Demagnetizor banda

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Demagnetizor banda

Post by CC_TM »

Eu nici n-am stiut ca exista pana de curand, si se pare ca e o unealta utila pentru stergerea bezilor vechi.

http://reeltoreelworld.blogspot.fr/2008 ... raser.html

A-ti folosit vreodata asa ceva ?
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Demagnetizor banda

Post by hondaru »

Exista si chiar destul de multe modele.
Partea buna este ca poti sterge "dintr-o lovitura"o banda fara a mai fi nevoit sa o rulezi pe magnetofon/casetofon. Reversul medaliei este ca daca banda este mai veche nu va mai putea fi reimprimata de calitate propietatile magnetice fiind pierdute definitiv intrucat campul magnetic creat este foarte puternic si apoi premagnetizarea produsa de capete nu este suficienta pentru a sensibiliza banda suficient pentru o imprimare de calitate.
Este bun si ptr hard discuri de calculator fiind capabil sa le stearga definitiv fara posibilitatea recuperarii datelor sau refolosirii.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Demagnetizor banda

Post by CC_TM »

Exista vreo solutie pentru a premagnetiza o bada veche astfel incat sa o aduci la valorile initiale (sa o faci ca noua ) ?
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Demagnetizor banda

Post by hondaru »

O metoda ar fi s-o rulezi de cateva ori pe rec fara semnal si astfel exista sanse sa se premagnetizeze. Bineinteles cu o conditie, cantitatea de pulbere magnetica sa se mentina de la o trecere la alta altfel poti sa-ti iei adio de pe acum de le respectiva banda si s-o folosesti pentru plici de muste :wink: !
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Demagnetizor banda

Post by momolo »

Am un demagnetizor "tip caramida" productie sovietica destinat demagnetizarii tuburilor CRT (unde face treaba foarte buna) cu care pot demagnetiza si benzi, casete sau chiar mecanici de tape-recorder (insa cu atentie, la cele cu capete tip GX prefer sa nu le dau decat cu demagnetizorul dedicat operatiunii pentru maguri si casuri, acest demagnetizor e totusi foarte puternic).

"Caramida" smulge surubelnita din mana si evident, il folosesc si pentru ustensile feroase. Cu toate astea, am intalnit benzi de mag (cele groase profy si mai ales cele groase trase pe maguri profy) care se lasa foarte greu sterse complet; dupa o simpla trecere a demagnetizorului ramane foarte atenuat ceva din inregistrare iar la benzi de magnetofon trebuie plimbata "caramida" pe ambele fetze ale rolei. Deduc, trebuie un camp foarte puternic pentru a sterge complet benzile groase trase cu maguri profesionale.
Am observat si o usoara regenerare a benzii dupa puternica demagnetizare insa, in opinia mea daca banda prezinta uzura timpului (cleioasa, curge praful, cheleste, scartaie) nu mai avem ce le face, doar eventual transformate in perdea de muste la bucatarie.

Exista totusi o solutie, coacerea benzilor care le-ar regenera partial si numai pe unele; exista pe net diverse texte explicative, e necesar un control foarte riguros al temperaturii dar am dubii ca lucrul asta se poate face la domiciliu si in lipsa unor dotari tehnice adecvate. Ma gandeam cateodata sa incerc sa bag o banda in cuptor (evident, trebuie bagata fara rola de plastic :D ) dar citind mi-am dat seama ca nu prea se poate face "la ochi" si pe banuiala. Ori e foarte greu de controlat o temperatura joasa pe multe ore la un aragaz obisnuit, mai ales pe gaz; cred ca as pune-o de un mic incendiu si cine stie ce iese din banda aia ?! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Demagnetizor banda

Post by CC_TM »

Si-a lut un amic un cap de stergere lat (1.4") si o sa-l puna pe un mag, sa stearga niste benzi de studio, trase pe 2 piste. Daca merge, va tin la curent.

Cei de la Nagra puneau din start cap lat (la mag-urile cu 2 piste), sa curete totul bine :)
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Demagnetizor banda

Post by dj_italo2001 »

Apropo...a incercat cineva sa foloseasca o plita inductiva pentru o "formatare" instant a intregii role cu banda magnetica ?
Pui peste rola o oala de gatit cu fund de 8-10mm grosime si lasi doar cateva secunde astfel incat caldura sa nu afecteze plasticul rolei (eventual pui banda un cutia de carton)
Chiar sunt curios de rezultat....teoretic ar trebui sa functioneze deoarece frecventa de lucru e ridicata iar intensitatea campului magnetic e chiar tare :))

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Demagnetizor banda

Post by momolo »

dj_italo2001 wrote:Apropo...a incercat cineva sa foloseasca o plita inductiva pentru o "formatare" instant a intregii role cu banda magnetica ?
Pui peste rola o oala de gatit cu fund de 8-10mm grosime si lasi doar cateva secunde astfel incat caldura sa nu afecteze plasticul rolei (eventual pui banda un cutia de carton)
Chiar sunt curios de rezultat....teoretic ar trebui sa functioneze deoarece frecventa de lucru e ridicata iar intensitatea campului magnetic e chiar tare
din cate sunt informat, formatarea e si mai buna daca in oala sunt sarmale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: Demagnetizor capete

Post by RO-shu »

dar asa ceva folositi?
am "auzit" ca-i bine cam la 6 luni sa-i mai dai o spalatura
stiti ceva mai mult?

Image

l-am achizitionat proaspat de pe ebay
vine zilele astea

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Demagnetizor banda

Post by momolo »

asta-i bun de casetofoane ca patrunde in locuri mai inguste. Eu mi-am luat un demagnetizor profesional pentru magnetofoane dar e mai mare si la unele cass-uri nu are loc sa intre cum trebuie.
Ideal este ca la maguri sa dai si pe ghidaje si toate elementele din apropierea locului pe unde trece banda insa jucaria aia e slaba, dedicata capetelor (mici).
Nu trebuie sa exagerezi cu demagnetizarea, nu e un fenomen foarte grav.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: Demagnetizor banda

Post by RO-shu »

primesc orice sfaturi
... ca de triat, tot eu hotarasc
am "rasfoit" unpic si cica sa ma apropii cu încetinitorul de ce vreau sa demagnetizez
un cap, sau ghidaje, pe rînd :shock:
pai daca-i asa de ciudata operatiunea ... mai bine ma las pagubas :roll:

hai ca totusi astept ceva informatii :lol:

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Demagnetizor banda

Post by _BGD_ »

Am rescris o banda orwo din '88, si rezultatul este unul foarte bun.

Post Reply