idei si informatii DIY

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

Altul (plin netul de tzepe):

https://www.youtube.com/watch?v=40ld-JeEbsA" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by _BGD_ »

Clar fake!

Uite asta e real, si audiofil :))

https://www.youtube.com/watch?v=3ZWemK7AWcI" onclick="window.open(this.href);return false;

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: idei si informatii DIY

Post by Petrescu »

In clipurile astea trase la indigo eu unul observ cateva lucruri interesante: toti au maini de muncitori in constructii sau tinichigii. Un electronist altfel tine piesele in mana. Apoi niciun bec nu este lipit direct cu fire, toate au ditamai fasungul in care se poate ascunde o baterie la un moment dat al filmarii. Se folosesc doar becuri cu led care consuma extrem de putin tocmai pentru a putea fi alimentate cu o baterie micuta. Lumina niciodata nu palpaie, e perfect stabila mai ceva ca la reteaua nationala de 230v. Nu palpaie pt ca e alimentat din baterie. Se intrerupe din cand in cand datorita contactului imperfect sau ca asa doreste magicianul dar nu palpaie. Deci generatorul lor stabilizeaza si tensiunea :-)))))) Deci rulmentii aia hodorogeau ca toti dracii dar produceau o tensiune si un curent perfect stabile :-))))

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

Exemple de fake news.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

Masina de bobinat toroidale:

https://www.youtube.com/watch?v=82PpCzM2CUg" onclick="window.open(this.href);return false;

si bobinarea manuala:
https://www.youtube.com/watch?v=Q6GkSNfAEx4" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Vara, cand este foarte cald afara, chiar daca sunt inchise geamurile in casa, integratul care il folosesc (Quad-ul) se cam incalzeste :roll: . Nu devine niciodata fierbinte, dar suficient de cald incat sa realizezi ca este un pret pentru compactarea dimensiunilor exterioare. Are o galeata de piese in el + un traf toroidal gros de aproximativ 40 mm, diametru de 120 mm. Vara, anul trecut era plina carcasa de radiatoare de la procesoare. Vre-o 6 bucati, sa fiu sigur ca nu sunt probleme. Vizual, nu da bine. Am cumparat un ventilator Arctic P14 Silent de 140 mm. Zgomotul care il produce daca este alimentat de la un incarcator de telefon vechi de la Nokia de 6.5 V poate fi auzit doar de la 10 mm, practic este zero. Gaurile de 4,5 mm au fost largite la 5,8 mm apoi alezate in cota tolerata la 6 mm. Au fost adaugate 4 tije din otel C40 rectificat de 6 mm, lungi de 35 mm, filetate intr-un capat cu M4. Ventilator sta acum pe mijlocul statiei. In loc de paduri are piciosrusele statiei (statia are acum picioruse in forma de semisfera, facute pe strung automat cu o tija filetata ca sa poata exista prindere corecta. Arata ca niste ciuperci perfect semisferice, cenusiu intunecat mat, au fost fosfatate. Intre ele si capac este pus un pad de pluta de 25 mm. Atat sunt si semisferele in diametru.) Nu exista vibrati, zgomot nedorit. Acum este la atingere, ''calda'' ca mobila. Aceasta intrerventie termica, am considerat ca ajuta sa nu imbatraneasca prematur piesele.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: idei si informatii DIY

Post by Mokep »

Un pont... pentru condensatorii de filtraj aia mari....am pus pe muzicalitatile mele vintage...F&t facuti in Germania. Se comporta ca cei vechi....ce am pus inainte samwha vishay nichicon etc, speciali pentru sursa...toti au fost de porc.
Am facut ceva modificari pe amplificatorul de chitara si asa am dat peste mai multe firme specializate pe audio nu pe Pc...ne inunda porcariile si trebuie sapat mult pentru calitate.

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: idei si informatii DIY

Post by vidax »

Mokep wrote:Un pont... pentru condensatorii de filtraj aia mari....am pus pe muzicalitatile mele vintage...F&t facuti in Germania. Se comporta ca cei vechi....ce am pus inainte samwha vishay nichicon etc, speciali pentru sursa...toti au fost de porc.
Am facut ceva modificari pe amplificatorul de chitara si asa am dat peste mai multe firme specializate pe audio nu pe Pc...ne inunda porcariile si trebuie sapat mult pentru calitate.
Ce aparatura folosesti pentru masurarea si compararea condensatorilor de la diversi producatori?
Ce parametri specifici condensatorilor masori?

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: idei si informatii DIY

Post by Mokep »

vidax wrote:
Mokep wrote:Un pont... pentru condensatorii de filtraj aia mari....am pus pe muzicalitatile mele vintage...F&t facuti in Germania. Se comporta ca cei vechi....ce am pus inainte samwha vishay nichicon etc, speciali pentru sursa...toti au fost de porc.
Am facut ceva modificari pe amplificatorul de chitara si asa am dat peste mai multe firme specializate pe audio nu pe Pc...ne inunda porcariile si trebuie sapat mult pentru calitate.
Ce aparatura folosesti pentru masurarea si compararea condensatorilor de la diversi producatori?
Ce parametri specifici condensatorilor masori?
Sfanta ureche....e diferenta de la cer la pamant. F&T sunt aproape la fel de mari ca originalii..inauntru carcasei daca i sectionezi is cam la fel impaturiti...dar astia moderni is mult mai mici...cred ca conteaza si asta.

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: idei si informatii DIY

Post by vidax »

M-am lamurit, sfaturile tale sunt bazate doar pe "sfanta ureche" si pe aspectul exterior.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: idei si informatii DIY

Post by Mokep »

vidax wrote:M-am lamurit, sfaturile tale sunt bazate doar pe "sfanta ureche" si pe aspectul exterior.
Salut.
Uite alt argument...este o firma in State care face ampliufuri pe lampa in numar mic, scumpe, afacere de familie, se numeste Dr. Z Amps, Joe Walsh de la Eagles de ex are un amplif facut pe specificatiile sale, 3000$ pe sweetwater. Noh ei folosesc la filtraj f&t. Dar sunt multi care i folosesc, restauratori renumiti profesionisti samd, care au si scule adevarate de masurare a unor parametri pe langa "ureche".

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by _BGD_ »

Niste lucru manual la aceste....greu de spus cabluri, mai degraba shufe de tras masina :))

https://www.youtube.com/watch?v=PW3QHfH ... DarkoAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by momolo »

Observ ca sunt toti obezi. Si baga in ei numai treburi sanatoase!
Ar fi interesant de aflat (ca am unele banuieli) daca toate cablurile lor sunt din USA asa cum au aratat (cupru pur si special din New Mexico si cablul facut la fabrica aia din California) sau doar unele sunt asa si altele (alte modele) sunt cumva din China ?!
Inteleg ca la ce se vede cuprul este emailat. Bun, poti mulge cuprul cu mana daca este emailat. Dar dupa ce l-a polizat in masina aia mecanica de scos emailul, tot cu mana il mulge. Ceea ce nu e tocmai profesional. O data ce pui mana pe cupru acesta va oxida in timp. Am invatat de multa vreme, zeci de ani, ca atunci cand dezizolez cuprul sa nu ating cu mana. Mai ales cand urmeaza un contact mecanic (care iata, din nou se dovedeste cel mai bun contact). Folosesc carpe sau servetele, orice sa nu am contact direct cu cuprul dezvelit. Ce spun e carcoteaza, nod in papura, chitzibusare dar totusi astia sunt profesionisti si cer un munte de bani pe cablurile alea.
Deci, ma cam intreb daca nu cumva o parte din productia lor este in China?! Mie asa mi se pare.
Cat priveste grosimea de care te miri, _BGD_, nu e ceva special, multe sunt si mai groase. Una din cauze este vibratia mecanica. In spatiul unde canta muzica se produc vibratii (de la muzica) si orice vibratie afecteaza un conductor aflat sub o sarcina electrica. De vibratie cu totul nu poti scapa insa daca infasori conductorul intr-o camasa groasa si amortizanta, exista unele imbunatatiri. De aceea unii audiofili folosesc suporturi pentru cabluri. Care au efect in sunet, adica se aud si alea. Asta (vibratia mecanica indusa din mediul ambient) este ratiunea pentru care multe cabluri audiofile sunt foarte groase. Si nu din ideea trancotareasca cum ca un cablu cu sectiune mai mare suna automat mai bine. Nici vorba. Sectiunea e numai unul din aspectele care conteaza si felul in care conteaza.... asta e alta poveste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Cristian Chitaru
Posts: 11
Joined: 29 Jul 2022, 15:28
Location: Bucuresti

Re: idei si informatii DIY

Post by Cristian Chitaru »

Mare zbatere cu cablurile!:). Ce spui, asta cu vibratia e si nu e adevarat. Adevarat d.p.d.v pur electric - pot varia reactantele inductive si capacitive ale cablului, variatii traduse in final in variatii ale amplitudinii semnalului plus distorsiuni si neadevarat raportat la capacitatea urechii si a creierului de a sesiza aceste extrem de mici variatii ( un auz normal, nu ma refer la ureche absoluta sau nici macar atat, la o ureche de bun muzician). Pe tema asta voi posta ceva concret - o simulare a influentei cablurilor. Ce stiu sigur e ca un muzician poate percepe timpul f. precis. Cu ceva mult timp in urma Catalin Rotaru , https://www.summitrecords.com/artist/catalin-rotaru/ m-a rugat sa-i fac un metronom. Nestiind pe atunci cum sta treaba i-am facut un metronom numai cu alimentare stabilizata, fara quartz. Mi-a zi ca nu-i bun. De ce? pt. ca frecventa era prea instabila:). Probabil era vorba de variatii de zecimi sau poate chiar sutimi de secunda...
"Daca o singura data voi simti ca fac un lucru de mana a doua, atunci artistul din mine va muri". - Michelangelo Buonarroti"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: idei si informatii DIY

Post by kaav »

Cat suntem noi de organici, suntem capabili de precizie ''laser'' daca domeniul de activitate coincide cu pasiunea.

Post Reply