HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: HARBETH

Post by resitent »

Nu am vrut sa știrbesc niciodată din pedigree ul pe care boxele harbeth îl au. Le am ascultat, mi au plăcut însă nu sunt niste boxe serioase. Sunt mai mult decât orice trancotar și-ar închipui vreodată dar nu sunt mari avioane și au un sunet decent și punct. Scuza mă că intervin, topicul asta chiar a fost suficient de abundent, nu trebuia să reintervii cu alte placaje marca harbeth. Boxe bune, decente și sună bine. Ia și altele
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Un comentariu lipsit de sens, cu afirmatii gratuite, neargumentate si contradictorii, un comentariu fara rost sau cu singurul rost de a arunca in derizoriu orice discutie si dialog.
E adevarat, fiecare are dreptul sa-si exprime propria parere, subiectiva, dar aceasta ar trebui facuta intr-un mod politicos si in limita bunului simt elementar.
Ori tu ce faci, vii si imi dai peste nas ca am intervenit iarasi intr-un topic in care s-a spus totul deja si care oricum nu merita atentia, referindu-se la niste lucruri neserioase (boxe Harbeth), de copii mici.
Mie mi se pare ca neserioasa este atitudinea ta, chiar jignitoare, numai ca nu ma “tragi de urechi”. Ba, ma mai iei si la misto: "Ia si altele"
Nici nu are rost sa intru in detalii, sa explici, sa argumentezi pe ce te bazezi in afirmatiile tale aruncate cu aerul de superioritate al marelui experimentat in ale "audiofiliei", gata sa caracterizeze orice, oricand, sa categoriseasca in bune si rele, decente si indecente, avioane si rachete, etc.
Scuze, cred ca am facut o greseala ca am intrerupt pauza. Uitasem ca mai exista cate un resitent.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: HARBETH

Post by resitent »

Am exagerat pentru că ai umplut paharul, ai mai luat încă un braț de lemne, sorry.
Unii oameni nu au imaginatie
La început te ai excitat, ți ai dat drumul, ai făcut numai stalactite, acum ți-au rămas mici. Lasă ne că le am ascultat. Hai să îți zic o treabă , sunt la 15 la sută calitate fata de Technics7
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

resitent wrote:
15 Dec 2021, 21:41
Am exagerat pentru că ai umplut paharul, ai mai luat încă un braț de lemne, sorry.
Unii oameni nu au imaginatie
La început te ai excitat, ți ai dat drumul, ai făcut numai stalactite, acum ți-au rămas mici. Lasă ne că le am ascultat. Hai să îți zic o treabă , sunt la 15 la sută calitate fata de Technics7
La un astfel de comentariu, cel mai inteligent raspuns ar fi " hai sictir!". Dar si asa e prea mult timp pierdut.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: HARBETH

Post by resitent »

Nu trebuie sa te superi, asta e părerea mea.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Acum l-am banat pe resitent pentru 1 luna. Daca revine la anul si face la fel il banez definitiv.
Daca voi doriti - sa-mi spuneti - ii sterg postarile de mai sus. Acum le las sa vada lumea motivele eliminarii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Bine ai revenit doru!!! Ma bucur ca esti OK si nu ai abandonat lupta! :)

Sa le folosesti sanatos si sa te bucuri cat mai mult de ele! Sunt foarte misto si in spatiul tau par foarte potrivite. Mie mi-au placut tare mult si cele dinainte, M30.1 - imi dau seama ca esti tare pretetios daca pana la urma le-ai gasit un cusur. Erau efectiv vrajite din punctul meu de vedere. Dar..... iata, cum si tu spui, boxele micute sunt..... micute. :)

M-am uitat la bestia de Hegel H 300 si datele tehnice sunt daramatoare. Puterea e foarte mare, duce 2 ohmi (de exemplu in cazul meu, de la o vreme nu as mai alege un amplificator care sa nu fie garantat de producator si in 2 ohmi!), banda de frecventa este halucinanta, damping factor este enorm (posibil de aceea sa fie extrem de rapid dar si agresiv - insa e fix ce au nevoie Harbeth-urile la modul general, din ce cred eu), trafuri uriase, capacitate de filtraj imensa, amperaje nesanatoase sa crape instalatia de la blocuri (dar nu e cazul tau), deci dupa datele tehnice pare ceva de top.

E greu cu sarmele deoarece ar trebui ascultate inainte de a fi platite. Ori la noi in tara e cam spre imposibil.

Vezi ce sarma a pus tipul asta desi nu are aceleasi model de boxe - insa in opinia mea amplificatorul dicteaza sarma si abia apoi boxele - deci vezi;
https://www.youtube.com/watch?v=YoXTibHE_eE

MaxBrite (14 Gauge Speaker Cables) pare ceva ieftin la metru de supermarket: https://www.bassheadspeakers.com/best-speaker-wire/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: HARBETH

Post by kaav »

Salutare domnilor. Postarile userului resitent nu consider ca trebuie sterse (el fiind un mic vampir :roll: ) .
Da sens motivului pentru care off-topicul chiar nu este potrivit . Stiu ca acest mesaj nu ar trebui sa existe intr-o lume ideala intr-un topic dedicat pasionatilor pe acest domeniu, dar in viata reala mai este nevoie si de ''mici'' corectii.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

momolo wrote:
16 Dec 2021, 14:56
Bine ai revenit doru!!! Ma bucur ca esti OK si nu ai abandonat lupta! :)
Multumesc! Nu, nu, nu ma las! :)

Asa e, niste boxe mici, raman totusi mici, oricati “steroizi” ai baga in ele, fizica asta are niste legi care nu pot fi pacalite. La fel, 25 de wati nu sunt 250, orice ai face. Trebuie sa recunosc, ceva vreme m-am cam amagit singur ca pot scoate suficient de mult din Harbeth-urile cele mici (M30.1) cu un amplificator pe lampi (2x30W).
Si chiar am fost pe-aproape, dupa multa cablaraie insirata prin toata casa, stand-uri schimbate si cautarea pozitiei celei mai bune in camera, centimetru cu centimetru. Adica munca pe care as numi-o de “acord fin”, asa cum era butonul existent la aparatele de radio vechi, cu ajutorul caruia eliminai paraiturile si parazitii din sunet. O munca dificila si de durata, dar foarte importanta in constructia si configurarea unui sistem audio. Fara ea, simpla alegere a unor componente, chiar de mare calitate, nu conduce automat la rezultatul dorit si asteptat (direct proportional cu banii cheltuiti), din contra, te face sa plangi dupa bani.
Avand, in mod fugar, contact cu unele persoane de la care am cumparat boxele si evident cu sistemul audio propriu al fiecaruia, cu ocazia verificarii boxelor cumparate, am constatat ca, daca era sa te iei dupa cum sunau boxele astea in conditiile de la ei de acasa, aveai toate sansele sa nu le mai cumperi. Motivul (printre altele): munca de acord fin de care spuneam, sau “bibileala”, erau aproape inexistente. Noroc ca eu cunosteam dinainte de ce sunt in stare boxele, si le-as fi luat oricum, chiar cu ochii inchisi, dar, pentru un neavenit, prima impresia lasata era departe de adevar.
Schimbarea amplificatorului, odata cu sosirea micului monstru de la Hegel, a adus rezultatele cele mai spectaculoase cu micile Harbeth-uri. Dar a provocat si inlocuirea lor in final. Tentatia de a lega niste "cutii" mai mari la "aparatul de sudura" a fost prea mare :)
Amplificatorul Hegel (si pe asta l-am luat fara sa-l ascult! :) ) merita chiar o discutie separata, nu numai specificatiile tehnice sunt de varf, si sunetul e pe masura. Desigur aici chestiunea e subiectiva, depinde de gusturile fiecaruia, ceea ce m-a “izbit” insa pe mine din prima, a fost caracterul sau extrem de neutru, pe care nu l-am mai intalnit la niciunul din amplificatoarele pe care le-am avut in dotare.
Sunt multe de zis, si despre amplificatorul Hegel si despre comparatia intre boxele Harbeth M30.1, SHL 5 si SHL 5 plus, pe care le-am avut si ascultat suficient de mult timp incat sa le cunosc destul de bine.

Asa ca…voi reveni, “epopeea” Harbeth continua! (sper, in ciuda ironiilor, marlaniilor si frustrarilor unora) :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

doru, fain ce spui! Astept sa mai ai chef de scris.
Iti promit ca pe marlani si frustrati o sa-i ard, abia astept! :D Am intrat aici dupa o perioada lunga de pauza cu sentimentul de "mi se rupe" si aveam de gand sa uit unde este butonul de banare dar acum, adica dupa scurt timp incepe sa-mi zvâcnească iar degetul pe butonul asta!

Referitor la Hegel, inteleg mai multe decat ai scris. Multe amplificari cu puteri mici pot fi extrem de muzicale si placute, adica frumoase la sunet, insa controlul se obtine din pacate (pentru buzunar) prin amperaj mare (= aparat de sudura). Trancotarul mediu se uita la SPL si daca-l vede mai mare isi imagineaza ca ajung watii (aia nesimtiti) mai putini. Nici vorba, nu ajunge. Multe boxe abia dupa ce poti (si ai cu ce) sa le controlezi (cu dihania) intelegi ce pot. Pana atunci poate nici nu ti-ai imaginat ce pot.

Cat priveste restul aspectelor, noi stim, fara bibileala ("de stecherar", vorba trolului expulzat) nu ai nici habar pe ce ai dat banul. Astia cu setekaul sunt fericiti in ignoranta lor. Dar daca vreunul dă de bani si pofteste la restaurant (dupa ce pana atunci a servit numai din tomberon), atunci imi place spectacolul, mai ales cand dă banul greu pe nu stiu ce bijuterie, o aduce acasa si ....se blegeste complet crezand ca a luat tzeapa. Aparatele si boxele de top trebuie numai la oamenii care stiu ce sa faca cu ele (= "stecherari" :lol: ). Norocul trancotarilor este ca sunt "protejati" de saracie (fericiti cei saraci cu duhul).

Cat priveste sarma, nu vreau sa iti povestesc acum, dar in ultima vreme am reusit sa deslusesc o situatie similara (cautam sarma de boxe) prin logica tehnica, adica stiind genul, tipul de sunet am ghicit cam in ce directie trebuie sa caut si asa am nimerit din aproape in aproape. La mine a fost cazul unui tranzistorizat care suna si se comporta fix ca un lampadar, asa am cautat la sarmele bune pentru lampadare si am reusit. La tine cu acel Hegel e o situatie poate fix opusa fatza de a mea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Salutare!
Observ ca de exact un an nu s-a mai scris aici, la acest subiect. Eu nu am mai scris pe nici un forum sau pe grupuri de WApp sau FB de ani de zile.
Scriu acum pentru ca am nevoie de un sfat, de o recomandare.
Ieri mi-au sosit boxele Harbeth M30.2 40th anniversary. Sunt incantat de design, de finisaj. Sunt mult mai frumoase in realitate decat in poze. Splendide pur si simplu. Le-am pus pe ampliful Classe CAP 2100 pe care il detin. Suna foarte bine, imi place foarte mult. Un sunet delicat, rafinat. Sunt impresionat de cum pot reda vocile aceste boxe. Ma intrebam totusi... care ar fi cea mai buna amplificare pentru ele. Si ce cabluri de boxe sa folosesc. Caut cea mai buna sinergie si as inclina chiar spre un amplif pe lampi. Cablurile pe care le am acum sunt Wireworld Equinox 5 parca, un cablu mai vechi care nu se mai face acum. Il am de multa vreme si l-am preferat in multe sisteme fata de alte cabluri. Este cupru pur. Un alt cablu de boxe pe care il detin este Chord Odyssey 2, cupru argintat.
O sa citesc intre timp si ce s-a scris aici, dar este foarte mult. Am vazut in ultimele postari ceva legat de Hegel.
Astept o sugestive, o parere, o recomandare din partea celor care au experimentat.
Mersi fain!
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Salutari PolyGram si bine ai revenit pe forum! In ciuda unor postari si replici din trecut, cam “neadecvate” (ca sa folosesc un termen foarte elegant), ma bucur ca ai revenit (sper ca si la ganduri mai bune), mai ales ca o faci in calitate de nou detinator de boxe Harbeth (bun venit in club)!
Ca sa vezi cum se invarte roata timpului! Din punctul meu de vedere, am “ingropat” acele vechi dispute, nu am nimic personal cu tine, le consider niste reactii nefericite datorate orgoliilor ce scapa uneori de sub control la “adapostul” mediului virtual, unde, de multe ori, tastatura bate mai repede decat dicteaza bunul-simt.
In ce priveste boxele Harbeth, in primul rand felicitari pentru noua achizitie, ai pus mana pe niste boxe care, pe mine personal, m-au incantat mult timp. E drept, am avut modelul mai vechi M30.1, dar banuiesc ca, in mare parte, caracterul sunetului s-a pastrat sau chiar a evoluta in bine. Daca ar fi sa caracterizez intr-un cuvant aceste boxe, el ar fi rafinament ( iar pentru SHL 5+ cuvantul este echilibru).
Cum bine stii, recomandarile sunt greu de dat in acest domeniu, se bazeaza pe aprecieri subiective, gusturile personale difera mult de la om la om, iar conditiile acustice din propria camera de auditie difera si mai mult, ba chiar au rol hotarator. Asa ca nu pot decat sa iti “povestesc” din experientele personale cu aceste boxe (M30.1) si sa decizi singur daca sau ce iti poate fi de ajutor.
Harbeth M30.1 au fost in cazul meu cele mai pretentioase boxe, din multe puncte de vedere. Incepand de la pozitionare, distanta fata de pereti si punctul de ascultare, stand-uri, cabluri de conectare, amplificatoare (nu mai vorbim!), totul a necesitat mult timp de testari si incercari.
In ce priveste pozitionarea, am constatat ca au sunat cel mai bine la o distanta apreciabila de peretele din spatele lor (peste 1 m, parca ceva in jur de 1,2-1,3 m), pozitie in care imaginea sonora devenea de-a dreptul “holografica”. Boxele din seria M30.1 au, constatare personala si subiectiva, o accentuare sesizabila a zonei basului mediu, solutie aleasa probabil de designer la setarea filtrului de frecvente, tocmai pentru a spori senzatia ca boxele nu duc lipsa frecventelor joase, lucru firesc avand in vedere volumul cutiei. Acest lucru le face insa si dificil de pozitionat, desi sunt mai mici in comparatie cu SHL 5, au nevoie de un spatiu destul de generos pentru a le putea indeparta de perete. In compensatie insa le poti asculta de la o distanta mica (chiar 2-2.5 m), lucru caracteristic asa ziselor boxe near-field.
Apoi, un alt rol hotarator (de fapt totul este hotarator!) il au standurile. Cele mai bune rezultate le-am avut cu niste standuri metalice, open-frame, de la Epos (nu mai stiu exact ce model erau) care se potriveau bine ca inaltime (55-58 cm), desi baza de sustinere pentru boxe era ceva mai mica decat ar fi fost ideal. Din pacate aceste stand-uri le gasesti foarte greu de cumparat. Si, intotdeauna (in cazul meu), spike-uri sub boxe, nu numai la baza standului. Si SHL 5 le am asezate tot pe spike-uri pe standuri si mie mi se pare ca acest lucru le avatajeaza mult.
Cabluri de boxe, am incercat multe, dar nu foarte scumpe. Pana la urma m-am oprit la niste Chord Clearway si am incetat sa mai caut, variantele sunt…infinite, cred ca cunosti si tu problema, esti tentat sa incerci mereu. Ca o “ciudatenie”, aceste cabluri Chord nu s-au mai potrivit deloc cu noile boxe SHL 5+ la care am trecut, aici a fost nevoie de altele (alti bani, alta distractie)
Amplificarea: aici e jale! Boxele astea au nevoie de putere! Daca ar fi sa cumpar unele acum, nici nu m-as mai uita la ceva sub 150 w in 8 ohm, dar wati de aia de calitate (a se citi scumpi)!
Am testat mai multe tipuri si variante de amplificatoare (desigur in limita bugetului personal), pe lampi (Prima Luna), hibride (Croft) si, in final, un SS Hegel vanos (model H 300) cu 250 W pe canal, care le-a si venit de hac! Cu asta au zburdat boxele, dar au zburdat cam tare ca, pana la urma, si-au luat zborul! :) Fiindca a aparut reversul medaliei: un amplificator de putere mare te indeamna sa incerci si niste boxe mai mari, asa ca am trecut la SHL 5 (din nou). Deci, ai grija!
Din punctul meu de vedere si experienta personala, recomand acest amplif Hegel (acum exista in varianta noua H 390) fara retinere, pentru putere si potrivirea timbrala cu boxele Harbeth. Varianta noua, H 390, este chiar imbunatatita pe partea de intrari digitale (dac nou mai performant, conexiune retea, etc), dar, pentru amplificare propriu-zisa, este posibil ca modelul vechi sa fie chiar mai bun, avand in vedere ca are o sursa de alimentare de 1000 VA (grea cat o roata de caruta!) fata de 750 la modelul mai nou.
In orice caz, orice ai alege, sper sa ne impartasesti pe aici in continuare parerile despre noile tale boxe, integrarea lor in sistemul audio, la ce concluzii ai ajuns privind cablurile, amplificarea, stand-urile, etc.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by _BGD_ »

PolyGram, gata luna de miere cu Harbeth-urile?

Upgrade? :P

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Salutare
Ce cabluri mai folositi la Harbeth ?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply