boxe Dynaudio

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

cristina wrote:Singurul care a raspuns la telefon a fost Samsonul. Cred ca o sa-l iau. Dar: din poze se vede ca are doi condensatori de 10.000 microfarazi fiecare (ce m-am specializat). Alte aparate de care voi tot radeti ca sunt jucarele, au 30.000 (impreuna). Sa minta oare producatorul, asa cum spunea Momolo? Oare sunt suficienti la Samson pentru acele momente cand Hendrix cere foarte mult curent?
nu are asa mare importanta. Chiar cei 10.000uF sunt OK in comparatie cu multe altele care au 6.800uF (valoare pe care am vazut-o si la profy PA de 500W). Conteaza in primul rand calitatea filtrajului (inaintea cantitatii - adica marimii capacitatii) si aici ma refer la ESR si curentul de riplu. Acelasi condensator produs de aceeasi firma cu aceleasi valori (capacitate/tensiune) costa si de 3...5 ori mai mult daca are acesti parametrii de calitate (ESR si curent de riplu). Mai bine pun un capacitor de 10.000uF cu valori excelente la ESR si curent riplu decat unul de 22.000uF cu valori inferioare. Apoi mai conteaza si puntea redresoare, conteaza evident si schema, conteaza calitatea componentelor, firelor, cablajelor, sasiul (legat de vibratii), evident conteaza si transformatorul.... si in final nimeni nu stie cum va suna pana nu-l va asculta. De aceea tipul asta de "judecata" pe capacitatea si marimea "borcanelor" este la fel de gresit ca si faza aia cu rasucirea knobului de volum la ora X sau Y. Asa cum neelegant spunea un coleg forumist cu limbaj de garaj, chestiile astea sunt "flatulente audiofile" :lol:
Cat priveste problema, "cum va suna".... nimeni nu stie pana nu incearca. Deci cu 10.000uF sau 80.000uF nimeni nu stie nimic pana nu testeaza (asculta).
Daca il poti testa inainte sa platesti sau daca ti se garanteaza returnarea dupa testare, merita incercat. Nu retin suma, dar la o valoare relativ redusa poate merita tras un "loz in plic". Eu asa am facut de multe ori, fiind valori relativ mici, am riscat. Oricum, greu gasesti ceva mai slab ca acel Pioneer, deci referinta pe care o ai deja acasa are stacheta pusa foarte jos si e usor de sarit peste.
Insa trebuie sa te descurci cu mufele si firele. Eu nici acum nu stiu pe unde mi-am pus adaptoarele XLR-RCA. Sunt niste mufe XLR tata cu o mufa RCA mama in fundul fiecareia. Altfel se mai pot folosi cabluri facute special, intr-o parte mufa XLR tata cu plusul pe pinul 2 si masa pe 1 si 3, in partea ailalta RCA lipit conventional, plusul pe putzulica si masa pe corpul mufei. La treaba asta trebuie sa sti daca ampliful are standard european, adica la XLR plusul ("firul cald") este pe pinul 2. Mai exista un standard care e mai vechi si inca bantuie prin Japonia si partial prin USA care are plusul pe pinul 3 de la XLR. Insa sunt rare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Pai,sigur, eu asa am si judecat problema. 300 de lei nu e o avere si se poate chiar risca, de aceea am si spus ca il voi lua probabil. Dar, Momolo, spune domnul vanzator ca acest amplificator nu se poate folosi fara un mixer pentru ca trebuie sa primeasca un semnal puetrnic ca sa poata lucra la parametri optimi. Oare stie ce zice? E un ”samsar”, cum spuneti voi, dar foarte de treaba insa nu stie prea multe amanunte. Are 50 de amplificatoare, stie doar ca functioneaza.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Buna seara tuturor,

Amreusit sa ascult de proba la un vanzator de aparate muzicale doua amplificatoare diferite. Yamaha AX496 pentru care m-am si dus de fapt si un amplificator de putere IMG Stage Line STA 102. Despre Yamaha spunea cineva pe un forum ca este atat de clar sunetul incat se poate distinge chiar si marca unei chitare acustice. Eram chiar curioasa dar nu e asa. Este departe de sunetul natural al instrumentelor. In schimb am fost surprinsa de IMG (pe spate scria Monacor). Clar peste Yamaha la calitatea sunetului dar de o putere mai mica. L-as fi luat pe loc dar nu avea decat 60W pe canal. Nu e vorba ca vreau sa fac discoteca dar am boxele astea capricioase. Dar am gasit acum pe OLX fratele mai mare, cred eu, IMG STA 121. Dealerul la care am fost a legat direct CD player-ul la amplificator si a mers fara probleme. Spun asta pentru ca domnul cu Samsonul spunea ca un amplificator de putere trebuie conectat cu un mixer, nu se poate direct la CD player. Si, asa este, Momolo (si ceilalti) aceste amplificatoare numite "de putere" se aud mai bine. Ciudat este ca sunt atat de ieftine, eu chiar nu pot pricepe.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Buna seara tuturor
Ce comunitate faina... Nu stiu daca mai e de actualitate dar vreau sa spun ca boxele mele Dynaudio parca au inviat. Am primit un amplificator Sony 630 ESD (nu Onkyo, dupa cum prorocea Momolo) si se simte clar de tot un plus. Spre exemplu, in piesa I am So Glad, Cream, basul lui Jack Bruce, era o bolboreasala de nedescris inainte. Acum, si cred ca prima data, am simtit basul fuzz al lui Jack Bruce la adevarata lui valoare. Si mai sunt exemple, chiar si Tudor Gheorghe, nu stiu daca va place, dar e o inregistrare moderna, de calitate spun eu, unde se simte clar o acuratete a sunetului, instrumentele sunt cat se poate de reale. Doar sunetele inalte am impresia ca nu sunt redate la intensitatea dorita de muzicieni. Nu stiu daca reprezinta un minus din partea boxelor sau amplificatorul este astfel "setat". Dar in jazz, mereu mi-am dorit sa aud foarte tare cinelele bateriei (in concerte se aud la aceeasi intensitate cu instrumentul solist). Oricum, am scapat de celebrul ssssasait al cinelelor, acum se simte extraordinar vibratia discurilor de alama ale bateriei. Una peste alta, cred ca boxele suna bine acum dar..., of, vanitate omeneasca, parca simt ca se poate mai mult. Amplificatorul Sony 630 ESD am aflat ca a reprezentat varful de gama al producatorului in acei ani (are totusi 30 de ani dar cu condensatorii de putere inlocuiti si echilibrati) dar ma intreb totusi cum s-ar comporta boxele cu un amplificator modern, de calitate asemanatoare. Ce spuneti de Rocksan Caspian? Ca putere in wati este asemanator.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: boxe Dynaudio

Post by Messer »

Buna ziua,depinde la care Rocksan te referi ,M1,M2 ...cel mai bine ar fi sa le asculti si sa faci o comparatie cu Sony ,nu am ascultat boxe ca ale tale ,dar cred ca asa ar trebui sa faci ,daca ai posibilitatea.
Am avut un Sony TA-F410R si chiar asta nu-mi placea la el inaltele erau foarte stridente.E posibil ca intr-un alt setup de boxe sa sune bine ,mie personal nu mi-a placut.
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

cristina wrote:(nu Onkyo, dupa cum prorocea Momolo)
deci am fost chiar optimist! Nu ai ales Onkyo ci Sony!
Ce ti-am scris noi pe aici si ce ai ales.... O lectie sa invatam ca nu toti oamenii pot fi ajutati.
Nu mai stau sa recitesc, sigur ti-am spus ca orice e mai bun decat petarda chineza de la Pioneer.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Acum fara gluma: mi-ati fost de mare ajutor. In primul rand eram tare suparata pe boxe si mi-ati aratat ca boxele sunt bune, problema trebuie sa o caut in alta parte. Apoi, m-ati indrumat inspre diferite tipuri de amplificatoare aratand ce trebuie sa poata acele amplificatoare. Chiar exact ce recomanda Momolo, un amplf vechi, profesional, cu radiatoare, nu cu ventilator, nu am gasit inca dar mai astept si cu siguranta o sa incerc si asa ceva cand voi avea ocazia. Daca tot am intrat in treaba asta, vreau acum sa vad ce diferente ar exista intre vintage (Sony 630ESD), profesional si modern-actual. De aceea am intrebat de Roksan Caspian.

P.S. Momolo, inteleg eu bine? Consideri Sony sub Onkyo? Seria ES de la Sony este cea de top.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: boxe Dynaudio

Post by Messer »

Buna ziua,din punctul meu de vedere, da Sony este sub Onkyo ,Sony nu au investit atit de mult in scule profesionale audio HiFi,cât a investit Onkyo.Sony este un gigant dedicat consumului mare,Onkyo este un piticutz care la ora actuala o duce greu ,foame de bani ,nu-i intereseaza prea mult urechile audiofililor,sa fie cantitate nu neaparat calitate,scria Momolo la un post despre un cd player Sony care suna impecabil si inexplicabil ca serie ,depinde cum nimeresti ,parerea mea.
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: boxe Dynaudio

Post by Cosmin2000 »

Messer wrote:Buna ziua,din punctul meu de vedere, da Sony este sub Onkyo ,Sony nu au investit atit de mult in scule profesionale audio HiFi,cât a investit Onkyo.Sony este un gigant dedicat consumului mare,Onkyo este un piticutz care la ora actuala o duce greu ,foame de bani ,nu-i intereseaza prea mult urechile audiofililor,sa fie cantitate nu neaparat calitate,scria Momolo la un post despre un cd player Sony care suna impecabil si inexplicabil ca serie ,depinde cum nimeresti ,parerea mea.
Comparatia Onkyo vs. Sony e cat se poate de puerila. In primul rand, Onkyo si Sony sunt doua corporatii japoneze cu o multitudine de produse dedicate pietei hi-fi. Dvs. comparati companii sau modele? Faptul ca se afirma ca Sony e sub Onkyo si nu a investit la fel ca Onkyo in scule profesionale este complet FALS! Dintre cele doua, Sony are serii profesionale de amplificatoare, Onkyo, din cate cunosc, nu are.

Sony a produs aparate redutabile, de calitate ultra-inalta, dar si aparate bune de proptit usa sau date de-a dura pe scari. Sony ES nu reprezinta varful de la Sony in materie de audio, varful fiind unele produse exceptionale din Seria Esprit (ES si Esprit sunt doua serii total diferite din punct de vedere al calitatii!), precum si cateva serii exclusiviste dedicate celor cu punga groasa, din care fac parte, de exemplu, CDP-R1, DA-SR1, TA-ER1, TA-NR1. Acest gen de aparate sunt, din punctul meu de vedere, la nivelul oricaror Accuphase din acea perioada, daca nu sunt chiar mai bune. Desigur, si pretul este tot acolo sus, chiar si acum dupa 30-40 ani!
Vintage forever!

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: boxe Dynaudio

Post by Messer »

Buna ziua,nu prea inteleg de ce va turati asa ,poate sunteti fan Sony sau ....ma rog .Din experientele personale cu Sony si Onkyo ,am avut din ambele braduri cate ceva ,Sony a fost sub Onkyo ,cu siguranta ,nu am avut acele scule de exceptie de care ati pomenit mai sus ,fiecare in.limita bugetului sau isi cumpara ce-si permite,stim cu totii cum sta treaba la capitolul cheltuieli audiofile HIFI,in ce priveste parerile despre scule am scris mai sus Sony este un gigant ,care nu se mai axeaza pe o anumita categorie de ascultatori ,da au facut scule de exceptie ,dar si Onkyo au facut ,ase vedea seria M Integra 5060 /506,5090/509 si nu numai, care sunt scule "profesionale",depinde si pâna unde impingem acea notiune de profesional .Faptul ca va deranjat atit de tare comparatia mea dintre cele doua branduri asa cum am scris mai sus ,este parerea mea ,puteti sau nu sa tineti cont de ea ,nu am impus si nu spun ca este FALS,e parerea dumneavoastra si la fel ca mine aveti si e bine ca aveti o parere.
Daca luam in calcul ca ambele companii si-au inceput activitatea in 1946 ,in Tokyo si ne uitam unde sunt azi ,da Sony este un gigant pe care nu-l mai intereseaza ce face sau ce produce Onkyo,Denon,Marantz Accuphase,care pâna intr-o vreme nu foarte indepartata mai plecau urechea si la ce vrea lumea care, chiar era interesata de scule de muzica ,insa prostitutia Sony este de multi ani dovedita in cazul asta ne luam toti Sony xb 41 ,ne aruncam sculele care le avem si asta este, nu ne mai uitam la VU metre ci la beculetele Sony de pe boxa portabila care bubuie maneaua cea mai noua de pe YoyTube .:))))
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

Messer wrote:Buna ziua,nu prea inteleg de ce va turati asa ,poate sunteti fan Sony sau ....ma rog .Din experientele personale cu Sony si Onkyo ,am avut din ambele braduri cate ceva ,Sony a fost sub Onkyo ,cu siguranta ,nu am avut acele scule de exceptie de care ati pomenit mai sus ,fiecare in.limita bugetului sau isi cumpara ce-si permite,stim cu totii cum sta treaba la capitolul cheltuieli audiofile HIFI,
Messer bati campii cu gratie, Cosmin2000 ti-a explicat politicos cum sta treaba (avand in vedere aberatiile pe care le scrii - eu nu eram la fel de delicat) si tu nu te lasi.
Cand doi oameni iti spun ca esti beat, te duci la culcare.
Nu judeca lumea dupa experientele tale extrem de limitate! Te si poti informa, netul e plin de informatie.
SONY si Philips sunt doi giganti care au contribuit cel mai mult la "lumea HiFi stereo". Aceste doua corporatii si mai cu seama SONY au inventat, patentat si sustinut cele mai de exceptie chestii in perioada de "haur" HiFi. Daca nu exista SONY multe nu ar fi existat.
Politica lor de marketing si comerciala e alta poveste si la acest capitol SONY au gresit atat de mult incat azi sectorul lor de aparatura audio-video e falimentar si corporatia se bazeaza in special pe productia de filme artistice si orice altceva ca sa nu falimenteze complet.
Cam toate marile branduri japoneze sunt amenintate cu disparitia pentru ca japonezii (recte cei care decid) sunt prea conservatori si mecanicisti si nu au prins trendul la timp. Acum in lumea electronicii sunt imparati cei care scriu softuri (inclusiv BIOS, FW, etc), astia isi trag partea leului si sclavii sunt aia care produc hardware.
Aparatura noastra audio HiFi este hardware, abia in ultimele decenii a inceput sa inglobeze soft din ce in ce mai mult. Totul se indreapta catre aceasta directie. Lumea se schimba rapid si dramatic. Noi pe aici suntem inca cu dinozaurii nostrii, pasionati de locomotive cu aburi. Dar asta e ceva normal si chiar sanatos. Ce s-ar face lumea daca ar merge toti oamenii in aceeasi directie?!?!
Eu ma tem ca telefonul va inlocui cam ....tot.... La cum vad eu ca merge treaba.....

Deci, ONKYO nu se compara cu SONY, sunt mult mai jos din toate punctele de vedere, istoric, realizari de varf, etc.
Evident, este pueril sa ne contrazicem ca niste adolescenti, "Care e mai bun, ONKYO sau SONY?!" Pueril. Sub ambele branduri s-au facut de la naveta spatiala la periuta electrica metaforic vorbind.

SONY a avut inca din cele mai vechi timpuri divizie profesionala. ONKYO nu a avut. SONY a produs magnetofoane profesionale de care tu nu ai auzit si pe care daca le-ai vedea ti-ar ramane cuvintele in gat. SONY a produs printre primele recodere profesionale digitale prin anii in care lumea nu auzise de asa ceva, 1980...1983 si culmea, avem in biblioteci inregistrari de atunci pe asemenea aragaze digitale SONY si unele chiar suna minunat! SONY a inventat si proiectat multe minuni pe care altii le-au luat de la ei sau le-au copiat sau furat de la ei. Daca sapi bine in istorie o sa afli ca SONY a cheltuit sa inventeze mii de chestii si altii le-au cumparat ca licenta, piese de la ei sau le-au furat, copiat. In afara de Philips nu exista brand cu care sa putem compara aportul! Iar SONY a fost peste Philips, astia au trecut mai devreme la becuri si aspiratoare.

Pana si la aparatele mele foto senzorii sunt inventati si produsi de SONY pentru simplul fapt ca sunt.... cei mai buni!
Este o aberatie cat casa sa afirmi ce ai afirmat tu mai sus. ONKYO e trotineta pe langa SONY insa, da, in ceea ce priveste aparatura audio "de casa" (de supermarket) ONKYO are cateodata o oferta mai buna si sub ambele branduri se fabrica pocnitori, petarde, etc.
Apropos, eu nu am intalnit trancota ONKYO sa-mi placa cum suna dar SONY da, am intalnit si chiar unele chestii senzationale, si e asa cum zice Cosmin2000. Ba culmea, chiar am asistat la comparatie intre player SONY contra player Accuphase si rezultatul a fost foarte interesant. Ca Accuphase are mecanica SONY.... poate nici asta nu sti. Ca vorba aia, tu esti microbistul lui ONKYO. Evident, playerele ONKYO tot mecanici si chip-uri SONY au.
Deci nu exista termen de comparatie.
Messer, de data asta nu ai nimerit-o chiar deloc!

Daca ma gandesc eu bine, SONY a fost cel mai extraordinar brand din toate timpurile! Daca va disparea, ar trebui tinut doliu planetar. Si inca sunt cei mai buni pe video si daca ei ar vrea (nu e rentabil) i-ar depasi instant pe toti in audio. Dar sectorul asta pur si simplu nu mai aduce profit sa merite oboseala. Acum telefoanele sunt la putere unde s-a bagat si SONY, au facut chestii bunicele, cam scumpe dar nu au razbit prea mult deoarece au luat startul prea tarziu, si cum ziceam sunt conservatori si nu inteleg cum se schimba lumea de la material solid si greu la vanzarea de fum si sclipici.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: boxe Dynaudio

Post by Messer »

Multumesc Momolo si Cosmin 2000 pentru dusul cu apa rece ,nu eram bat aseara dar nici departe n -am fost ,recunosc ,ca nu am experienta atât de vasta ca multi dintre colegii forumisti si pe viitor o sa casc ochii mai bine la ce citesc .;)
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: boxe Dynaudio

Post by Cosmin2000 »

Messer, nu sunt fan Sony, dar de modelele din seria R1, R10, Esprit sau unele amplificatoare bazate pe tranzistoare V-FET fabricate chiar de Sony (vezi modelul TA-N7B!) trebuie sa fii cel putin neinformat sa nu te declari fan. Unele sunt lucrate la o calitate care cu greu va mai fi atinsa azi.
Momolo a explicat in postul anterior mult mai bine ca mine care sunt diferentele intre modelele de varf Sony si Onkyo. Daca pot completa sau adauga ceva ar fi ca Onkyo a excelat, din punctul meu de vedere, la boxe. Cele din seria Monitor sau Scepter nu doar ca sunt foarte rare, dar si azi costa foarte multe parale. Eu oricand as plati, daca as avea noroc 1000-1500 USD, pe o pereche de Onkyo Monitor 2001 sau Monitor 2000X! Spuma boxelor de la Onkyo evident nu a fost pentru export, raman in Japan. Astea sunt chestii ezoterice pentru foarte multi romani si, cred eu, europeni.

Daca imi punea cineva intrebarea acum 5-6 ani, declaram inflacarat ca Onkyo e net superior, e altceva fata de Sony. Intre timp, nu mai cred asta, e o chestiune de nuante, depinde ce modele comparam, depinde de informatiile pe care le detinem, chiar si de parerile altora!

Zicea momolo ca Accuphase a folosit mecanici Sony in unele CD-playere. Asa este, daca analizam, de exemplu, perechea transport/DAC Accuphase DP-80/DC81 vs. Sony CDP-R1/DAS-R1 vom observa mecanica comuna Sony in ambele. Lucratura este de top la ambele, chiar si pretul acum la second este cam la fel, undeva la 2000 USD. Pe care le alegem, Accuphase sau Sony? Din punctul meu de vedere, e o alegere tare grea, acele doua Sony CDP-R1/DAS-R1 fiind lucrate magistral, cu componente selectionate la sange, finisaj de top, la fel ca rivalele de la Accuphase. De aceea spun ca este corect sa comparam modele, iar nu corporatii. Mecanici Sony se mai gasesc si in alte CD-playere vintage Accuphase, de exemplu Accuphase DP-11 sau DP-60.

P.S.: Am detinut candva si amplificatoare Onkyo A-8850, A-8870, A-8670, CD-player DX-6770, DX-7711. Le-am vandut pe toate si bine am facut!
P.S.2: toate acele amificatoare de putere de la Onkyo, M-506, M-508, M-509 etc. NU sunt amplificatoare profesionale, ci dedicate auditiilor de casa.
Vintage forever!

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Buna seara tuturor,
Am inceput cu boxele si am ajuns la amplificatoare. Dar era inevitabil tinand cont ca mi-ati spus cu totii ca acolo era prima mea problema. Am luat si Samsonul pentru a vedea daca exista vreo diferenta (dupa cum spunea Momolo, intri putin in cheltuieli daca vrei sa te convingi). Oricum, nu e o avere. Duce bine boxele, nu e nicio problema dar asa cum spunea c_andrei ca este posibil sa nu aiba anumit rafinament, asa si este. Este ok, duce lejer secventele de bas dar la acuratete este putin sub Sony. Nu cred ca as putea explica, imi lipseste terminologia specifica, dar toate sunetele parca sunt mai profunde. Ca si cum membrana boxelor parca vibreaza timp mai indelungat, rezultand un sunet care umple incaperea si apropiat de sunetul real al instrumentelor. Chitara rece vibreaza ca si cum ar fi in camera. La fel si cinelele bateriei parca vibreaza mai mult. Cosmin2000 s-a referit la aparate cu adevarat profesionale, eu aveam in vedere ca Sony clasa ES este varful de gama pentru aparate de uz comun, home, nicidecum la amplificatoare profesionale, folosite prin studiouri de inregistrari. Nu cred ca voi ajunge vreodata la asa ceva. Dar tot in gama asta, sa zicem top pentru acasa, astept acum sa vina Roksanul de care am intrebat mai sus, (care intr-adevar a costat ceva bani) si sa vad ce diferente pot exista. Mi s-a parut cel mai la indemana luand in considerare raportul pret/calitate. Si cu asta cred ca etapa cautarilor se va incheia. Sper sa nu ajung asa cum spunea Momolo, sa nu ma mai pot opri odata ce am intrat in vartejul asta. Dar o idee, o gaselinta, tot mi-a venit, pentru imbunatatirea boxelor. Incerc sa ma mai interesez inainte sa va intreb pe voi, pentru ca nu vreau sa radeti de mine. Va multumesc tuturor.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: boxe Dynaudio

Post by kaav »

cristina wrote:Sper sa nu ajung asa cum spunea Momolo, sa nu ma mai pot opri odata ce am intrat in vartejul asta.
Nu spera aspecte de genul asta ca se pot adeveri, in schimb o atitudine relativ neutra nu activeaza asa ceva.
Daca ai asteptari realiste - adica atmosfera care trebuie sa fie mulata pe intimitatea auditiei intr-o incapere (spatiul personal) chiar aduce satisfactie, dispare instant disonanta faptului ca nu suna ca si cand esti la fata locului la un eveniment live.
Am avut ocazia sa ascult concerte jazz, live - care mi-au placut foarte mult, dar nu mi-as dori asa ceva in casa mea. Ar fi o disproportie invaziva, adica acelasi sunet in alt spatiu, ar fi de fapt ceva neadecvat (pentru mine) :!:
Parerea mea, pe care poti sa o ignori sau din contra, bucatii din ideile mele, probabil sa-ti foloseasca si sa-ti ofere o dezinvoltura optima cand iti folosesti intuitia cand alegi ceva, ce o fi...
cristina wrote:Incerc sa ma mai interesez inainte sa va intreb pe voi, pentru ca nu vreau sa radeti de mine.
Nu rade nimeni de tine. Esti om ca si noi toti si toti transmigram prin stari diferite, in timp, dar buna crestere sper ca ramane o constanta din simplu motiv ca are statut de moneda de schimb universala intre oameni care asteapta real, o vorba buna.

Post Reply