HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Eu cred ca discutia asta mergea mai usor la o bere, si merge mai greu pe aici pe un forum, mai ales la unii oameni cu nervii mai intinsi sau anumite complexe (vezi ultimul post). Conceptul de agenda ascunsa pe care l-am auzit la straini, este sfant in orice domeniu, discutie, dezbatere.

In discutia de fata, asa cum a intuit si momolo, eu sincer doresc sa impartasesc (oarecum entuziast) unele trairi avute cu sistemul pe care l-am achizitionat de la doru. As fi stupid si un pic arogant sa ma consider mare om cu experienta atat timp cat am luat sistemul gata facut (ok, nu prea folosesc sursa digitala), pe care l-am modificat partial fiind pasionat de viniluri, mai nou. Meritul acestui sistem este in (aproape) totalitate a lui doru.

Revenind la cine poate, oase sparge, toate intamplarile de mai sus nu m-au impiedicat sa imi tunez urechea, sa mai adaug puncte la experienta, mai ales ca am ceva in spate calitati auditive decente spun eu...ca sa ma laud. In cazul de fata Polygram va ramane nesatisfacut neputand sa dau un verdict intre Harbeth si Spendor, nici nu am experienta necesara in spate si nici nu as vrea sa dau genul asta de verdicte. Si pentru a arunca ceva condiment pe aceasta telenovela, as putea afirma ca am ascultat acum ceva vreme un model de top Spendor ST poate nu in conditii ideale, un stand-floor lacuit si cu un design trendy, ce nu m-au impresionat deloc (pe vremea cand aveam Triangle). Daar nu as putea blama nici o firma, deoarece am auzit si sisteme ce depaseau 100k Euro ce nu sunau exceptional cateodata, e foarte greu sa incropesti un sistem cu adevarat calitativ pana si cand bugetul nu este la limita.

http://www.spendoraudio.com/HTML/ST_line.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ca sa inchei apoteotic telenovela britanica, parca cineva, un metalist prieten cu un dealer X, a facut un test Spendor vs Harbeth castigat de primul fara apel la doua perechi de boxe, deci pentru a cita Antenakaka 3, despre ce vorbim aici?

Cu privire la stand-uri, eu cand am achizitionat aceste boxe, aveam gandul sa cumpar exact draciile alea metalice low-cost pe care le avea si vechiul proprietar in posesie. Dupa o discutie cu doru ce mi-a recomandat sa raman cu standurile din lemn natur, am renuntat sa mai caut standuri. Am observat ca o reteta buna este foarte usor de stricat, numai tentativa de a inlocui cablurile de boxa filiforme cu ceva mai solid, a produs un sunet ce dadea dureri de cap.

PS. Un cititor ajuns mai tarziu la aceasta petrecere, va putea crede ca exista o gasca aici de tartori (eu, doru-pe care am avut placerea sa il intalnesc de 2 ori, momolo-nu am avut placerea sa il intalnesc niciodata din pacate) ce striveste orice initiativa a melomanilor timizi si incepatori, dezorientati la inceput de drum. Nimic mai fals! Dorel audiofilul nu are nevoie sa fie trecut strada cu forta, cine vrea sa invete ceva pe aici, asculta, inregistreaza, cine nu, va plati cu varf si indesat (va trebui sa piarda timp infinit pe internet a revalida prostiile facute post factum, deoarece adevarul doare intotdeauna, la fel ca si incapatanarea si mandria uneori prosteasca). Fiti cu mintea deschisa, deoarece doar cel ce va critica va doreste binele si va ajuta sa evoluati!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

remoteviewer1 wrote: In cazul de fata Polygram va ramane nesatisfacut neputand sa dau un verdict intre Harbeth si Spendor.
Eu chiar sunt pe deplin satisfacut, am avut un orgasm ascultand Spendor -asa cum voi aveti orgasm cand cititi ce scrie idolul vostru. V-a dat ordinul si acum latrati la mine, ca doar l-am deranjat pe stapanul vostru.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

doru wrote:PolyGram, pana la urma ce te framanta de fapt?

Nu vreau sa fiu rautacios (m-am abtinut cat am putut) .
Ma framanta ca esti un catel care latra la comanda. Te-ai abtinut pe dracu... Ai stat linistit in cusca ta, pana cand ai primit ordinul si acum latri si faci pe durul ca sa fii pe placul stapanului. Mars, ca te mananc cu blana cu tot!
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

doru wrote: vad ca ai mereu tendinta sa interpretezi ca un Gica-Contra afirmatiile facute de altii, fara a ne spune niste argumente bazate pe constatarile facute de tine, personal, cu urechile tale, limitandu-te la a cita opinii culese de pe net sau auzite de la unii si altii.
Am curajul sa gandesc, sa am si alte opinii decat opiniile lui momolo cu care va hraniti voi.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

remoteviewer1 wrote:
Ca sa inchei apoteotic telenovela britanica, parca cineva, un metalist prieten cu un dealer X, a facut un test Spendor vs Harbeth castigat de primul fara apel la doua perechi de boxe, deci pentru a cita Antenakaka 3, despre ce vorbim aici?
Habar n-ai ca momolo era candva prieten cu acel delear si ridica in slavi boxele Spendor.
Dupa ce i s-a interzis sa mai puna piciorul pe acolo, s-a imprietenit cu Yura si lauda toate sculele lui. Apoi s-a certat si cu el si a sters toate subiectele de pe acest forum in care ridica in slavi Triangle, Unison, Opera, Accuphase, etc.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Iar acum ma retrag si voi asculta Spendor cu Naim si cabluri Chord pe standuri din fier de la Epos.
Hai, pa...
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Stimati administratori, moderatori ai forumului,

Chiar daca suntem intr-un spatiu virtual, consider ca am fost jignit in mod grosolan de userul PolyGram fapt pentru care atentionez in mod public asupra incalcarii regulamentului forumului.

Regulamentul forumului:
7.b. limbajul care dovedeste lipsa unei educatii elementare (lipsa celor 7 ani de acasa), mitocania, mârlania, se pedepsesc cu eliminarea definitiva din acesta comunitate. In acest forum dorim sa pastram un nivel normal si civilizat al comportamentului fata de ceilalti si la modul general.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

remoteviewer1 wrote:unii oameni cu nervii mai intinsi sau anumite complexe (vezi ultimul post).
Chiar te (mai) deranjaza postarea mea? :lol:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Userul PolyGram a primit ban pentru 1 luna desi sunt motive sa-l primeasca definitiv. Din pacate (pentru el) a dovedit ca nu este capabil sa poarte un dialog civilizat. I-am dat o sansa pe care a risipit-o pur si simplu degeaba.
Daca mai doreste sa activeze pe acest forum, dupa o luna (cand expira suspendarea) trebuie sa-si ceara scuze celor pe care i-a jignit inainte de orice alta interventie. Daca atunci nu doreste, va primi ban definitiv.

Pe acest forum nu voi permite tzigania care s-a petrecut pe alte forumuri. Cine nu intelege sa se poarte civilizat, nu are ce cauta aici.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

lordu73, primeste un avertisment. La urmatoarea abatere va fi suspendat. Acest forum nu are scop scandalul, can-can-ul si etalarea lipsei de educatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

doru wrote:Regulamentul forumului:
7.b. limbajul care dovedeste lipsa unei educatii elementare (lipsa celor 7 ani de acasa), mitocania, mârlania, se pedepsesc cu eliminarea definitiva din acesta comunitate. In acest forum dorim sa pastram un nivel normal si civilizat al comportamentului fata de ceilalti si la modul general.
unicul motiv pentru care l-am suspendat o luna si nu definitiv este vechimea respectivului user pe forumurile romanesti (unde din pacate a fost cateodata un vector de scandal si a dovedit in timp o anume instabilitate emotionala).
doru, imi cer eu scuze in numele lui! Nu ne-am mai vazut de multa vreme, cine stie, poate anul asta gasim timp.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

PolyGram wrote:Habar n-ai ca momolo era candva prieten cu acel delear si ridica in slavi boxele Spendor.
Dupa ce i s-a interzis sa mai puna piciorul pe acolo, s-a imprietenit cu Yura si lauda toate sculele lui. Apoi s-a certat si cu el si a sters toate subiectele de pe acest forum in care ridica in slavi Triangle, Unison, Opera, Accuphase, etc.
Sa sti ca pe acest forum nu se obisnuieste sa se stearga posturi (ca in alte parti unde se sterge cu tona).
Ceea ce ai scris este o mizerie care circula intre barbati fara coaie, indivizi care se poarta ca niste tzatze clevetitoare in umbra canapelei si in anonimatul internetului.
In primul rand, nu m-am certat cu nici un dealer. Acum multi ani cand il vizitam des pe dealerul "Jack" nu-mi aduc aminte sa fi existat marca Spendor. Acolo am incetat sa ma duc din motive care ma privesc si nu m-am certat cu Cristi ("Jack") niciodata. Doar a intervenit un moment in care ne-am dat seama ca nu are rost sa ne mai vedem deoarece aveam opinii si gusturi radical opuse in privinta sunetului, sculelor si altor chestiuni care tin de audio. Ne-am dat mana barbateste (plini de nervi fiecare) si ne-am vazut fiecare de drumul lui. Nici cu "Yura" nu m-am certat vreodata si din pacate reusesc destul de rar sa-l mai vizitez; de ceva vreme nu mai am timpul liber pe care-l aveam alte dati (ca drept dovada, nu intru la timp aici pe forum sa sanctionez mitocaniile unora :wink: ). Posturile "care ridica in slavi branduri" nu au fost sterse pentru simplu motiv ca nu au existat.Eu nu "laud" branduri ci sunet. Nici macar termenul de "lauda" nu este corect, mai degraba termenul de apreciere, cateodata prea entuziasta insa niciodata fara justificare in realitate. Intr-o vreme am apreciat sunetul multor sisteme pe care dealerul "Yura" le-a construit la el in show-room asa cum acum mai multi ani apreciam sisteme formate de "Jack" la el in show-room avand in vedere nivelul meu de atunci (ma refer la educatia urechii). Este normal sa evoluam in gusturi si aprecieri, numai orgoliosii si prostii stagneaza si sunt fixati pe branduri. De la acelasi brand pot exista (si chiar asa se intampla) atat scule bune cat si proaste (iar dealerii trebuie sa le vanda pe toate :wink: ). Si am scris destul de mult pe tema asta, a judecatii pe model si nu brand. Insa tocmai datorita celor ca tine (colportori de barfe, intriga si scandal) am considerat ca unele posturi de-ale mele dadeau apa la moara minciunilor despre mine si relatia mea cu dealerul respectiv implicand pe nedrept acest forum; o relatie doar de prietenie si nimic altceva. Ajunsese sa se spuna ca forumul asta "e a lui Yura" si eu "angajatul lui". In realitate el nu are, nici nu a avut vreodata legatura cu forumul meu (si al lui SOLO). La el in show-room am fost intotdeauna doar musafir asa cum pe vremuri eram la "Jack" doar musafir sau am fost la altii idem. Daca atunci am scris texte lungi despre sistemele audio (formate de "Yura") a fost pentru ca sincer eram entuziasmat de sunet (si ce-i drept, am avut si eu o contributie la datul cu urechea). Ceea ce a facut el pe vremuri este fantastic. Am fost si la dealeri dinafara tarii si la nimeni nu am auzit asemenea sunet indiferent ca altii aveau scule mai scumpe si posibilitati materiale mult mai bune.
Astfel, avand in vedere minciunile care se vehiculau am zis la un moment dat ca trebuie sa-mi calc pe inima si sa incetez descrierile entuziaste (despre sunet, nu brand-uri! Dar inerent sunt mentionate branduri si scule....), sa vad dupa aia ce mizerie pot sa mai inventeze cei care nu sunt interesati de muzica, nici de sunet, nici de scule audio, ci de barfa, intriga, scandal si mai ales calomnie. Pentru ca omul marunt si meschin are ca suprem tel sa-i traga in mocirla pe cei care se ridica deasupra lui.
Astfel, eu unul le urez succes celor doi dealeri de la care am invatat multe si am auzit multe scule audio, boxe, sisteme audio, adica "Yura" si "Jack" insa forumul (meu si al lui SOLO) nu este o platforma de marketing pentru nimeni, fiind un site non-profit, un fel de club (sper, select) pentru cei pasionati de audio si care nu fac "afaceri" (poate doar "politica" :D ). Cred ca numai faptul de a exista un forum independent de interese comerciale ar trebui sa fie de apreciat. Si apropos, eu nu am facut niciodata "afaceri" in audio, dimpotriva! Cateodata m-am mai gandit la treaba asta deoarece in mod evident ma pasioneaza mult acest domeniu. Insa observ cata mancatorie si ticalosie exista la noi in tara. De multe ori nu doream sa fiu in pielea dealerilor mentionati vazand cu ce fel de oameni au deaface si cate compromisuri trebuie sa faca pentru a tine o firma si da o paine la niste oameni. De multe ori este de admirat chiar daca pentru aceasta performantza trebuie sa fi un om foarte manipulator si duplicitar. Dar e nu-s genul sa laud ceea ce nu-mi place si de multe ori le zic multora in fatza, de aceea nu-s bun de comerciant in domeniu.
Un lucru bun totusi l-am observat de cativa ani, pe netul romanesc s-a mai diminuat lupta intre diverse gashti afiliate (benevol dar si interesat) dealerilor. Se tinde catre o situatie normala, locuri unde se face marketing (platit) si locuri unde lumea discuta liber. Marketingul nu trebuie sa fie ceva negativ atata vreme cat se face la lumina zilei. Insa domeniul e unul foarte delicat deoarece este vorba despre ceva ce nu poate fi masurat sau cantarit, sunetul! De aici si diversele orgolii aiurea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: HARBETH

Post by Kostas »

O observație generala - nu luați de bune toate recomandarile unui producător de tipul combinatie made in heaven cu accesoriile prezentate de el. Se produce un transfer de autoritate - ceea ce este o forma clasica de manipulare bazata pe presupunerea ca daca x produce un produs bun, consacrat atunci si accesoriile produse sau recomandate de el sunt cele mai bune!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Desi pe acest forum nu se sterg posturi, cred ca un comentariu cum este cel citat mai jos si care reprezinta un atac la persoana in cel mai “pur” stil marlanesc, nu are ce cauta pe acest forum sau pe orice alt forum unde se presupune ca exista un minim nivel de decenta, civilizatie si bun simt.
PolyGram wrote: Ma framanta ca esti un catel care latra la comanda. Te-ai abtinut pe dracu... Ai stat linistit in cusca ta, pana cand ai primit ordinul si acum latri si faci pe durul ca sa fii pe placul stapanului. Mars, ca te mananc cu blana cu tot!
Din acest punct de vedere, fac un apel, consider justificat, catre moderator, pentru a sterge cel putin comentariul mentionat, care nu are nicio legatura cu o dezbatere pe teme audiofile, oricat si din orice motive s-ar aprinde spriritele. Este un atac la demnitatea mea, fie ea si virtuala, de membru al acestui forum audiofil.
Altfel, acest spatiu virtual, va incepe sa puta, ca o latrina in care oricine isi poate varsa nestingherit refularile, frustrarile si nemultumirile din viata reala de zi cu zi.
Trageti, va rog, apa!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

Aici nu stergem istoria, pana la urma toti mai gresim. Banarea timp de 1 luna mi se pare suficienta si sansa de a reveni si cere scuze e un gest nobil.

Sa revenim la subiectul HARBETH.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply