DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Da, a fost blat.
https://adevarul.ro/news/politica/da-fo ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Cu ce preț i-a ieșit președintelui Iohannis primul pas din jocul anticipatelor
https://www.g4media.ro/cu-ce-pret-i-a-i ... telor.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Astia au mirosit ceva dar ei nu pot crede ca adevarul de sub masa e si mai sinistru.
Atat PSD cat si PNL vor alegeri anticipate si cel mai mult vrea PSD-ul ca astea sa se tina in acelasi timp acum in iunie.

Iata motivele:

- PNL-ul vrea cat mai repede deoarece tara/finantele se duc la vale si pana in noiembrie-decembrie anul asta se vor duce si ei la vale daca sunt la guvernare. Deci au urgente motive sa prinda oile umane acum cat mai repede sa le pacaleasca, dupa care sa le mulga!

- PSD vrea anticipate concomitent cu locale dintr-un simplu motiv, daca localele sunt separate primarii care nu sunt alesi vor veni in toamna sa se puna pe listele pentru parlament si ii vor da la o parte pe astia de la PSD care sunt acum in parlament. Si asa toti stiu ca nu vor mai prinde atatea locuri. Un alt motiv al PSD pentru anticipate CONCOMITENTE cu localele este simplu - primarii PSD vor trage sa castige (la oile lor) atat pentru ei dar si pentru PSD la parlamentare pentru ca sunt in aceeasi zi.
Daca se tin localele in iunie si parlamentarele la toamna, pana atunci primarilor PSD li se va rupe de parlamentare, ei sunt deja alesi (din iunie) iar in timpul asta PNL-ul va conduce guvernul minoritar care imparte banii. Asa ca multi primari PSD alesi in iunie anul asta se vor da cu PNL pentru bani pana la toamna. PSD are 55% din primarii Romaniei. Cei mai multi au fost pe vremuri si in PNL, si in PDL si tot timpul s-au dat cu puterea si au trecut dintr-un partid in altul, unii chiar au sarit cand in PSD, cand in PNL si apoi iar in PSD. La primarii PNL este aceeasi situatie. Astfel, din punct de vedere politic este vital pentru PSD sa aiba in iunie alegeri concomitente locale cu parlamentare pentru ca primarii actuali (55%) sa traga si pentru parlament, nu numai pentru curul lor. In provincie oile umane sunt perfect manipulabile, acolo in feudalism primarul da sensul in care turma de oi merge. Rumanul majoritar nu gandeste cu capul lui, e dus de turma, deci se pot face de pe acum socotelile. Exact ca la oi.

Practic, au facut intelegere subterana sa-si imparta puterea de acum incolo pe minim inca 5 ani.

PSD-istii au inteles ca sunt in buda dupa toate boacanele in timp ce PNL-istii stiu ca nu pot guverna singuri. Atat PSD cat si PNL se tem cel mai tare de USR pentru ca astia nu provin din SISTEM (adica sistemul care a guvernat Romania 30 de ani). Astia sunt dusmanii lor autentici pentru ca nu sunt de-ai lor. Atat PSD cat si PNL vor sa conserve FEUDALSIMUL in Romania, adica sa se faca ca fac reforme dar sa nu schimbe nimic fundamental. Orice reforma autentica ar taia privilegiile si sursele lor de bani si averi. In Romania celor 30 de ani a facut avere ala din SISTEM doar prin furt si necinste. Omul care a muncit cinstit a ramas sarac sau a emigrat. Putini cei care au facut micute averi din munca si inteligenta si asumarea riscurilor trebuie sa supravietuiasca intr-un sistem profund corupt dand spaga si plecand capul ca pe vremuri in feudalism. Defapt nu sunt partide ci mari clanuri feudale care traiesc bine din mizeria tarii si populatiei (cat mai ignorante, manipulabile, idioate). In Romania exista o mare polarizare (ca in feudalism), exista o minoritate care o duce extrem de bine, averi, bani fara munca, multi o duc mai bine decat in tari ultra bogate si celebre. Exista si marea gloata, saracimea. Astia sunt frustrati insa in lipsa educatiei elementare nu au cum sa intelega care sunt metodele prin care ar putea scapa de saracie. Aceasta gloata e usor de manipulat dar mai ales de dezbinat. Avem si un bagaj toxic din comunism, asa ca e si mai rau! Bagajul nu e numai datorita comunismului, saracia Romaniei este istorica, a fost intotdeauna o tara extrem de saraca si ramasa mult in urma comparativ cu vestul. Peste asta e si traditia otomana a spagii si "pilelor" (favoritismelor si nepotismelor). Asa pateste un popor prost educat!

Marea problema a USR-ului este ca e condusa de un bou perdant si lipsit total de orice carisma (vorba CTP-ului, inflexiunea glasului este ca linia mortii pe monitorul de la UPU), unul care se pricepe la politica cat se pricepe un ginecolog la agricultura, un mic (inalt) ciorditor de fonduri UE a carui nevasta isi lua masura la rochia prezidentiala si alegea mocheta pentru avionul prezidential in toamna, inainte de alegeri. Iata exemplu de ceea ce inseamna sa nu ai habar de politica:
https://www.g4media.ro/breaking-dan-bar ... ururi.html" onclick="window.open(this.href);return false;

USR are si alte personaje debile. Asa ca din pacate, e o gogoasa umpluta cu fum in combinatia asta puturoasa de hazna mioritika in politica de pe Dambovita. Suntem o fosta provincie otomana! Sute de ani ne despart de Europa de vest! Progresul pe care tara l-a inregistrat in ultimii vreo 15 ani a venit numai din vest, din UE. Daca nu eram integrati situatia noastra era azi poate si mai rea decat in Republica Moldova! Intotdeauna se poate si mai rau!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Daca, nu ar mai fi posibil sa sa existe furtul in cadrul puterii, cat ar mai fi de apetisanta, optiunea certa, de a dori sa ai putere (pe lumea asta 8) ). In ce stare de spirit, faci cea ce faci? Despre lumea cealalta nu stim nimic, sunt doar basme, dar basmele astea nu stiu ce fac dar de cateva milenii sunt tot aici, nu dispar, indiferent de ''moda''. Ce ne scapa?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Acum se confirma tot ce am spus!
Eu mi-am dat seama fara sa am informatii, doar am observat comportamentul lor si informatiile din presa si am gandit logic.
Acum sunt deconspirati.
Intelegerea lor mizeaza pe prostia electoratului.
Deci va urma un EXAMEN pentru popor (pana acum le-a picat pe toate, unele cu "brio").

La Bucuresti madam Firea e aproape asigurata pentru inca un mandat.
In tara Primariile nu se vor schimba prea mult, aceeasi impartire intre cele doua jumatati ale PCR(+Secu), adica PSD si PNL.

Doar ca in viitorul parlament (evident, tot ce scriu sunt parerile mele) vor fi surprinze, PNL nu va lua asa de mult pe cat viseaza ei acum (si se imbata cu sondaje mincinoase) si PSD nu va lua asa putin pe cat vor ceilalti.

Cateva observatii:

- deja se dovedeste cat de inabil (adica papagal) este Barna sa puna botul la niste mincinosi notorii! Daca eu, simplu cetatean observand presa mi-am dat seama ca treaba pute si ca e blat, el e saracu' orb si surd, plus ca e si tantalau, adica habar nu are sa exploateze politic diverse ocazii, adica nu are talent la politica, e un biet contabil ajuns sub o palarie mai mare decat capul lui. Un fel de "Veorica" in varianta masculina si hipstereasca.

- toata lumea stie si vede ca Ludovic Orban este un mincinos profesionist si joaca teatru de vodevil, dar tot uimeste prin modul in care minte! E artist si mereu imi aduce aminte de opera marelui Caragiale!

- Iohannis e cinic. Defapt nici asta nu e o noutate. La el e cel mai putin de acuzat deoarece un presedinte de stat nu trebuie sa fie o mironosita care sa lesine la primul partz politic. In provincia asta otomana ca sa faci ceva in calitate de conducator trebuie sa fi (pe langa mincinos notoriu) cinic si macelar. El incearca sa-si croiasca un instrument politic ("guvernul meu") cu care probabil sa schimbe tara asta. Nu stiu in ce fel si nici nu stiu ce are in cap, dar macar incearca ceva, cu ce are la dispozitie. Daca ar fi un presedinte din ala perfect democratic ar sfarsi exact ca si fostul "tzap" Constantinescu, adica de papagal sef infrant de infrangatorii invizibili. Marea problema a lui este ca materialul din care incearca sa croiasca este extrem de prost.

- Poporul, mai exact electoratul majoritar. Este unica constanta, adica prostia sclavului care isi alege constant calaii. Daca in politica romaneasca toate sunt variabile, prostia electoratului majoritar este o constanta. Pe care mizeaza baronii si toti acesti neo-feudali in democratura romaneasca de tip Caragiale. Dupa o magarie ca asta de acum intr-o tara evoluata astia ar fi fost eliminati la alegeri. La noi totul va merge constant si previzibil precum trenul pe sine.

Aici as vrea sa mai adaug ceva - proshtii sunt din mai multe specii. Exista prostul simplu (si milog) de la tzara care voteaza cu ala "care fura dar ne mai da si noua ceva". Exista prostul inert care nu stie nimic dar crede ca le stie pe toate, adica "toate" aflate numai de la Antena 3. Asta se poate numi si prostul-surd. Se caraterizeaza prin fanatismul de a nu afla si a nu auzi "de la altii" , doar de la "ai lui". Exista si prostul sofisticat, feisbucist, asta e ca suporterul la fotbal, tine cu o echipa, unii ii urasc de moarte pe aia rosii, altii pe aia galbeni si tot asa. Cu microbistul nu te pui, e harnic in prostia lui fanatica. Exista si prostul intelectual care subtil e convins ca e unicul "care a inteles". In limbaj de mahala se numeste "marca", adica e unicul fraier care joaca la alba-neagra intre cei 15 tigani care mimeaza publicul. De obicei acest tip de prost este marcat de trufie, adica infatuare.

Deci exista o varietate de prosti de la cei incarcati de ura pana la cei blajini si religiosi care-si fac cruce de cate ori trec pe langa o biserica, tin post dar in rest se comporta ca niste farisei. Deci prosti variati, in final contand la numar. Un numar din pacate majoritar. Si daca m-as gandi putin exista cateva trasaturi comune, poate lipsa educatiei elementare, poate rautatea si frustrarea, poate lipsa bunului simt elementar sau altfel spus, prezenta prostului gust. Oricum, o privire aruncata in jur, oriunde, ar da o anume parere despre notiunea de prost gust.
Culisele înţelegerii PNL-PSD. C(i)olacul de salvare pentru anticipate de Sebastian Zachmann
https://adevarul.ro/news/politica/culis ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
PNL s-a angajat că nu va da OUG ca preşedinţii de CJ să fie aleşi indirect, în timp ce PSD a promis că se va mobiliza la moţiunea de cenzură, astfel încât să facă primul pas spre anticipate. Înţelegerea a funcţionat perfect. În continuare, PNL trebuie să abandoneze proiectul de lege privind alegerea primarilor în două tururi, în timp ce PSD trebuie să NU voteze învestirea celor două guverne Orban pe care Klaus Iohannis le va propune

Am aflat informaţia că există o înţelegere între PSD şi PNL la scurt timp după ce Guvernul Orban şi-a angajat răspunderea pe alegerea primarilor în două tururi. Încercând din răsputeri să confirm ştirea, am vorbit cu mai mulţi politicieni din conducerea celor două partide, însă, evident, toţi au negat. La PSD deciziile se iau în continuare în cerc restrâns: Marcel Ciolacu împreună cu trei-patru oameni de încredere. Pentru PNL, discuţia despre o cârdăşie cu PSD, aşadar despre un nou USL, e ghilotină electorală. Deci s-a negociat în tăcere.

Despre pactul dintre PSD şi PNL s-a vorbit, concret, în weekend, la CEX-ul extins al social-democraţilor, unde au participat, pe lângă vicepreşedinţi şi lideri de filiale, primarii PSD ai marilor municipii şi preşedinţii Consiliilor Judeţene. Mai mulţi primari PSD cu cote bune de încredere i-au spus lui Marcel Ciolacu că ei preferă alegeri în două tururi, pentru că vor obţine un nou manda chiar şi în aceste condiţii, decât să fie organziate alegeri anticipate concomitent cu alegerile locale.

Nemulţumirea primarilor PSD

Explicaţia edililor: la alegerile locale contează în primul rând omul, apoi partidul. Or, cu alegeri comasate, brandul PSD e o piatră de moară pentru un primar PSD performant. În schimb, Gabriela Firea şi primarii PSD din Bucureşti s-au plâns că vor fi spulberaţi dacă alegerile vor avea loc în două tururi, deci e musai ca moţiunea de cenzură să treacă pentru a bloca schimbarea sistemului electoral. Pe fondul disputei interne dintre primarii PSD, locotenenţii lui Marcel Ciolacu le-au transmis unor primari vehemenţi din ţară că ”s-a căzut la pace” cu Guvernul: vor fi alegeri locale în aceeaşi zi sau în acelaşi weekend cu alegerile anticipate. Ba chiar liderii PSD au dat ca sigură şi o dată convenită cu PNL: 21 iunie. Ca PSD să susţină alegerile anticipate, care ar trimite partidul în Opoziţie, Guvernul Orban s-a angajat să nu schimbe sistemul de alegere pentru preşedinţii de Consilii Judeţene, astfel încât baronii PSD să-şi conserve fiefurile. În plus, Ludovic Orban a promis că nu va veni pe ultima sută de metri cu o ordonanţă de urgenţă privind alegerea primarilor în două tururi, care ar fi spulberat PSD. Împărţeala e simplă: unii la putere în Parlament, alţii la putere pe plan local.

Confirmarea surselor liberale

Luni dimineaţă, liberalii mi-au confirmat şi ei planul. Unul dintre vicepreşedinţii PNL mi-a spus: ”O să fie bomba zilei!”. Am dat rapid ştirea. Întrebat dacă a bătut palma cu PSD, premierul Ludovic Orban a răspuns: ”E o minciună gogonată!”. În următoarele ore, i-am întrebat pe mai mulţi parlamentari PNL - care nu m-au minţit niciodată - dacă trece moţiunea. Toţi mi-au spus: ”Da, fără emoţii”. În acelaşi timp, la TV, Ludovic Orban spunea că PSD nu e în stare să strângă o majoritate parlamentară. Lumi paralele. Seara, la TV, liderul USR Dan Barna e întrebat pe cine crede: presa, care a dat ştirea, sau pe liderii PSD şi PNL, care au negat ştirea. Barna răspune: ”Aleg să-i cred pe Orban şi Cioalcu”.

Ziua de marţi începe cu un moment penibil în Parlament. Ora 12.00. Conducerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor ar fi trebuit să se reunească pentru a bate în cuie calendarul moţiunii. Înainte de şedinţa Birourilor Permanente (BPR), presa anunţă că Guvernul Orban pregăteşte o ordonanţă de urgenţă pentru alegerea primarilor în două tururi, care ar fi lăsat fără miză moţiunea de cenzură. Ordonanţa de urgenţă intră în vigoare imediat, deci PSD s-ar fi trezit brusc cu armata de primari decimată. În plus, pe ordinea de zi a Guvernului apare şi ordonanţa de urgenţă pentru alegerea preşedinţilor de Consilii Judeţene în mod indirect, prin votul consilierilor. Ambele OUG ar fi încălcat înţelegerea PSD-PNL. Prin urmare, speriaţi de veştile dinspre Palatul Victoria, senatorii şi deputaţii PSD boicotează şedinţa BPR. Se strâng toţi în biroul lui Marcel Ciolacu, unde urmăresc declaraţiile premierului Orban.

Ora 14.00. Începe şedinţa de Guvern, în care liberalii pun în scenă o regie jenantă. Actor principal: Cătălin Predoiu, care anunţă că Ministerul Justiţiei a dat aviz negativ pe ordonanţa de urgenţă privind alegerea indirectă a preşedinţilor de Consilii Judeţene. Chipurile, nu se poate schimba sistemul electoral cu mai puţin de un an înainte de scrutin, în contextul în care Guvernul tocmai îşi angajase răspunderea pe alegerea primarilor în două tururi cu doar patru luni înainte de locale (explicaţiile juridice aici). Aşadar, a rămas vot direct, dorit de baronimea PSD. În plus, premierul Ludovic Orban anunţă că Guvernul nu va adopta o ordonanţă de urgenţă privind alegerea primarilor în două tururi, din moment ce şi-a angajat răspunderea. După ce urmăresc la TV declaraţiile de la începutul şedinţei de guvern şi se conving că PNL n-a trădat, liderii PSD răsuflă uşuraţi şi convoacă şedinţa BPR. În câteva secunde, stabilesc că votul moţiunii va avea loc miercuri, ora 12.00. Ca premiu, Marcel Ciolacu îl răsplăteşte pe Cătălin Predoiu cu câteva bezele pentru avizul negativ. ”Îl felicit pe domnul ministru”, spune Ciolacu, după ce Guvernul PNL le-a făcut cadou încă un mandat baronilor PSD Marian Oprişan, Dumitru Buzatu, Radu Moldovan sau Ionel Arsene.

Miercuri. Senatorii şi deputaţii PSD se mobilizează exemplar şi votează moţiunea de cenzură. Chiar dacă ştiu că nu-şi vor duce mandatul la bun-sfârşit, deci îşi fac rău cu mâna lor (la propriu), aleşii PSD respectă ordinul lui Ciolacu. La rândul său, Cioalcu îşi respectă cuvântul faţă de Orban. Dar moţiunea e votată şi de câţiva liberali, semn că PNL pregătise şi varianta de rezervă în caz că Cioalcu n-ar fi reuşit să strângă toată oastea PSD. După vot, la Parlament, îl pun pe Ludovic Orban în faţa blatului împlinit şi-l întreb cine a minţit gogonat: presa sau el? Orban răspunde: ”Nu am obiceiul să intru în polemică cu media, cu atât mai puţin cu un jurnalist individual care se dă guru în ultima perioadă”. Adică eu.

Ce câştigă PSD şi PNL

De ce au bătut palma PSD şi PNL? Liberalii vor alegeri anticipate pentru că în sondaje sunt cotaţi cu peste 40%, deci ar puta guverna singuri în următorii patru ani, cu puţin sprijin parlamentar din partea UDMR. În schimb, PSD îşi păstrează armata de primari aleşi într-un singur tur şi merge patru ani în Opoziţie, dar păstrează o uşă deschisă în Guvernul PNL pentru a primi bani de la Ministerul Dezvoltării. Să fie bine la toată lumea. În schimb, marele pierzător e USR. Dacă alegerile locale într-un singur tur vor fi organizate în aceeaşi zi cu alegerile parlamentare anticipate (21 iunie), Alianţa USR-PLUS va rămâne izolată în opoziţie şi cu câţiva primari de pripas. ”Nu cumva rulează episodul USL 2?”, se întreba Dan Barna, după vot. Prea târziu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Analiză. PNL şi PSD îşi împart prada de pe urma anticipatelor. Marele pierzător: USR-PLUS
https://adevarul.ro/news/politica/anali ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Românii trebuie să îşi aleagă un furnizor de gaze. Care este data limită şi ce se întâmplă cu preţul dacă nu o fac
https://adevarul.ro/economie/bani/roman ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Românii nu au nimic de ales, doar iluzia ca aleg. Au fost mereu "serviti" la cantina unde au de ales intre salmonella, tenie sau o diaree clasica.

Cu gazul toata treaba e facuta in asa fel incat pretul va creste garantat, nu conteaza daca pe piata mondiala se ieftineste. Asta inseamna o politica facuta in interesul marilor corporatii. Populatia e victima vesnica care plateste mereu la timp pentru ca nu are de ales. Si e usor de prostit, oricum e o gloata si nu un popor (sa ne uitam putin in Franta cum aia au dat foc la strazi dupa ce s-a anuntat o taxa ecologica pe combustibil?). Fiecare popor primeste la limita, cat sa nu se rascoale. Aia care se rascoala repede, primesc mai mult, alora care orice le-ai face dorm somnul cel de moarte, primesc m_ie (politica).

Se grabesc sa tina alegerile pentru ca urmeaza babardeala economica (corectia).

Se va scumpi gazul, se vor scumpi toate, pensiile si alocatiile pentru copii raman de povesti, autostrazile nu incep nici in 4 ani de acum incolo (cu acest SISTEM) etc.

In conditiile astea noua politica a PSD-ului e proasta, nu-si dau seama ca daca alegerile vor fi la termen, PNL-ul va fi copt pe tava..... Dar explicatia e alta, sunt acelasi "partid" PCR(+Secu) deghizat in doua jumatati.
Insa românii au "talentul" sa incerce mereu ceea ce s-a dovedit in trecut ca nu functioneaza. Pe de o parte pentru ca nu au memorie, pe de alta pentru ca nu au educatie.

Cat priveste chestia aia care se numeste USR (+++ ce ridicol!), este populata de diverse personaje ciudate si deviate care nu fac decat sa provoace respingere in electoratul majoritar. Nu vad acolo nici unul sa aiba minim de simt politic, faptele recente o dovedesc. Barna e un personaj consumat (s-a "burnout" asta toamna la prezidentiale) lipsit de minima carisma, fara simt politic si fara directie. Ciolos este un luzer din cauza caruia s-a intamplat marele accident politic din decembrie 2016 cu Dragneev pe cale sa ajunga Ceausescu-2. A stat de papagal la Palatul Victoria in acel an doar sa alimenteze propaganda PSD. Era ca un sofer care se indrepta direct catre un zid si degeaba pasagerii ii strigau, el nu si nu, a tinut de volan pana a intrat in perete. Ce sperante sa poti avea de la asemenea pesronaje politice?!?! Nici macar nu sunt simpatici sau carismatici sa spui ca alegi un spectacol de circ deconectant. Iar in USR sunt diverse personaje demne de menajeria unui Zoo. Mare parte traiesc izolati in bula lor de feisbuc si nu au nici o treaba cu realitatea tarii. Astia se imbata cu apa rece pe feisbuc si joaca pe masa pana cade masa cu ei si ajung cu oasele rupte la UPU. Drept dovada, nu au inteles nimic din alegerile europarlamentare si din cauza asta au pierdut o mare sansa politica. Niste fraieri care au capatat fara merit in 2019 un cadou urias intins pe tava si nu au stiut ce sa faca cu el. La cum merge treaba in politica nu-i vad deloc bine pana la vara. Si observ ca persevereaza intr-o orientare gresita si paguboasa. Iar timp efectiv nu prea mai este.

Deci, nu va faceti iluzii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Europa de Est îi dă Vestului mai mult decât ia de la el
Articol de Clotilde Armand (europarlamentar român din grupul de centru Renew Europe, membră a comitetului de buget)

Bugetul UE ar trebui să ţină cont de profiturile corporatiste şi de costul exodului creierelor.

Săptămâna viitoare, când liderii UE se vor întâlni pentru a discuta bugetul blocului pe următorii şapte ani, ei vor încerca să rezolve ghicitoarea trilionului de euro pornind de la nişte idei eronate. Negocierea bugetului este adesea greşit prezentată ca o confruntare între statele sâcâitoare din Europa de Est şi Centrală care cer mai mulţi bani şi nordicii frugali care insistă să impună limite generozităţii lor. Ţările mai bogate se recomandă drept nişte suflete caritabile şi-i critică pe alegătorii est-europeni pentru că votează nişte autocraţi eurosceptici care îşi bagă în buzunar cecuri grase de la Bruxelles în timp ce perorează împotriva UE.

Dar dacă privim tabloul mai general se poate observa o altă poveste. O mare parte din bogăţia Europei curge dinspre ţările mai sărace spre cele mai bogate - iar nu invers. Să începem cu exodul creierelor. Periferia Europei suferă de o hemoragie de tineri muncitori inteligenţi a căror educaţie a fost plătită de contribuabilii din ţările lor natale.
În 2009-2015 România şi-a pierdut jumătate din numărul de medici. În fiecare an, aproximativ 10% din cei rămaşi sunt recrutaţi activ de agenţii de resurse umane care caută profesionişti pentru tratamentul ţărilor vest-europene în curs de îmbătrânire.

Şi nu e vorba doar de România. Polonia şi-a pierdut cel puţin 7% din medici şi asistente în decurs de un deceniu. Sondajele din rândul studenţilor polonezi la medicină arată că jumătate dintre ei plănuiesc să plece după ce vor absolvi. În Bulgaria cifra respectivă e de 90%. Croaţia, care a aderat la UE în 2013, şi-a pierdut deja 5% din personalul medical.

Acest exod constituie un transfer de facto de avuţie - şi încă unul mare. Educaţia unui singur medic costă bugetul public al României în jur de 100.000 de euro. Cheltuiala aceasta nu figurează în documentele negociatorilor bugetului UE, dar ar trebui. Numai hemoragia anuală de medici reprezintă echivalentul a peste un sfert din fondurile puse anual la dispoziţia României de către Bruxelles pentru a o ajuta să prindă din urmă restul clubului.

Ţările bogate care doresc să reducă finanţarea UE pentru regiunile mai sărace mai exclud şi alţi factori importanţi din ecuaţia bugetară, cum ar fi transferurile de bani privaţi. Profiturile pe care le realizează companiile vest-europene în Europa Centrală şi de Est depăşesc de departe finanţarea publică transferată către Est. În 2010-2016 Ungaria, Polonia, Cehia şi Slovacia au primit fonduri UE echivalente cu aproximativ 2-4% din PIB-ul lor. Însă, în aceeaşi perioadă, fluxul profiturilor şi veniturilor din proprietăţi plecate din acest ţări către Vest a variat între 4% şi 8% din PIB-ul lor.

În aceste zile poate că alegătorii francezi sunt îngrijoraţi de instalatorii polonezi, însă alegătorii est-europeni sunt neliniştiţi din cauza directorilor francezi de companii. La mine acasă, în Bucureşti, îmi fac cumpărăturile într-un supermarket cu proprietari francezi, iar furnizorii mei de telefonie şi apă sunt tot francezi. Îmi plătesc factura la gaze unei multinaţionale franceze - prin intermediul unei bănci franceze, fireşte.

Apartenenţa la UE a adus enorme beneficii Europei Centrale şi de Est, însă economiile vestice au profitat şi ele frumos de pe urma procesului de extindere. A venit demult vremea ca politicienii din Vest să le explice acest lucru alegătorilor din circumscripţiile lor - fondurile UE nu înseamnă filantropie. De pe urma lor câştigă ambele părţi. Ideea că există câştigători şi perdanţi la jocul bugetului UE este pur şi simplu eronată - cu toţi beneficiem de pe urma pieţei unice. Această metaforă este totodată periculoasă din perspectivă politică. Atunci când Europa de Est s-a alăturat UE, a fost încheiat un pact tacit. Estul şi-a ridicat barierele comerciale, permiţând companiilor occidentale să se servească cu o porţie din economiile lui. În schimb, Vestul a promis să transfere Estului fonduri UE, astfel încât fostul bloc comunist să-şi poată clădi infrastructura de care avea nevoie cu disperare.

Vestul a realizat profit; Estul a realizat progres. Pactul era reciproc avantajos. Dar dacă Vestul va începe acum să-şi retracteze acele promisiuni, el riscă să rupă contractul social european. (RADOR)
https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... report.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Bărbatul în vârstă de 70 de ani suferea de pneumonie și, ca și femeia care a murit la începutul acestei luni la Spitalul Județean Constanța după ce a așteptat 16 ore la Urgență, a fost încadrat ca urgență de cod verde, ceea ce înseamnă, potrivit legii, că ar fi trebuit să fie consultat în maximum 60 de minute de la sosirea la spital.

Pe 26 septembrie, după-amiază, Ștefan Ochiuleț, bărbatul de 70 de ani din Constanța a început să simtă dureri puternice în piept și picioare. Ușor-ușor, a simțit că nu mai poate respira, așa că a sunat la 112. La ora 17:00, ambulanța a ajuns la el acasă, a fost consultat și i s-a spus că va fi dus la spital.

Bărbatul a ajuns rapid la Spitalul Județean din Constanța, pentru că locuia foarte aproape.

De aici, a început calvarul.

Bărbatul a fost lăsat pe targa în fața Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean. Cu toate că starea lui se agrava văzând cu ochii și nu mai putea respira, bărbatul este lăsat 3 ore pe targă, în fața secției. I se spune de mai multe ori să aibă răbdare să fie chemat pentru a fi consultat.

În decurs de 3 ore, pentru Ștefan Ochiuleț se completează doar o fișă medicală și este încadrat ca urgență de cod verde - ceea ce înseamnă, conform legii, că în maximum 60 de minute de la sosirea la spital trebuie să fii consultat.

Ștefan Ochiuleț este consultat pentru prima dată după 3 ore, dar nu i se face niciun tratament, nu i se fac analize și nu i se spune nimic.

Cum starea sa continua să se agraveze, își sună fiul și îi spune că nu se descurcă la spital și nu este bagat în seamă de nimeni.

Fiul bărbatului ajunge la spital și își iese din fire, intră în biroul unei asistente și îi reproșează că în cazul tatălui său a fost încălcat protocolul de Urgență, care prevede că urgențele de cod verde trebuie consultate în 60 de minute, iar apoi trebuie să înceapă analizele/tratamentul. Timpul de așteptare în cazul lui Ștefan Ochiuleț fusese deja depășit de 3 ori.

Asistenta îi răspunde "într-o doară", după cum povestește fiul bărbatului, că tocmai se face "schimb de tură", acesta fiind motivul pentru care niciun medic nu se ocupă de tatăl său. Fiul lui Ștefan Ochiuleț amenință că va face plângeri către forurile medicale superioare pentru încălcarea nejustificată a protocolului de Urgență.

Asistenta se răstește la el și îi spune: "Asta e situația, nu este suficient personal". Tânărul insistă și spune personalului medical că din cauza lor și a nerespectării protocolului, starea tatălui său se înrăutățește și că vor fi trași la răspundere pentru asta.

Un sfert de oră mai târziu, bărbatul este dus în sala de consultație, dar numai pentru ca medicul de gardă să îl repeadă și să îi spună că "nu are nimic" și că "a venit degeaba" la Urgență, pentru că locul lui era la medicul de familie.

Nici până la miezul nopții, bărbatul nu primește tratament, cu toate că nu putea să respire bine, devenea febril și a început să tremure. În tot acest timp, i se spune că trebuie să mai aștepte și că nu reprezintă o urgență medicală.

După 30 de ore petrecute la Spitalul Județean Constanța, bărbatului i se transmite că analizele "i-au ieșit bine" și că starea sa nu este gravă și nu reprezintă o urgență.

Bărbatul își sună din nou fiul, îi spune că nu se simte bine și că se teme că va ceda.

Disperat, fiul său îl duce, a doua zi dimineață, la Spitalul Militar din Constanța, unde medicul de gardă le spune că starea bărbatului este gravă, dar trebuie să meargă înapoi la Spitalul Județean, unde "există infrastructură medicală superioară".

Spitalul Militar sună la 112 și cere o ambulanță care să îl ducă pe Ștefan Ochiuleț înapoi la Spitalul Județean. Aici, bărbatului care avea să moară peste câteva ore de pneumonie i se spune din nou că starea lui nu este gravă.
https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-2 ... egeaba.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

La Bruxelles se discuta de acorduri pentru salvarea planetei, zero emisii in 50 de ani, interzicerea masinilor cu combustibil fosil, sa zburam toti cu drone electrice si alte "avioane si rachete" din barbologia politica cu carbonul, ghetarii si Greta.
Intre timp China a stopat importul de deseuri (deci refuza sa mai fie groapa de gunoi mondiala) de unde rezulta ca "marii ecologisti" (cum ar fi de exemplu Germania) isi cauta alte gropi de gunoi prin vecinii mai slabuti si mai corupti (deci, dupa ce ca ne cumpara lemnul braconat din padurille romanesti, dupa ce ca ne impusca vanatul pe bani grei, acum ne fac si groapa de gunoi. Totul cu participarea esentiala a carcalacilor nationali care o vand si pe ma-sa carne de chiftele daca le iese un profit).
Ceea ce se intampla demonstreaza ca in sistemul actual nu se pot opri nici poluarea si nici incalzirea globala (ceea ce am tot spus), adica toata politica si gargara ecologista e numai zgomot inutil, un fel de moda culturala de moment. Planeta e condamnata, civilizatia actuala va roade, toca si caca tot pana nu va mai avea ce.
In spatele acestui teatru mediatic cu ecologia si trantorii de la Bruxelles care se tin visatori de mana, merg cu bicicleta la 17.000 euro salariu pe luna si joaca hora ecologista, se afla realitatea profitului capitalist si "sfanta democratie" care onoreaza infractorii si pradatorii cu drepturi si prescrieri in timp ce oile umane trebuie sa stea cuminti si sa dea lana, carne si oua.

Deci, in timpul in care UE pare campioana ecologiei planetare iata ce se intampla cu adevarat in spatele gardului:

https://www.youtube.com/watch?v=m_7FOmt ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Ma intreb, ce s-ar intampla cu copilasii de acum (astia lipiti de telefon) daca ar fi teleportati inapoi in anii 80??? Multi ar muri brusc, ca niste pui de gaina gazati! Multi ar muri si numai daca i-ai desprinde acum de telefon sau le-ai taia semnalul! Mi-a povestit un sofer ca a vazut de curand 2 insi care s-au busit la Casa Scanteii. Ambii cam de 30...40 ani, genul corporatisti, stateau in mijlocul drumului langa masinile busite si cautau pe goagal cum se procedeaza si ce au de facut in accidentele usoare si cu intelegerea amiabila. Daca nu ar fi avut telefoanele probabil se priveau incremeniti ca doi pui de curca aterizati pe banchiza polara.
Viaţa imposibilă în România comunistă a anilor '80: „Tacâmurile“ şi „adidaşii“, hrana românilor de zi cu zi
https://adevarul.ro/locale/calarasi/via ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Cand asta si altii ca el vor ajunge in genunchi sa cerseasca la capul podului, atunci Romania va incepe sa se vindece! Pun pariu pe orice ca asta voteaza PSD!
Statul la Stat. Povestea funcționarului care nu a vrut să scrie manual un cod de 12 cifre
https://www.digi24.ro/special/statul-la ... re-1262337" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Dupa deseuri toxice importate si arse in fabricile de ciment din Romania, dupa faimoasa poveste cu padurile care dispar cu hectarul pe secunda de zeci de ani (si nimic nu se schimba), dupa aerul mai poluat decat in Mumbai, acum majoritarul afla si despre medicamentul fals pe care-l inghite.
Investigație Inclusiv: Crima organizată se bate cu industria farmaceutică și autoritățile
https://www.inclusiv.ro/crima-organizat ... toritatile" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... tatile.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

A...uitasem si de asta. Deci adaugam si traficul de carne vie:
Cei 25 de inculpaţi din dosarul Ţăndărei au fost achitaţi definitiv, la sfârşitul lunii decembrie 2019, de Curtea de Apel Târgu-Mureş. Dar conform unor surse ale poliţiei, mafia din Ţăndărei este încă activă pe străzile din Marea Britanie, Franţa şi Spania. Copiii sunt traficaţi în continuare dintr-o ţară în alta şi obligaţi să fure sau să cerşească pentru capii clanului. Fostul inspector-şef al Poliţiei Metropolitane din Londra şi şef al anchetei din Marea Britanie, Gravett, e convins că aceştia "fac ceea ce fac de ani de zile şi se pare că se află deasupra legii”, scrie autoarea Ani Sandu în finalul articolului din cotidianul elveţian NZZ.
https://adevarul.ro/news/eveniment/copi ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

In Romania cei care au luat coronavirusul vor fi obligati sa completeze cu pixul un formular!
Celelalte vreo doua mii de institutii ("organele") vor completa fiecare cate un formular cu cate 5 stampile in care vor declara, "coronavirusul nu tine de competenta noastra".
Ultimul care va completa un formular cu pixul ("declaratie pe proprie raspundere de ducere a mortului la groapa") este cioclul cand va duce mortul de coronavirus la groapa, putin inainte sa ajunga si el pe acelasi drum.
La sfarsit lumina va fi stinsa de un chinez venit la munca in Romania.

PS - de cand a venit guvernul PNL au fost angajati jdemii de rubedenii peneliste in toate "organele" statului fara sa se faca mai intai loc destul prin darea afara a pesedistilor (doar cativa au fost matrasiti, aia mai vizibili) asa ca e inghesuiala mare la mancat bugetul.
S-au inmultit directorii si s-au multiplicat posturile "speciale".
Din cauza inghesuielii teribile s-ar putea sa-i decimeze mai repede coronavirusul plecat de la un pasager din Lombradia care e "tinut in carantina speciala la domiciliu - eventual intr-un loc secret", acesta umbland prin Mall sa-si faca cumparaturile (dupa completarea formularului de la Otopeni). Virusul va lovi intai bugetarii deoarece acestia au DE DOUA ORI mai multi bani decat angajatii din sectorul privat, cauza pentru care se afla in Mall la cumparaturi.
”Am fost în primul avion care a aterizat la București, direct din patria coronavirusului italian (provincia Lombardia) Adică zborul de Bergamo care a aterizat undeva la ora 15. Anunțurile lui Arafat, Streinu Cercel și alții vorbeau încă de dimineață despre o carantină strictă, culoare separate, asistență medicală și alte măsuri luate pentru toți cei ce vor veni din Italia... Povești și minciuni! În afară de polițiștii de Frontieră, depășiți oricum de situație, nu ne-a întâmpinat nimeni. Ne-au înghesuit ca pe vite într-un holișor, unde am completat niște formulare. Fiecare cum a vrut și cum a știut. Apoi le-am predat acelorași polițiști. Nimeni nu ne-a spus nimic de vreo carantină, de obligații sau masuri de prevenție!”, scrie Dan Bucura pe pagina lui de Facebook.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... nimeni.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

https://adevarul.ro/news/societate/mort ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Aproape toate procedurile preventive instituite de autorităţi sunt pur şi simplu decorative, situaţie în care carantina este practic imposibilă. Guvernul este în continuare preocupat mai ales de alegerile anticipate şi de branşarea acoliţilor la banul public decât de faptul că românii sunt sub ameninţarea unui virus mortal. Dacă până acum câteva zile coronavirusul chinezesc (care, apropo, e pe cale să întoarcă planeta pe dos) părea pentru români o chestiune foarte îndepărtată - mai degrabă subiect de banc decât de îngrijorare - după ce epidemia a izbucnit şi în Italia (unde avem vreo 2-3 milioane de conaţionali) lucrurile au devenit, brusc, alarmante. Românii şi-au dat seama că Asia nu-i chiar pe Marte, ci la doar câteva ore de zbor cu avionul, iar Italia e şi mai aproape, atât de aproape încât poate fi considerată deja o provincie autohtonă. Frontierele s-au pulverizat. Iluzia că o epidemie se opreşte, ca proasta, în Vamă, nedumerită încotro să se îndrepte, este pur şi simplu o iluzie. Mii de oameni traversează zilnic frontierele ţării. Doar o mică parte dintre ei sunt cumva verificaţi. Nici măcar acum, când un virus mortal zburdă prin Europa, nu se întâmplă prea multe. De fapt, autorităţile române combat molima cu declaraţii pe propria răspundere. Declari matale, frumos, călătorule, că nu ai intrat în contact cu virusul. De parcă ai cum să ştii asta. De parcă virusul ar umbla pe stradă cu o pancartă de gât, bălăngănind un clopot de avertizare, ca leproşii din Evul Mediu. Dacă tu crezi că nu ai virusul şi, pe baza asta declară că eşti ok, poţi să mergi unde vrei. La meci, la mall, la concert, acasă. În 10-12 de zile, cât durează incubaţia bolii, poţi infecta zeci de mii de alţi oameni – în esenţă, prin regula progresiei geometrice, toată ţara – însă autorităţile sunt liniştite: au la dosar declaraţia ta pe proprie răspundere! Chiar şi dacă vor muri mii de oameni, ei sunt acoperiţi. Carevasăzică au făcut totul. N-au precupeţit niciun efort. Se ştie. Aproape că nici nu-ţi mai vine să te miri că în România nu există, furnizate oficial, niciun fel de informaţii clare legate de coronavirus. Am intrat luni, 24 februarie, pe portalurile oficiale importante. Ar fi trebuit, dată fiind gravitatea situaţiei, să avem încă de pe prima pagină a acestora avertismente serioase, precise. Descrierea simptomelor, lista măsurilor urgente pe care trebuie să le ia populaţia în caz de suspiciune de infectare, măsurile preventive. Nu există nimic! Găseşti tot fel de informaţii bâjbâite pe tot felul de site-uri private. Oficial, autorităţile au altă treabă. Starea asta de amorţeală seamănă cumva (păstrând proporţiile) cu faimoasele replici ale celebrului Cristi Borcea. Echipa lui mergea prost, era în picaj, DNA stătea să-l lege, falimentul bătea la uşă, dar el cerea linişte pentru a se putea pregăti de Liga Campionilor. La noi, onor Guvernul se pregăteşte de alegeri anticipate. Are o obsesie. Vrea puterea absolută. În rest, poporul poate să moară liniştit, să se ducă naibii, să-şi ia câmpii. Important este ca domnul Orban şi domnul Iohannis să aibă majoritate în Parlament. Să taie şi să spânzure în linişte. Să-şi branşeze acoliţii la funcţiile publice bine plătite, la ştuţul cu banii ţării. Că destul au furat „ăilalţi”. Trebuie să mai fure şi alţii. Să fie echilibru, domnule! Poporul? Cui îi pasă de popor? Pneumonia chinezească este la porţile României. E posibil să fie deja în ogradă. Aşa, şi? Să stea la coadă! Noi avem de forţat anticipate. Noi încă nu am stabilit sexul îngerilor. Noi ne-am căţărat acolo sus şi vă scuipăm pe scăfârlii, fraierilor, căci ţara nu mai este de mult a voastră, ci a grupurilor infracţionale organizate al căror unic scop este să ţină strâns ţâţa puterii. Să tragă tot folosul. Să vă mulgă, să vă buzunărească, să vă – scuzaţi expresia! – pişe-n freză. Voi? Căutaţi-vă altă ţară, căci asta deja nu vă mai aparţine vouă, ci măreţei caste a politrucilor! P.S.: Mă abţin să spun ceva despre hoardele de inconştienţi care încearcă să acrediteze faptul că epidemia de coronavirus ar fi o invenţie media sau o conspiraţie planetară a farmaciştilor. De unde nu-i, n-ai ce cere...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Cei 16 pacienți diagnosticați cu coronavirus în Vietnam s-au vindecat, iar statul asiatic nu a mai înregistrat niciun caz nou din 13 februarie, a anunțat marți ministrul Sănătății din Vietnam, potrivit Mediafax, care citează Reuters.

Ultimul pacient care s-a vindecat, un bărbat în vârstă de 50 de ani ce luase virusul de la fiica sa care se întorsese din Wuhan, şi-a revenit complet, a mai spus oficialul.

El a mai declarat că starea celorlalţi pacienţi, printre care se află şi un copil în vârstă de trei luni, este din ce în ce mai bună.

Vietnam a raportat primele cazuri de îmbolnăvire cu coronavirus pe data de 23 ianuarie, în cazul a doi cetăţeni chinezi.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/tar ... ri-1265734" onclick="window.open(this.href);return false;

Banuiala mea, virusul asta nu traieste la caldura si raspandirea e favorizata de un anumit tip de clima. M-am gandit ce au in comun Wuhan, Iran si Italia de nord..... parerea mea, clima asemanatoare. Probabil nu trebuie sa fie nici foarte frig si nici foarte cald. Genul de clima din Lombardia sau Iran sau partea aceea din centrul Chinei unde observ copaci cu frunze verzi. E o clima care se invarte in jurul a 10 grade, noaptea poate coboara dar ziua urca insa nu foarte mult. Astea sunt zone destul de medii unde se mai pot petrece ninsori cateodata (de exemplu la Teheran a nins la un moment dat). Poate ca favorizanta este si umezeala. In Lombardia este clima umeda.
Probabil virsul o mierleste in cazul climei mai calde cum este in Vietnam. Si nu am auzit nimic de India! La mizeria de acolo ar fi complet fatal!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Coronavirusul, prezis într-o carte apărută în 1981
https://www.click.ro/news/national/coro ... -antidotul" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.foxnews.com/entertainment/d ... oronavirus" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply