Upgrade pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Upgrade pick-up

Post by _BGD_ »

Domnilor,

Intentionez, in viitorul apropiat, dupa ce trece si nebunia lu' guvidu', sa schimb pick-up-ul.
Actualul Universum HiFi F-2091 (care este semi-automatic!) a inceput sa dea semne de oboseala, si oricum a fost gandit temporar, l-am avut ca si upgrade la Tesla NC430, cu care am inceput :P

Dar acum, ma gandesc sa imi cumpar ceva oleaca mai bun.
Si ma gandesc sa fie nou; dupa ceva cautari, si limitari intr-un buget omenesc, am ramas cu gandul la Audio-Technica AT-LPW40WN.
Arata bine, este full manual, brat din carbon.

Sunt curios daca pre-ul incorporat este mai bun ca pre-ul din RX-V1900.

Doza AT-VM95 E cu care vine as pastra-o o perioada, urmand sa mai strang ceva banuti pentru o Nagaoka, prima (MP-100), poate a doua din serie (MP-110). Mai sus deja...vise, fata popii!

Si un urmator upgrade, cine stie, un preu pe lampi, ceva gen ProJect Tube Box S2.

Nu stiu, in banii de nou al lui AT-LPW40WN, ce as putea gasi SH din anii buni ai sculelor, care sa fie ok, fara sa fi fost harjanit, trosnit. Basca daca mai trebuie sa il si iau de prin tara, transport.....mi-e groaza!

Inca ma mai documentez. Asta este o prima idee.

Sariti cu batele :mrgreen:

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Sincer...nu. Pick-up urile audiotechnica mi-au lăsat senzația de fragil. Toate. La fel și Rega, Project...
Am reușit însă să pun mâna și să ascult Technics SL1500 C. Ăsta nou. Și pe lângă sunet, mi a lăsat impresia DE TURNAT DINTR-O BUCATĂ. Motor puternic, solid, sunet consistent. Regret că nu am luat. Dar asta e.
Eu, la table, am preferat să rămân pe Technics, așa că am 2 bucăți convenționale unul pe curea și unul pe direct drive, și 2 rectilinii, la fel unul pe curea și unul direct drive.
Am început să prefer rectilinii, linear tracking. Mai comode, iar la sunet cu nimic inferioare. Technics SL15 este dragostea mea. Am pe el Audiotechnica AT311, acul dozei MC EPC310 fiind dus.
Decât audiotechnica sau Project, rămâi mai bine cu universum ul. Alea vor da semne de oboseală după câteva luni.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Technics Rectilinii de regulă cam dau dependență. Am avut și un SL-BL3. L-am dat unei cunoștințe, care tot așa era, cu ascultat viniluri, dar are copil. Și ca să-l piteasca de copil să nu umble. Inițial a fost ca mine. Sceptic. Dar se aude peste orice pick-up radial. E drept, nu are acel farmec al brațului purtat de disc și al șurubăritului să calibrezi doza. Dar sunetul...dacă e disc bun și curat, cu un preamplificator bun obții maximul. Părerea și experiența mea.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Audiotechnica sânt pikapuri cu zurgălăi, bâzâie
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by _BGD_ »

Salut Kross,

Da, acel Technics SL1500 C este ceva aparte, dar si pretul pe masura, de 2.5 ori mai scump fata de ce propusesem eu.
Si nici nu am gasit de vanzare prin RO...doar pe e-bay din alte tari...

Tangentialele...da, ce sa spun, nu am atins, sunt interesante, momentan sunt de parere ca mai mult farmec are bratul clasic, sa il asezi tu, sa mai surubaresti la o doza.... e acel je ne sais quoi :))

Ma mai uit la tangentiale putin.
Alte branduri? Kenwood aveau ceva modele interesante (nu tangentiale..)

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Denon braț S sau drept imi plac, bijuterii

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 3880161034" onclick="window.open(this.href);return false;
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by _BGD_ »

Mai oameni buni....nu mai ispititi lumea asa...ce e cu scorurile alea??

Nu de alta, da nu cred ca mai primesc imprumut de la banca :)))))))

Asa si maine mi-as lua Yamaha GT-5000.... :lol:

Hai sa pastram o decenta de pana in 2000 RON, ca mor aici de inima rea :))

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Atunci liber la gunoaie
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by _BGD_ »

gunoaie gunoaie....dar sa vedem de care :shock:

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Pune tu lincuri și vedem
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Am avut un Kenwood, KD2100, frumos, bine făcut, dar total neimpresionant. Am avut și un Pioneer Pl516. Ăsta era bun, dar după 10 minute ziceai că e unitra pe curea fluctua în turație de numa....citind, am auzit că așa se comportă când are motorul pe ducă. Specific acelui Pioneer. La mine a mers ceva vreme. Fără disc ținea turația, cu disc nu.
Eu am mers pe Technics deoarece au avut un cuvânt greu în pick-upuri. Cele cu braț S merită toate, și sunt solid făcute, prietenoase cam cu toate dozele, dar atenție totuși, brațul nu este chiar low mass, este mid, astfel că pot purta doze gen Denon DL103 (am așa ceva pe Technics SL-5300, și merge, dar trebuie preamplificator serios, semnalul e mic, aceeași doză merge perfect și pe mai modestul B202. Nu cele cu T4P clasice. Deși multe sună bine. Am auzit un QD33, și mi s-a părut foarte tare
Pick-upuri le de azi sunt subțiri, sunt făcute prost. Am văzut inclusiv pick-up DD (de marcă) cu platan din... Plastic. ABS nu plexiglas care e mai rigid.
Nu contează că e DD sau BD. Ambele pot suna la fel de. Bine sau de prost. Nu uita că și o doză modestă, pusă pe un braț bun, te dă pe spate. De exemplu modesta Audiotechnica AT 91, AT3600, care are în spate peste 40 ani. E o doză low cost. Dar pusă pe un braț capabil, te poate uimi. Eu am avut această surpriză cu o petarda de Unitra MF104 și Tesla VM2102. Doze realmente știute ca slabe. Le-am pus pe Technics și Pioneer și un Universum
(de fapt Micro Seiki) și Hitachi. Nu îmi venea să cred, că acele doze impotente au putut oferi așa mult. Bine, nu se compara cu AT sau Shure sau Pickering, dar totuși, era de necrezut că pot mai mult.
Dacă vrei soluție bullet proof, ia un pick-up cu motor de CA și transmisie curea. Astea te țin pe viață. Turație fixă. Motoarele de CA nu au moarte, au cuplu mare, și...sună bine. Am avut un Nordmende RP1010 (hitachi de fapt) în soluția asta. L-am dat deoarece nu mai aveam loc... Acum regret. Dar avea un cuplu la platan destul de mare. Braț bun, solid. Nu ține la chestii gen DD, quartz, etc. Astea sunt fițe. Pick-upurile technics (și nu numai) ale anilor 70,japoneze sunt foarte bune. Fiabile, țin pe viață. Dacă e și pe motor de CA ~, poți să îl lași și la strănepoții tăi. Cureaua să fie schimbată periodic. În rest...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

_BGD_ tot ce ai mentionat in primul post sunt alegeri foarte proaste. Evita!
La Audiotechnica (astea noi) se aud motoarele, unele arata bine dar sunt niste jafuri. Nu au legatura cu aparatele anilor 70-80. In rest brandurile moderne cer de minim 10 ori cat face rajnitza lor. Sub 1500 euro nu ai ce cumpara sa se numeasca pickup.
Din productia noua unicul care merita este noul Technics..... daca ai bani....si de unde.
In rest, e forumul plin de informatii despre babaciunile SH. Doar sa cauti. Cu cat esti mai informat si cauti mai mult, cu atat te costa mai putin. Succes!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Eu am avut ocazia să mă dau CU SL1200 și 1500 C. Al doilea nu e scump deloc. Dar mi s-a lipit de mână. Dar zic mersi și cu 5300. E făcut dintr-o bucată. Și chiar și SL B202 e o sculă peste AT. La toate se aud motoarele, au brum, la fel și Pioneer PLX 500 ȘI 1000.
Apropo de technics : am pipăit și ascultat noile lor scule. Nu mi-au dat senzația de chinezărie proastă la execuție. Și nici la sunet. Nu sunt top dar nici entry. Sunt doar mid.
Dar 1500 C, nici acum nu îmi iau gândul de la el. Comparat cu AT-LP 5, e tanc adevărat. L-am văzut lângă Project, Thorens, Linn Axis, SL1500c e un tanc, mașină de luptă. Plus că AT sunt extrem de rezonante. Nici afară nu se vând. Dar am văzut că acolo se preferă, fie jafuri gen AT LP60 fie Technics SL1500C. Extreme.
Ia în calcul și liniarele. Eu am spus de ce am mers pe technics la table. Nu am văzut pick-up technics cu braț S, să sune rău, dacă e bine reglat (overhang la 52mm. Am acel calibru).
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by _BGD_ »

Stiu momolo ... :(

Stiu si relatarile tale despre Telefunken-uri.
O parte din mine cauta babaciuni, intrebarea care, si oare in ce stare sa fie?

O sa tin in frau impulsul de a lua ceva nou....SL-1500C-ul ala poate...dar e bani multi in ceapa ma-sii....basca ca trebuie comandat de afara...

La o babaciune, daca as gasi ceva la care ma pot si duce sa pipai, la ce sa fiu atent in mod special?

Si mai am o intrebare, Nagaoka - seriile de inceput mai omenesti la bani, sunt cinstite pt banii ceruti?

Legat de preu, sunt acum in discutii (cu eu-ul interior, si un utilizator Diy-er de pe un alt forum) pentru construirea unui preu pe lampi.

Dar in fine, toate la timpul lor.

@ kross, da ma uit si la liniare. Iti foarte multumesc pentru toate interventiile... curios unde as putea in RO sa ating si eu un 1500c...

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Eu l-am pipăit în Polonia, Luxemburg, Germania, Austria, Elveția, Olanda. Regret că nu l-am luat. La 1000 epuroi. Am avut banii la un moment dat, dar am zis lasă...banii i-am făcut praf pe alte prostii. Acum regret. Dar asta e. Apoi ziceam că poate încerc AT LP5...nu mersi. Gunoi.
Liniarele, am zis am SL3 și SL15. Al doilea e...bomboana, păpușă. Dar și solid. Primul e mai plasticos, și pare fragil la prima vedere, dar odată pipăit, dispare acea senzație. Toate technics ale anilor 70 și 80 erau făcute cu simțul răspunderii. Am avut și un Sharp RP 114 liniar, dar nu m-a convins prin nimic. E doar de design.

Dar dacă ai copil, liniarul e mai recomandat...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply