HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Stejarul nu este "antirezonant" (dimpotriva). Nici o specie de lemn nu este.
Recomand bradul.
Inaltimea la care ar trebui sa stea boxele fatza de ureche este variabila de la model la model de boxa. Nu cred ca exista o regula, cu atat mai putin cea cu tweeterul la nivelul urechilor. De exemplu in cazul acestor Spendor as socoti ca urechea sa fie in mijlocul distantei dintre tweeter si mid-bas sau chiar in axa mid-basului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

PolyGram wrote:boxele mele - una dintre perechi, ca am doua - sunt Spendor SP 2/3R. Fiind un subiect despre Harbeth, n-au vrut sa dau nume... :wink: Mai mult, se zice ca sunt in concurenta... :cry:
Nu e nicio concurenta, in ciuda asemanarilor constructive, Spendor (seria clasica SP) si Harbeth suna diferit (dupa parerea mea), astfel ca se adreseaza unor “gusturi” diferite. Cu cat mai multe si diverse boxe bune (Spendor SP 2/3 sunt niste boxe care mie mi-au placut foarte mult intr-o anume configuratie) cu atat mai bine pentru cei pasionati (sau mai greu, de facut alegerea).
Eu as incerca, si pentru cazul tau, niste stand-uri de lemn (de brad), open-frame, inaltimea stand-urilor stabilind-o dupa propriile preferinte (cred ca poti gasi modalitati de a le testa la diferite inaltimi, inainte de a construi standurile).
In fond nu costa prea mult, asa ca merita incercat, castigul ar putea fi sesizabil.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

doru wrote: ... Spendor (seria clasica SP) si Harbeth suna diferit (dupa parerea mea), astfel ca se adreseaza unor “gusturi” diferite.
Care ar fi diferenta, cat de diferit suna?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

momolo wrote:Stejarul nu este "antirezonant" (dimpotriva). Nici o specie de lemn nu este.
Recomand bradul.
Nu am spus ca este ''antirezonant'', ci ''MAI antirezonant'', adica, fiind esenta tare, este mai dens, mai greu, nu transmite vibratiile asa ca un lemn de esenta moale. Asta ar fi ideea si logica pentru care stejarul e de preferat pentru stand-uri. Ma rog, parerile difera, dar cei mai multi acest lucru il sustin. Si am vorbit si cu dealeri si cu persoane care construiesc boxe si au experienta in acest domeniu.
Nu-mi permit sa contrazic nici pe unii, nici pe altii, din moment ce nu am avut ocazia sa comparat stand-uri din stejar vs stand-uri din brad. Pot fi surprize uriase. In domeniul audiofil de multe ori nu trebuie gandit logic, ci trebuie incercat si experimentat
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

PolyGram wrote:Nu am spus ca este ''antirezonant'', ci ''MAI antirezonant'', adica, fiind esenta tare, este mai dens, mai greu, nu transmite vibratiile asa ca un lemn de esenta moale. Asta ar fi ideea si logica pentru care stejarul e de preferat pentru stand-uri.
complet gresit. Cred ca am experimentat destul de multe in acest sens pentru a-mi forma o parere.
PolyGram wrote:Ma rog, parerile difera, dar cei mai multi acest lucru il sustin.
cei mai multi pe net ?! :lol: :lol: :lol:

Fiecare esenta de lemn "intervine" in sunet intr-un anume fel specific fiecaruia si specific aparatului sau boxelor in discutie. Astfel, as putea spune ca stejarul este chiar nociv sunetului haudiofil deoarece intervine foarte mult si nu as putea spune ca si prea frumos.
Sfat - ai putea sa te informezi din ce esente de lemn sunt facute diverse instrumente muzicale si unde se foloseste esenta moale si esenta tare.
Sfat - ai putea sa gandesti logic si sa te intrebi ce preferi, standuri care sa "cante" foarte invaziv in sunet sau standuri care sa cante mai discret si de ce nu, chiar frumos (avand in vedere ca in realitate toate "canta". Ideea cu materialele inerte e falsa, nu exista materiale inerte, nimic nu este imun la rezonante, e doar o problema de cum si cat).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

La instrumentele muzicale cutia trebuie sa rezoneze, sa cante. La boxe si la stand-uri e invers - asa se zice, nu? Cu exceptia Spendor si Harbeth - poate sunt si altii, nu stiu - producatorii de incinte fac cutiile cat mai rigide, cat mai grele, cu ranforsari interioare, cu burete sau alte materiale absorbante in interior. Ce s-ar intampla daca s-ar baga burete in cutia unui instrument muzical? Nu putem folosi cutia unei incinte acustice drept cutie pentru un instrument muzical si nici cutia unui instrument muzical pe post de cutie pentru boxe.
Noi ne-am fixat acum pe subiectul stand-uri din lemn, dar cele mai multe stand-uri pentru boxe sunt din metal. Chiar producatorii de incinte fac stand-uri din metal. Oare de ce? Care e motivul, logica si rationamentul?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

momolo wrote: Ideea cu materialele inerte e falsa, nu exista materiale inerte, nimic nu este imun la rezonante, e doar o problema de cum si cat).
Si ce este de preferat, cele mai rezonante sau cele mai putin rezonante?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

PolyGram wrote:
doru wrote: ... Spendor (seria clasica SP) si Harbeth suna diferit (dupa parerea mea), astfel ca se adreseaza unor “gusturi” diferite.
Care ar fi diferenta, cat de diferit suna?
Orice as spune eu ar fi extrem de subiectiv, fiindca mie mi-au placut foarte mult Harbeth (a fost “dragoste la prima auzire”), asa ca nu e corect sa fac o analiza a diferentelor dintre Spendor si Harbeth. O astfel de “analiza”, nu numai ca ar fi extrem de subiectiva dar si foarte relativa, întrucat, cum probabil stii si tu, sunetul redat de boxe este “rodul” tuturor componentelor care participa la auditie, configuratia sistemului, cablurile, pana si, iata, lemnul din care sunt facute standurile.
Vorba aia "gusturile nu se discuta", nu e spusa degeaba.
La intrebarea “cat de diferit suna ?”, cred ca nu te astepti nici tu la un raspuns, fiindca ar trebui sa mentionezi cum si cu ce vrei sa fie masurate diferentele, sau sa indici niste variante de raspuns (putin diferit, foarte diferit, aproape diferit, etc)
Cea mai buna si sigura modalitate de a afla raspunsul la intrebari, este sa asculti cu propriile urechi, care, la randul lor, trebuie bine “antrenate” pentru a-ti forma o parere cat mai obiectiva!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Oricat de subiectiv ar fi, exista niste lucruri obiective. Daca ascultam doua perechi de boxe pe acelasi sistem si in aceleasi conditii, vor exista si vor fi sesizate niste diferente foarte clare in sunet - chiar si pentru o ureche neantrenata. Subiectivitatea intervine la alegere - in functie de gust si preferinta unui anumit sunet, dar diferentele trebuie sa le sesizam amandoi pentru ca alegerea pe care o facem este direct legata de aceste diferente.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

PolyGram
Subiectivitatea intervine la alegere - in functie de gust si preferinta unui anumit sunet, dar diferentele trebuie sa le sesizam amandoi pentru ca alegerea pe care o facem este direct legata de aceste diferente.
Imi permit sa citez din clasici, sunetul bun este numai unul si este usor de identificat si de un grup de 10 oameni ce asculta niste boxe (aceleasi) in comparatie. Gusturile se pot delimita, cred eu, cu privire la genul muzical ascultat, si mai putin in functie de gust...Asa-zisa subiectivitate poate ascunde in spate interese materiale sau personale (ma refer la agenda ascunsa a fiecaruia), lipsa de experienta, boli ale aparatului auditiv, etc. Am intalnit unii oameni ce se fereau sa isi spuna parerea (negativa) despre un sistem si o dadeau in gusturi, asa cred ca as proceda si eu daca nu as putea fi sincer.

Pentru mine aceste boxe Harbeth au fost si sunt o mini revelatie, comparand cu sunetul din showroom-urile de profil, ajung deobicei sa le apreciez si mai mult. Simt ca am evoluat si eu in experienta odata cu ele, de obicei ma "zgarie" imediat la ureche un sistem mai slab calitativ. Secretul lor (daca exista asa ceva), eu cred ca este o baza buna (monitorul BBC) perfectionat continuu de creatorul lor (un om cu care nu prea impartasesc multe principii cu privire la restul componentelor sistemului, surse, amplificatoare, cabluri, etc., insa pe partea de boxe e as). Alte firme, se concentreza probabil mai mult pe marketing (implementarea de noi tehnologii), pe design (cu finisaje de lux), sa scoata un model nou pe an, mai putin pe calitatea sonora, si de aici apar unele diferente in calitatea sonora Harbeth vs alte branduri. Nu cred ca sunt boxele perfecte (daca exista asa ceva in lumea noastra), insa SHL5 sunt un compromis foarte bun dintre pret si calitate sonora (nu au nici o carenta majora, au bas multumitor, medii realiste, inalte cristaline poate un pic prezentate cu timiditate, sunt destul de coerente, transparente si neobositoare, imagine stereo bunicica). De cand le am in casa, impreuna cu sursele analogice indeosebi, nu mai simt nevoia de upgrade, m-am linistit sa zic asa, ma ajuta sa deosebesc setarile milimetrice de la pick-up-uri ce provoaca schimbari incredibile in calitatea sonora.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Observ un caz clasic intalnit des pe forumurile romanesti. Astfel:
- PolyGram este in provincie unde (probabil sau sigur) ocaziile de a asculta, pipai, vedea sisteme audio sunt rare si inconsistente. Probabil vizitele de deplasare sunt rare si astfel nu conteaza prea tare in acumularea de experienta audiofila.
- astfel, ii ramane internetul ca unica fereastra spre lume.
- prin internet incearca sa afle (macar si partial) ceea ce nu poate afla la modul real, practic.
- din cauza asta forteaza spre raspunsuri si "clasamente" ("lumea zice ca...").
- din cauza asta intr-un dialog cu oameni care doresc sa fie cat mai obiectivi (ex, doru, remoteviewer1) foarteaza discutia catre verdicte, categorisiri, aprecieri clare.
- cei care au experienta in domeniu nu pot face atat de usor clasamente "universale si galactice" tocmai pentru ca stiu din viata reala cat de multi factori intervin in sunetul redat de un sistem audio.
- astfel PolyGram este nemultumit pentru ca nu a primit "reteta", "indrumarea", "verdictul final".
- norocul lui este ca aici pe forum nu activeaza dealerii si echipele lor ca sa-l treaca strada (de obicei cu forta! :D Si multora le place sa fie abuzati.).
Cat priveste discutia despre standere se petrece alt scenariu obisnuit (pe forumurile mioritice) in care se demonstreaza ca cine stie ceva cu adevarat e bine sa pastreze pentru el, nu sa dea pe gratis la forum. Tocmai pentru ca cine pune intrebarile are deja raspunsurile fixate in cap si nu cauta altceva decat confirmari la ceea ce-i bazaie in minte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Pe site-ul Harbeth, la rubrica F.A.Q, standurile recomandate sunt de la Skylan - Canada.

http://www.skylanstands.com/stands.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Ei se ''lauda'' cu faptul ca standurile lor sunt rigide si non-rezonante. Saracii de ei, in ce eroare se afla :lol:
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

remoteviewer1 wrote: Secretul lor (daca exista asa ceva), eu cred ca este o baza buna (monitorul BBC) perfectionat continuu de creatorul lor (un om cu care nu prea impartasesc multe principii cu privire la restul componentelor sistemului, surse, amplificatoare, cabluri, etc., insa pe partea de boxe e as).
Asadar sunetul pe care-l prefera este altul, pentru ca Harbeth puse pe alta amplificare, cu alta sursa, cu alte cabluri si alte STANDURI, suna altfel.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

PolyGram, pana la urma ce te framanta de fapt?
Crezi ca standurile Skylan care costa cateva sute de euro sunt mai bune decat standurile de lemn (ca acelea facute de mine cu doi lei)? Care e problema? E posibil, dar pentru asta trebuie sa faci proba. Pana una-alta, eu am constatat ca, pentru urechile mele, acele standuri artizanale de lemn au fost mai potrivite decat standurile metalice facute de o firma specializata.
In ceea ce-l priveste pe designerul Harbeth, daca citeai cu atentie pe site, ai fi aflat ca, nu numai ca nu prefera sunetul Harbeth, dar tine ascunse in dulapul din dormitor niste Spendor-uri mici, pe care le mai scoate din cand in cand, pe furis, sa-si “clateasca” urechile! :)
Nu vreau sa fiu rautacios (m-am abtinut cat am putut) dar vad ca ai mereu tendinta sa interpretezi ca un Gica-Contra afirmatiile facute de altii, fara a ne spune niste argumente bazate pe constatarile facute de tine, personal, cu urechile tale, limitandu-te la a cita opinii culese de pe net sau auzite de la unii si altii.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Eu cred ca toti avem cite un rol pe forum. Daca n-ar avea cine incasa suturi aia care le trag nu s-ar mai simti atit de impliniti :lol:

Sau cu alte cuvinte, novicii sunt oasele pe care gasca de batrini isi ascute dintii. :lol:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply