Incintele acustice - cu masca sau fara?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
kaav
Posts: 2250
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by kaav »

Personal folosesc incintele acustice actuale cu masca pusa. Producatorul le recomanda si din experienta mea cu ele, sunt transparente acustic cu ele montate. In situatia mea nu simt deloc nevoia sa se prinda vre-un tantar in pliurile de la difuzorul acordeon, arata impecabil si nu vreau sa le scad valoarea daca chiar o sa le dau la maritat :) . Din punct de vedere vizual imi convine cu masca. Si boxele avute in trecut or functionat 10 ani bine mersi cu masca pusa.
Pareri pe acest aspect?

User avatar
remoteviewer1
Posts: 940
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by remoteviewer1 »

Salutare kaav, sa traiesti!

Eu personal, dupa ce am testat cu atentie cum se aude cu sau fara grila cu mai multe perechi de incinte acustice din dotare, am ajuns intotdeauna sa prefer versiunea dezbracata (fara masca). La efecte negative, am observat o coerenta mai scazuta in sunet: un dezechilibru intre emisiile tweeter-ului si a difuzorul de medii/joase;"chiuterul" tipa mai tare si bass-ul suna mai pronuntat. La efecte pozitive, am perceput ridicarea unui val de pe medie. Efectele negative am incercat sa le minimizez prin repozitionarea boxelor in camera si am simtit ca am castigat pe ansamblu. Aceasta este experienta mea pe subiect pana in acest moment, nu se stie ce aduce viitorul. Cred totusi ca influenta pozitionarii incintelor in camera de auditie este primordiala si aduce (din experienta personala) diferente mult mai semnificative decat prezenta/absenta mastilor ce este relativ subtila.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15660
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by momolo »

kaav ......asta chiar ca e ultima ta grija!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2250
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by kaav »

remoteviewer1, multumesc la fel si apreciez ca ti-ai exprimat parerea.
momolo wrote:
19 May 2024, 14:24
kaav ......asta chiar ca e ultima ta grija!
As vrea sa fie asta cea mai mare problema legata de sunet :)

User avatar
_BGD_
Posts: 419
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by _BGD_ »

Monitor Audio RS8.
Se aud mai clar, mai bine, FARA masti.
Si vizual sunt mai secsi tot fara masti :)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 940
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by remoteviewer1 »

Si vizual sunt mai secsi tot fara masti :)
Aici e chestie de gusturi, insa pentru majoritatea oamenilor normali (ce o mai fi insemnand asta in 2024), dezbracat e automat mai secsi :D
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

kaav
Posts: 2250
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by kaav »

Am cautat pe net despre Monitor Audio RS8 si inteleg de ce iti plac fara masti. Sa le folosesti sanatos. Daca esti multumit de ele inseamna ca ai si un bas controlat in camera. Strict dupa specificatiile teoretice ai posibilitati de bas adanc care nu trebuie scapat din frau. Boxele mele actuale au o aparenta discreta, sunt negre ca taciunele si cel putin pentru mine cu masti au o aparenta mai rezervata. Intr-un spatiu mic contribuie la impresia de ordine obiectele cu putine detalii vizual.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15660
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by momolo »

o idee, este si estetica, poti sa le pui in fatza masti din alea de carnaval de la Venezia. Se vor auzi ok, au gauri, si arata trasnet in camera!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2250
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by kaav »

Pentru cine vrea sa protejeze de praf boxele fara masti ar fi o idee si sa se traga pe ele niste ciorapi de dama inchisi la culoare sau ce culoare se prefera. Ar arata ca banditii din comediile vechi :D

User avatar
_BGD_
Posts: 419
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by _BGD_ »

-Nevasta, vezi ca ti-am luat o pereche de ciorapi din dulap.
-...aolo?!?
-Nuuuuu....ii pun pe boxe....
-Pfiu....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15660
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
20 May 2024, 06:18
entru cine vrea sa protejeze de praf boxele fara masti ar fi o idee si sa se traga pe ele niste ciorapi de dama inchisi la culoare sau ce culoare se prefera.
maxim de cool ar fi ca ciorapii sa fi fost uitati in camera in noaptea dinainte! :mrgreen: (dar nu de catre non-binar-ul asta! :lol: https://www.youtube.com/watch?v=coOJkjCMcow&t=37s )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 105
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by Shambala »

_BGD_ wrote:
20 May 2024, 06:18
-Nevasta, vezi ca ti-am luat o pereche de ciorapi din dulap.
-...aolo?!?
-Nuuuuu....ii pun pe boxe....
-Pfiu....
Daca aveti boxe mici ... sau nevasta are ciorapi f mari :mrgreen:

kaav
Posts: 2250
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by kaav »

Viitoarele boxe nu sunt prevazute cu masca. Deci viitoarele Tannoy vor fi imbracate in strampi pentru femei plinute/masive daca nu au masti. Nu ma intereseaza pentru ce or fost conceputi shtrampii aia cata vreme le incape ciorapul ''pe gat'' la boxe :lol:

kaav
Posts: 2250
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by kaav »

Off topic:
Traim complet in epoca confuziilor intentionate politic. Absolut oricine ce nu stie in ce ape se scalda, adica - este barbat/femeie la modul incert este o influienta toxica/moderna/occidentala/progresita/comunista de rit nou. Cei care au o anumita varsta, din punct de vedere psihologic/afectiv nu pot interioariza o asemenea anomalie : ''fluiditatea genului''. Nu o pot interioriza din cauza ca este ceva complet absurd. Nu exista din intamplare doar 2 fenotipuri umane de cand exista oamenii pe pamant, adica de foarta multa vreme, adica de sute/mii de ani. Dar apar niste destepi mai prosti decat noaptea polara, in epoca moderna, cu functie care confunda umbra cu semiumbra sau chiar cu o umbrela daca ii avantajeaza.

kaav
Posts: 2250
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Incintele acustice - cu masca sau fara?

Post by kaav »

De multe ori in viata sunt situatii din categoria - unde dai si unde crapa. Anumite alegeri consider ca nu au o legatura directa cu aspectul estetic. Boxele mele actuale (si orice boxe de calitate de altfel) au un aspect ingrijit, toate detaliile sunt cu precizie montate, anumite aspecte sunt in cote tolerate, e.t.c. Personal ca si gust nu mai suport sa am ceva in casa si sa-mi tipe in ochi ca ce bine este facut. Am lucrat 17 ani in domeniul metalui, prelucrarea lui prin aschiere si din cauza suprasalicitarii atentiei, acasa nu vreau sa-mi aminteasca nimic de munca (detalii redundante la care aproape instinctiv le acord atentie, adica timp si energie) . Din pozitia asta este un pic mai atmosferic sa nu sti exact care este sursa de sunet cu mastile puse, te detasezi de obiecte si te apropii de muzica. Parerea mea.

Post Reply