Madonna

CD, vinil, concerte
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Madonna

Post by kaav »

bnt wrote:Cred ca termenul de "muzica comerciala" e destul de vag si sper ca nu-i si peiorativ..... Eu as diferentia muzica mult mai simplu in "buna" si "proasta", stiu ca-s lipsit de originalitate da' mi se pare mai corect asa. :)
Termenul de "muzica comerciala" este peiorativ.
.....
Este corecta discriminarea/existenta ei ca si catalizator global (chesti care le discerne evident, timpul cel mai bine...)
Este atat de naturala apartenentza la o elita oarecare/sau pur hedonista, adica ceva chiar dupa gusturile proprii ''nelimitate'' dar cu orizont mai restrans (o treaba cu ''sughitzuri'' evident)... :D
:roll:
Nu i-mi place madonna. PUNCT. Cand ar fi ''trebuit'' sa-mi placa, ascultam Stones Roses,Pixies, Tuxedomoon, e.t.c. Am pierdut trenul cu aspectele ''sexi'' ale muzici...Sorry

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Madonna

Post by kaav »

madonna este ''sexi'' (mental/scenic, stiti voi...) asa cum sunt eu in bucatarie dupa ce sterg aragazul dupa gatit si matur/spal pe jos gresia (care este ieftina, normal)
''No more hard feeling'' dar chiar nu are nimeni curajul sa trambitzeze in eter o voce care chiar are vana....?
madonna? Sunt ''mii'' de voci anonime care ii dau la ''buci'' fara efort.Si eu reunosc asta si nu ascult decat foarte rar muzica cu voce ''incorporata'' in sound. Acest subiect, il consider un subiect fals/eronat in masura in care ar merita dispute...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Madonna

Post by fluffy38 »

Madonna....hehehe ce vremuri,am stat 2 nopti la rand cu urechile deschise la maxim sa nu scap inceputul de la "Like A Prayer" :lol:
Asta era prin 88 daca nu ma insel, cand trageam muzica de la radiourile sarbesti.
Umblam pe vremea aia in limba dupa o pitipoanca innebunita dupa Madonna :lol:
si trebuia sa-i fac pe plac sa ma aleg si eu cu ceva 8)

Nu mi-a placut niciodata Madonna,idem MJ. Am multe albume ale ei dar le ascult numai cand ma apuca nostalgia :lol:
si nu ascult decat foarte rar muzica cu voce ''incorporata'' in sound. Acest subiect, il consider un subiect fals/eronat in masura in care ar merita dispute...
Nu e cazul de dispute,fiecare interpreteaza altfel ceea ce aude. Eu daca nu ascult textul,mi se pare fara rost muzica(in 90% din cazuri) :D
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Madonna

Post by kaav »

fluffy38 wrote: ....Nu e cazul de dispute,fiecare interpreteaza altfel ceea ce aude. Eu daca nu ascult textul,mi se pare fara rost muzica(in 90% din cazuri) :D
fluffy38, mie i-mi place foarte mult formatzia ''The Cure''. Dar sti ce este curios?
Niciodata nu m-a interesat ce vrea sa spuna/text/mesaj....(si inteleg limba engleza, cat sa nu ''mor de foame''...). Am considerat ca nu este problema mea. Pe mine ma interesat doar timbrul vocii, sa zic asa. Si muzica lor, care chiar este unica.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Madonna

Post by bnt »

kaav wrote: Niciodata nu m-a interesat ce vrea sa spuna/text/mesaj....
Prefer sa stiu ce zice omu' ala, da' daca nu se poate...asta e, nu-i vreo tragedie. Exemplu: Avishai Cohen cu un disc excelent, cantat (basist, basist, da' mai si canta, si inca bine) in ivrit, cred, "Shaot Regishot". Contraexemplu: Brel, la care e pacat sa nu intelegi versurile (de altfel mi se pare o chestie de mare bun-simt faptul ca Nina Simone canta "Ne me quitte pas" in franceza) si, evident, Leonard Cohen, care totusi e "de meserie" poet. :) Oricum insa, probabil ca 80% din texte sunt complet irelevante pt muzica, asa ca nu se pierde nimic. Ceea ce nu inseamna ca tre' sa scapam din vedere exceptiile... :)

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Madonna

Post by diy-audio »

Observ ca in general lumea care se da pe forumurile audiofile nu prea o place pe Madonna. Ba ca nu are voce, ba ca e obosita, ba ca face play-back, etc. Eu o plac, si o plac foarte tare. Pe langa faptul ca tipa de vreo 30 de ani e in topuri (adica nu e genul care a avut un hit si dupa aceea pauza), stie sa faca show adevarat. Nu am fost la concert - cu toate ca mi-ar f placut sa merg - dar am vazut concertul "Sticky & sweet" precum si "Confessions" de pe inregistrari. Dupa parerea mea "Confessions" este cel mai bun concert ever (desigur in zona muzicii pop). "Sticky & sweet" este mai slabut dar una peste alta nu a fost rau. Unii au blamat faptul ca melodiile vechi au fost remixate - foarte bine, ar fi fost plictisitor sa le cante ca si acum 20 de ani, nu??? Legat de play-back, e drept ca pe ici pe colo a mai facut si play-back, dar avand in vedere coreografia si tot spectacolul in ansablu nici nu cred ca se putea altfel. Nu are voce !!! hai sa fim seriosi cate din pitipoancele care apar la MTV au voce mai buna ca a Madonnei ??? In genul asta de muzica nu conteaza asa de mult vocea (ca la jazz de exemplu). Vedetele autohtone care spun ca vaaaai, Madonna nu are voce..... sunt pur si simplu invidioase. E adevarat ca tipa are 50 de ani dar arata si danseaza mai bine ca pitipoancele de la noi (si nu numai) care au 30 de ani. Siii....daca spun ca in muzica ei se regasesc si mesaje sociale, politice si asa mai departe, o sa supar pe cineva ???

Faza cu tiganii - a cam dat-o in bara. Sunt curios ce reactie ar fi avut publicul italian !!!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Madonna

Post by momolo »

diy-audio
ar fi fost plictisitor sa le cante ca si acum 20 de ani, nu???
nu generaliza propriile tale gusturi. De exemplu mie mi se pare plictisitor sa cante vechile piese "remixate", le prefer originale. Personal am senzatia ca mi se da sa mananc rosii de sera in loc de cele "originale" crescute la soare pe camp.

Cat priveste vocea tipei, si eu sunt de parere ca are voce si stie bine meserie. Dar evolutia ei din ultimii ani nu-mi place deloc. Mie unul imi place Madonna "veche", cea tip "like a virgin". A mai avut ea o perioada interesanta, cea tip "Ray Of light" prin 1997:
http://www.mtv.com/videos/madonna/18162 ... id=1588692" onclick="window.open(this.href);return false; care mie unul nu mi-a displacut deloc.

Si de acord cu inca ceva, pitzipoancele si patzachinele nationale care o critica la TV sunt jalnice si nici pantofii nu ar merita sa-i faca. Inteleg sa o critice cine a adunat tot atatia ani de show si prezentza pe clasamentele de top in genul asta muzical.

Poate ca par rasist, dar pe mine ma enerveaza cel mai tare nu vulgaritatea ei (care e deja un "brand" propriu) ci toata adunatura aia de "dude" care se zbantzaie in jurul ei pe scena cu stilul ala dezgropat din mahalalele "tip Ferentari" ale americanilor. Mie mi-ar fi placut o Madonna ceva mai.... alba. :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Madonna

Post by kaav »

momolo wrote:....A mai avut ea o perioada interesanta, cea tip "Ray Of light" prin 1997:
http://www.mtv.com/videos/madonna/18162 ... id=1588692" onclick="window.open(this.href);return false; care mie unul nu mi-a displacut deloc.....
Sunt de acord ca in perioada cand a colaborat cu William Orbit a facut ceva mai interesant.
De la acest britanic recomand albumul ''Strange Cargo III'' (1993)
http://www.discogs.com/William-Orbit-St ... ease/23473" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu are legatura directa cu ce a facut pentru Madonna (dar totusi ii recunosti stilul). Eu cel putzin, il gasesc foarte reusit acest album. Cui i-a placut in colaborarile lui cu personaje mai cunoscute din aceasta industrie muzicala, nu cred ca va fi deranjat si de ce face el singur.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Madonna

Post by LEKTOR »

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-67 ... donnei.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Madonna

Post by Obelix »

*
Pai... cine se aseamana se aduna... Madona si rejele tiganilor... :lol:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Madonna

Post by LEKTOR »

obelix, nu fa aluzii - mai ales ca placa mea din avatar a fost pe aceeasi comanda ... :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Madonna

Post by Obelix »

Si eu care credeam ca ti-a fost donata de unu' caruia i-ai bagat soacra in "vesnicele plaiuri ale... audiofiliei" :mrgreen:

Post Reply