KENWOOD

A fost odata ca niciodata
resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Eu nu cred că lumea era mai puțin educata atunci. Pai la ce viniluri din anii 70 s-au presat, sa fim noi sănătoși.Eu cred că acum este prostituția sunetului, apa din piuă, marketing imens și calitate (in)suficientă.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: KENWOOD

Post by Kross »

Nu îl mai fac... Are un modul TA100WA defect...e pe module hibrid. Technics cu STK8050, Yamaha cu IG, Kenwood cu TA, Pioneer cu PAC/PKT. Chiar nu am crezut...l-am dat electronistului, pe bani. Îmi vine să plâng. Am înțeles că aceste modele sunt de negăsit... :| :cry:.
Păcat, suna superb. Are și niște tranzistori dar se pare că mizeria aia de TA a capitulat...și înțeleg că și Accuphase l-a folosit în unele modele...e drept că modulele sună bine, dar și când se duce pe copcă...dus este. Toate kenwood după 1985 însă, sunt niște petarde...sună ca niște tomberoane sparte. Păcat de modelele anilor 1970, că sunau bine. Păcat de el că arată așa bine...credeam că au băgat TA Uri în modelele din anii 80-90, am avut KA 880Sd. Suna binișor, dar am înțeles că atât driverele cât și predriverele cad simultan. Iar în caz de defectare... Adio. Mare păcat. Iar la 2x90w și dual mono nu așteptam așa ceva...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Se mai găsesc pe ebay dar nu cred că originale. Ți am zis că e ceva semiconductor dus
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: KENWOOD

Post by Kross »

Modulele astea TA am înțeles că și "expiră" în timp. Nu știam eu de ce unele kenwood, erau așa ieftine. Cum amplificatorul are > 40 ani, și tot acum 40 ani a încetat a mai fi produs, și am citit că acele module au fost folosite doar în câteva kenwood, tot din perioada aia, slabe șanse. Și să pun chinezărie de Mivarom...nu vreau. Nici kit cu tda 7294...nu am găsit nici schema internă a modulului.

Am avut un technics SU 7100, ăsta avea doar 2 module finale unde erau doar niște pachete darlington. STK0039. Cea mai reușită serie stk, astea mono cu 4-5 tranzistori în ele. L-am dat. Suna chiar bine. La fel și la muncă am un technics SU Z1. Am un modul echivalent discret...dar mai am câteva (4 bucăți) module 2028, originale în punga antistatica originală...doar că ăla are un traf mic. Și astfel nu are cum să treacă tot curentul necesar distrugerii stk, plus că am senzația că intra în SOA. Nici la forțare, sau la 4 ohmi nu se încinge, doar că pe 4 ohmi, sună tare, puternic, dar dacă îl țin prea mult tare în 4 ohmi, sună cât sună dinamic, apoi sună constipat. La mațe, e original. Modelul urmaș, Z11 se arde direct...dar deja se vede 70's vs 80's.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

La un amp, sursa este totul, daca ai curent serios ai vână la sunet. Degeaba au scos tot felul de tranzistoare daca au pus un trafo obosit. Rotel parca a folosit surse in comutatie, smps. Totuși e perfect până făceau plici, timpul a dovedit că soluțiile clasice cu surse liniare și tranzistori sânt cele mai fiabile.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: KENWOOD

Post by Kross »

La sculele astea cu stk, și alte din astea, se punea un traf mic, pentru a se evita arderea finalului. Adică nu mai "dădea" traful, și astfel nu mai trecea tot curentul prin final. Și intra și finalul într-o limitare (SOA), și astfel nu se mai ardea, asta se întâmpla dacă puneai 4 ohmi, pe 8 mergeau ok. Dar asta am văzut și în ampuri discrete. În general aceste soluții erau aplicate în scule low cost, gen technics seria z, mai ales modelele anilor 80. Dar și JVC, Pioneer, Sony, Sansui, Onkyo și alții au adoptat această soluție, printre care și kenwood, la modele low.

Din câte știu Kenwood a preluat JVC de la Matsushita acum ceva timp (mai mult). Dar de la niciunul nu am mai văzut practic nimic. Kenwood a cam renunțat la scule audio în favoarea telecomunicațiilor profesionale, iar jvc a rămas doar pe Camere video și am văzut niște televizoare de la ei, dar sunt vestel turcești, idem hitachi. Dar au 5 ani garanție, iar în vest am văzut Hitachi și Jvc (vestel) OLED. La prețuri decente. Pe televizoarele branduite jvc este trecut și kenwood ( jvc-kenwood).

Apropo. Eu am mixerul de bucătărie Kenwood. Credeam că au legătură, dar sunt chestii diferite. Doar sigla seamănă un pic.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Kenwood a avut și o divizie automotive foarte faina, sculele lor au rămas în inimile multor pasionați.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: KENWOOD

Post by Kross »

Erau și furnizori de Head Unit pentru unii producători, FIAT, Alfa Romeo, Lancia. Pe față nu scria Kenwood, era integrată în designul bordului. Unele Nissan aveau unitatea audio făcută de către kenwood. Cred că după 1990, au investit mai mult în auto audio (pe lângă divizia de telecomunicații) decât în home audio. La fel, au avut și Busvox, Tramvox. De exemplu, am văzut niște autobuze și autocare, care erau echipate din fabrică cu sisteme de sonorizare Kenwood. Inclusiv din cele turcești vechi, Otokar, Temsa.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Toți producătorii migrează acolo unde pot face un ban. Nu investesc muncă și personal ca să facă platan pentru nea Gligore care mai are o vară de audiofilie.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: KENWOOD

Post by puf »

Kenwood are si acum o divizie car-audio dar s-au schimbat multe, nu mai este loc de inovatie, excelenta, prestigiu, este doar o afacere unde doar marketingul poate asigura succesul si astfel dicteaza ce, cui ii vand si la ce pret.
Marketing nu inseamna publicitate, inseamna studiu de piata apoi este management optimizare flux tehnologic si logistic.
Concret acum fac in principal unitati multimedia cu conectivitate la dispozitive mobile, asta se cere.
Tehnic nici macar nu le proiecteaza dau producatorilor asiatici caietul cu ce trebuie sa faca si cum si primesc produsul care trebuie sa intre in targetul de pret si cantitatea dorita pentru a putea fi vandut.
Asta nu inseamna ca fac prostii, asta inseamna marketing si management eficient.
Eu reparam prin anii 90 head-unituri Kenwood am si acum manuale service pentru ele.Unele erau fanteziste si originale, unice iar ca sunet ii intrecea doar Clarion si Alpine.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Și Pioneer parca erau mai bunișoare ca ele.
Hardware is a commodity asta se spune acum. Softul contează, hardware ul nu mai face doi bani
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: KENWOOD

Post by puf »

Nope, nu vreau sa ma contrazic dar Kenwood era peste Pioneer in anii 90, acum este invers.
Am lucrat si cu Pioneer atunci si am facut comparatii directe si atentie ca erau aparate care costau peste 800$ si Kenwood avea alta dinamica, atac, definitie, Pioneer aveau un sunet soft, rafinat placut dar ii lipsea dramatismul.
Daca vrei detalii tehnice preul din Kenwood folosea inverter cu o sursa diferentiala +/- 22v iar Pioneer mergea pe pe un +/- 9V, scriu de preu pentru ca le testam intotdeauna pe amplifuri separate, nu pe finalul intern.
Pioneer car-audio a progresat in ultimi 10 ani pentru ca au investit in domeniu competitional avand si echipa de fabrica, Kenwood a ajuns la mana fondurile de investitii chiar si fuziunea cu JVC a fost o manevra de globalizare.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Pioneer modelele alea cu ridicător extern KEH-xxxx erau bestiale, prin 90 și ceva
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Puf asta îmi plăcea mult

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 3924547690" onclick="window.open(this.href);return false;
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: KENWOOD

Post by Kross »

Eu în 2003-2006 am avut un Renault Clio 1, 1,9 d, 1997 după Moskvich, și inițial avea un Blaupunkt ca H. U. dar nu îmi plăcea deloc cum sună, plus că era radiocasetofon. Apoi, am luat...kenwood. Cel mai ieftin, boxe panasonic, cele mai ieftine. Kenwood era mai ieftin decât Pioneer, Sony, Panasonic, Jvc. Dar peste toți. Era cel mai ieftin la nivelul lui 2004. Și îl vroiam cu MP3, musai. Ca să nu stau să schimb discuri în timp ce conduceam. Deși eram fan Panasonic, acesta era mai scump, nu neapărat mai bun. Suna bine și el. La putere chiar era peste kenwood, bun la sunet, dar scump. JVC, nu se găseau decât cu casetofon, deși cataloagele arătau și cu CD player. Și erau scumpe. Sony erau prea bubuitoare, seria aia xplod chiar nu îmi plăcea. Le plăcea tuturor. Pioneer am avut pe o mașină de firmă. Nu pot spune că mi-a plăcut. Am ales Kenwood, era mai ieftin, eram un student.
Boxele, am ales panasonic că erau cele mai ieftine. Sistemul ăsta suna excelent. Boxele, erau din alea cu 2 căi și pe față și pe spate. Apoi, când am ieșit pe salariu și mi-am luat un Chevrolet Kalos, am luat de pe Clio sistemul cu totul. În 2009, am avut un accident cu Kalosul, și deși am scos sistemul audio, și mi-am luat un Opel astra H, second, preluare de la o recuperare de leasing. sistemul audio de la astra H era efectiv o mizerie, un gunoi sinistru pestilențial. Nu puteam schimba sistemul. Era integrat în bord. Nici ăsta de Logan, actuala mașină nu e ok, deși am cerut să iau fără sistem audio, nu s-a putut. Regret acea combinație și azi ( HU kenwood cu boxe panasonic). Dar după 2007, HU de la kenwood erau deja mega proaste. Dar deja kenwood se retrăgea din această piață.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply