ar fi sursa de alimentare si placa de comenzi, originale si neexfoliate, insa cei din blocul sovietic sunt f circumspecti cand vine vorba de a vinde in vest, chiar si in Romania. Daca nu le stii limba si le vorbesti engleza, deja tranzactia e sotita esecului de la primul Hello, my name is...
Acum sa revin la subiect. Cam astea cred ca sunt metehnele astora rusesti.
In rest mie cel putin mi se pare f ok. Si apropos accepta role mari de 26cm. Un alt plus ar fi faptul ca tamburii pe care se fixeaza rolele sunt metalice, nu ca la Rostov din plastic. Deci probabilitatea se rupa fluturele de prindere la o manipulare gresita a rolei, nu exista. E adevarat ca varful de prindere e din plastic tocmai ca sa nu zgarie rola, insa baza tamburului si axul totul e metal.
Electronica e modulara toata, practic orice placa din interior este infipta pe un fund de sertar, deci asta poate fi un avataj; Adevarat e faptul ca depanarea poate fi un chin, insa oricum asta e specific tuturor aparatelor rusesti. Cred ca si conceptul asta de modularitate e preluat tot de la Revox A700. Insa manunchiul ala de cabluri trase in ata de canepa a ramas neschimbat.
Autostopul se efectueaza cu fotocelula si un bec pe partea opusa, iar daca banda are leader tape transparent sau cel putin o bucata transparenta pana la capatul colorat, poate face si autorevers automat.
Capetele sunt de asemenea celor similare Rostov, turnate in sticla sau rasina specifica.
Cam asta ar fi de zis despre acest tip de magnetofon, sau cel putin doar astea imi vin acum in cap ca si parti pozitive.
Ce nu imi place ar fi potentiometrele astea liniare, care sunt mai greu de controlat in pozitia asta de sus jos, nu sunt chiar asa line. De ex cele de la Rostov au un mare plus, fiind rotative gradul de finete e mult mai mare. La Elektronika daca iti fuge mana chiar si cativa mm (cursa e mai sacandata) , poate insemna mult ca si nivel in dB.
Afisajul VFD e destul de ok (tipic celor rusesti), cu toate ca eu personal sunt adeptul celor cu ac care mi se par mai elegante, nu neaparat mai bune sau mai precise.
Una peste alta e imbucurator faptul ca se gasesc si benzi noi la preturi relativ decente. Eu personal prefer sa imi trag vinilurile pe banda si ulterior sa le ascult din banda. Cred ca mai mult ma fascineaza invarteala asta a rolelor sau a discului pe platan care pare f linistitoare, deh metehnele copilariei, am ramas in cap cu ele.
Nu am pipait si nici nu am ascultat un Olimp insa din ce am observat pe schemele electronice sunt apropiate, Olimp-ul mai avand si posibilitatea de a cauta melodii pe banda, contor electronic. Insa in afara zonelor logice de control, cele analogice de play/rec par identice inclusiv acest sistem SDC de premagnetizare in regim dinamic.
Cam asta ar fi. Am vrut sa resuscit si topicul asta de magnetofoane, insa sa dau si cateva detalii poate utile celor interesati de Elektronika 004.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Eu acum multi ani am vandut un AKAI Gx 630, o frumusete in stare minunata dupa ce am pus sa ascult un schelet de Rostov 105 (ii scosesem balaria aia de statie de amplificare) cu conzii schimbati (cu Samwa si alte "bunaciuni" ieftine) iar pe redare i-a dat clasa AKAI-ului in toate pozitiile (printre unii dintre noi se spune expresia, "s-a pisat cu bolta pe el si o mai si plimba"). AKAI-ul era mai bun pe REC desi din cauza constructiei capetelor si mecanicii avea diafonie inacceptabil de mare pe care nu am putut sa i-o scot ever/never (dar aveam din nefericire boxe capabile in frecvente joase. Cine are boxe mici si mai incapabile, habar nu are si traieste fericit). A fost socant cand am pus Rostovoiul, i-a dat instantaneu, "pa!". Pana atunci eram convins ca sovieticul are buba la capetele tip GX deoarece avusesem multe in trecutul de pe alta planeta (la un moment dat inainte de 1989 aveam in casa 7 bucati) si observasem in timp ca "se blegeau", cam dupa vreo 6 luni (pe toate le cumparam noi, virgine si dupa ce le violam, le vindeam cateodata si in profit). Dadeam vina pe capete cand defapt de vina sunt conzii sovietici cu zeama de cartof stricat. Numai unii conzi sovietici de care Rostov e plin. Si exista mai multe categorii, aia mici de tot sunt din cea mai rea, sinistra categorie, moarte electrica garantata! La Rostov nu bagasera sovietici buni, ca exista si asa ceva, unii mai mari cu cauciuc bagati la statiile "vega" (la ei totul se numea "vega" sau "mir" cum azi totul la chinezi se numeste "marele zid" sau "go-on"). Asta i-a facut pe ei branza buna in burduf de caine. Si cablajele care se exfoliaza la prima atingere gingasa cu cel mai gingas letcon. Somoioagele de sarme (toate.... cam aceeasi culoare! Numai ei erau in stare!) legate ca parizerul cu sfoara imi plac, arata dragut si corespund cu schemele pentru care invatasem alfabetul, multe cuvinte de baza precum si logica lor. Au o logica si daca o prinzi, e usor dupa aia. Chiar mai buni decat ciudatii de Philips care desi aveau oarecum un soi de logica, te doare capul! Apropos, nu se pun defunctii sovietici si europeni cu japonezii care-s geniali la scheme si manuale service. Am cateva manuale SONY care sunt atat de bine facute ca si o maimuta poate depana un aparat din ala! Cred ca manualele alea SONY trebuie predate direct la facultate! Dar cu sovieticii m-am descurcat bine dupa ce le-am invatat alfabetul, oleaca de cuvinte si logica. Numai ca toate astea apartin unui trecut indepartat pentru mine. In ziua de azi nu mi-as mai pierde timpul cu sovieticele avand in vedere cate bube au. Cum am spus, "branza buna in burduf de caine". Pacat de ei, aveau talent, erau destepti, dar munceau.... degeaba.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

O audiofila din Vietnam care prefera magnetofoanele si boxele HECO sau Magnat:

https://500px.com/photo/254301501/DNV-b ... id=9239477" onclick="window.open(this.href);return false;

https://500px.com/photo/254303791/DNV-b ... id=9239477" onclick="window.open(this.href);return false;

https://500px.com/photo/254303823/DNV-b ... id=9239477" onclick="window.open(this.href);return false;

https://500px.com/photo/254303859/DNV-b ... id=9239477" onclick="window.open(this.href);return false;

https://500px.com/photo/254303899/DNV-b ... id=9239477" onclick="window.open(this.href);return false;

https://500px.com/photo/254303857/DNV-b ... id=9239477" onclick="window.open(this.href);return false;

https://500px.com/photo/254301499/DNV-b ... id=9239477" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by _BGD_ »

saraca...a vandut si hainele de pe dansa, ca sa isi cumpere scule (de muzica) :lol: :lol:

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by puf »

http://rr20.ddns.net/Home.aspx?Category ... 3b&Lang=En" onclick="window.open(this.href);return false;
Productia sovietica de magnetofoane, tot pe pagina aia se gasesc multe din electronicele rusesti, este impresionant cate branduri si modele aveau, la noi se cunosteau doar cateva.

djmk_1988
Posts: 5
Joined: 19 Mar 2019, 22:17

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by djmk_1988 »

puf wrote:http://rr20.ddns.net/Home.aspx?Category ... 3b&Lang=En
Productia sovietica de magnetofoane, tot pe pagina aia se gasesc multe din electronicele rusesti, este impresionant cate branduri si modele aveau, la noi se cunosteau doar cateva.
Magnetofoanele TEMBR 2C au fost echipate mai pe toate navele romanesti cargo/pasageri care au fost construite la santierul naval Constanta in anii 70-80. Unele au avut si MAG-59 pe tuburi ( productie ceva mai veche ). Erau sute de magnetofoane si alte echipaje de transmisie abandonate in port, sub coroziunea ploii la mijlocul anilor 90. La fel cum au fost si mii de locomotive cu abur pe linii moarte si au disparut parca toate deodata. Eu am avut o ciudatenie rara prezente pe acest site - acel Issik Kul 101-1S pe care l-am donat unui amic acum vreo 5 ani.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

VIDEO. Kashtan, Akai, Sony... Expoziție-magazin pentru pasionații de vintage. PROIECT SPECIAL
https://www.paginademedia.ro/2019/10/vi ... igmBIdsY9o" onclick="window.open(this.href);return false;


https://www.youtube.com/watch?v=F9DPbnT ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by _BGD_ »

Salutare domnilor,

Pe al meu Tesla B115 l-a apucat hodorogeala, in urma muncii (de redeare) prestate in ultima perioada.

Am mai surubarit la el, si anume schimbarea semireglabililor, de la reglajele semnalului, si am observat ca pe REC canalul stang are cadere de cativa dB...(asta cand dau monitorizare pe Tape, desi monitorizarea pe sursa este egala).

Cu mentiunea ca reglajul a fost facut cu o banda trasa la 1000 hz, cu un Akai 4000D mai "in toate mintile".

In fine, inca ma mai gandesc la posibile cauze, ieri seara am stat cu tata-socru si am masurat de zor matzele, dar nu i-am dat de cap....


Partea interesanta este ca, am re-citit acest subiect, si nu stiu ce sa aleg in viitorul cvasi-apropiat....GX77 sau GX636 :)))

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Acum ca ai scris asta mi-am adus aminte ca in anii 80 aveam aceeasi problema cu B115, cadea cativa dB pe cate un canal. Cateodata, aleator. Pe alte maguri nu aveam problema asta cu aceeasi banda. Poate fi din electronica dar si din mecanica (foarte slaba calitativ).
_BGD_ wrote:(asta cand dau monitorizare pe Tape, desi monitorizarea pe sursa este egala).
asta inseamna ca se inregistreaza mai slab pe un canal. Problema e in circuitele de REC dar poate fi si din mecanica, modul cum calca banda pe capete.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Instructiv (bine de stiut limba italiana):

https://www.youtube.com/watch?v=-7IcZC_hYs8" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by _BGD_ »

Proaspat “consumator” de GX-255
Vand: dac, deck, cd player, tuner, minidisc.
Pastrez totusi pick-up, sa am de pe ce trage benzi.

Mag rulzzzz!!!

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Kross »

Eu momentan...mă antrenez pe IUPITER 203, (adică KASHTAN 203 dar scris în rusește), luat de la bunica mea, îl ținea pe șifonier. Mare mi-a fost mirarea să văd că încă mai merge după mai bine de 20 ani de nefolosire, nici ca stație de amplificare. Am găsit curele pentru el pe undeva pe Maica Domnului, și l-am restartat. Cu acest mag am copilărit la bunicii din partea mamei, știu că a îndurat petreceri destule, a tras benzi destule, a redat benzi la greu, a fost purtat în multe locuri, apoi a mers o perioadă ca stație, apoi a fost stocat. E în stare bună optic, curelele erau moarte, mecanica văd că e solidă, magul pare a fi din 1979, conform unei etichete. L-am curățat, spălat contactele. Ca sunet...ce să zic, e bun pe redare, am ascultat și benzi înregistrate cu el, prin anii 80...din păcate, nu știu ce să zic, cât este vina lui cât a benzilor orwo. Ambele poartă vina. Am și benzi philips, agfa, BASF și ceva Cehoslovace. Mi-am amintit de copilărie cu el. Pe redare, pare ok, nu toate benzile sunt trase cu acest IUPITER 203. Unele se aud bine, altele groaznic. Nu știu care cu ce au fost trase. Ca mecanică, pare destul de zdravăn și solid, electronica nu știu ce mai e de ea, deși partea de amplificator audio văd că duce destul de bine, și nu distorsionează, duce direct chiar LX-55 fără caznă. Nu mă opresc la el, doar îmi aminteam de copilărie cu acest kashtan. Am 52 benzi imprimate (12 orwo, 10 rusești, 2 Cehoslovace, restul Philips, agfa, basf) și 16 neimprimate vreodată ( 9 orwo și 7 Philips), practic noi. Asta a mai rămas. Au fost mai multe (așa știam și eu) dar s-au pierdut în negura timpului.
În altă ordine de idei, alt mag din viața mea, este philips n 4414. Au avut ai mei acest mag, care a dispărut (vândut) prin 1985, cu banii de pe el a fost luat un VCR. Mare lucru despre el nu țin minte, decât că mergea pe un amplituner rft, luat de tatăl meu din banii de Bursă din facultate. Și acel amplituner a dispărut în 1987, tot vândut. Doresc să știu dacă este ceva de capul acestui magnetofon, eu eram prea mic să îmi dau seama de calitățile lui, a fost dat când aveam 3 spre 4 ani. Am posibilitatea de a lua unul de la cineva (degeaba) , și doresc să știu dacă este ceva de el, sau mai bine să mai aștept. Față de kashtan bănuiesc că e un pas înainte, dar cât de mare. Am deja unul de care chiar mă leagă amintiri plăcute (cel rusesc, e din familie) dar și de 4414 mă leagă amintiri. Dar nu vreau să țin 2 chestii modeste, să umplu spațiu de pomană, și vreau să știu dacă Philips merită, sau mai bine aștept să găsesc un japonez la preț bun. Știu că sunt scumpe, visez eu la un Technics RS-1500, 1800, sau Revox sau Studer...dar sunt scumpe taică...foarte scumpe...și de aceea vreau să știu dacă merită să mă complic cu Philips ul (așa, de magnetofonar începător) sau să caut un Akai. Repet, Kashtan a fost acum, mai mult așa, de nostalgie, de amintiri, dacă va rămâne, va fi mai mult de decor. Nu știu dacă benzile neatinse mai sunt bune de ceva. Mai mult de Philips mă interesează. Culmea, că nici alea comuniste imprimate nu sună așa de rău, culmea, au rezistat toate peste ani, mă așteptam la mult mai rău, și nici kashtan pe redare nu e în halul ăla de rău. Nu cred însă că din momentul imprimării, să mai fi fost mult folosite, fiind ulterior trecute pe casete, apoi puse la păstrare.
Mulțumesc.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Kross »

Sunt pe cale de a achiziționa un Dokorder 7700. În stare bună. L-am văzut. A avut cineva de a face cu această marcă? La philips am renunțat, am înțeles că deși e performant pe audio la înregistrare/redare, mecanica e cam plasticoasă și fragilă în timp. Între Akai și Dokorder, e mai bun Dokorder? Akai le văd populare, sunt fiabile într-adevăr, am posibilitatea să iau și akai dacă e, e, darvreau să știu de dokorder. Technics nu îmi permit, nici pioneer., la fel nici revox sau studer. Doar Akai și Dokorder, astea se încadrează în ce pot lua. Dokorder mi se par mai exotice, acum nu știu. Cer o părere.
Mulțumesc.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Kross wrote:Sunt pe cale de a achiziționa un Dokorder 7700. În stare bună. L-am văzut.
renunta.
Kross wrote:La philips am renunțat, am înțeles că deși e performant pe audio la înregistrare/redare, mecanica e cam plasticoasă și fragilă în timp.
ai inteles gresit pentru ca te orientezi dupa povesti populare.

Dar ca sa afli intai trebuie sa le cumperi pe toate si apoi vezi sti. Intre cineva care stie si cineva care nu stie dar nu stie nici macar ca nu stie, nu se poate lega un dialog constructiv.

Succesuri!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply