Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea permite)

A fost odata ca niciodata
bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by bibanu »

Kross wrote:Un Technics SL1200. Si un amplificator stereo pe tuburi. Am avut unul...si l am dat deoarece s a defectat. Era stereo, 4x6N2P si 4x6P27S...adica EL34. Era sovietic, 2x25 w. Consuma 250 w. Era fabricat in 1964. Era amplificator integrat...cel caruia l am dat la reparat destul de repede. Apoi am avut un RFT, cu etaj final, pp el 84, scotea 2x12w. Era Un HeliRadio. Asta am vrut sa il refac dar nu am avut timp de el...funcționa, dar avea unele neajunsuri, avea si o lampa sinistra pe redresare, EYY51parca...Lampa asta era aproape terminata...si a naibi de greu de gasit motiv pentru care l am maritat...
6P27C nu este echivalent cu EL34 ! Rușii au fabricat EL34 după dezmembrarea URSS , sub alte branduri de vanzare .

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by phoenix »

Image


rotel ra 1312, construit pt eternitate.........ma rog , poate nu el , dar daca vreti exclusivitate maxima cautati va rog RB 5000......

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by trancotistu »

Salut! Păi ce mai aștepți? văd că sunt oferte bune pe hifishark...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by momolo »

Am un fratzior mai mic care e si usor auriu. Anul 1976, primavara. Suna superb! (finali de tabla si cum imi place mie, toti PNP).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by phoenix »

momolo wrote:Am un fratzior mai mic care e si usor auriu. Anul 1976, primavara. Suna superb! (finali de tabla si cum imi place mie, toti PNP).

da , il stiu RA 812

Image


din punctul meu de vedere asemenea exemplare , o sa devina din ce in ce mai valoroase , bineinteles nesurubarite si complet intacte , pot fi chiar investitii bune desi eu unul nu voi mai repeta greselile din trecut cand pentru un profit de cateva sute de lei am vandut ca prostul aparate pe care acum ma chinui sa le iau de prin afara ,mi s-a intamplat chiar ca in cazul unei vanzari sa se razgandeasca vanzatorul ..........

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by dj_italo2001 »

De curand am "rontait" si eu putin schema lu' rb-5000...o adevarata opera de arta a acelor ani. Ma intreb oare ce se putea face mai mult folosind doar tranzistori si diode ca elemente active... Face ca al meu RA-1412 ce zace frumos ambalat asteptand ziua norocoasa de mai bine de 10 ani a intra in proces de restaurare sa para copil de mingi :)

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by dj_italo2001 »

Ca si posesor de MU-A151 si MU-A200 un SRP-P2025 cred ca e cam tot ce mi-as dori :)
Din pacate costul mare al transportului + traful de 110V necesar ma face a mai "rontai" putin ideea :D
https://www.larkclub.com/gallery/2014/12370/
https://aucview.aucfan.com/yahoo/e118450213/
https://www.hifido.co.jp/sold/17-13715- ... html?LNG=E

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by phoenix »

dj_italo2001 wrote:De curand am "rontait" si eu putin schema lu' rb-5000...o adevarata opera de arta a acelor ani. Ma intreb oare ce se putea face mai mult folosind doar tranzistori si diode ca elemente active... Face ca al meu RA-1412 ce zace frumos ambalat asteptand ziua norocoasa de mai bine de 10 ani a intra in proces de restaurare sa para copil de mingi :)
pacat , acel model merita sa stea in centrul unui sistem , eu mi-as gasi timp pentru el.

Post Reply