Denafrips Ares

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Denafrips Ares

Post by SOLO »

In ultimul timp se vorbeste foarte mult despre aceasta firma si dacurile pe care le fabrica.

Aseara am adus acasa modelul ARES https://www.denafrips.com/ares" onclick="window.open(this.href);return false; . Practic cineva cunoscut, posesor deja de MSB Dac III, Chord si Orpheus, mi-a spus : Nu mai inteleg nimic, te rog ia-l acasa si zi-mi te rog ce crezi

I-am bagat rapid un XLO pe alimentare, OyaideTUNAMI TERZO RR pe RCA si un VDH pe coax digital conectat pe iesirea cdplayerului YBA. Ma tem ca e al naibii de bun in categoria lui; dar astept in timp sa vad daca persista aceasta impresie.

A avut cineva experiente cu Denafrips?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Denafrips Ares

Post by johndoe21ro »

SOLO wrote:In ultimul timp se vorbeste foarte mult despre aceasta firma si dacurile pe care le fabrica.

Aseara am adus acasa modelul ARES https://www.denafrips.com/ares" onclick="window.open(this.href);return false; . Practic cineva cunoscut, posesor deja de MSB Dac III, Chord si Orpheus, mi-a spus : Nu mai inteleg nimic, te rog ia-l acasa si zi-mi te rog ce crezi

I-am bagat rapid un XLO pe alimentare, OyaideTUNAMI TERZO RR pe RCA si un VDH pe coax digital conectat pe iesirea cdplayerului YBA. Ma tem ca e al naibii de bun in categoria lui; dar astept in timp sa vad daca persista aceasta impresie.

A avut cineva experiente cu Denafrips?
Eu am auzit numai de bine de varianta de top - Denafrips Terminator. De Ares nu am auzit nimic insa asta si probabil din cauza ca e entry-level. Din ce am retinut este o marca chinezeasca cu un inginer chinez foarte istet la carma si sunt vanduti de singaporezi (asta fiind un lucru bun din punctul meu de vedere). Italienii sunt foarte incantati de marca asta si de produsele lor... Cred sincer ca au DAC-uri reusite (cel putin cele de referinta) insa pana nu ascult, nu bag mana in foc.

P.S. Eu sunt putin reticent cand vine vorba de coaxial insa pe USB si, mai ales, pe I2S as "roda" si eu un Terminator. :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Denafrips Ares

Post by SOLO »

Eu sunt foarte reticent la idea computer-usb-dac si ca sa plec la drum cat mai reticent posibil, m-am gandit aseara sa-l umilesc pe digital coax. Eram gata pentru o dezamagire totala care nu trebuia sa ma surprinda. Pana m-am dezmeticit a trecut toata seara, am un dubiu ca este altceva fata de cum am fost obisnuit.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Denafrips Ares

Post by johndoe21ro »

SOLO wrote:Eu sunt foarte reticent la idea computer-usb-dac si ca sa plec la drum cat mai reticent posibil, m-am gandit aseara sa-l umilesc pe digital coax. Eram gata pentru o dezamagire totala care nu trebuia sa ma surprinda. Pana m-am dezmeticit a trecut toata seara, am un dubiu ca este altceva fata de cum am fost obisnuit.
Digitalul este perfectibil, fie ca vorbim de transport PC sau transport CD. Lantul transport PC este in mod evident mult mai complex decat cel transport CD. Pentru primul ai nevoie de un cablu USB, de un player software, de un izolator galvanic/reclocker si de un transport propriu-zis. "Un" se refera la ceva anume, deci nu "orice". Ca sa nu mai discutam de sursa fisierelor digitale, de masterizare, de format. Minunile se intampla cand satisfaci "un-urile" si cand le nimeresti/potrivesti. Asta e una dintre marile 'nefericiri' ale digitalului insa, in ultimul timp, cu ceva sacrificii materiale importante si cu trial&error, lumea a cam inceput s-o ia din loc si pe sensul asta de mers. Parerea mea!

P.S. Nu am auzit decat un singur player software care sa nu sune deloc "digitalos" (digitalos fiind ansamblul caracteristicilor negative specifice playback-ului digital) iar restul componentelor de prin preajma transportului care sunt necesare depasesc oricum suma de 1k eur. Mai mult decat atat, albumele serioase (si astea sunt putine) costa si ele pe la vreo 25eur bucata. Multe alte surse sunt... suspecte in cel mai bun caz. Daca cineva crede ca digitalul e o poezie de 3 strofe pentru grupa mijlocie, mai bine se apuca de analogic si are clar mai multe sanse de izbanda macar in ceea ce priveste aspectul muzical al sunetului.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Denafrips Ares

Post by johndoe21ro »

Intre un transport CD si un DAC avem urmatoarele variante de comunicare: I2S, cablu optic (atentie, nu toslink) si, in cel mai rau caz, single/dual AES sau BNC. In teorie putem avea variante castigatoare din orice categorie insa in realitate lucrurile sunt mai putin roz...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Denafrips Ares

Post by SOLO »

Image

Raman la idea ca acest DAC suna foarte bine, din pacate mai bine decat playerul YBA, intrecut la capitolul dinamica si detalii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Denafrips Ares

Post by Dadix »

De ceva timp a aparut si varianta noua Ares 2 , iar la varianta Terminator se poate face upgrade numai la placa DSP cu vreo 300 de dolari ( se scoate din locul ei si se pune cea noua).
Pe afara pare sa ia amploare "fenomenul" . :roll:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Denafrips Ares

Post by SOLO »

Inca il mai detin ( primul model ) si tot sunt convins ca face toti banii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Denafrips Ares

Post by FATHER »

johndoe21ro wrote: Nu am auzit decat un singur player software care sa nu sune deloc "digitalos"

Care ?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Denafrips Ares

Post by SOLO »

Subscriu si eu ; Care ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Denafrips Ares

Post by Petrescu »

Cel mai scump desigur :D

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Denafrips Ares

Post by johndoe21ro »

Daphile/Squeezelite & Logitech Media Server... Intre timp cred ca si Roon si (ultima versiune) Audirvana suna ok.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Denafrips Ares

Post by FATHER »

Multumesc.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Denafrips Ares

Post by johndoe21ro »

Cu placere!
In alta ordine de idei, mi-ar placea sa testez Terminatorul cu noul upgrade insa pe aici lumea nu are astfel de jucarii...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply