Audio Video Show Warsaw 2019

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Audio Video Show Warsaw 2019

Post by Silviu »

Saptamana trecuta am fost la salonul audio din Varsovia. Vineri a fost plecarea, urmand sa ajungem dupa ora 24 la hotel. Sambata de la 10 dimineata pana seara la ora 21 am fost impreuna cu un prieten din Iasi la vizionat si ascultat aparatura prezentata. Duminica pana la ora 15 am revenit la standurile ce ne-au placut cel mai mult cu o zi inainte.
Foarte pe scurt pot sintetiza experienta de la salon astfel:
Aparatele care au sunat foarte bine au fost cele de la MBL, Tenor, Gryphon, Leben si aparatele unui producator polonez.
MBL: Sunetul a fost aproape perfect. Naturalete, transparenta, rafinament si forta ar fi ceea ce se poate spune despre sunet. Peste toate sunetul transmitea emotii, era extrem de muzical si avea armonice din plin. Punctul negativ este aspectul preamplificatorului, amplificatorului, transportului si DAC-lui.
Tenor: Rafinament extraordinar si muzicalitate fabuloasa. Sunetul era relaxat dar puternic, respectiv avea detalii si microcontrast dar era natural. Monoblocurile au controlat boxele cu lejeritate. Pentru prima data am auzit boxe cu difuzoare ceramice care sa sune bine. Ma intreb cum ar fi sunat cu Triangle Quatuor sau Concerto! Minunate aparate.
Gryphon: Au venit cu boxele lor cele mai noi, varf de gama. Au sunat foarte bine, avand o scena infinita si o muzicalitate aparte, specifica, putin dark. Amplificatoarele nu s-au ridicat la nivelul lor.
Polonezul: Are in spate doi tehnicieni si un audiofil. Acestia au fost marea surpriza frumoasa.
Aveau la dispozitie o sala mica si relativ nepotrivita. Linia era formata din doua monoblocuri si un preamplificator. Monoblocurile aveau de 250w/ 8 Ω, erau inalte de 1m, lungi de peste 1 m, respectiv erau late de 30 cm si aveau greutatea de 110 kg bucata . Boxele erau B&W seria 801, iar sursa un player Yamaha.
Cu aceasta sursa si cu aceste boxe era greu de crezut ca se poate obtine un sunet minunat, insa...
Amplificatorul este PP cu tuburi de radioemisie de mare putere atacate cu SIC MOS-uri, iar la intrare aveau ECC82 ( un tub care nu-mi place ).
B&W care sa sune rafinat si sa fie potrivite pentru muzica clasica in opinia mea nu exista, insa linia a sunat fabulos, meritul fiind al preamplificatorului si al amplificatorului. A fost una dintre cele mai bune prezentari la care am participat.
Preamplificatorul de linie este tot cu tuburi, avand o singura treapta de amplificare ( un tub pe canal ). Aceasta arhitectura si realizarea de exceptie au facut ca redarea sa fie transparenta si exacta.
Sunetul a avut tranparenta, naturalete si muzicalitate excelente, controlul pe boxe a fost perfect. Am mai remarcat un timing si un rafinament deosebite.
Cateva fotografii fcute cu telefonul gasiti aici: https://photos.google.com/album/AF1QipM ... jFh7gBSSMK" onclick="window.open(this.href);return false;
O sa revin cu cateva filmari.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Audio Video Show Warsaw 2019

Post by SOLO »

Multumim pentru relatare.
Pentru prima data am auzit boxe cu difuzoare ceramice care sa sune bine.
Despre ce model este vorba ?

PS. Link nu imi merge

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audio Video Show Warsaw 2019

Post by momolo »

Ca sa vad linkul ala trebuie sa am cont si sa fiu logat. Ceea ce nu-mi doresc.

..."Mica" problema cu sculele alea este..... PRETUL! Minunate, da!...Insa pretul.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Audio Video Show Warsaw 2019

Post by Silviu »

Asa este, sunt foarte scumpe aparatele enumerate, insa acestea au sunat cu adevarat bine.
Muzica clasica ascult de peste 35 ani, iar in ultimii 15 ani am ascultat si foarte multa muzica preclasica, adica medievala, renaissance si baroc in catedrale ( vezi de exemplu festivalul Musica Barcensis ), iar la concerte merg de cate ori am ocazia, inclusiv in strainatate.
Aparatele care relativ se apropie de sunetul din concert costa enorm si nu reusesc sa transmita ceea ce transmite muzica cantata si ascultata la sursa.
Distanta mare este pana la sunetul din concertele de muzica clasica sau pana la sunetul din catedrale.
Din pacate doar aparatele enumerate reuseau sa redea intr-o masura de luat in serios marea muzica. Existau si alte aparate care sunau "bine", insa nu remarcabil.
Concluzia mea dupa experienta acumulata este ca muzica clasica, respectiv cea preclasica se asculta in sala de concerte sau in catedrale. Cu banii dati pe o linie MBL ( evident, valabil pentru cine are acesti bani ) se poate merge o viata la toate concertele importante de la filarmonicile de valoare, la toate operele si la toate concertele baroc relevante.
Acasa ascultam, posibil, in conditii acceptabile respectiva muzica. Evident nu renunt la aparatele de acasa, insa le dau valoarea pe care o merita.
Va rog sa-mi sugerati unde sa pun fotografiile pentru a putea fi vazute mai facil.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Audio Video Show Warsaw 2019

Post by johndoe21ro »

Silviu wrote:Asa este, sunt foarte scumpe aparatele enumerate, insa acestea au sunat cu adevarat bine.
Muzica clasica ascult de peste 35 ani, iar in ultimii 15 ani am ascultat si foarte multa muzica preclasica, adica medievala, renaissance si baroc in catedrale ( vezi de exemplu festivalul Musica Barcensis ), iar la concerte merg de cate ori am ocazia, inclusiv in strainatate.
Aparatele care relativ se apropie de sunetul din concert costa enorm si nu reusesc sa transmita ceea ce transmite muzica cantata si ascultata la sursa.
Distanta mare este pana la sunetul din concertele de muzica clasica sau pana la sunetul din catedrale.
Din pacate doar aparatele enumerate reuseau sa redea intr-o masura de luat in serios marea muzica. Existau si alte aparate care sunau "bine", insa nu remarcabil.
Concluzia mea dupa experienta acumulata este ca muzica clasica, respectiv cea preclasica se asculta in sala de concerte sau in catedrale. Cu banii dati pe o linie MBL (evident, valabil pentru cine are acesti bani ) se poate merge o viata la toate concertele importante de la filarmonicile de valoare, la toate operele si la toate concertele baroc relevante.
Acasa ascultam, posibil, in conditii acceptabile respectiva muzica. Evident nu renunt la aparatele de acasa, insa le dau valoarea pe care o merita.
Va rog sa-mi sugerati unde sa pun fotografiile pentru a putea fi vazute mai facil.
Sunt de aceeasi parere cu tine insa pentru mine sistemul este o necesitate. In plus de asta nu pot asculta Bernstein, Klemperer, Wand, Furtwangler pe viu...

P.S. Poti urca fotografiile pe flickr!

P.P.S. Tot Rotel/Wharfdale sau nu mai sunt de actualitate?
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Audio Video Show Warsaw 2019

Post by SOLO »

https://www.hificollective.co.uk/blog/w ... -2019.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Audio Video Show Warsaw 2019

Post by Silviu »

Fotografiile facute la Varsovia: https://www.flickr.com/photos/185539877 ... 1809035548" onclick="window.open(this.href);return false;

Referitor la intrebarea legata de aparatele mele audio, ultima mea linie audio a fost formata din pick-up Restek Radius 7 cu brat Nima ( dozele folosite sunt Hana SL, Denon SL 103R, etc ), preamplificator phono Higher Fidelity EQ3003 + MV2, preamplificator de linie Restek Vector, amplificator Ayon Spirit III, CD player Yamaha S2100, CD player Parasound C/DP 1000, DAC TEAC DT1, boxe Triangle Lyrr, etc.
Am vandut Yamaha si Ayon-ul si urmeaza sa cumpar, la anul, alt amplificator si alt DC-player.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Audio Video Show Warsaw 2019

Post by johndoe21ro »

Silviu wrote:Fotografiile facute la Varsovia: https://www.flickr.com/photos/185539877 ... 1809035548" onclick="window.open(this.href);return false;

Referitor la intrebarea legata de aparatele mele audio, ultima mea linie audio a fost formata din pick-up Restek Radius 7 cu brat Nima ( dozele folosite sunt Hana SL, Denon SL 103R, etc ), preamplificator phono Higher Fidelity EQ3003 + MV2, preamplificator de linie Restek Vector, amplificator Ayon Spirit III, CD player Yamaha S2100, CD player Parasound C/DP 1000, DAC TEAC DT1, boxe Triangle Lyrr, etc.
Am vandut Yamaha si Ayon-ul si urmeaza sa cumpar, la anul, alt amplificator si alt DC-player.
Ai un sistem fain! Sa-l stapanesti sanatos si sa ai parte de cat mai multe auditii placute! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Audio Video Show Warsaw 2019

Post by Silviu »

Multumesc!
Visez la Magelan Quatuor sau, si mai bine, la Concerto ( nu Grand Concerto ) care mi se par unele dintre cele mai bune boxe ascultate de mine. Nu am momentan acesti bani, asa ca raman cu actualele boxe Lyrr.
Ca amplificator ma gandesc pentru la anul sa-mi iau BAT VK 75. Am ascultat acest model si in respectiva gama de preturi nu stiu unul mai bun. Este muzical, transmite emotii si are armonice din plin, insa are o scena cam mica si la muzica aglomerata se simte aceasta deficienta. In plus aparatura BAT nu este fiabila, dar suna foarte bine raportat la pret.
Furtwangler, Klemperer si Wand imi plac si mie foarte mult alaturi de Knappertsbusch, Celibidache, etc., motiv pentru care am o colectie de viniluri ce momentan o aproximez la 1200 discuri. Nu pot concepe sa ascult Wagner ( Kirsten Flagstadt, Martha Modl, Lauritz Melchior... ) de pe altfel de sursa.
Seara buna.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audio Video Show Warsaw 2019

Post by momolo »

Mie nu-mi merge linkul nici la flickr. Imi spune ca ori este eroarea 404 (cand sunt logat), ori ca trebuie sa fiu logat (cand nu sunt logat).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply