Tips and Tricks

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by momolo »

testokick, tu cand recomanzi lemne tari precum stejarul si cand faci lista aia de copaci, pe ce te bazezi !? Ce experimente ai facut sa auzi diferente si sa alegi lemnele ?! Cu ce, pe ce ?! Ce scule audio ai in prezent, pe ce asculti ?! (aici nu e site pentru construirea mobilei)

Nu de alta, dar unii pe aici avem ceva experimente si experienta in spate (chestii care ne-au costat timp si bani). Nu scriem dupa poze si nici dupa cum ne vine noua in cap la moment.

Din cate inteleg in alte postari de-ale tale, pari sa nu ai cine stie ce scule audio, din cate am inteles ai ceva trancote extrem de ieftine. Asa ca, prin ce cai ajungi tu la astfel de concluzii?! Nu de alta, dar am vaga senzatie ca un post ca al tau de acum este fix poluare, adica un fel de zgomot, bruiaj de fond care vine sa traga in derizoriu alte interventii ale unor oameni care chiar stiu ce spun! Iata calea cea mai sigura pentru ca cei ce au cu adevarat ceva de spus, sa nu mai spuna intr-un final nimic!
testokick wrote:In final m-am decis sa folosesc sticla de 10mm grosime. Duplex. Precum parbrizul!
de ce oare nu ma mira alegerea ta sticloasa dupa lista de aberatii lemnoase pe care ai insirat-o mai sus ?! :lol: E ca si cand ti pledoaria matematicii quantice si la urma spui ca inca nu sti tabla inmultirii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by _BGD_ »

hersorin,

Ai materializat proiectul? :P

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: Tips and Tricks

Post by phoenix »

buna seara tuturor.............cel mai dur lemn de pe la noi este salcamul , este greu de prelucrat mecanic , rupe constant burghiele , in special cele ,, china,,daca nenea meseriasul nu stie ce face ,zboara si cutitele din strungul de lemn, insa odata finisat,rindeluit si lacuit este foarte frumos , cu o rezistenta excelenta.....din pacate nu l-am folosit niciodata in audio asa ca la felul cum se ,,pupa,, cu acest domeniu nu stiu ce sa zic.......cu respect!

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by _BGD_ »

momolo wrote:
viperu wrote:voila!
http://www.kempelektroniks.nl/FilesCont ... p__eng.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
in exemplul tau firele nu sunt egale ca lungime ci taiate numai cat trebuie sa ajunga la fiecare priza. Principiul de "stea" (din cate stiu) nu obliga firele egale ci e legat doar de plecarea tuturor din aceleasi puncte. Insa din motive.... haudiofile, eu unul prefer ca firele sa fie egale, caz in care nu vor mai sta asa frumos legate ca in linkul tau deoarece nu se poate. Si sincer vorbind, nici nu mi-ar placea ca firele sa stea asa de paralele si legate frumos intre ele.
Se poate face un corp prelungitor chiar in forma de stea cu intrarea pe centru.
O alta intrebare - corpul e bine sa fie facut din, fier (metal magnetic), cupru/aluminiu/nichel(diamagnetic) sau plastic/lemn ? Eu as prefera din fier moale cat mai gros. Insa in oferta audiofila am vazut mai des facute din dural, cupru, nichel sau chiar lemn.
Recitind acest subiect, mi-a iesit in evidenta ce a spus momolo mai sus.
De acord ca de la intrarea in tripla sa plece fire dedicate pentru fiecare soclu, dar sa fie si egale...?
Ce diferenta exista daca priza cea mai apropiata de intrarea in "tripla" are traseul cel mai scurt, fata de ultima priza, la care se mai adauga 20-30 cm de conductor?

In opinia mea, cred ca este degeaba.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Tips and Tricks

Post by johndoe21ro »

_BGD_ wrote:
momolo wrote:
viperu wrote:voila!
http://www.kempelektroniks.nl/FilesCont ... p__eng.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
in exemplul tau firele nu sunt egale ca lungime ci taiate numai cat trebuie sa ajunga la fiecare priza. Principiul de "stea" (din cate stiu) nu obliga firele egale ci e legat doar de plecarea tuturor din aceleasi puncte. Insa din motive.... haudiofile, eu unul prefer ca firele sa fie egale, caz in care nu vor mai sta asa frumos legate ca in linkul tau deoarece nu se poate. Si sincer vorbind, nici nu mi-ar placea ca firele sa stea asa de paralele si legate frumos intre ele.
Se poate face un corp prelungitor chiar in forma de stea cu intrarea pe centru.
O alta intrebare - corpul e bine sa fie facut din, fier (metal magnetic), cupru/aluminiu/nichel(diamagnetic) sau plastic/lemn ? Eu as prefera din fier moale cat mai gros. Insa in oferta audiofila am vazut mai des facute din dural, cupru, nichel sau chiar lemn.
Recitind acest subiect, mi-a iesit in evidenta ce a spus momolo mai sus.
De acord ca de la intrarea in tripla sa plece fire dedicate pentru fiecare soclu, dar sa fie si egale...?
Ce diferenta exista daca priza cea mai apropiata de intrarea in "tripla" are traseul cel mai scurt, fata de ultima priza, la care se mai adauga 20-30 cm de conductor?

In opinia mea, cred ca este degeaba.
Felicitari! Ti-ai exprimat opinia! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Tips and Tricks

Post by resitent »

Iată că au apărut elemente noi, audiofile care aduc și mai mult aer între instrumente: grounding boxes. Cutii de împământare pline cu diverse soluri sau ketre. Cica fac treabă bună doar in sisteme de cinci stele, apară doamne și păzește. :lol:
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply