Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by puf »

Boxe POP si Jazz, versiunea mai mare pe 3 cai, le-am avut cativa ani.
Erau de compresie, facute de EI.
Sunetul era intradevar placut, destul de neutru, rotund fara stridente, fara bubuiala dar aveau mari limitari la gama de frecvente redate, nu aveau atac, dinamica, erau domoale si nici la rezolutie nu excelau.
La vremea aia nu erau rele, dupa parerea mea bateau fara drept de apel celebrele Unitre, mult mai titrate care aveau modele similare echivalente dar care serveau un sunet strident datorita tweterului tip goarna care avea o rezonanta neplacuta, basul era pleznit, nu adanc iar la medii era o amestecatura urata.Faceau galagie avand membrane usoare de hartie si suspensie ultra-usoara de burete, aveau randament mare si sunau tare cu putere mica iar modelele mari de 140W miscau mult aer, erau defapt boxe de carciuma.
Eu am trecut de la astea EI la Unitra dupa recomandarile de atunci si nu am fost niciodata multumit de "upgrade", chiar daca am avut pe rand toate modelele, de la alea de 75W la alea de 110W si in final cele de 140W, mereu cautand altceva si mereu am avut impresia ca nu este ce trebuie, totusi pe vremea aia era greu de conceput sau definit ce nu era bine.
Pe vremea aia sunetul era catalogat dupa numarul de W, numar cai si de dimensiunile lazilor.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Pe vremurile alea se asculta muzică măcar, nu curent continuu în pulsuri. La ce disponibilități erau în acele momente, este clar că te mulțumeai cu ce aveai în ogradă. Unii nu aveau nici măcar atât. Unii ziceau mersi pentru un pick-up cu o boxă, alții pentru un magnetofon tesla b5 sau majak 205, iar dacă se adăuga un Maestro Stereo sau Bucur, deja era audiofilie suprema. Deja și la noi se căutau televizoare, iar când au început televizoarele color și videocasetofoanele să apară și pe la noi, interesul pentru sculele audio se cam diminua. Începuse moda cu radiocasetofoane portabile, industria autohtonă adaptându-se : Stereo Spațial. Deci...nu prea am stat pe loc.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Pot arunca tot, am vorbit deja cu fostii proprietari (prieteni plecati prin alte tari). Treaba asta era asa, sa-mi ocup timpul pana imi iau altceva, de inceput. Nu-mi pare rau, a fost placut. Am facut si o poza cu prima mea linie...inainte de a fi aruncata! :)

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Afară de POP (caută totuși tweetere) și Tesla, cred că nu mai merită păstrat nimic. Eventual vândute să mai iei un ban, dar or să stea mult și bine.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

As fi vrut sa le donez, dar din nefericire, au defecte. Totusi, am sa intreb, poate gasesc ceva doritori, chiar in conditiile astea.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Părere personală :încearcă și le vinde. Banul e ban, iei nu dai. Vezi cât ceri, altfel ai să stai cu ele pe cap pe vecie.
Amplificatorul ăla dacă merge poți să îl dai...o trebui cuiva în garaj sau la cârciumă sau pe șantier. Restul...vorba aia, Dumnezeu cu mila.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Am facut o greseala copilareasca. M-am grabit sa tai mufele clasice de la boxele Tesla si acum nu mai stiu care e polaritatea. Pentru a o afla, am desfacut o boxa, mai bine cred eu, pentru ca am gasit o punga inauntru, cred ca are vreo 35 de ani.
Ar fi bine sa o elimin si sa pun materialul din boxele Pop? E o vatelina scarmanata ca sa zic asa. Iar daca ma hotarasc sa fac ceva cu alea mai tarziu, gasesc eu o solutie, am prin casa burete, pasla, materiale fonoizolante ramase de la antifonarea autoturismului. Informatia e la un click distanta, daca stiu sa caut. Banuiesc ca voi gasi tutoriale pe site-urile de profil.
Punctul de vopsea rosie e pe borna de plus? Asa mi se pare logic, dar mai bine intreb decat sa gresesc. Multumesc!

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Nu. Vezi cu o baterie de 1,5 v. Polaritatea în care aruncă membrana. Plus notezi cu roșu, minus notezi cu negru sau o lași fără notare.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Joacă-te și tu. Dar până să strici un amplificator mai de soi, joacă-te un pic cu enzerul ăla. Dacă îl arzi, nu plângi după el, îl zbori și gata.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Cu aparatul de masura nu merge pe continuitate. Imi da valori oricum ar fi. Am incercat cu metoda bateriei. Inteleg ca plusul bateriei cu plusul difuzorului arunca spre exterior? Daca e asa, asa am facut si am pus un punct cu oja rosie pe capatul firului.

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Cu Enzerul asa am facut. Am tot foit potentiometrul ala de balans, pana si-a revenit. A fost care pe care. :)
La momentul asta functioneaza radio Toshiba pe rock fm, bagat prin Enzer si scos pe Celestion cu un tweeter ars la una. Ce sa vezi? Chiar si asa, intr-un picior daca ma pot exprima astfel, e fantastic. Am trait degeaba pana acum. Va trebui sa-mi temperez nerabdarea de a avea cate ceva din ceea ce mi-ai sugerat. In boxele Tesla am bagat umplutura din Pop, mai bine decat cu punga aia originala din naylon. Am sa le probez pe combina Philips care are cd player. Daca sunt ok, le las cuplate la ea, pentru cd-uri.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Toți ne-am jucat cândva cu niște hoarle. Uneori încă ne jucam :mrgreen:
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

boxele Celestion si cassul Kenwood sunt singurele lucruri bune din tot ce ai. Parerea mea e ca boxele astea s-ar putea sa fie chiar bune.
Cass-ul are nevoie de curele si probabil are si ceva oxid in "regleta" (e un contact lung pe placa cu piese, prin mijloc de obicei - o sa intrebi pe cineva care se pricepe si vei vedea. Se remediaza cu spray bagat cu teava prin capete si il freci inainte si inapoi cu mana, sa curga zeama prin el.... evident, cu aparatul scos din priza!). In rest cass-ul ala nu are nimic si va merge o mie de ani. Si suna chiar bine.... pus pe ce trebuie. Evident, sa nu fi umblat un tzaran in azimut. Vezi daca sigiliul de vopsea e neatins pe suruburile de azimut la capul universal.
La TESLA nu baga tu ce nu au bagat fabricantii, lasa-le cum au fost. Parerea mea, daca sunt alea pe care le-am avut acum o suta de ani, nu-s rele, dar nici nu se pun cu Celestion, merg la bucatarie sau la televizor, in caz ca nu ai un tv mai dichisit (unele, rare si scumpe, de obicei diagonale mari, au sunet destul de ok).
La alea romanesti renunta, erau facute prost de la fabrica si puf le-a descris perfect.
Tunerul Toshiba e un gunoi (cauta sa vezi matzele pe net, se gaseste) si pana la criza se gaseau tunere bune la preturi mici. La cum merg treburile am mai scris, trancotele se vor vinde cu 2 lei kilu. Si oricum, la radio nu ai ce asculta in afara de vreo 2 posturi (Cultural/Muzical si Romantic) care si alea au multe ore de muzici total tampite!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

La tesla urile prietenului meu i-am băgat niște burete pe interior. Pe pereți. Și s-a schimbat sunetul mult în bine. Nu prea ajută difuzoarele, sunt cam limitate, deși, cum zice Momolo, tolerează scurt 90W (câteva ms), la peste 10-12 W nu mai sunt rezolute, deja pierd din calitate, la 15 deja doar țipă și "bubuie" atât cât pot. De regulă, folosirea lor era cam la maxim 8 - 10 w, tipic 5-6wpc cât avea un NZC 160. El merge pe un pioneer SA 506, primit de la mine. Pick-upul nzc 150 al lui, a fost aruncat după 1990...în favoarea unei Aiwa...așa era moda atunci. Erau cele mai ieftine combine japoneze. Era din gama low cost, dar avea toate comenzile digitale, cd changer, radio digital, dublu casetofon, intrare aux, telecomandă full...ceva tare în anii 90,după scăparea din pușcărie. Între timp aiwa aia s-a defectat, a aruncat-o și pe aia, păstrând doar boxele, pe 2 căi. Pioneer ul îl are de la mine...cadou (suntem ca și frați). Inițial, a încercat pioneer ul pe boxele Aiwa. Nu suna strălucit, cel mult mediocru. Boxele de aiwa erau subțirele, carcasă din tărâțe presate. Ce aveau pe dinăuntru nu știu, dar probabil doar un condensator. Erau însă bass reflex.
Cu boxele Tesla suna muuult mai bine, dar perfectibil. Așa că, el având burete de la niște saltele și perne vechi, am zis să le capitonez pe interior...deja, din butoi au devenit boxe. Nu sunt extrem de sensibile, dar pioneer ul ăla le duce. Boxele fiind cam 20 W teoretic (15 Woofer+Mid, 5 tweeter) e, ampul de 2x25 W, le duce relativ ok. Totuși, pentru mai mult bass, e necesar loudnessul, că fără, boxele alea sunt cam anemice. Dar el are cuplat pe el doar : Radio de net Blaupunkt, un tv Panasonic Led mai vechi FHD (audio scos de pe scart), și laptopul (Acer) de pe ieșirea de căști configurată ca ieșire linie. Are acum și un pick-up technics, un SL-23 (mamă ce bine arată, dar necesită ac și curea, i le-am comandat, acum vedem când or veni). A găsit niște discuri cu muzică din anii 70 și 80, prin podul tatălui, vreo 45 discuri, și vroia să le reasculte, iar pick-upul l-a primit de la o cunoștință. Se află momentan la mine pentru teste (am pus cureaua de la SL - B202 al meu și doza cu headshellul. Are același overhang). E super, dar păcat că nu rămâne la mine... . A avut nevoie doar de curățirea potentiometrelor și comutatoarelor. Altfel merge perfect. Dar aștept cureaua și acul de doză.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Incerc si eu cu burete, daca nu e ok, le las asa, cum spunea Momolo, cum au fost din fabrica. Cu umplutura din Pop parca nu au suflu, parca-s sugrumate. Am testat cam tot ce am avut in casa, am incercat sa mai resuscitez pe ici pe colo ca sa mai treaca timpul, dar fara prea mari asteptari si fara un final. De fapt, nu aveam cum sa ating un scop, pentru ca nu am avut cu ce, dar m-am "jucat" si asta a fost folositor. Mi-am facut cateva idei si pe masura ce studiam, altele erau alegerile. Voi continua sa citesc, sa ma informez si sa-mi imbogatesc bagajul de cunostinte din urmarirea discutiilor pe acest forum. E foarte util si placut sa fac asta. Multumesc inca o data tuturor pentru toate informatiile oferite si pentru primirea pe forum. Recunosc ca am cam "poluat" topicul in care am scris. Daca mai am intrebari, cu siguranta le voi adresa. La fel si in cazul sfaturilor, le voi solicita.
Numai bine!

Post Reply