COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Ce ''simpla'' este viata cand :
''Toate cazurile „suspecte“ vor fi considerate drept cazuri „confirmate“ și se vor lua măsurile de protecție corespunzătoare.''
http://legislatie.just.ro/Public/Detali ... MtFR5iDMSA" onclick="window.open(this.href);return false;

Covidu' și protocolu'
https://trenduri.blogspot.com/2020/05/c ... ocolu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Cine nu este de acord cu ce postez, sa nu uite ca ''democratia este dreptul meu de a lupta ca ''tu'' sa nu fi de acord cu mine''. :wink:
Ce vreau este sa nu imi vina sa scuip in oglinda cand nu o sa mai fiu in stare sa trag o besina fara sa ma zgudui tot inainte de a fi oale si ulcele si asta presupune si sa nu am regrete ca nu am scris/spus ce trebuie, la timpul potrivit cand am simtit ca este timpul ''copt'' pentru a verbaliza anumite aspecte. Ce am scris, nu are validare ca si atitudine daca nu exista onestitate in intentii. Nu ma cred mai bun, mai drept etc, mi doar lehamite ca de mere acre de ''lumea'' asta care una spune, alta face si alta gandeste.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

Mda.. am si eu evidente concrete din spitale, oameni in faza terminala ( cancer ) trecuti la COVID. Se pare ca e nevoie de cat mai multe cazuri. Cineva are de castigat.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

O parere (deci nu concluzie) ar fi ca daca conteaza chiar atat de mult numarul decedatilor, cineva va fi convins prin puterea exemplului ca este nevoie de anumite masuri. Curat murdar. Fara legatura cu topicul, mi-am amintit de o melodie ascultata demult care in contextul actual, chiar imi pica bine (o sa o postez la topicul potrivit)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Exista o veche zicala stramoseasca, "Da-i prostului mintea cea de pe urma!".

Este foarte greu pentru majoritatea oamenilor sa constientizeze un pericol pe care nu-l vad, nu-l pipaie, nu-l gusta, deci care efectiv "nu exista" (pentru ei, personal) decat la stiri, la TV si in presa. Adica, "povesti"!

Omul este tot un animal cu instincte, deci si cu cel de supravietuire. Pentru multi..... si ce daca mor altii.... sunt altii, ce treaba am eu cu ei?! Omul-animal reactioneaza la stimuli directi, fizici, palpabili. Trebuie un nivel inalt de educatie si constiinta sa reactionezi fara stimului. deci ati ghicit, astia sunt o minoritate.

Este in firea omului sa nu creada intr-un pericol invizibil chiar daca acest pericol se indreapta direct spre el si il va lovi ca trenul la bariera. Majoritatea celor impuscati pe front, omorati de criminali, omorati in accidente, etc, in ultimele momente sunt uimiti. Pentru ca fiecare se gandeste, "Nu voi fi tocmai eu!", nimeni nu crede in propria moarte si in fragilitatea vietii, acum existi si peste cateva clipe incetezi sa existi. E simpla psihologie, omul este un animal destul de previzibil si acum noi discutam de chestiuni de masa, de numar mare, de majoritati si grafice.

Deci, in conditiile in care este foarte greu sa convingi miliarde de oameni sa actioneze pentru a se apara de un pericol invizibil (pentru imensa majoritate), mai exista si lipsa de cunoastere a acestui virus. Dupa cum ati observat, cei care cititi stirile, datele se tot schimba, simptomele sunt din ce in ce mai diverse si ciudate, apar cazuri deosebite, tratamentele sunt de tot felul si nici acum nu exista un tratament universal si eficient. In conditiile astea ca autoritate ai de ales intre doua variante, ambele rele (tinand cont de psihologia umana expusa mai sus) - sa declari decesul de covid numai in cazurile 100% certe cu riscul ca ulterior sa fi acuzat ca ai ascuns decesele sau sa declari decesul de covid la toti cei decedati in timp ce erau pozitivi la virus cu riscul sa fi acuzat ulterior ca ai umflat numarul deceselor. Acuzele astea apar dupa ce majoritatea oamenilor s-au saturat sa fie tinuti inchisi din cauza unui pericol pe care nu-l pot vedea, nu-l pot pipai, nici mirosi, nici gusta, un pericol absolut "virtual", pur teoretic, adica "o poveste". Si cum stim, unii pot crede, alti pot sa nu creada..... e democratie!

Treaba este cam asa - liderii din toate statele, ca sunt democrate sau totalitare au avut de ales intre doua rele, prima varianta este sa riste sa nu le pese de infectie dar in cazul asta risca ca infectia sa loveasca mare parte din populatie si sa se creeze haos in sistemele sanitare si deci in populatie (pentru ca se poate ajunge ca turma sa intre in panica) sau cealalta varianta tot rea, sa carantineze de bezna mintii (unica metoda eficienta..... care este oarecum la fel de eficienta cum ai omora tantarii cu tunul sau cum ai gaza un intreg bloc sa omori cativa soareci) cu riscul sa fie acuzati ca "pun la cale ceva', ca "restrang drepturile", ca la baza este Oculta care face si drege, etc, etc.

Pur si simplu a dat boala in populatie. Si toti liderii, de orice tip ar fi ei, se tem ca da si strechea in turma lor. Psihicul maselor este labil, panica este mai contagioasa chiar si decat covidul, oamenii au tentinta sa acuze liderii de tot si toate, sunt acuzati si pentru ca nu fac dar si pentru ca fac. Adica orice ar face apare o minoritate care contesta si o groaza care-i sapa. Oamenii au doua comportamente, de fapt doua constiinte, una este cea individuala la care avem mai mult control si a doua este cea de turma (sociala) la care nu avem asa mult control. Omul este un animal social si e inrudit cu maimutele (daca le observam, intelegem mai bine oamenii). Avand in vedere pericolul foarte mare care are o caracteristica extrem de perversa, este invizibil si loveste lent fara sa poata fi oprit prin metode clasice, turmele, masele, trebuie cumva strunite sa nu-si faca singure rau asa cum si turmele de vaci trebuie conduse sa nu dea strechea in ele si sa cada in prapastie. Plus ca inca o data subliniez, nici acum nu se stie clar ce face virusul asta, cum se trateaza si vaccinul este un vis frumos, parerea mea, este un S.F. Si sa va zic de ce vaccinul e "fata morgana"...... Exista un motiv simplu si tine de aritmetica.....

Deci, avem cateva milioane de infectati oficial cu guvid. Hai sa acceptam cele mai mari speculatii si in realitate sunt de 50 de ori mai multi infectati. Asta rezulta tot intr-o cifra relativ mica raportata la marimea populatiei globale. Hai sa spunem ca nu sunt numai aproape 4 milioane de cazuri de infectie (o parte s-au vindecat) si sunt/au fost 200 de milioane. OK, totusi 200 milioane e un procent mic raportat la populatia globului de 7 miliarde. Pai daca sa zicem apare un vaccin si asta ar trebui facut de "toata" populatia (alta poveste - cum ajunge asa ceva la atatia oameni?!), hai sa spunem ca nu discutam de chiar toata populatia planetei ci de vreo 3....4 miliarde.

Pai aici e MAREA PROBLEMA! - ca o rata oricat de mica de esec (efecte adverse, chiar decesul) la un vaccin facut la MILIARDE de oameni, rezulta intr-un numar enorm de victime!

Cu cat numarul este mai mare, cu atat o rata de esec mica va produce un numar mare de victime. In cazul covid discutam oficial de 4 milioane de cazuri cu o rata de mortalitate in jur de 3% (care poate fi 5% dar si 1%, functie de numarul real) dar va intreb eu, la 4 miliarde de vaccinati daca vaccinul are o rata de esec (efecte adverse, boli, deces) foarte mica, hai sa spunem 0,01%.... faceti voi socotelile! Ar fi mai multe victime din cauza vaccinului decat din cauza covidului! Mai ales la un vaccin facut REPEDE!

Timpul in testarea unii vaccin este crucial tocmai pentru ca exista cazuri de oameni "mai altfel" care pot avea efecte secundare. Si cu cat vaccinul e facut la un numar mai mare de oameni, cu atat apar mai multe cazuri de "mai altfel". Si sa adaugam si rebuturile pe "banda de productie"! La un numar atat de mare, cele mai mici erori devin... mari!

De aceea, orice cale de PREVENTIE (pentru ca prostul sa nu ajunga la mintea cea de pe urma) este de fapt cea mai buna cale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

O stare de genul asta care aduce schimbari mari in obiceiurile oamenilor este logic sa aibe consecinte in starea lor de spirit. Orice stare de nesiguranta si libertate a miscari, pentru corp/minte = stres de diverse forme. Nu toata lumea il gestioneaza bine si este dificil pentru foarte multi oameni. Asta este acum, au fost in trecut pandemii inconparabil mai rele, dar or trecut si alea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

O universitate din Italia anunță: „Testul rapid de salivă pentru depistarea coronavirusului este gata”
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... vid-19.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Marea Neagră a început să semene cu Mediterana iar delfinii vin tot mai aproape de mal
https://stirileprotv.ro/stiri/nefacembi ... e-mal.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Consiliul General al Municipiului București dezbate pe 11 mai un proiect care prevede testarea a 11.000 de bucureșteni pentru coronavirus, iar aceștia vor primi și bani. Fiecare voluntar va fi plătit cu 200 de lei, cu condiția să fie asimptomatici. Bugetul total al proiectului este de peste 2,2 milioane de lei.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ti-1303745
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

Mi se pare mie sau in perioada asta curg banii ?!?!!?

Cadre medicale care cauta Covidisti ca disperatii, altfel nu iau sporuri. Trilioane de dolari pusi la dispozitie si mii de miliarde de euro in UE. Mie imi miroase a mega business ( tun mai bine zis ) treaba asta cu Covidul. Adica daca tot avem o mare problema sa facem sa fie si o mare afacere.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Intotdeauna in perioadele de razboi unii fac averi uriase si altii falimenteaza. De la stat se fura cel mai bine. In UE exista multa coruptie la nivel inalt. Vezi de exemplu un film pus de mine la topic, cu Spania ( https://www.imdb.com/title/tt7095482/" onclick="window.open(this.href);return false; ).
Guvidul e un prilej minunat de afaceri in sistemul medical care sa nu uitam, este o ramura foarte, foarte banoasa a sistemului economic, mai ales in tarile cele mai dezvoltate!
Deci, sanatatea este o mare afacere!
Acum sunt vremurile pentru afaceri in sanatate. S-au facut deja averi de miliarde cu teste pentru coronavirus si echipamente de protectie. Chiar si la voi in Italia e un miliardar care s-a umflat peste noapte din afacerea cu teste dar nu stau sa caut acum, cert este ca a facut miliarde de euro in perioada asta.

Un oarecare exemplu (marunt - insa arata cat de repede se pot face bani multi chiar si la modul cinstit) din presa de ieri:
Povestea românului din Hong Kong care a devenit „mogulul măștilor”. A vândut în Asia și Europa și vrea să facă fabrică în România
https://www.digi24.ro/stiri/externe/pov ... ia-1303473" onclick="window.open(this.href);return false;

In perioada acestei molime cele mai proaste afaceri sunt in HoReCa, transportul de persoane, petrol, probabil constructii si in mod cert unele sectoare ale comertului. Cele mai bune afaceri se fac in sanatate si agricultura (in curand, dupa ce se mai dezgheata transporturile si comertul).

Parerea mea, lumea nu a invatat NIMIC si nici nu va invata. Molima asta e prea slaba sa-i deteremine pe cei mai multi si mai ales pe cei mai multi care au putere si decizie sa se schimbe. Oamenii nu se vor schimba si vor continua sa-si distruga planeta pana cand va fi prea tarziu.


De exemplu la nivel mondial pana acum sunt 270.000 morti de covid in timp ce anual pe planeta mor 1.200.000 oameni de tuberculoza si aproximativ 900.000 de copii de varicela. E posibil ca numai de penumonia clasica sa moara in lume pe 1 an mai multi decat au murit acum de covid in 2 luni si poate chiar cati vor muri in urmatorul an daca epidemia coboara viteza de raspandire.

E posibil ca victimele colaterale ale covidului sa fie mai multe decat victimele directe.

Insa daca covidul ar fi lasat sa-si faca de cap in mod cert dezastrul ar fi fara precedent in istorie! Un tip de dezastru care s-ar produce violent si brusc. Nu genul de dezastru lent care se produce cu mediul si planeta.
UNICEF: Peste 13 milioane de copii nu au fost vaccinați deloc nici înainte ca pandemia de COVID-19 să întrerupă acțiunile de imunizare la nivel global
Campaniile pentru vaccinarea în masă împotriva rujeolei au fost suspendate din cauza pandemiei în 25 de țări puternic afectate de această boală
https://www.unicef.org/romania/ro/comun ... Enainte-ca" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Obi Wan »

Problema este foarte simpla. In cazul unei boli foarte contagioase (orice boala cu grad de contaminare mai mare de 1) si pentru care nu exista tratament asa cum este si guvidul daca nu iei masuri de diminuare a raspandirii ajungi ca intr-un timp foarte scurt sa se imbolnaveasca aproape toata populatia planetei. La o rata medie a mortalitatii chiar si de 1% am avea in jur de 700 de milioane de morti. Asa trebuie judecat. In alta ordine de idei pandemia actuala ne-a aratat cam cat pret s-a pus pe sanatatea oamenilor la nivel global si cat de putin se investeste in sistemul de sanatate.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Obi Wan »

Din graba am scris 700 de milioane. Evident sunt 70 de milioane la o a rata a mortalitatii de 1%. Eram in cap cu rata mortalitatii din Italia, Spania, Franta, UK care variaza in jurul a 10%.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Viorel Cataramă și soția sa, Adina Alberts, se despart din cauza Covid-19
https://www.qmagazine.ro/viorel-cataram ... -covid-19/" onclick="window.open(this.href);return false;
Viorel Cataramă a intrat în carantină, după ce a fost într-un focar de coronavirus. „M-am îmbrăţişat cu mai mulţi cetăţeni de etnie romă“
https://adevarul.ro/news/eveniment/vior ... index.html
Dosar penal pe numele lui Viorel Cataramă după ce a mers într-o localitate unde sunt cazuri COVID
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... -covid.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Sa vedem ce efecte are covidul tiganesc la omul alb si scelerat! Cu ocazia asta chiar ajunge celebru. Se tot zbatea el sa fie bagat in seama. Culmea ar fi sa o si mierleasca!

Insa ideea astuia nu e originala, iata:
Alertă în SUA după ce au început să fie organizate „petreceri COVID” pentru infectare voluntară cu noul coronavirus
https://www.digi24.ro/stiri/externe/map ... us-1303218" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

”Hipoxia veselă” Simptomul de Covid-19 care a șocat medicii din toată lumea
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... -lumea.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.gds.ro/Actualitate/2020-05- ... ata-lumea/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.b1.ro/stiri/externe/fascina ... 30393.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Viorel Cataramă, care a anunțat că vrea să se infecteze cu COVID-19, este vicepreședintele Crucii Roșii, ONG-ul care a strâns cei mai mulți bani din donații în criza coronavirusului
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... usului.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Trecand peste faza amuzanta a unui individ care face circ (vorba unuia din comentarii, mai bine umbla cu o gaina pe cap prin oras, ar fi fost la fel de popular) eu l-as intreba de ce au murit 275.000 de oameni pana azi si ce parere ar avea el daca pentru a continua activitatea economica (si a face BANI) merita sa-i moara parintii sau sa-i moara rudele sau chiar nevasta, chiar si copilul?!?! OK, inteleg ca mortalitatea e un procent cu o cifra dar exista un risc. Astfel, l-as intreba, si-ar asuma acest risc pentru familia lui in numele bunastarii economice si a banului si le-ar spune in fatza, "OK, voi oricare puteti muri, exista riscul asta pe care am hotarat sa vi-l impun pentru bunastarea economica" ?!?! Daca cineva drag lui ar face complicatii de la boala si ar muri, crede ca poate cumpara si intoarce viata acelui om cu banii lui?! Eu cred ca omul asta nu a suferit cu nimic la viata lui sau este incapabil sa iubeasca, sa fie om normal. In mod firesc oricine a pierdut pe cineva drag stie ca in chestiune de viata si moarte banii nu conteaza! Omul asta practic demonstreaza o gandire de nazist sau bolsevic, astia socoteau oamenii ca pe vite, numere, mase si cu maxima usurinta trimeteau parte din ei la moarte, sacrificau o parte din oamenii-numere-mase pentru "idealuri supreme".... insa nici macar acei monstrii nazisti sau comunisti nu erau atat de prozaici incat sa puna direct in balanta pe o parte banul/profitul si pe cealalta moartea a mii sau milioane de oameni. Macar si aia cautau sa ambaleze cinismul si crima lor in idealuri si alte chestii cu aspect mai putin prozaic decat profitul unei fabrici de mobila.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply