Recomandare amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Misiac
Posts: 4
Joined: 26 Feb 2020, 21:47

Recomandare amplificator

Post by Misiac »

Salutare tuturor.
De ceva timp am luat si eu microbul acesta,nu ma consider un expert, de asta si apelez la cunostintele Dumneavoastra.
Am si eu o intrebare...sunt proaspat posesor al difuzoarelor Sonus Faber Venere 2.5 si sunt in cautare unui amplificator.
Poate cineva a avut o experienta sau poate sa îmi dea un sfat s-au o recomandare.
Suma alocata pentru amplif ar fi undeva pana in 700 euro.
Mai jos am sa pun specificatiile difuzoarelor.
Multumesc anticipat.
ROSSOVER
250Hz - 2.500Hz

FREQUENCY RESPONSE
40 Hz - 25.000 Hz

SENSITIVITY
89 dB SPL (2.83V/1M)

NOMINAL IMPEDANCE
4 ohm

SUGGESTED AMPLIFIER POWER OUTPUT
40W – 250W without clipping

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator

Post by momolo »

Nu ti-a raspuns nimeni din cateva cauze. Ai postat 1 bucata text. Poate era mai bine sa te fi prezentat inainte de orice (chestii de politete....dar ce mai inseamna asta in ziua de azi?!).

Parerea mea..... cu 700 euro poate sa cumperi stecherul necesar amplificarii potrivite pentru astfel de boxe! Au nevoie de "aparat de sudura" sau de un lampadar cu coitze ceva mai grele. De la McIntosh (de exemplu) cred ca-ti ajunge sa cumperi masca de sticla (se mai sparge).
Datele tehnice nu ajuta la nimic (pentru o alegere teoretica). Pe banii astia nu stiu ce ai putea gasi?!.... Nici macar intre vechituri foarte vechi, deja ruginite si foarte second hand.
Parerea mea (evident, parerea mea) sunt niste boxe bunicele (raportat la pretul lor second hand) dar extrem de pretentioase. Necesita cheltuiala serioasa sa le faci sa cante cu adevarat. Altfel suna ca niste tigai gaurite.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Misiac
Posts: 4
Joined: 26 Feb 2020, 21:47

Re: Recomandare amplificator

Post by Misiac »

Aaa da imi cer scuze am uitat să-mi las adresa si nr de tel.
Mai mult decat obraznicie si ironie n-am gasit nimic in msg tau,iar legat de politete lasa de dorit prin simplul motiv ca sari la beregata oamenilor asa de destept ce esti tu.
Daca vroiai sa ma ajuti tu ca detinator al adevarului absolut si inteligent cum te ti puteai sa abordezi altfel problema vazand ca sunt nou pe forum.

Misiac
Posts: 4
Joined: 26 Feb 2020, 21:47

Re: Recomandare amplificator

Post by Misiac »

Momentan folosesc un Receiver Marantz sr6006,problema este ca el functioneaza 6-8 ohmi iar boxele sunt pe 4ohmi.
Se incălzește foarte tare.
Am o idee va rog sa ma ajutati daca este ok...
M-am gandit sa folosesc sr6006 pe post de pre amplif si sa imi iau un amplif final care duce 4 ohmi.
Ca si sunet pot spune ca sunt multumit de sr6006
Daca aveti un gand s-au o idee va rog sa o impartasiti
Multumesc anticipat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator

Post by momolo »

Deci am intuit perfect nu ai minim cei 7 ani de acasa (ce sa te astepti de la unul care in ciuda miilor de texte care spun foarte clar ca inainte de orice postare omul trebuie sa se prezinte?! Evident, oricine se poate prezenta cum doreste, nu se poate verifica; asa se dovedeste si lipsa de intelect apropos de chestia cu numele si telefonul).

Ai 1 avertisment. Al doilea nu va mai exista.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Misiac
Posts: 4
Joined: 26 Feb 2020, 21:47

Re: Recomandare amplificator

Post by Misiac »

A fost o ironie din partea mea cu nr si adresa,in fine ...subiectul e cu totul altul si rugamintea mea ar fi sa nu mai jignesti. M-am inscris pe acest forum cu alte ideei nu sa intru in polemica si sa ma i-au la trântă cu indivizi de genul tau.
E ultima postare de genul asta si vreau raspunsuri clare legate de oful meu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare amplificator

Post by momolo »

Misiac wrote: cu indivizi de genul tau.
banat definitiv (conform regulament).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply