HD vinyl

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

HD vinyl

Post by JohnnyDarkRo »

Am citit stirea de mai jos. Ce parere aveti?

http://www.digitalmusicnews.com/2016/03 ... a-reality/
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: HD vinyl

Post by vjvarta »

totul pentru reducerea costului si a timpului.... mai bine ar scoli doritori (banuiesc ca s-ar gasi) in arta fabricarii vinilului si ar revizui putin masinariile alea despre care spun ca sunt din anii '60. iar cat despre materialele care cica sunt daunatoare mediului..sa fim seriosi, sunt mult mai multe alte tehnologii si procese de fabricatie mult mai grave decat producerea vinilului.
totusi daca s-ar aproba si ar incepe toata treaba as fi curios cum va arata si suna discul la final, comparat cu cele din anii 70-80.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HD vinyl

Post by remoteviewer1 »

Pana nu "auzim" si noi rezultatul acestei tehnologii, nu ne putem pronunta, eu personal nu prea cred in minuni, decat sa producem viniluri "perfecte"(cu sunet de cd) mai bine lasam tehnologia cum e astazi. In plus cuvinte de genul HD, DIGITAL, 3D Mapping, cresterea eficientei productiei,etc. pe mine personal ma cam baga in sperieti...adica le asociez fara sa vreau cu sunetul de slaba calitate.

Eu as putea doar sa sper la cresterea calitatii vinilurilor actuale(rezistenta la uzura imbunatatita, reducerea paraielilor) si eventual la o anumita reducere a preturilor(sustinuta de cresterea vanzarilor), deoarece calitatea sunetului(foarte buna, dupa parerea mea) este peste majoritate capabilitatilor sistemelor de redare aflate in casele ascultatorilor de muzica.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HD vinyl

Post by momolo »

Mi se pare interesant! Oricum, era logic sa se ajunga aici, suntem deja in era imprimantelor 3D, deja softurile de proiectare tind sa ajunga toate direct 3D (din ce stiu, in mecanica deja se lucreaza numai in 3D).

Insa exista o mare problema - sursa de pus pe LP trebuie sa fie obligatoriu digitala, deci un fisier audio digital care va intra intr-un program grafic de producere 3D a placii LP si apoi intr-un fel de imprimanta (evident) digitala care executa cu laser o matrita. In felul asta avem o conversie digitala in plus. Deci, avem analog to digital la inregistrare (lantul deja clasic, multi cadem pe spate de bucurie cand ascultam capodopera si apoi ne clatim urechea cu o inregistrare "proasta", brumuita, fashaita si distorsionata din anii 50-60, evident analoaga pe magnetofon). Dupa care fisierul digital audio e convertit intr-un fisier grafic 3D ca sa poata fi transmis la imprimanta. Deci mai avem o conversie in plus, digitala! Si cum stim, digital inseamna matematica, precizie..... si in final erori care mai de care! :D

Ma tem sa nu le iasa ca la televizoarele actuale de 4K care se vad la fel cu alea de 2K si care pot fi batute din puncte de vedere esentiale de unele si mai vechi (dar bine facute). Adica avem o teava mare in care turnam putin. Dupa care facem o teava si mai mare in care turnam la fel de putin. Dar trambitam ca oferim o teava mai mare! Secretul fiind ca oferim ceea ce nu e nevoie - dupa care se ocupa marketingul sa-l faca pe om sa creada ca are nevoie de ceea ce nu are nevoie.
Posibil sa iasa un LP HD la fel ca multe fisiere HD care suna cam ca un mp3 mai cizelat si in final toate sunt umilite de un casetofon din 1980.

Asta in timp ce LP-ul clasic daca e lucrat klumea are niste capacitati tehnice chiar peste posibilitatile aparatelor digitale actuale, asa ca nu ai ce baga in el sa dai de limita. De exemplu o banda audio de 10Hz....45KHz.

Pericolul exista si e cel clasic - e mai rapid, mai ieftin, mai comod de produs matrita. Cati credeti voi ca dintre cei care azi isi cumpara pickup de 50 dolari de pe Amazon sau asculta la pickup cu USB ar fi deranjati de diferenta intre o placa produsa clasic si una produsa HD cu noua tehnologie ?!

Cred ca dintre cei care folosesc o placa LP azi, abia daca 10...20% apreciaza corect si cu adevarat plusul de calitate audio (si mai putini au pe ce). Majoritatea o fac deoarece e la moda si se iau unii dupa altii ca maimutele. Astia, adica majoritatea, vor tabara instant pe frumoasele placi LP noi pe care va sta scrisa eticheta lucitoare, HD Vinyl, evident dupa o campanie abila de marketing. Va fi ca in anii 80, mai ales 90 cand toata lumea arunca pickupul la tomberon si isi lua CD audio ("Digital Laser venit din Galaxie"!). Iar producatorii vor alege calea cea mai ieftina, rapida, aducatoare de profit.

Dar ar fi si o parte buna, ar creste piata vinilului, asta ar duce la preturi mai bune si un interes de investitie mai mare. Nisa audiofila probabil va ramane pe metoda traditionala care va costa mai mult ("pentru cunoscatori" :wink: ).
Dar pe o piata mai mare, toate ajung mai ieftine si poate chiar se si dezvolta, deci e de bine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: HD vinyl

Post by johndoe21ro »

Inca un punct de vedere:

Digitizing Older LPs: Is CD Resolution Good Enough?

http://www.soundstageultra.com/index.ph ... ood-enough" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: HD vinyl

Post by atyclb »

Fascinatia pentru vinyl o am de multa vreme, dar continui sa ascult muzica doar pe cd.
Desi nu am un pick-up, din cand in cand mai achizitionez cate un disc de vinyl, sa am ce invarti cand o fi sa am si pick-up.

Am unele nelamuri, vad ca mai nou au aparut albume clasice care in prima varianta au fost pe un singur disc, dar care acum sunt pe doua discuri. Am acasa Dire Straits - Brother in arms, pe doua discuri de vinyl, in contitiile in care nu e cine stie ce editie limitata, cu melodii in plus. La fel e albumul On every street. Tot pe doua discuri e si ultimul album a lui Robert Plant, desi dureaza 49 de minute.

In aceste conditii, sunt necesare ace diferite pentru aceste albume, comparativ cu discurile care au aceiasi durata, dar sunt scoase pe un singur disc?
Am vazut ce spunea un "vlogger", care sustine ca sunt diferite santurile de citire la discurile actuale (chiar si la cele care au aceiasi durata de timp si sunt pe un singur disc), fata de cele fabricate in anii 70 - 80
https://www.youtube.com/watch?v=DggmkXvwGM4" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: HD vinyl

Post by JohnnyDarkRo »

atyclb wrote:
Am unele nelamuri, vad ca mai nou au aparut albume clasice care in prima varianta au fost pe un singur disc, dar care acum sunt pe doua discuri. Am acasa Dire Straits - Brother in arms, pe doua discuri de vinyl, in contitiile in care nu e cine stie ce editie limitata, cu melodii in plus. La fel e albumul On every street. Tot pe doua discuri e si ultimul album a lui Robert Plant, desi dureaza 49 de minute.

In aceste conditii, sunt necesare ace diferite pentru aceste albume, comparativ cu discurile care au aceiasi durata, dar sunt scoase pe un singur disc?
Am vazut ce spunea un "vlogger", care sustine ca sunt diferite santurile de citire la discurile actuale (chiar si la cele care au aceiasi durata de timp si sunt pe un singur disc), fata de cele fabricate in anii 70 - 80
https://www.youtube.com/watch?v=DggmkXvwGM4" onclick="window.open(this.href);return false;
Poate sunt trase pe viteza 45 acele variante dublu LP. Am si eu vreo 3 exemple in colectia mea.
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: HD vinyl

Post by atyclb »

JohnnyDarkRo wrote:
Poate sunt trase pe viteza 45 acele variante dublu LP. Am si eu vreo 3 exemple in colectia mea.
O sa verific cand ajung acasa, dar si varianta de pe rockshop e tot cu doua discuri si e pe 33 (al meu e adus din America)
https://www.rockshop.ro/dire-straits--b ... vinyl_5614" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.rockshop.ro/dire-straits--o ... inyl_13285" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: HD vinyl

Post by JohnnyDarkRo »

Eu am primul The Doors in editie dublu LP. Dupa cum vezi in linkul de mai jos nu are bonus tracks. Probabil sunt peste 100 de alte editii pe un singur LP - asa cum a aparut initial. Intentia e sa sune mai bine. Nu am avut ocazia sa ascult alta editie de vinil, eu mai am albumul doar pe CD.

https://www.discogs.com/The-Doors-The-D ... se/3737931" onclick="window.open(this.href);return false;
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: HD vinyl

Post by atyclb »

JohnnyDarkRo wrote:Eu am primul The Doors in editie dublu LP. Dupa cum vezi in linkul de mai jos nu are bonus tracks. Probabil sunt peste 100 de alte editii pe un singur LP - asa cum a aparut initial. Intentia e sa sune mai bine. Nu am avut ocazia sa ascult alta editie de vinil, eu mai am albumul doar pe CD.

https://www.discogs.com/The-Doors-The-D ... se/3737931" onclick="window.open(this.href);return false;

La asta m-am gandit si eu, intrebarea era daca trebuie doze diferite pt cele doua variante. Ma gandesc daca ce a fost o data imprimat pe un disc, acum e imprimat pe doua, ar putea fi niste diferente la citire

O sa incerc sa citesc cu atentie coperta discurilor, sa vad daca sunt ceva recomandari legate de doza.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HD vinyl

Post by momolo »

vinilurile astea noi la care o placa veche se intinde pe doua placi noi au santurile mai late si mai adanci, se pare ca si mai departate intre ele. Adica mai de mârla. Se pare ca e nevoie de un ac mai mare sau mai exact spus, acele micute din anii 70 desi merg, nu sunt cea mai buna varianta. Dozele din productia noua sunt OK pentru astfel de placi. De obicei la datele tehnice se da si dimensiunea acului. Insa dozele noi suna cam de porc. Se potrivesc perfect cu placile noi care sunt trase (cele mai multe) dupa un CD audio sau o sursa digitala (chit ca pe coperta scrie ca e "analog". Abureli!).

Daca vrei viniluri noi si bune, piata americana e solutia cea mai sigura (acolo e mai multa calitate si nu intra jegurile sau daca intra sunt prea ieftine ca sa fie adevarate). Sau piata japoneza daca iti permiti! :D

La noi in RO se importa toate rebuturile cumparate cu discount mare, toate resturile, esecurile, jegurile, orice se poate lua IEFTIN si vinde aici SCUMP. Rumanul cumpara si inghite orice. Ii iei banul dupa care te pishi pe el cu bolta, iar la urma iti spune si Saru-mana!

Decat sa-ti iei placi noi din piata romaneasca mai bine cumperi CD-ul la fel si esti mai castigat, se aude la fel sau chiar mai bine.

Nu o data am comparat disc din anii 70 subtire, usor, inghesuit (peste 40 minute pe o fatza) cu disc modern de 180 grame, doua bucati continand abia cat discul vechi. Ala vechi suna MULT mai bine! Desi subtire sa-l indoi imediat, usor, uzat, plin de praf; ala nou o frumusete, greu, etc! (doze am o galeata, asa ca nu doza era problema).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: HD vinyl

Post by JohnnyDarkRo »

momolo wrote:
Nu o data am comparat disc din anii 70 subtire, usor, inghesuit (peste 40 minute pe o fatza) cu disc modern de 180 grame, doua bucati continand abia cat discul vechi. Ala vechi suna MULT mai bine! Desi subtire sa-l indoi imediat, usor, uzat, plin de praf; ala nou o frumusete, greu, etc! (doze am o galeata, asa ca nu doza era problema).

Nu te contrazic, dar e posibil sa mai ai ceva in ecuatie care sa iti inflenteze testul: remasterizarea. Editiile noi sunt de multe ori re-masterizate. Cateodata suna mai bine, alteori mai prost. In situatiile cele mai nasoale sunt cu loudness. Asa ca e posibil sa nu compari exact aceeasi inregistrare.

Eu am un CD editie japoneza cu niste piese atat de deformate la remasterizare fata de cum au sunat ele initial in anii 80, incat am fost socat cand am ascultat prima data. Iar a doua oara nu a mai fost... :(
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HD vinyl

Post by momolo »

JohnnyDarkRo wrote:Nu te contrazic, dar e posibil sa mai ai ceva in ecuatie care sa iti inflenteze testul: remasterizarea. Editiile noi sunt de multe ori re-masterizate.
Majoritatea sunt trase dupa CD sau fisiere digitale. Cati mai au magnetofon si benzi in ziua de azi?!?! (sau poate unii mai haudiofili trag CD-ul pe banda dupa care trag vinilul dupa banda aia. Si apoi daca spun ca e ANALOG nu-i poti contrazice!). Apoi mai intervine si mestesugul transpunerii pe placa. Din cate am citit e o treaba foarte complicata care se deprinde in multi anii de ucenicie...daca mai ai la cine sa fi ucenic in ziua de azi, ca toti aia de pe vremuri sunt morti sau la pensie.

Evident, in chestiune sa punem si performanta (reala a) "scularaii" cu care redai placa. Nu de putine ori am auzit sistem hicc-end (adica chesti scumpe) care redau placa de vinil precum CD-ul ca nu faci diferenta. Adica PERFECT! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HD vinyl

Post by momolo »

pickup cu aburi! :D

https://www.youtube.com/watch?v=lSiVWkk ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: HD vinyl

Post by _BGD_ »

momolo wrote:pickup cu aburi! :D

https://www.youtube.com/watch?v=lSiVWkk ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Cred si eu! La ce pret are benzina.... :lol:

Post Reply