Technics Su 8080... Yamaha... alegeri intre vechi si noi

A fost odata ca niciodata
HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Technics Su 8080... Yamaha... alegeri intre vechi si noi

Post by HIL »

Buna seara! Ma poate ajuta cineva cu o parere despre amplificatorul din titlu? M-ar interesa o parere dupa ceva auditii, notorietatea lui o stiu si eu. Va multumesc anticipat celor care vor binevoi sa imi dea o mana de ajutor referitor la intrebarile de mai sus.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

Eu am acest amplificator.
Este dual mono, deci are stofă de audiofil. 15 kg.
Deși majoritatea amplificatoarelor de 2x70w sunt de regulă simple, acesta e dual mono. Duce ușor boxe grele, cel puțin eu i-am dat examen pe Linn isobarik, care sunt boxe grele. Și l-a trecut. Chiar și dat tare cu semnal puternic de pe cd player, sony cdp-x 33s, pe acele boxe nu a dat afară protecția. Deci duce. Când l-am luat, avea probleme cu mizeria, dar cu deoxit (ceva similar) s-a rezolvat. În general merge destul de rece, dar se poate încălzi serios dacă dai în el. Pe spate, spune 490 W consum dar ia și 600 dacă dai în el.
Nu are preamplificator de doză MC. Deși SU 8055, model inferior are. Nu are Vu metre. Aceste două aspecte le-aș putea critica la el, în rest e un amplificator bun. Nu se compară cu urmașul său, SU-V8 (îl am) , dar este bun. Are amprentă caldă de sunet, dar nu bubuitor. Construcție solidă. Mie personal îmi place, este la limita medie TOTL. Faptul că e dual mono, îl plasează aici, nu sunt multe dual mono. Nu e chiar cel mai audiofil amplificator, "but is a good one". Are structura simplă, nu te apuca să îl recapezi.
Este, spre deosebire de alte Technics, mai potrivit pe clasică. Nu e plicticos deloc, dar depinde ce boxe ai. Nu e excesiv de pretențios la boxe, are destulă vână să ducă și să controleze boxe dificile.
Pe scurt, îmi place. E de păstrat. Sau merită luat. Dacă are un preț decent și e funcțional și neumblat. Eu îl am negru (k).
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

Apropo : a făcut pereche bună cu pioneer hpm100
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Re: Technics Su 8080

Post by HIL »

Multumesc Kross pentu raspuns. M-ai facut curios cu V8-ul. Astept in continuare si alte opinii/recomandari legate de acest amplificator.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

Nu știu dacă îl mai are cineva pe aici pe 8080. În România anilor 70-80, numai cei cu partidul și securitatea poate aveau. Iar cei de prin afară care au acest amplificator, nu prea se încumetă să îl dea, prin urmare, second hand e cam raritate, și poate fi scump. Parte că e un amplificator bun, parte și samsarii de la noi. Cum nici eu nu mă încumet, la sunet e super, deși e cam urâțel, cam trist fără vumetre, fie ele și cu leduri sau fluorescente, deși mie îmi plac cele cu ace. Cam bolovan fără stil. Așa cum am menționat, calitatea de execuție este foarte bună, păcat că Technics din anii 90, afară de modele absolut totl, au făcut doar chestii slabe.
Acest amplificator merită cinstit și cu un cd player gen sony esprit cu 2 trafuri, și un pick-up bun. De boxe, am zis cu ce l-am testat. L-am testat și cu Grundig, și sincer nu m-au impresionat, dar e doar părerea mea. Cu niște jbl însă, cântă muzică.

V8 (nu V8x) e altă mâncare de pește, e mai nou, și mai greu de găsit. Din același motiv. Așa că dacă l-ai găsit la un preț bun și în stare bună, sări pe el. Oricum, la ce mațe are, greu de găsit așa ceva azi,aceeași calitate de execuție. De performanțe, vezi și tu. Dacă îți place. Dar un dual mono, nu e de ici de colo.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics Su 8080

Post by momolo »

HIL, parerile pe un forum, exemplu cele de mai sus, nu te ajuta cu nimic, eventual te incurca si te zapacesc. Ideal ar fi sa poti asculta, testa la tine acasa in conditiile tale stiut fiind ca e foarte importanta potrivirea amplificarii cu boxele. Eu il am pe fratele lui mai sofisticat (care are si MC dar si fluorescente) dar am si SU-V8, deci as putea spune ca stiu despre ce e vorba. Cu toate astea, nu ma hazardez sa fac descrieri precum cele de mai sus, nu pun boxele sa bubuie pana crapa (sa vad "cat duce"), nu pun surubelnita pe borne pana face scantei si nici... nu ma arunc pe ele.
Tot ce pot sa-ti spun la modul general (considera asta ca o parere foarte generala precum statisticile pe cifre la epidemia de guvid... din care nu stim realitatea) este ca e un aparat bine construit din perioada buna dar e si foarte vechi, deci poate sa prezinte boli ale batranetii. De aceea pentru o judecata cat mai corecta trebuie stiut si pretul. Si mai pot sa-ti spun ca ambele suna "a Technics", asta fiind un stil care nu da pe afara de muzicalitate, adica mai robotic, insa in acelasi timp si foarte diferit, cel din generatia mai veche cu finali de tabla (S-V8 are finali de plastic) e putin mai rotund, oleaca mai muzical dar si oleaca mai lenes (probabil un factor damping mai mic - chestie care poate avea un avantaj in anumite situatii), cel nou e mai detaliat si cu viteza mai mare, adica mai spre stilul modern.
Deci, ce-ti spun eu acum nu foloseste la nimic deoarece combinat cu boxe nepotrivite suna trancotar (toate modelele discutate). Si conteaza mult starea tehnica si sa nu fi avut "ciobaneli" precum si evident pretul deoarece pe bani multi mai exista si alte variante.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics Su 8080

Post by momolo »

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

Pe care îl ai Momolo? 8088? Sau 8099 (ăsta l-am refuzat pentru 8080 tocmai pe rațiunea cu 2 trafuri. Nu orice amplificator consumă 1150 W, și are +20kg.
Mie personal, 8080 nu mi se pare leneș, dimpotrivă, mi se pare că are atac. Dar finali de tablă, pe radiatoarele alea sunt de miliarde, mațele sunt și ele de miliarde, trafurile, ce mai.
Dacă a fost utilizat regulat, ține mult și bine, iar dacă nu a fost abuzat, cu atât mai mult. De acord cu V8, dar și muzica s-a schimbat din 70 spre 80. Mie, personal, mi se pare că V8 e mai robotic, dar bun la rock, electronică, italo, etc. 8080 e mai muzical, probabil de aceea e bun la clasice,și da, e mai rotund la sunet. Are însă ceva al lui, care îl face plăcut. Dacă avea Vumetre și MC lua maximul.
Eu doar am vrut să văd cum se comportă pe boxe dificile, de aceea am făcut acel test și să văd ce caracter are, deoarece am văzut amplificatoare dual mono (doar ce am mai avut unul și nu doar acela) care nu aveau vână, și altele sunau mic, nu duceau boxe grele, impotente (nu e cazul acestuia) . Corecțiile de ton sunt relativ inutile, nu am avut nevoie să le folosesc vreodată la acest amplificator (ca la niciun technics de altfel) . La fel, nici loudness. Eu mai mult, îl țin pe direct. Totuși, puteau pune măcar posibilitatea de a merge pe MC. Are selector de capacitate și impedanta doză. Ceea ce puține amplificatoare au...La fel, de ce 8088 și 8099 care sunt mult mai puternice nu sunt dual mono... Ăsta numai Matsushita știe. Dar preamplificatorul de doză magnetică, este unul bun. Nu excepțional, dar bun. Aici deja depinde de doză și de pick-up.
Dar repet...un dual mono, cu atâtea facilități, mai rar astăzi, amplificatoare noi cu astfel de facilități costă de stă pisica în coadă . Dacă îl iei și întrerupe, verifică comutatoarele, alea au mizerie de regulă. La al meu făcea figuri cel de difuzoare, dar tot așa, am insistat cu spray de curățare potențiometre. Eu zic că merită. Dar ce boxe ai? Sau mai bine zis ce îi pui la intrare (cd, pick-up, tuner, etc), ce pui la ieșire (ce boxe ai)?
Recomand la el niște boxe de prin anii 70, eu am avut la el dar le-am dat, niște HPM100 (am preferat Linn, deși nu îmi era rușine cu HPM, dacă nu ascultam clasică le păstram, la Rock, Italo, Eurodance, electro erau bune, chiar foarte) . Chiar se înțelegeau foarte bine, plăcut, și cu acel cd player sony, era chiar un trio bun, la fel și cu pick-up technics . Îl am și nu mă încumet să îl dau, deoarece are ceva la sunet care îl face foarte plăcut, iar în unele cazuri, chiar îl bate pe V8 la muzicalitate, chiar dacă v8 e mai descurcăreț cu boxe dificile și la pasaje muzicale mai dificile ( normal de altfel, 100 WPC vs 72 WPC). Eu doar spun părerea mea. Acum merge pe niște jbl la mine, ascult Van Halen de pe CD. Mai înainte, am ascultat niște Jean Michel Jarre la el.
Am mai scris despre el pe aici.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Re: Technics Su 8080

Post by HIL »

Am avut astazi ocazia sa il ascult la cineva din Iasi. Ca si aspect se vede clar urma anilor ce au trecut peste el. Persoana respectiva a fost de acord sa ii scoata capacul si sa aruncam o privire in interior. Nu pare sa aiba nimic schimbat, finalii sigur nu. Are mult praf si nu pare ”pregatit” pentru vanzare. I-am facut o proba audio sa vedem cam ce poate. Persoana respectiva nu are nicio treaba cu domeniul audiofiliei. Foloseste cabluri interconect de 10 lei (cele mai ordinare posibile) si tot la fel sunt si cele de boxe. Boxele erau niste dulapuri JBL, nu stiu ce model, dar am remarcat ca in partea de sus aveau o suprafata cam cat un amplificator pentru ca era pus unul pe ele si aveau o inaltime de aproximativ 120 cm. Chiar sunt curios daca are cineva idee ce  model ar fi putut fi. Am ascultat de pe o tableta cateva piese (muzica simfonica, pentru ca asta ascult cel mai mult, ceva muzica de test gasita in graba pe youtube). Nu se poate face o parere obiectiva in conditiile date, dar chiar si asa am perceput un sunet plin, viguros, tonal pare bine echilibrat dupa urechile mele, nu ies mediile in fata in stilul naim (pe astea le stiu), dar nici nu par sa fie insuficiente. Scena nu se poate evalua. Nu am perceput un focus precis asa cum au amplificatoarele moderne, dar nici nu se putea in conditiile date (boxele erau la 2 cm de perate si mascate partial de o canapea. Nici adancimea scenei nu e cine stie ce. Cu toate acestea, dupa ce am insistat sa traga putin boxele de la perete si sa le apropie ca erau pe latimea unei camere fix la colturi asezate totul s-a imbunatatit considerabil, incepand cu basul mult mai precis, o scena aproape de ce stiam eu de la naim, dar totusi fara adancime mare. In fine, cred ca daca ar fi cablat corect, incepand de la cablul de alimentare si pana la interconect si boxe, pe boxele adecvate are un potential surprinzator. Are de asemena un control surprinzator avand in vedere puterea de 72 wati si marimea boxelor pe care era pus. Daca as gasi unul in stare buna, clar m-as baga sa il cumpar. Acesta avand in vedere starea, va ramane la proprietarul lui. Va multumesc tuturor pentru ajutor!

HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Re: Technics Su 8080

Post by HIL »

Intre timp am aflat si ce model erau boxele: JBL LX66. Asta explica cumva multe.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

72 wpc e destul. Control poți avea și cu 20 wpc...
Faptul că este dual mono, spune multe despre el. Tot niște jbl am și eu. Este perechea potrivită, de altfel jbl se potrivesc pe destule amplificatoare. Totuși la 2x72 W, 2 transformatoare e normal să fie vânjos. Ca utilizator al acestui amp, personal, pot să îl recomand. Praful nu e ceva rău, se poate aspira/îndepărta. Iar dacă a intrat în contractori, se poate curăța. Dacă nu este umblat... Cu atât mai bine. Avea zgârieturi pe panou?
La clasice, e chiar mai potrivit ca V8, e mai rotund. Nu îl compara cu gunoaiele de azi din Altex, nu se pot compara. A fost un model de top al vremii lui. Chiar și azi, nu se face de râs. Ca orice amplificator poate avea și neajunsuri, nimic nu e perfect. Dar dacă e funcțional, zic eu că merită, iar dacă omul a fost de acord să dea jos capacul, a fost de bună credință. Dacă e la un preț bun și în stare bună, poți să îi dai o șansă. Părerea mea. În condițiile în care îl dețin.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Re: Technics Su 8080

Post by HIL »

Kross wrote:72 wpc e destul. Control poți avea și cu 20 wpc...
Faptul că este dual mono, spune multe despre el. Tot niște jbl am și eu. Este perechea potrivită, de altfel jbl se potrivesc pe destule amplificatoare. Totuși la 2x72 W, 2 transformatoare e normal să fie vânjos. Ca utilizator al acestui amp, personal, pot să îl recomand. Praful nu e ceva rău, se poate aspira/îndepărta. Iar dacă a intrat în contractori, se poate curăța. Dacă nu este umblat... Cu atât mai bine. Avea zgârieturi pe panou?
La clasice, e chiar mai potrivit ca V8, e mai rotund. Nu îl compara cu gunoaiele de azi din Altex, nu se pot compara. A fost un model de top al vremii lui. Chiar și azi, nu se face de râs. Ca orice amplificator poate avea și neajunsuri, nimic nu e perfect. Dar dacă e funcțional, zic eu că merită, iar dacă omul a fost de acord să dea jos capacul, a fost de bună credință. Dacă e la un preț bun și în stare bună, poți să îi dai o șansă. Părerea mea. În condițiile în care îl dețin.
Nu ma pot impaca deloc cu aspectul destul de uzat vizual al amplificatorului. Are ceva zgarieturi pe panou. Ii merg fara probleme toti potentiometrii, nu are zgomot de fond decat fix la volum maxim foarte putin, perceptibil de langa boxa.

HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Re: Technics Su 8080

Post by HIL »

momolo wrote:HIL, parerile pe un forum, exemplu cele de mai sus, nu te ajuta cu nimic, eventual te incurca si te zapacesc. Ideal ar fi sa poti asculta, testa la tine acasa in conditiile tale stiut fiind ca e foarte importanta potrivirea amplificarii cu boxele. Eu il am pe fratele lui mai sofisticat (care are si MC dar si fluorescente) dar am si SU-V8, deci as putea spune ca stiu despre ce e vorba. Cu toate astea, nu ma hazardez sa fac descrieri precum cele de mai sus, nu pun boxele sa bubuie pana crapa (sa vad "cat duce"), nu pun surubelnita pe borne pana face scantei si nici... nu ma arunc pe ele.
Tot ce pot sa-ti spun la modul general (considera asta ca o parere foarte generala precum statisticile pe cifre la epidemia de guvid... din care nu stim realitatea) este ca e un aparat bine construit din perioada buna dar e si foarte vechi, deci poate sa prezinte boli ale batranetii. De aceea pentru o judecata cat mai corecta trebuie stiut si pretul. Si mai pot sa-ti spun ca ambele suna "a Technics", asta fiind un stil care nu da pe afara de muzicalitate, adica mai robotic, insa in acelasi timp si foarte diferit, cel din generatia mai veche cu finali de tabla (S-V8 are finali de plastic) e putin mai rotund, oleaca mai muzical dar si oleaca mai lenes (probabil un factor damping mai mic - chestie care poate avea un avantaj in anumite situatii), cel nou e mai detaliat si cu viteza mai mare, adica mai spre stilul modern.
Deci, ce-ti spun eu acum nu foloseste la nimic deoarece combinat cu boxe nepotrivite suna trancotar (toate modelele discutate). Si conteaza mult starea tehnica si sa nu fi avut "ciobaneli" precum si evident pretul deoarece pe bani multi mai exista si alte variante.
Descrierea dumneavoastra mi se pare foarte realista in ceea ce priveste su 8080. Celalalt amplificator nu l-am ascultat. Tonal mie mi s-a parut un amplificator destul de corect. Suna destul de bine as zice eu. Nu zbiara, ne este nici ”dulce sau dark”, ci doar echilibrat. Pe boxele clientului, niste JBL Lx66 nu mi s-a parut ca pierde ritmul (are un damping factor de 70), dar poate din cauza cablarii, a asezarii boxelor, nu am putut auzi acele calitati specifice unui amplificator cotat ”audiofil”.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

Eu am LX 55, model imediat inferior, și mi se pare că sună echilibrat, ritmat, cu cabluri CORDIAL de 2x1,5 mmp. Sursa de muzică acum este un CD PLAYER Sony CDP X33S. Și un Technics SL-15, ascultând niște muzică rock (știu, e vinerea mare, dar nu țin cont, sunt ateu). Am cuplat pe A aceste JBL și pe B Linn isobarik. Nu merg în A+B, ci fac o comparație între cum se aude pe A și B.
Pe LINN sună mai agresiv, normal, au impedanța mai mică, dar pe JBL sună mai neutru. Amplificatorul are o tentă "warm", adică de sunet cald. La rock, nu simt să piardă ritmul și nici să dea semne de incoerență la pasaje dificile pe niciuna din perechi. Factorul de amortizare 70 la 8 ohmi, este unul bun (35 la 4 ohmi). Naim au acest factor destul de mic. Și duc boxe grele. Treaba asta cu factorul de amortizare e cu dus și întors, pe de-o parte te ajută, pe de altă parte încurcă. Unii zic că e bun cât mai mare, alții cât mai mic. Potrivirea dintre amplificator și boxe este esențială, indiferent de acest factor, am văzut amplificatoare potente, cu 2 trafuri, care se chinuiau cu boxe simple, aceleași boxe fiind duse de o piticanie gen SU 7200. Sau boxe grele pe care o piticanie se joacă nu pot fi duse de amplifuri potente aparent. Însă Linn chiar nu pot fi duse chiar cu orice.
Revenind la 8080, pot spune că îmi place mai mult decât AKAI PS200, care este o namilă, un mastodont (sunt și mai mari și mai potente), și uneori decât V8. Are o tentă calmă și caldă, dar poate fi și nervos. V8 este destul de nervos, înfocat, poate chiar un pic agresiv, ceea ce la clasice nu prea e bine,decât la vreun marș militar Wagner sau Strauss - Radetzky în schimb la electronica și rock și muzică din asta rapidă, Italo, Disco, POP, e un avantaj. Dar între 8080 și V8 sunt vreo 4 ani, și în acești 4 ani s-a mai schimbat schimbarea în muzică.
Cât despre abilitățile audiofile ale lui 8080, depinde de sursă, de preferat un CD PLAYER sau un Pick-up din clasa superioară, niște boxe bune, acele jbl lx66 trebuie să fie țâță de mâță, față de 55 ale mele. Camera iarăși contează. Cablurile, minim 1 mmp/3 m. Sub 1 mmp, nu ai ce căuta. Eu aș merge pe 1,5. Dacă audiția e de pe MP3 / YouTube, și tabletă...sună ca porcul. Faptul că e Dual mono ar trebui să însemne că are destulă rezervă de putere, canalele nu se influențează reciproc, separație bună, iar un dual mono nu e de ici de colea. Totul se rezumă la sursa de muzică.
Ca și dacă ai Accuphase, dacă îl hrănești cu sursă proastă, obții un rahat de sunet. Valabil și la alte mărci. Eu am testat câteva amplifuri cu un cd player portabil cu ieșire linie, fără MP3. Din ăla vechi. Și uite chiar și așa am scos maximul din acele amplificatoare la calitate. Evident, cu un player mai capabil, se obținea mult mai mult.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Re: Technics Su 8080

Post by HIL »

Kross wrote:Eu am LX 55, model imediat inferior, și mi se pare că sună echilibrat, ritmat, cu cabluri CORDIAL de 2x1,5 mmp. Sursa de muzică acum este un CD PLAYER Sony CDP X33S. Și un Technics SL-15, ascultând niște muzică rock (știu, e vinerea mare, dar nu țin cont, sunt ateu). Am cuplat pe A aceste JBL și pe B Linn isobarik. Nu merg în A+B, ci fac o comparație între cum se aude pe A și B.
Pe LINN sună mai agresiv, normal, au impedanța mai mică, dar pe JBL sună mai neutru. Amplificatorul are o tentă "warm", adică de sunet cald. La rock, nu simt să piardă ritmul și nici să dea semne de incoerență la pasaje dificile pe niciuna din perechi. Factorul de amortizare 70 la 8 ohmi, este unul bun (35 la 4 ohmi). Naim au acest factor destul de mic. Și duc boxe grele. Treaba asta cu factorul de amortizare e cu dus și întors, pe de-o parte te ajută, pe de altă parte încurcă. Unii zic că e bun cât mai mare, alții cât mai mic. Potrivirea dintre amplificator și boxe este esențială, indiferent de acest factor, am văzut amplificatoare potente, cu 2 trafuri, care se chinuiau cu boxe simple, aceleași boxe fiind duse de o piticanie gen SU 7200. Sau boxe grele pe care o piticanie se joacă nu pot fi duse de amplifuri potente aparent. Însă Linn chiar nu pot fi duse chiar cu orice.
Revenind la 8080, pot spune că îmi place mai mult decât AKAI PS200, care este o namilă, un mastodont (sunt și mai mari și mai potente), și uneori decât V8. Are o tentă calmă și caldă, dar poate fi și nervos. V8 este destul de nervos, înfocat, poate chiar un pic agresiv, ceea ce la clasice nu prea e bine,decât la vreun marș militar Wagner sau Strauss - Radetzky în schimb la electronica și rock și muzică din asta rapidă, Italo, Disco, POP, e un avantaj. Dar între 8080 și V8 sunt vreo 4 ani, și în acești 4 ani s-a mai schimbat schimbarea în muzică.
Cât despre abilitățile audiofile ale lui 8080, depinde de sursă, de preferat un CD PLAYER sau un Pick-up din clasa superioară, niște boxe bune, acele jbl lx66 trebuie să fie țâță de mâță, față de 55 ale mele. Camera iarăși contează. Cablurile, minim 1 mmp/3 m. Sub 1 mmp, nu ai ce căuta. Eu aș merge pe 1,5. Dacă audiția e de pe MP3 / YouTube, și tabletă...sună ca porcul. Faptul că e Dual mono ar trebui să însemne că are destulă rezervă de putere, canalele nu se influențează reciproc, separație bună, iar un dual mono nu e de ici de colea. Totul se rezumă la sursa de muzică.
Ca și dacă ai Accuphase, dacă îl hrănești cu sursă proastă, obții un rahat de sunet. Valabil și la alte mărci. Eu am testat câteva amplifuri cu un cd player portabil cu ieșire linie, fără MP3. Din ăla vechi. Și uite chiar și așa am scos maximul din acele amplificatoare la calitate. Evident, cu un player mai capabil, se obținea mult mai mult.
Multumesc mult Kross pentru raspuns. O sa tin cont de el. Momentan am inceput sa ma uit si dupa un amplificator yamaha as 1000. Nu am . avut ocazia sa il ascult inca.

Post Reply