DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Faptul ca nu s-au dus la vot multi tineri nu ii impiedica sa nu se lamenteze ulterior. Este vorba de o atitudine pasiva care nu ii afecteaza doar pe cei absenti de la vot. Afecteaza tot. Faptele arata ca este greu de priceput ca cel mai sanatos este sa alegi raul cel mai mic in orice situatie. De parca s-ar fi dus la vreo operatie complicata fara anestezie. Dezamagirea/lehamitea o resimt si eu pe teme politice, dar nu o las sa ma domine ca atunci e si mai rau. M-am dus la vot. Ca am votat bine sau rau, nu am de unde sa stiu acum, dar am facut acest simplu act de prezenta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

johndoe21ro si kaav, eu nu as fi chiar asa de pesimist. Prezenta slaba de data asta mi se pare foarte usor explicabila. Sper sa reusesc sa ma explic in cat mai putine cuvinte.... incerc (si evident nu voi reusi! :) ):

1) rumanul majoritar este un om emotional, impulsiv, se demoralizeaza foarte usor, se incinge foarte repede si peste asta e o oaie de turma, se ia dupa celelalte oi (fara uzul gandirii) asa ca va alege mereu "ceea ce vrea toata lumea". Majoritarul nu are creier, el are glande (si matze). E oaie.

2) avand in vedere acest aspect, rumanul majoritar a inteles ca, citez, "aceste alegeri vor fi SIGUR, GARANTAT castigate de Iohannis". In cazul asta la ce sa mai vina la vot?!?!?! :shock: Ca oricum castiga Iohannis! :mrgreen:

3) pe de alta parte rumanul majoritar A OBOSIT! In 30 de ani a fost mintit in toate campaniile electorale si de toti politicienii care s-au perindat la putere. In plus de toata aceasta oboseala de 30 de ani a intervenit si oboseala indusa de reginul Dragnea dupa 2016. Deci e un electorat scarbit, obosit, sictirit. In sinea lui a ajuns la concluzia ca orice ar face tot aia e, adica nu conteaza.

4) aceste alegeri neavand nici o miza, cu un candidat DAT CASTIGATOR 100% rumanul majoritar nu a mai gasit nici macar placerea circului si emotia pariului (cateodata, sa recunoastem, aceste circuri politice si aceste pariuri microbiste ne-au inseninant si colorat in acele momente viata noastra plata si cenusie de cetateni de lumea a treia intr-un bantustan european!). Insa ce placere sa mai gasesti cand nu exista nici o miza, cand REZULTATUL E CUNOSCUT DINAINTE ??!!

5) chiar "campania" lui Iohannis i-a transmis rumanului majoritar ca "Dancila (deci PSD) e infranta dinainte!"

6) Unica miza care ar mai fi putut trezi interesul rumanului majoritar (depresiv) era LUPTA IMPOTRIVA RAULUI ABSOLUT! Adica...... impotriva PSD. Pai cum sa lupti impotriva unuia GATA INVINS SI GATA MORT !??! Pentru ca din punct de vedere al alegerilor prezidentiale, Dancila e moarta inainte de a se naste.

7) DECI, la ce sa se mai duca rumanul majoritar daca catigatorul se stie dinainte si RAUL ABSOLUT (adica "muie-pesede") e gata infrant?! PSD pierduse chiar si guvernul (deci puterea absoluta a OUG-urilor!)

Astfel, e o situatie un pic aparte, adica e un pariu si un circ FARA MIZA. La asa ceva cel mult te uiti (daca nu ai altceva de facut), nici gand sa iti muti curul la sectia de votare! Deci astea au fost rationamentul si "motivarea".

PS - eu am votat, ca nu am lipsit NICIODATA de la vot.

PS2 - umbla zvonul ca masinaria de partid PNL a pus umarul sa o ajute pe Dancila sa suie in procente. Sa vedem daca se va confirma!

PS3 - cea mai importanta televiziune "de dreapta" l-a tocat si l-a facut praf pe Barna in aceasta "campanie" electorala. Stim si acel celebru "articol" RP. In plus, diversi importanti oameni din presa "de dreapta" au inceput acum o luna (parca la ordin) sa-l faca praf pe Barna.

PS4 - se contureaza ce am scris acum ceva vreme (e scris mai sus, nu mai caut), politica Romaniei nu se face in Romania, se hotaraseste din exterior. Asa a fost toata Istoria noastra! Acolo, la Inalta Poarta a fost decis (in august) cine va fi (in continuare) Voda si cum se va conduce "divanul tarii".

Adica tara va fi condusa (din ordinul de la Inalta Poarta) de catre.... alianta intre PNL si PSD.

Acolo (la Inalta Poarta) exista oameni destepti si bine informati care si-au dat seama ca in Romania (in urmatorul an - care conteaza!) parlamentul viitor va fi format din 3 parti aproximativ egale, PNL, PSD si USR (sub ce forma va mai fi atunci.... daca va fi - si va fi, asta o stiu Oamenii de la Inalta Poarta, deoarece este nevoie de o reprezentare politica a celor care nu mai vor vechile mafii politice existente de 30 de ani, adica PSD si PNL. Adica, daca USR nu ar exista, trebuie inventat sau se inventeza singur - pentru ca are are un sector important din electorat).

Asa ca Inalta Poarta a decis, PNL nu se va alia cu USR (nu-ti trebuie multa minte sa-ti dai seama de ce!? Astia daca se aliaza, a doua zi incepe scandalul!).

Ori PNL nu va avea majoritatea nici in cele mai umede vise! Romania si poporul ei de oi umane sunt extrem de previzibile. Se poate sti cu mult timp inainte (de catre experti adevarati) cum va reactiona poporul.

Practic PSD are o parte din electorat, probabil cam in jur de 25% (din cei activi - o mare parte din electorat nu voteaza NICIODATA, nu conteaza) cu variatii de la 20%....la 30%.

PNL e la fel cu PSD, se invarte tot in jur de 25% si variaza la fel, 20%.....30%.Cu variatii functie de moment, cu nucleu dur, fanatic (PNL are un nucleu dur/fanatic mai mic, cam 15% pe cand PSD are un nucleu dur chiar peste 20%).

Asa ca apare un mare gol (cel putin o treime din cei activi) care acum e cumva umplut de USR (PLUS). Chiar daca astia se vor sparge intre ei (USR cu PLUS), tot vor avea electoratul lor deasemenea fluctuant intre 20....30% (insumati sau separati). Astia au nucelul dur cel mai mic, probabil cam 10...12% (in general tineri, oameni educati cu acces la internet, oameni informati si cam ce are societatea romaneasca interna mai evoluat). Insa variatia e mult mai mare decat la PNL si PSD, adica USR (sau orice forma asemanatoare) poate capta din afara nucleului dur foarte, foarte mult! Deci capacitatea de crestere a USR este foarte mare insa LA VOT in Romania conteaza "masinariile de partid". USR nu are asa ceva, e un partid "de internet" sau "on-line". De aceea Romania e previzibila (pentru experti).

Deci, LOGIC, urmatorul parlament (ca asta va conta cel mai mult!) va fi format din 3 mari parti aproximativ egale (plus eventual niste partidute si alte chestii gen "minoritati"). REZULTA ca nici una din cele 3 parti nu va putea guverna singura.

Avand in vedere ca PNL + USR(PLUS) = BUM! (primii sunt mafioti vechi, ceilalti sunt din afara sistemului), logica rece politica (asa cum am gandi daca am fi Inalta Poarta pentru Tarile Romane) ne duce direct la alianta PNL + PSD (doua mafii politice, doua curve batrane care au si colaborat in trecut in USL) pe care Presedintele Iohannis o va GARANTA!

Unica chestie care poate sa dea planul asta peste cap ar fi o crestere enorma a USR-ului (sau o forma asemanatoare) produsa de colapsul guvernarii PNL..... sau alta care va urma pana la TERMENUL LEGAL al alegerilor parlamentare. Pentru ca sa fim logici, nu pleaca cainele de la macelarie! Nici un parlamentar nu vrea sa-si termine inainte de termen CIOLANUL PLIN DE CARNE! Ce se sforaie in politica romaneasca e numai gargara, nu sunt posibile alegerile anticipate, nu sunt nici dorite (de catre cei care ar avea puterea sa le faca).

Un hop foarte important vor fi alegerile locale! La alea ar trebui multa atentie deoarece din perspectiva omului simplu si majoritar, alea sunt cel putin la fel de importante ca cele parlamentare. Acolo se vor bate cele doua mari mafii, PNL si PSD pe ciolan si va veni din afara USR (daca va exista pana atunci intr-o bucata cat de cat intreaga si nu se sparge) sa ia portie mare la orase.

Practic, daca mergem cu LOGICA (la rece) si mai departe, PNL (si Iohannis - care dupa ce va fi ales peste 2 saptamani nu va mai avea nici o grija pe lumea asta! - acum va puteti lamuri de ce Inalta Poarta l-a ales! E o investitie buna si sigura, mai ales previzibila!), deci, PNL fiind la guvernare se va uza. Uzura PNL-ului o va incasa "cash" atat USR dar si PSD. Alegerile locale vor fi un mare test pentru PNL dar ulterior vor fi un mare test si pentru USR care probabil va castiga masiv in orasele mari (mari sanse sa castige masiv Bucurestiul), asa ca pana la parlamentare lumea ii va vedea si pe ei LA PUTERE!

Deci, oricum o luam, la anul parlamentul va fi format din 3 parti aproximativ egale (posibil la ora aia deja "murdarite" in mod egal). Doua din ele vor trebui sa se cunune la Putere! Unica parte care poate strica acest plan (printr-o crestere uriasa, peste noapte) e USR dar NUMAI pe baza unor eventuale greseli grave ale PNL-ului (si sa nu uitam, si ale PSD-ului care ramane o parte masiva a parlamentului actual!).

Apropos, inca ceva, cine a trecut prin cei 30 de ani de democratie romaneasca stie ca daca acum PNL si PSD se demonizeaza intre ei, asta se poate schimba radical DUPA alegerile parlamentare de peste un an. Nu-i asa ca ati mai trait asta?!?! :lol: Azi se porcaiesc sa-si ia gatul unuia-altuia, maine ii vezi de mana in alianta! Ba eu am vazut la viata mea chestii si mai perverse, la TV ii vedeai ca se scuipa intre ei dupa care ii vedeam cum beau si petreceau impreuna la aceeasi masa! :roll: Curat murdar Coane Fanica!

....Nu am reusit sa fiu scurt nici macar partial..... :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

momolo, faptul ca nu ai fost scurt la vorba nu dilueaza ce ai intentionat sa exprimi. Sunt situatii complicate care nu pot fi tot timpul expuse simplu, sau mai grav simplist. Raul cel mai mic, bineinteles ca este faptul ca cel putin in principiu si strict din exterior, o perioada nu va fi monopol. Monopolul stim bine ce ''binefaceri'' debiteaza in societate :roll:
Dezavantajul ca o entitate (indiferent daca e vorba de un individ sau o colectivitate) sa fie prea previzibila este ca cineva cu pene multe in cont, care nu are intentiile cele mai curate sa apeleze tot in mod previzibil la jocuri de culise la un moment dat.
Daca se depune atata efort pe toate fronturile sa ne schimbam macazul in functie de cine stie ce interese, concluzia e clara. Parerea noastra chiar conteaza. Daca nu place e ignorata, daca place sunt ingrosate aspectele bune si speculat pe marginea lor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Deja se contureaza ce am tot spus, se formeaza 3 tabere (triburi) aproximativ egale. Ceea ce in principiu nu e rau. Doua ar fi prea putine (adica modelul licuricesc).

Am urmarit oleaca pulsul opiniei publice "onlainiste" si e amestecatura mare, agitatie. Din ce vad eu se desprind doua mari subiecte/preocupari:
1) de ce a luat Veorica (pesedeul) asa mult?! (mirare la multi + dezamagire)
2) infrangerea care depaseste cele mai pesimiste pronosticuri a lui Barna.

Parerea mea e ca totul e normal si sub control (Marile Puteri vegheaza oaia mioritika si ea este ca de obicei, blanda si stabila, doar cateodata behaie dezorientata nestiind ca finalul e inevitabil, adica abatorul!).

Parerea mea - o infrangere e mai utila decat o victorie. Dupa infrangere ai sansa sa inveti ceva, dupa victorie ti se poate sui la cap. Exact ce s-a intamplat la USR, dupa alegerile din primavara au decolat si li s-a suit la cap. Acum au mancat papara amara si poate unora le va fi de folos.

Interesant e altceva, toate cele 3 tabere (in opinia mea) au in acest moment sanse aproximativ egale. Sa ma explic punctual:

1) PNL-ul cu Iohannis ("guvernul meu") sunt pe cai mari, au puterea executiva! Dar in acelasi timp placinta lor e otravita si indigesta. Exista precedentul "guvern-Ciolos" ca invatatura de minte si exista niste probleme financiare si economice care trag in jos. In plus de asta cauza pentru care Romania e in somnul cel de moarte (ca stat si natiune) nu e in principal la PSD, PNL sau altceva de genul asta. Cauza principala este lipsa unor reforme adevarate care daca ar fi adevarate ar lovi direct in multa lume, adica multi paraziti ai statului. Ori intreg statul e populat cu paraziti grei si multi. Ar fi precum operatia aia prin care extragerea parazitului ar putea sa duca la decesul pacientului. Ori neextragerea parazitului duce la o moarte lenta. Doua rele!

Nici o asazisa "forta politica" nu e capabila sa faca REFORME adevarate in aceasta tara trista si remasa MULT in urma. Probabil numai calamitati megalitice ar impinge Romania (prin lovituri in dos) catre REFORMA.
Asa ca PNL are placinta otravita, e timp destul pana la alegerile care conteaza ca populatia sa le puna in carca ce le-a pus pana acum celor din PSD. Ba si mai rau pentru PNL, nu mai au timpul PSD-ului si nici resursele (intre timp mancate) de a da pomeni. Si chiar daca ar mai gasi sa dea pomeni, sa nu uitam ca sectorul de stat e limitat si orice pomana din asta loveste direct in sectorul privat! Parerea mea este ca la ora asta PNL care e tabara actuala cea mai mare (adica partid/trib politic + alegatori obisnuiti) este in cel mai mare dezavantaj pe termen mediu si lung.

2) Veorica si PSD nu au luat mult, au luat 2 milioane de voturi, adica nucleul lor dur care a fost si va ramane acelasi. Minimul lor este la 2 milioane de voturi acum si multa vreme de acum incolo!
Ei au de partea lor o parte din bugetari, o parte din rudele acestora precum si mare parte din pensionari. Plus Antena 3 care este o forta redutabila.
PSD-ul este (din nou) in avantaj pentru ca au fost debarcati (la timp) dupa ce au golit camara vasului si pleaca cu burta plina asteptand un an sa vada cadavrele penelistilor plutind pe mare. Acum vor avea prilejul minunat sa-i toace pe penelisti si pe Iohannis.
In plus de asta, fara sa vrea ca nu a fost problema lui, Iohannis si-a antagonizat o parte din nucleul dur al USR-ului care reprezinta probabil in jur de 1 milion de voturi. Barna a luat cam 1,2 milioane voturi, deci nucleul dur al taberei USR. Este tabara anti-sistem traditional, adica un sistem vechi compus din mafii politice traditionale osificate in sistemul de stat osificat.
Practic decizia USR-ului de a avea candidat a bagat zazania in tabara asazisa "dreapta". Dar nu puteau sa nu aiba candidat cum spun unii. Cand esti un partid deja mare, nu se poate sa nu ai canditat propriu. Iohannis ar fi putut fi sustinut de ei daca nu ar fi existat campania isterica facuta din partea PNL care s-a tot ascuns in spatele lui Iohannis. In special Rares Bogdan parca e scapat de la balamuc, sectia agitati si asta provoaca greata. Cum naiba ca userist sa sustii un candidat de la alt partid in conditiile astea de campanie si cult al personajului facuta de PNL!?!? Insemna ca USR sa semene a remorca PNL-ista, gen partid din asta ca a lu' Tariceanu sau Ponta. Deci trebuiau sa aiba candidat si poate Ciolos era mai potrivit dar nu cred ca lua mai mult ca Barna, ba chiar mai putin, poate Ciolos lua 10%. Cam atata poate el, eu cred ca e plafonat.

Inerent cei care l-au votat pe Barna simt o frustrare, mai ales ca sunt zvonuri cum ca masinaria PNL a pus umarul la ridicarea Vioricai. Iar in PSD sunt de multa vreme zvonuri ca Viorica citez, "a facut blat cu Iohannis".

In consecinta tabara/tribul PSD desi intr-o situatie de pierdere a puterii executive si sub oprobiul public si tirul propagandei "de dreapta", micsorata ca numar si mancata de lupte interne, totusi e intr-o pozitie mai buna (pentru viitor) decat PNL-ul cu Iohannis cu tot.

PSD-ul e in pozitia sa se ridice din nou si chiar are sanse deoarece acest personaj mult hulit si batjocorit, "Veorica", se dovedeste mai ok si mai performant decat se astepta oricine. Practic fostul Furer Flaushat a plantat o "bomba", pe Veorica! Cine ar fi crezut ca va ajunge atat de departe???! Si sa nu uitam, numita rapid si fara comentarii de Iohannis! A treia!

Deci Veorica pare de viitor si PSD-ul nu e deloc mort si va mai fi. Contractarea lor minima e asta de acum, 2 milioane de voturi, atat e nucleul lor dur! (pe astia nu-i poate schimba nimeni si nimic - in spatele lor este istorie! Istoria pomenii comuniste!)

De acum incolo PSD vor avea mai multe voturi. Evident, depinde si de ei sa nu faca greseli megalitice de tip Dragnea sa calce iar pe bataturi oile! La alegerile europarlamentare motorul care a scos lumea la vot si a dus la acele rezultate a fost Dragnea! Il urau multi din toti bojocii! Nu a fost nici "performanta" USR-ului sau PNL-ului care sa nu uitam, ca opozitie aproape nu au existat. Doar cativa de la USR faceau galagie prin parlament.

3) tabara USR e in cea mai grea situatie deoarece nimic nu functioneaza in tara asta cu doi sefi. Coalitia e vorba goala la rumani. La noi nu merge decat pe principiul, o turma/un cioban. Acolo sunt 2 sefi, Barna si Ciolos. Unul ar trebui sa dispara sau sa plece capul. Oricum, Ciolos nu are de gand, e clar, Iar Barna "isi asuma" dar nu demisioneaza, deci aceeasi vorba goala ca la toti politicienii vechi pe care ei ii infiereaza. Toti acesti papagali politici "isi asuma" din vorbe, din gura, dar nu platesc si nu patesc nimic! Adica "imi asum" dar raman mare sef in functie! Un nonsens pentru multi care au bun simt. A-ti asuma inseamna sa platesti prin niste consecinte! El cum are de gand sa plateasca?! Ramane sef si face ciocul mai mic?!?! Din pacate a avut cel mai adevarat examen, examenul votului. La care a cazut cu brio! USR sufera la fel ca PSD sau PNL de lipsa acuta de persoane capabile, curate si care sa inspire! Din pacate ceea ce a dezvaluit RP despre Barna chiar daca nu-l incrimineaza cu nimic si este o aiureala totala, totusi am aflat cum si-a castigat el banutzul nu tocmai putin, adica frunzarind dosare si hartii pentru UE. Nu stiu ce sa spun, preferam mai degraba sa fi fost frizer sau sofer!

Dar, desi USR sunt in situatie grea ca li s-a dezumflat ORGOLIUL (si-o luasera rau in cap dupa europarlamentare) au cele mai multe sanse de crestere din cele 3 tabere. Numai ca pentru asta trebui muncit cu cap, trebuie talent la propaganda si politica, trebuie sa aiba un singur sef si nu doi, trebuie sa-si clarifice doctrinele si directiile politice....trebuie sa faca multe si pana acum nu prea au facut nimic inafara de "Jos Ciuma Rosie!". Nu poti castiga la infinit cu "MUIE PSD!"!

Iar Barna e totusi un personaj fara carisma, plafonat ca fire, un contabil nimerit intr-o post nepotrivit. Eu am observat ca nu prinde la electoratul non-usere, chiar deloc, chiar inspira repulsie si plictiseste. Eu unul l-am votat pentru ca sa nu ajunga Veorica in turul 2. Era cea mai mare lovitura pentru PSD. Daca Veorica nu ajungea, era terminata in PSD si se declansa acolo lupta pentru putere care le dadeau de furca pana la anul si nu se mai coagulau. Acum Veorica e pe cai mari, a fost "unsa"!

Acum ce sa spun, normal si civilizat pentru un PARTID EUROPEAN (asa cum astia se pretind) ar fi ca liderul care si-a furat-o sa isi depuna demisia si oamenii din partid sa dezbata daca il pastreaza sau nu. Ori prin refuzul lui Barna de a depune demisia si prin vorba aia celebra cu "imi asum" dovedeste ca este LA FEL cu ceilalti pe care ii combate. Ca lider DEMOCRAT trebuie sa ai demnitatea si curajul sa-ti depui demisia la partid! Si o spun eu care l-am votat!

Ciolos desi murdarit de trecutul lui rusinos si banuit de diverse chestiuni cu anumite "Puteri Europene", parca e o varianta mai putin proasta decat Barna. Desi e greu de zis, totusi Ciolos este partial consumat si e prea moale (asta nu-mi place mie la el). Nu pot uita "confruntarea" pe care a avut-o cu Dragnea in campania dinainte de votul din decembrie 2016! L-a facut tzaranul de Dragnea in sos tomat pe Ciolos cel prea moale, prea bland, prea civilizat pentru neamul nostru de manelari mitocani! Dragnea i-a aruncat numai clisee tip A3, toate niste mizerii propagandistice indelung fumate si Ciolos mieuna ca un pisoi in loc sa muste ca un caine turbat. Intr-o situatie asemanatoare poate Barna iesea mai bine dar in final tot prost pentru ca nu are talent si carisma. Personajele astea nu merg la majoritatea rumanilor, poate merg la acea minoritate nucleu dur USR de aprox. 1 milion de voturi dar nu mai departe. De aceea pana si mutalaul de Iohannis care 5 ani a tacut si stim bine cum a fost, pare mai carismatic si mai "comunicativ" decat aceste doua gaini jumulite de la USR pe care shaormeria politica a PSD le prajesc in tzeapa Antenei 3 pe loc.

Deci, USR are sansele cele mai mari (ca forta DIN AFARA SISTEMULUI), mai ales ca nu sunt la guvernare (si eu cred ca asta a fost o decizie corecta - dar au gresit tip-basescu, au "hahait" cand nu trebuie. Atunci Base a luat decizia corecta de a taia si a scos tara din hazna dar a gresit modul in care a facut-o hahaind, sfidand. A fost precum un chirurg de razboi care amputeaza cu fierastraul un picior cangrenat si in timpul asta in loc sa consoleze pacientul, in loc sa dea o lacrima de crocodil, el il injura si rade cu tigarea in gura in timp ce taie piciorul aluia care urla ca din gura de sarpe! Ei bine, USR cu Barna au gresit felul in care au "impachetat" decizia, zic eu, corecta de a nu se baga in troaca guvernarii cu PNL. Ar fi trebuit sa fie un pic ipocriti si sa sa para generosi, ceva de genul, "Va lasam pe voi ca noi inca suntem ucenici si vrem sa vedem cum faceti minunile, sa invatam de la voi!" :D .

Multi spun ca decizia USR de a nu intra la guvernare a dus la pierderea voturilor. Eu cred ca nu asta e problema ci modul in care au facut-o, modul cum au comunicat ambivalent. Cumva Barna s-a comportat atunci ca un Ponta mai civilizat dar tot pe stilul ala.

Deci pana la urma PROPAGANDA conteaza! IMAGINEA! In alegeri cetatenii nu aleg oameni ci IMAGINI!

Ceea ce zburatacitii astia de la USR inca nu au inteles-o. Ei acum s-au comportat ca in bancul ala vechi pe care mi l-a spus taica-meu acum o mie de ani:

"Erau o data pe varful unui deal taurul batran, tatal, si fiul, taurasul tanar. In vale pasteau multe vaci. La un moment dat fiul zice:
- Tata, daca coboram acum in viteza le f_tem pe toate!
Tat-su ii raspunde:
- Baiete, mai ai de invatat! Daca ne apucam noi acum sa fugim la vale o sa fuga toate speriate si pana jos nu mai gasim nici una! Trebuie sa coboram incet, incetisor, asa ca si cand noi nu am cobora deloc. Cand cu rabdare ajungem intre ele le f_tem incet, incetisor, pe muteste, pe fiecare asa cum parca nu am f_te nici una. Astfel le f_tem pe toate, pe rand si CU RABDARE!"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: DIVERSE

Post by johndoe21ro »

Eu am o aplecare mai mare pentru Ciolos decat pentru Barna. L-am votat pe ultimul pentru ca un PSD mic inseamna o Romanie (un pic) mai buna insa Ciolos are experienta si intelepciunea la care Barna poate doar visa. Este mai abil, mai diplomat, mai flexibil si poate chiar mai smerit atunci cand este nevoie. Barna (cu care eu unul nu am nimic) a prins un vant bun cu europarlamentarele si a crezut ca il poate trece oceanul. Din pacate corabia lui s-a scufundat rau si nici macar nu vrea sa recunoasca ca gaura el a dat-o. Cum zicea si momolo mai sus, cu doi sefi nu se poate, cu atat mai mult cu cat unul trage hais si unul cea. E greu sa te dai cu hotii, cu PNL-ul, si sa intri intr-o hora atat de murdara cum este politica insa nu stiu daca era o solutie rea (nici posibila nu mi-e clar ca era). Acum este tarziu (pentru PSD, pentru prezidentiale). Este clar ca pot creste si ca-si pot repara greselile insa munca loc va trebui sa fie titanica si trebuie sa scoata din case electoratul carora li se adreseaza, de fapt, adica tinerii. Parerea mea...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

johndoe21ro, cred ca ai dreptate daca ma gandesc bine, Ciolos stie sa fie smerit cand trebuie si asta conteaza la mare parte din electorat (nu conteaza la mine si la o minoritate). Ce am observat eu in timp, electoratul majoritar e sensibil contra celor care par prea agresivi, prea agitati, prea revolutionari, prea altfel. E un electorat (de oi umane, asa cum zic mereu) extrem de ipocrit si violent, agresiv in limbaj (zgomot) dar care nu ii sufera pe cei care par prea revolutionari, prea pusi pe fapte mari, prea agresivi, prea noi, prea altfel. Este complexul omului care in sinea lui se uraste pe el insusi, astfel ca traieste intr-o stare perpetua de ipocrizie, adica in timp ce el are comportament marlanesc, agresiv, gura plina de injuraturi si atacuri, agitat si afiseaza o perpetua fudulie de sine, totusi nu-i plac ofertele de conducatori la fel cu el ci mai degraba accede la ofertele conducatorilor care par smeriti, mierosi, catifelati, etc.

Drept dovada succesul enorm al lui Dragnea in 2016 care din punctul meu de vedere, el singur a obtinut pentru PSD acel urias scor (defapt scorul a fost "urias" prin neprezentarea celorlalti, voturile PSD fiind mereu cam aceleasi). Dragnea era o oferta calma, aparent blanda, sigur pe el si fara o agresivitate aparenta, etc. Un bun actor deoarece in viata reala era despot si agresiv. Practic a fost tipul de lider pe care il aleg majoritarii. De ce s-a dus la vale, e cu totul alta poveste.

Ar trebui ca astia de acum sa invete din succesul lui Dragnea in 2016, insa nu prea au cum pune in practica deoarece firea fiecarui om e..... asa cum este.....si asa ramane pana la final.

Barna nu are carisma, nu convinge, discursul lui e vorba lui CTP, lipsit de vai si munti, e plat ca graficul unui mort la reanimare, este discursul unui corporatist/contabil plictisitor si poate asta ar mai fi de inghitit (doar pentru o minoritate) insa nu inspira incredere si cum ziceam mai sus..... nu este smerit!

Barna a pierdut deoarece este..... asa cum este. Nu are cum sa se schimbe, e o piesa politica fara succes care trebuie schimbata sa nu afecteze intreg mecanismul.

Si da, cred acum ca Ciolos e varianta de urgentza desi eu unul nu-l prea simpatizez pe acest Ciolos. Insa deocamdata oferta USR (PLUS) e slaba, in afara de Ciolos nu vad cine ar mai putea sa-i ia locul lui Barna.

Parerea mea - ramanerea lui Barna este de natura sa traga mult in jos USR(PLUS) mai ales ca s-a comportat la fel cu PSD-istii si ceilalti pe care USR ii combate ca pe diavoli. Adica a zis "ca isi asuma" dar in realitate ramane agatat de functie, adica isi asuma doar din gura ca gura nu doare.

Barna e acum oaia neagra care aduce ghinion. Sper ca cei de la USR sa-si dea seama ca nu mai pot continua cu acest personaj in fruntea coalitiei lor. E deja un bolovan legat de gatul politic al USR-ului.

Analiza lui Mircea Kivu e incompleta si proasta:

https://adevarul.ro/news/politica/trei- ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kivu are pe undeva dreptate insa el vede chestii secundare care nu conteaza. Daca Barna avea carisma si inspira incredere ar fi avut destule voturi chiar daca masinaria PNL l-a furat.

Eu am observat reactia (la vederea si ascultarea lui Barna) a oamenilor normali, neimplicati, din afara cercului celor informati. NU il plac DELOC. Am auzit ceva de genul, "Uite si pe asta cu fata de viezure, de vulpoi, ce trancane, ma plistiseste!" Parerea mea, daca vrei sa testezi un personaj politic il pui pe TV inregistrat in fata unui grup de babe pensionare amestecate cu lucratori la spatii verzi, cu cativa tigani saraci si orice fauna poti aduna, adica oameni de la marginea sociala. Observi reactiile astora si sti exact ce priza la public are candidatul.

Ar fi ca "testul" celebru cu nevasta audiofilului care e la showroom si alege scularaie hiend. Audiofilul sta pe sweet spot cu bucile stranse si se chinuie sa-si dea seama ce ii place si ce nu, dealerul il abureste cat poate si la un moment dat intra pe usa nevasta audiofilului, se opreste in prag si pune diagnosticul CORECT in cateva secunde, "aia suna prost, aia suna bine!".

Asa si cu candidatul. Ori la testul asta, ce am vazut eu, Barna a picat nasol. Deci nu are sanse, atat i-a fost limita..... acum in vremuri favorabile pentru el! Mai incolo va fi si mai jos.

In consecinta, daca USR nu reuseste sa-l debarce, vor avea o mare problema cu acest lider limitat in fruntea lor. Parerea mea este ca Barna nu mai are de unde sa creasca in preferintele electoratului.

In plus, marea problema pe care o va avea USR acum este ca devine la fel cu ceilalti pe care ii combate. In politica romaneasca traditionala nu exista ONOARE si nici BUN SIMT. Liderii se agata cu ghiarele si dintii de scaune chiar daca o fac lata. Numai abureli din vorbe de genul "imi asum" dar nici unul nu plateste NIMIC pentru pagubele pe care le provoaca!

In lumea civilizata UNDE SE VREA USR(PLUS) un lider cand incaseaza o asemenea infrangere cel putin se pune la dispozitia partidului in mod democratic, incat cei cat mai multi (nu o gashca minoritara) sa decida ce fac cu el!? Sau pur si simplu isi da demisia. Asta inseamna SA-TI ASUMI. Nimic altceva.

La ora asta orice justificare cum ca nu a avut presa, ca a fost atacat de RP, ca l-a mancat masinaria PNL, ca electoratul "lui" a pereferat Iohannis din motive practice, ca nu s-a dus la tarani sa le cante, ca nu l-a ajutat X si Y, etc, etc. toate nu sunt decat justificari nocive care fac sa se pastreze PROBLEMA.
Omul asta pur si simplu a esuat si asta e tot. Trebuie schimbat cat mai este timp. Cat USR mai este intr-o pozitie favorabila asa cum am scris mai sus.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

În şedinţa de aseară, mai mulţi lideri USR i-au cerut demisia lui Dan Barna din fruntea partidului, după ce a ratat finala prezidenţială. Printre ei: Mihai Goţiu, Cosette Chichirău, Tudor Benga şi Silviu Dehelean, susţin surse politice pentru Adevarul. În replică, Dan Barna a spus că-şi pune manatul pe masă, dar a cerut ca soarta sa în fruntea USR să fie decisă de toţi membrii partidului prin vot electronic.
https://adevarul.ro/news/politica/dan-b ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

In sfarsit ceea ce trebuie facut (daca e adevarat). Eu unul as vota pentru demiterea lui.
Totusi era mai onorabil sa-si fi dat el demisia imediat dupa confirmarea rezultatelor.

Si ma tem ca astia au o singura solutie viabila, sa fuzioneze. E o aiureala asta cu "PLUS"! Mi-a luat ceva timp in plus sa-l gasesc pe lista de vot din cauza aiurelii cu alianta si cacofonia de sigle!

"PLUS" ar trebui sa dispara in USR si Ciolos sa preia conducerea daca vor sa aiba totusi un viitor si sa fie O TREIME asa cum am scris mai sus. Daca o tin cu alianta si cu cele doua partide, vor sfarsi prin a se certa si vor ajunge partidulete mici si neimportante precum ALDE si PRO-Romania sau PMP.

Si daca fuzioneaza si fac ce trebuie, mai mult de o treime nu urca.

Iar PNL nu va avea niciodata scorul pe care l-a avut PSD in dec. 2016, asa ca se va alia cu PSD (asa cum am tot spus!) deoarece un patiduletz din asta mic nu ajunge. Iar PSD nu va scadea sub 20%.

S-a demonstrat 30 de ani ca nici o alianta nu functioneaza in Romania unde asa cum am tot spus, principiul este, O TURMA + UN CIOBAN.

Iar acum USR/PLUS sunt o turma plus cativa magari condusa de doi ciobani care concureaza pe rolul principal din Mioritza, adica sa fie omorat de ceilalti ciobani mai mici, insa multi. Adica o cacofonie.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ti-1215420" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Gata, incepe! (PSD si PNL aceeasi......)
Pleacă-ai voştri, vin ai noştri: PNL schimbă conducerea Transelectrica. Printre propuneri, fiul vicepreşedintelui Bancorex şi o apropiată a lui Hrebenciuc
..........
Sebastian Burduja este preşedinte al Organizaţiei PNL sector 1 Bucureşti, fiul lui Marinel Burduja, care a fost vicepreşedinte al Bancorex şi fost vicepreşedinte al Raiffeisen Bank. Marinel Burduja ar fi fost membru al fostului FSN, iar fiul său ar fi absolvit Universităţile Stanford şi Harvard. Stan-Olteanu Manuela Petronela, în prezent preşedinte neexecutiv al Romgaz, a mai deţinut funcţii la ACROPO (agenţia de supraveghere a operaţiuniulor offshore), fiind o apropiată a lui Viorel Hrebenciuc. Manuela Olteanu, 43 de ani, este soţia lui Ion Stan, 72 de ani, fost şef al departamentului juridic din Ministerul de Interne în anii ’90. Între 1994 şi 1999, Stan a fost şi în consiliul de administraţie al clubului de fotbal Dinamo Bucureşti, unde l-a cunoscut pe Dan Matei Agathon, ministrul turismului în Guvernul Năstase, cu care s-a asociat în afaceri. Astfel, Stan a intrat în anturajul lui Viorel Hrebenciuc, fostul lider PSD. A devenit apoi consilierul principal al ministrului Agathon, fiind artizanul privatizării principalelor hoteluri de pe litoral. Manuela Olteanu a fost directoarea departamentului juridic din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Turism, fiind promovată în această funcţie de Agathon. Soţia lui Stan a fost numită începând cu 2012, când Constantin Niţă a devenit ministrul energiei în consiliile de administraţie ale unor companii din sectorul energetic, iar în 2017 a fost consilierul ministrului energiei Toma Petcu, pentru administrarea privatizărilor companiilor din portofoliu. Ea a mai fost numită preşedintele Conpet SA, administrator la Uzina Termoelectrică Midia, administrator special Hidroserv, administrator Electrocentrale Grup şi administrator special Electrocentrale Bucureşti. Avocatul Burlacu Oleg a fost vicepreşedinte al PNL Bucureşti şi membru al Consiliului Local al Sectorului 5.
https://adevarul.ro/economie/stiri-econ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

"daca vrei sa testezi un personaj politic il pui pe TV inregistrat in fata unui grup de babe pensionare amestecate cu lucratori la spatii verzi, cu cativa tigani saraci si orice fauna poti aduna, adica oameni de la marginea sociala. Observi reactiile astora si sti exact ce priza la public are candidatul."

:lol: :lol: :lol: :lol: Zici ca e scoasa din Las Fierbinti. Oare asta sa fie standardul / nivelul mediu ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

SOLO wrote:Zici ca e scoasa din Las Fierbinti. Oare asta sa fie standardul / nivelul mediu ?
se vede ca nu traiesti aici in mijlocul poporului! :D (chiar duminica am fost la padure, liniste, aer curat, padure naturala adica nu din aia falsa, adica frumos.... pana au aparut 2 masini cu tinere sperante ale patriei care au pus manele si hip-hap rromanesc la un volum ca ramaneau copacii fara frunze! S-a ruinat totul! Mai incolo era unul cu nevasta, venisera cu Mercedesul sa faca gratar, aveau masuta si scaune, dotare bogata. El cu o burta imensa, aspect standard de aprox. 50 de ani care pare de 60. Se imbatase manga si ii tinea predici lu'nevasta-sa, adica urla la ea aratandu-i cum sa frece cu carpa Mercedesul. Apoi i-a sunat telefonul si a inceput sa urle in telefon la cel cu care discuta. Apoi s-a dus la 10 metri si s-a pisat in vazul lumii prezente in zona. Apoi tinerii manelari hip-raperi au facut un moment liniste, probabil consumasera curentul. Imediat burtosul cu Mercedesul s-a suit in mandra lui masina si a bagat "muzica" tare pana sa crape difuzoarele si sa sara usile. Oricum, omul era manga, crita. Nevasta-sa nu a scos nici un sunet tot timpul. Bataie nu a mancat, el doar urla la ea si ii tinea predici indelungate. Apoi burtosul s-a intors la masuta si tinerii manelari raperi au continuat bubuiala si tanguiala tiganului solist care canta o manea de stil rap, "Hop, hop!"". Era ca atunci cand ajungi intr-o poiana frumoasa, plina de margarete si brusc ti se afunda piciorul intr-un mare cacat! Peste tot unde mergi in tara asta dai de astia! Apoi sa vezi cum e traficul si cum se comporta participantii!! Oriunde, la orice ora).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Educatiune aleasa!
Discurs de „primă-doamnă“. Ce au în comun Olguţa Vasilescu şi Olguţa Barna? Limbajul vulgar. Cum i-a numit soţia lui Dan Barna pe membrii USR
https://adevarul.ro/news/politica/discu ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Alte exemple (civilizatziunea noastra se exporta in intreaga planeta!):
https://adevarul.ro/locale/satu-mare/ro ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

https://adevarul.ro/news/politica/video ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Daca Iohannis refuza dezbaterea in direct cu Viorica (sub orice forma, nu conteaza decat ca trebuie sa aiba loc), s-ar putea sa avem o mareeee surpriza in turul 2, ceva de genul fabulei cu iepurele si broasca testoasa!

Deja multa lume (buna) e suparata! Oricum, cei 1,2 milioane care l-au votat pe Barna nu vin automat pe tava lui Iohannis. Ba s-ar putea sa aiba o surpriza foarte proasta din partea lor!

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... i-zile.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Liderul PNL, premierul Ludovic Orban, a declarat marți seară, într-o emisiune la România TV, că toate cercetările sociologice realizate la comanda liberalilor arată că preşedintele Klaus Iohannis, candidatul partidului la alegerile prezidențiale, va câştiga detaşat al doilea tur de scrutin, indiferent de contracandidat.
https://revistapresei.hotnews.ro/stiri- ... ndidat.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

A mai murit unul cu sondajele in mana!
Unu' pe nume Barna a carui nevasta, Olgutza (2) se si vedea ca "prima doamna" in avionul preshidential (in drum spre Miami pentru un concediu prelungit dupa mega stresul alegerilor).
Intrebarea filozofica este, facem concediu la Miami sau la Videle?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply