COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Messer »

Ma gândesc acum dupa ce am citit articolul din Adevarul ,respect maxim pentru mascat si curajul lui ,oare câta ura ar atrage asupra lui daca cei din breasla ar sti cine a scris scrisoarea si a publicat-o,la fel ca el nu-s multi pentru ca e caracteristica tipic româneasca sa-si lase mucii in batista altcuiva fara sa o spele .
Realitatea e ca am auzit si citit in ultimele doua saptamâni,despre acest interlop Pian ,mai mult decât am.auzit despre Eminescu,Alecsandri,Enescu,Arghezi,Topârceanu,Bacovia,Creanga in ultimii 10 ani,ca ei s-au simtit asa,Jandarmeria =firma de paza la tigani ,e firesc,se apara spunind ca nu vor fie baie de sânga intre clanuri ,posibil sa fie un adevar in asta ,nu locuiesc in Bucuresti sa stiu ce fac acei rromi,dar sunt convins ca o pot face si pentru asta s-au transformat in pres pe jos,jandarmeria si politia la un loc.
Cei ramasi ,cu mintea limpede,putem doar sa speram ca va fi mai bine,pentru ca atuncând apare câte unul mai rasarit si face ca acest mascat ,lucrurile se intâmpla prea repede ca sa poti avea timp de reactie ,ori reactia in lant nu apare cata vreme cauza si efectul nu sunt prelungite si sustinute.

"Din vocile celor multi de azi ,putine -s auzite ,caci peste noapte ,toate au amutit si-n zori de zi n-au mai glasuit."
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Iti dai seama ca l-ar ''manca'' de viu cu tot cu bocanci. Acolo stres si presiune despre care noi doar citim. Fara oameni care inca mai cred in principii etice, totul s-ar duce la vale mult mai repede adica ar fi si mai rau decat este acum.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Messer »

Cu toate ca n-ar fi normal ,omul a spus un adevar dureros despre ei ca oameni si ca institutie,daca pui lupul paznic la oi ,cam asta este .Despre presiune ,da exista ,cu toate ca din cauza aceleia ,nu obtii randament de la oameni stresati ,agitati,nervosi.
Din pacate ,cam ca peste tot in tara noaztra in structurile statului inca mai exista reminiscente comunistoide si se mentin anumite standarde de pe vremea lui Ceasca,de care nu avem cum scapa,pentru ca asa cum zice vorba:" cretinii nu dispar ,ei sunt pusi in asa fel incat sa dai peste cel putin doi in fiecare zi".
Câta vreme mentalitatea si educatia nu se schimba si chiar cultura lor organizationala ,nu prea avem ce astepta bun de la ei .
Dupa parerea mea ,nu ar fi trebuit sa fie acolo, trebuia sa-i lase in pace pe interlopi si daca ajungeau sa se taie ,cu siguranta data viitoare nu mai aveau cum sa o faca,dar au fost si si -au luat-o .
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Ca tot se face discutie la TV zilele astea ca nu mai sunt locuri la ATI si medicii in curand vor ajunge sa aleaga cine sa fie tratat si cine sa fie lasat sa moara din lipsa de locuri - as vrea sa stiu, daca se va ajunge ca medicii sa aleaga intre o babutza maicutza de 65 de ani si un interlop obez de 45 de ani (tuciuriu, umflat si tatuat), pe cine vor alege?!?! Sau intre un interlop tuciuriu de 45 de ani si un om normal de 55 de ani, pe cine vor alege?!

Uitati aici ce inseamna soarta omului manelar:
Cântăreţul de manele Tavy Puştiu s-a stins din viaţă după ce a făcut un accident cu maşina. Autovehiculul condus de soţia lui a fost spulberat de un tren, chiar în momentul în care acesta se filma în timp ce asculta una dintre melodiile sale. Femeia este singura care a supravieţuit impactului, dar este internată în stare foarte gravă la spital.
https://adevarul.ro/entertainment/celeb ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Coronavirus: România, țara europeană cu cele mai multe decese raportate la 100.000 de locuitori în ultimele 14 zile / Spania, cele mai multe infecții
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... fectii.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Tanarul medic a dat exemplul unui taximetrist de 54 de ani care a ajuns la ATI pe picioarele lui si nu parea sa aiba probleme mari. Totusi, a murit. "Era constient, cooperant, dar nu mai putea sa respire. Saturatie era tot mai mica, l-am intubat. A decedat la un moment dat pentru ca nu a mai rezistat organismul. Omul povestea, avea telefonul la el, vorbea cu familia, imi arata poze cu nepotii. Cand vorbim de pacienti de 60 de ani in terapie este un om tanar", a aratat medicul, care a dat si exemplul unei farmaciste de 49 de ani care avea doar un astm, dar a ajuns intubata. "Nu reusim sa o detubam. Am avut pacient care a stat intubat si 20 de zile. Am avut si pacienti de 70 de ani care au scapat. Daca vorbim de rata de exterenare de pe ATI putem ajunge la o rata intre 40 si 50 la suta. Adica pacientii ies si merg pe alte sectii", a mai aratat Amin Zahra.
https://ziare.com/stiri/ani/povestea-me ... ti-1625870" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Kushner a fost întrebat de Wolf Blitzer de la CNN "Sunt 170.000 de americani morți - ați sugera totuși că aceasta a fost o poveste de succes?"

- Da, a răspuns Kushner. „Uite, există o mulțime de provocări. Aceasta a fost o pandemie globală, o mulțime de provocări fără precedent”.

Blitzer a continuat să-l întrebe pe Kushner: „1.000 de americani mor în fiecare zi, nu este un succes, nu?”

Kushner a răspuns: „Și un american dacă moare în fiecare zi este prea mult, dar dacă te uiți înapoi în aprilie, am avut 2.500 de americani care mor pe zi”.
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... totusi.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by arpadgicu »

Vești negre/Prof. Giuseppe Tritto: Dezvoltarea unui vaccin este „puţin probabilă”./Prin blocarea transmiterii către comunitatea internaţională a codului genetic original al virusului pe care l-a creat, China se asigură că nicio ţară din Occident nu va dezvolta vreun vaccin complet eficient.


https://www.comisarul.ro/articol/vesti- ... 29669.html" onclick="window.open(this.href);return false;

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

In link-ul dat de tine se afirma fara dubii, informatii cu statut de certitudine. Adica ''China'' printrun instrument cu scop specific (armata) se ocupa cu treburi foarte intunecate. Daca este adevarat, nu ma mir foarte tare avand in vedere de ce este capabila sa faca propriei populatii.
Daca anumite proceduri le aplica propriului popor, prin analogie, popoarele altor lumi ar trebui sa aibe o valoare mult mai mica sau mai simplu spus, nu dau o ceapa degerata pe nimeni cata vreme nu sunt ca ei. O intreaga cultura straveche degenereaza si poate sa traga dupa ea (in jos) efectiv pe oricine ii sta in cale. Sa iau in considerare doar informatiile oficiale pe care le percep cam subrede, obiectiv vorbind, avand in vedere cum se contrazic in argumente, detaliile furnizate in timp, ar insemna practic sa ignor complet confuzia generalizata in care traim cu totii (ca si masa de oameni, la nivel particular lucrurile pot sta altfel)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

O publicatie foarte serioasa! :lol: :lol: :lol: La sfarsitul sirului de fake news (de laborator pentru pacalit fraierii ocultisti) scrie SURSA http://epochtimes-romania.com/news/sefu ... l---304626" onclick="window.open(this.href);return false;
Adica alt gunoi ca si comisarul ala sovietic. Cacaturile astea pot sa fie nu numai sovietice dar chiar si trumpiste din laboratorul aluia care taman a fost arestat c-a furat banii de perete mexican:
Decăderea lui Steve Bannon: povestea „marelui manipulator” care a „căzut” de pe zidul pe care şi l-a dorit la graniţa cu Mexicul
https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Porcul asta american sinistru a stat la baza manipularii nu numai in USA dar pana si prin Romania si umbla vorba ca statea si la baza invitarii lu' Dragnea (impreuna cu valetul lui care azi, iata, catindeaza online la partidul roz!) la aldamashul lu' Trompeta de inaugare.
Bannon a fost implicat si in faimosul caz Analitica care i-a blagoslovit pe britanici cu brexitul. Macar noi am scapat mai ieftin cu tzaranul de Dragnea!
Deci nu e musai ca comisarii astia sa fie sovietici, pot fi si americani.
Apropos de Trompeta, iata faza haioasa:
Răspunsul lui Trump după ce a fost întrebat de „cultura nelegiurii” din jurul foştilor săi asociaţi
https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Anumite publicatii distoneaza vadit prin anumite "articole". Dar unii oameni aleg sa citeasca ceea ce le sustin ideile si parerile personale. Asta inseamna sa te izolezi (informational) intr-o bula.

Exemplu de articole din comisarul:
https://www.comisarul.ro/articol/vedeta ... 24629.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa ce am rasfoit acum imi dau seama ca am ghicit sursa (trumpista a) comisarului:
https://www.comisarul.ro/articol/video- ... 29779.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Pilotii au procedat corect! Regulile sunt pentru toata lumea! Ma si intrebam de ce se infecteaza americanii pe capete?! Asa e cand isi dau mana tigania cu democratia!
VIDEO Scandal la bordul unui avion. O femeie a fost dată afară cu tot cu copii, după ce fetiţa ei de 2 ani a refuzat să poarte mască

Echipajul aeronavei i-a solicitat femeii să părăsească avionul dacă fetiţa nu va pune masca pe faţă, moment în care mai mulţi pasageri s-au revoltat şi au reproşat că aceasta nu este o decizie corectă şi că femeia trebuie să rămână în avion. Însă, însoţitorii de bord au pus condiţia: sau pleacă doar femeia cu tot cu copii, sau pleacă toţi pasagerii. În cele din urmă, femeia şi-a luat copiii şi a plecat, după care a urcat în alt avion pentru a ajunge din Orlando în New York.
https://adevarul.ro/moldova/actualitate ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

3 palme la cur , 2 zdupaci și mănânci și masca la doi ani
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Nimeni nu se cunoaste atat de bine incat sa stie, cum va fi afectat efectiv daca il loveste necazul (e mai bine sa previ cu alte cuvinte).
Nu conteaza daca virusul asta este natural sau nu, pentru viata noastra personala. Nu are nici un om de rand control asupra acestor factori care au schimbat multe pe lumea asta, foarte repede. O lume in care ce conteaza acum, sunt decizii politice ce se iau la nivel de masa (ca sunt proaste sau nu, ramane de vazut). Ca aceste aspecte baga sub pres probleme grave existente de dinainte de guvid si care nu dispar singure, complica lucrurile, dar astea sunt timpurile care le traim.
Ce conteaza, este ce facem de acum inainte.

Messer
Posts: 103
Joined: 30 Jul 2020, 20:27

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Messer »

Buna seara ,va dau un exemplu ,sorsa sotiei mele lucreaza la PneumoFtiziologie ,spitalul Gavril Curteanu Oradea,nu va puteti imagina cum pleaca fata asta la munca si cum vine ,cit plinge cand vede cu ce are de a face si cit ai este de greu cind pleaca la munca se gandeste la cei doi copii pe care -i are acasa la sot si la noi ,la faptul ca stie si e teribil de constienta ca o gresela in executarea imbracamintii de protectie ,poate fi fatala si pentru ea si pentru noi .Pot sa-i bag de vina ?NU ,nu am cum ,ea lupta sa salveze vieti ,eu stiu doar istorii povestite de ea despre cei cu COVID ,ma credeti sau nu ,e grav ,chiar e grav .
Am postat mai daunazi un articol despre cum prostia umana in ce priveste acest virus pervers care vrem sau nu ,va face parte din vietile noastre multa vreme de acum incolo ,lumea nu se schimba de azi pe maine ,trebuie facute sacrificii pe altarul medicinii,pe altarul umanitatii ca pulimea,prostimea sa inteleaga ca nu -i de joaca ,desi acum asa se crede .Trist .Data Fcaebook,Twitter ,si mai stiu eu ce bazaconie de retea de SOCIALIZARE ,in care cred ca se vrea o informare corecta si impartiala ,sunt glume proaste la adresa celor care le folosesc ,Oamenii.SAD BUT TRUE .
"Experienta,este direct proportionala cu cantitatea de echipament distrus."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Taman azi a murit unul de 18 ani (de covid).

Deci, treceam azi in revista ce se stie despre acest virus..... adica NIMIC! Suntem intr-un ev mediu sofisticat, autosuficient, narcisist si tembel. Incerc rapid sa enumar ce NU se stie (adica nu se stie precis, doar se banuie, sunt diverse studii si cam toate insuficiente, mici, etc):

- nu stie exact cum luam virusul. Se banuie si e logic, il halim pe calea aerului.... dar cum?!?! Cica picaturi de saliva, etc, stim de la TV. Insa nu stim si cum se produce fenomenul asta?! De ce sunt cazuri in care multi oameni adunati gramada intr-un spatiu inchis s-au infectat aleatoriu, unii da, altii nu. Nu se stie exact si daca il luam prin mancare. Nu se stie exact raportul de infectare intre gura si nas, nici caile concrete si cum a intrat, si nimic concret. Daca am sti EXACT cum se transmite, am sti sa ne ferim mai bine. La ceea ce se stie pana acum nu ne putem feri decat pe noroc. Nu putem umbla tot timpul cu un costum de scafandru si tuburi de oxigen! Asta cu masca si distantarea sociala ajuta in mod evident, dar e ceva general, in mare, e cum am sti cam care ar fi directia dar nu stim adresa.

- nu se stie de ce unii sunt doborati urat, altii fac forme usoare sau altii nu au simptome niciodata. Tine de genetica? Tine de modul cum ne infectam? Sunt mai multe forme de virus? Asta e un cameleon, adica in cazul unora face urat, la altii nu se simte? Habar nu avem!

- exista o explicatie stiintifica de ce copii nu iau sau.... cum il iau copiii ?!?! Ca de fapt nu se stie exact. In lumea au fost chiar si sugari care au murit in timp ce in imensa majoritate copiii nu fac nici macar simptome grave sau deloc. Dar cica transmit ba de 10 ori mai mult, ba foarte putin, depinde ce studiu citesti. Adica se habar nu are! Ca pumnii mei minte nu are!

- de ce au fost cazuri cand o persoana a avut covid cu simptome usoare si dupa dupa doua luni a luat din nou si a murit?!?! De ce mor medici zdraveni in floarea varstei fara comorbididati si babe cu cancer scapa cu simptome usoare sau chiar fara?! De ce au scapat batrani de 90....104 ani si au murit oameni de 30....50 de ani ?!?!

- de ce unii nu prezinta simptome (sau chestii prea usoare) si dupa vreo 8...10 zile cad lati si ajung la ATI sau cativa mor dintre ei?! Unii mor brusc, sunt oarecum bine, par normali, se agraveaza si pana seara s-au dus. Altii o duc mult bolnavi, stau o luna la boala si scapa, altii fac urat cateva zile si apoi se fac bine dar la analize apar infectati saptamani si saptamani dupa aia. Altii se fac bine rapid si in zece zile nu mai apar infectati la analize. Unii din ei au simptome mai nasoale, altii nu au. Unii tusesc, altii nu tusesc niciodata. Unii fac diaree, altii niciodata. Unii fac febra uriasa si altii fac doar febra minora gen 37 cu ceva. Cati pacienti, atatea boli. Deci stim o p_la!

- virusul ataca plamanii, gatul, caile respiratorii, inima, vasele de sange, creierul, rinichii, matzele, etc, ataca tot, e un haos, unii sunt loviti direct in creier, altii fac diaree, cei mai multi isi pierd plamanii. Pare ca ataca cam tot si aleatoriu. Nu exista informatii care sa explice de ce la unii ataca creierul, la altii plamanii si altii matzele, etc?!?!

- habar nu avem daca virusul sta pe clantza 5 minute, o zi, doua zile sau 8 zile ?!?! Unele studii spun ca nu sta pe clantza decat daca asta e unsa vartos cu muci de la un infectat si dupa aia pune repede altul mana si duce repede la gura, nas, ochi. Apropos, se ia prin ochi ?! Din aer, din scuipat, de la vant, de la praf , din ciorba, sau cum?!

- de ce la unii boala se declanseaza dupa cateva zile si altii aproape si la o luna?!?!

- pana la urma virusului ii place frigul de 4...7 grade sau ce naiba ii place?! La ora asta tari super tropicale sunt infectate manga! Pare ca nu-i pasa nici de mama caldurii, nici de soare, nici de umezeala, nici de seceta, de nimic in materie de clima. Stie cineva daca soarele omoara virusul si in cat timp, cum?! Evident, sunt diverse studii de laborator cu temperatura.... dar alea sunt teorii de laborator. In viata reala habar nu avem cum acest virus este influentat de clima.

- de ce anumite regiuni din lume au fost si sunt infectate grav si altele deloc desi au conditii de virusare mai prielnice la modul logic?!?! Pare ilogic!

- tratament?! Care tratament?!?! Acum au aparut studii si despre Remdesivir ca cica nici asta nu e asa eficient decat in anumite cazuri mai usoare. Nu exista tratament! Medicii fac ce pot, unii sunt talentati, altii nu insa la urma omul scapa daca are zile. Se fac oamenii bine si fara tratament, altii mor tratati. Plasma de la donatori e buna deoarece opreste organismul sa nu se omoare singur de la taifunul de citokine. De ce se petrece fenomenul asta la unii ?!?! Habar nu avem! Evident, sunt studii foarte sofisticate dar nu exista o explicatie clara.

Deci, NU STIM NIMIC. Suntem la fel ca in evul mediu dar mai sus pe spirala timpului.

Asa ca eu zic s-o lasam mai usor cu prevestirile. Habar nu avem cat va tine si cum va tine! Poate sa dispara de la sine si brusc, poate sa se agravaze la iarna in asa hal ca ce a fost pana acum a fost distractie! Poate nu va disparea niciodata. Nu stim NIMIC!

Cu toata super mega stiinta si tehnologia actuala suntem tot la mila naturii si soartei fiecaruia ca in evul mediu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Inca doi prieteni guvizati.... Unul cu probleme de glicemie și unul normal insa au trecut destul de ușor (zic ei). După moaca nu prea as zice.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply