HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Parerea mea, dupa ce am citit cele de mai sus:

- remoteviewer1 tre' sa mergi la Bruxelles, sa-l vizitezi pe Spirit Crusher dupa care sa postezi si tu despre ceva inghesuiala sau orice cusur ii gasesti acolo. :D Iti este dator!

- Wilson Audio nu-s o referinta sa merite comparatii, opinia mea. Adica nu mi se pare mare branza sa compar cu Wilson, dimpotriva! Zice bine nenea ala de "bas electric" deoarece la asta sunt bune, chitari electrice. Dar sa nu asculti clasica pe Wilson!

- amandoi cititi prea mult pe net. Normal, sunteti tineri. Insa in mare parte e pierdere de vreme. Il citati pe Jerome asta de parca ar fi tatal audiofiliei. Deocamdata se observa ca e unul care scrie mult pe net, pe jdemii de forumuri. Sper sa aiba timp sa si asculte muzica.

- fiecare camera raspunde altfel si cere aranjamente diferite. Observ discutii cu toleranta de sub un centimetru. Nu cred ca-i cazul sa luati ad literam masurile si ideile lui Jerome. Camera lui Spirit Crusher mi se pare faina ca dimensiuni. Boxele ca marime mi se par potrivite. In rest, doar la fatza locului se pot rezolva problemele.

- Harbeth-urile astea, mai ales modelul mare 40 nu le-as amplifica cu tuburi. In opinia mea sunt boxe pentru amplificatoare tranzistorizate care se descurca cu sarcini dificile. De obicei sunt cele cu putere mare si care costa mult. :D

- si evident, cablurile sunt al naibii de importante! Mai ales la boxe si scule de top!

PS - Spirit Crusher, din ce-mi aduc aminte, atunci i-am zis si eu (ulterior) ca sistemul tipa. Tocmai ce mesterise la cabluri (experimenteaza necontenit) si stricase sunetul minunat auzit cu cateva zile inainte. Apropos de Magellan, ar trebui sa auzi (cum am auzit eu) o comparatie Triangle Magellan cu Wilson Audio unele langa altele! :lol: Bietele Wilson!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

momolo
- remoteviewer1 tre' sa mergi la Bruxelles, sa-l vizitezi pe Spirit Crusher dupa care sa postezi si tu despre ceva inghesuiala sau orice cusur ii gasesti acolo. :D Iti este dator!
Eu is baiat finutz, nu am sa zic nimic, insa daca se aud Harbeth-urile ca naiba o sa-l fac sa se simta naspa ca le-a cumparat si sa mi le vanda la juma de pret fata de cat a dat el, mi le trimite pachet cu Atlassib-ul eventual(cand le primesc o sa ma uit inauntru lor sa nu iasa din interior unul negru, mititel si carliontzat echipat cu o vesta cu ceas...)

Dar apropos dnul Spirit, cum se aud aceste minunatii de boxe in starea lor nativa? Noi aici in capatul (ca sa nu zic altceva) Europei ne imaginam multe..., sau cel putin doar eu.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Dar apropos dnul Spirit, cum se aud aceste minunatii de boxe in starea lor nativa?
Apai stimabile, nu mi-s tare priceputu la facut reviewuri. Caci altfel as fi lucrat pentru Stereophile. Pe mine trebuie sa ma gadile la ureche intr-un anume fel. Am zis deja, pentru moment suna satisfacator. Si sunt pretentios, rau... Abia dupa echiparea cu niste standuri adevarate, feet&discs, si ceva "tratament" pentru camera de auditii voi putea spune mai multe. Ca sa nu mai vorbesc si de un eventual upgrade de sursa, care pentru moment pare sa fie veriga slaba din sistem.

Sunet intins!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Banuiam eu de cand ai aruncat "pasarica", ca nu avem norocul sa dam prea curand de un posesor de “robotei” Harbeth M40 pe meleagurile noastre dambovitene. Mergem si la Bruxelles, remoteviewer, daca e cazul, ce nu fac niste adevarati haudiofili pasionati?! Dam si cu matura pe la colegul Spirit, daca e nevoie …
Te ajut sa il convingem ca a facut cea mai mare greseala din viata lui cand a cumparat asemenea ciudatenii (si urate pe deasupra), si poate ti le lasa la juma de pret. Daca ti-e frica de negrii, nu-ti fa probleme, ma sacrific si le iau eu!
Le gasesc si locul in casa, fara sa masor distanta de la colturi la tweeter, sa moara de ciuda amicul Jerome! :)
Pana una-alta, felicitari Spirit Crusher pentru achizitia "robotilor" si auditii cat mai placute!!!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

Salutare,

Multumesc doru pentru felicitari. N-am avut onoarea sa discutam pana acum, dar meriti felicitari pentru pionierat harbethian pe plai dambovitean.

Trebuia sa fiu oarecum in trend cu lansarea "Star Wars", asa ca am fost la piata si-am luat de la mamaie doua legaturi roboti. As avea nevoie si de un cavaler Jedi sa-i struneasca. Poate il conving pe Spirit Crusher sa mearga la domn' profesor Yoda pentru ceva lectii in particular.

Sunet intins!

P.S. Urateniile astea is frumoase foc, mai ales cand isi dau jos desuurile...
Harbeth, vinyl and tubes...

Rotton
Posts: 17
Joined: 19 Apr 2014, 12:42
Location: Caracal

Re: HARBETH

Post by Rotton »

Salutare. Recomandati-mi, va rog, un amplificator pt harbeth c7 in gama de pret 2000-3500 eur. Din ce am citit pana acum am alcatuit o lista cu ce spun altii ca ar fi ok pt aceste boxe. Din pacate unele echipamente nu sunt importate in Romania.
1. Leben cs300x (ascultat si suna senzational, problema este ca are doar 15w)
2. Heed Obelisk si
3. Lfd zero le mk5
4. Croft phono integrated (sau variantele pre+power in functie de buget)
5. Lavardin Is
6. Luxman 505u
7. Sugden a21
A ascultat cineva aceste echipamente?
Desi unii critica combinatia harbeth naim, recunosc ca sunt tentat de un uniti lite sau un uniti2 pentru confortul cu care poate reda dintr-un nas sau de pe tidal.
Va multumesc pt ajutor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Amplificarea se alege si in functie de sursa (matching). Dintre cele aflate in lista ta as exclude cate ceva.
Dar mai bine iti dau si alte idei. Ca solutie scumpa (dar high-end adevarat) ai putea incerca Conrand Johnson ( http://www.conradjohnson.com/It_just_so ... fiers.html" onclick="window.open(this.href);return false; ). Pe vremuri stiu ca exista un distribuitor in RO dar sunt totusi foarte scumpe, nu cred ca ti se incadreaza in buget.
Ca solutii mai ieftine ai putea se te gandesti la:
- Prima Luna ( http://www.primaluna-usa.com/product-ma ... prem-int-2" onclick="window.open(this.href);return false; )
- Unison Research S9 ( http://www.unisonresearch.com/en/produc ... rs/s9.html" onclick="window.open(this.href);return false; )
- Bel Canto ( http://www.belcantodesign.com/eOne/products/amplifiers/" onclick="window.open(this.href);return false; )

Dar asa cum am zis, tine cont de matchingul intre sursa si amplificare precum si de cabluri. Evident, acustica e foarte importanta!
Nu-i usor de gasit amplificare pentru boxele astea!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Rotton
Posts: 17
Joined: 19 Apr 2014, 12:42
Location: Caracal

Re: HARBETH

Post by Rotton »

Multumesc pt raspuns.
In ceea ce priveste Prima Luna si Bel Canto nici macar nu le luasem in considerare intrucat nu sunt foarte familiarizat cu sculele americane. Le-ai ascultat undeva cu Harbeth sau altceva similar?
In ceea ce priveste Unison s9 am vazut ca sare cu mult de bugetul meu, avand un pret de catalog de 6995 de lire. Mai repede mi-a atras atentia un anunt de pe un alt forum pentru un Unison Preludio la 1600 de euro. Problema, ca si la Leben, este puterea de 14w. Nu ascult tare, dar am totusi o retinere sa platesc acesti bani pentru atat de putina putere.

Legat de sursa, vreau sa cumpar un Chord 2Qute - nou aparut. Intentionez sa ma duc sa il ascult in ianuarie. Review-urile sunt foarte entuziaste si am citit ca nu ar avea un sound signature al lui si ca este foarte neutru. Sunt deschis, bineinteles, si la alte recomandari in limila unui buget de 2000 de euro.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Eu am un Accuphase 360 pe care am instalat optiune de DAC (DAC40). Si mi-am comandat de curind SHL5 Plus.Avantajul e ca ai o telecomanda mai putin, si oricum, DAC40 suna bine, (peste Arcam irDAC, de exemplu). Cind mai dai de bani poti sa-ti iei si o sursa pe masura care sa se potriveasca bineinteles cu amplif-ul (deci tot accuphase).

Pe forumul de Harbeth se zice la Lamm ar fi matching-ul ideal pentru Harbeth, dar sincer nu stiu ce pret are (nu ma mai intereseaza)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Rotton, ai putea sa te gandesti la un pickup mai degraba. Eventual la inceput unul second hand sa-ti faci "scoala" pe el si placi tot second hand.
Mie personal (opinia mea) DAC-urile mi se par inutile si consider ca sursa de semnal digital are o mai mare importanta decat DAC-ul.
Toata lumea vorbeste numai despre DAC-uri deoarece asa e marketingul (si toti comerciantii vor sa-si vanda marfa), deoarece tinerimea a deschis ochii pe computer si altceva nu stie, insa sursa digitala mi se pare de departe cea mai importanta in combinatie. Asa ca opiniile despre DAC-uri sunt pe masura a ce semnal digital a fost bagat in ele (cum si cu ce cabluri) si oricum, toate astea sunt sub un pickup decent (chiar si cu placi LP noi despre care se scriu multe critici degeaba).
Prima Luna am ascultat o singura data in conditii nelamuritoare si necontrolate. Nu mi s-a parut prost. Dar e recomandat de un prieten audiofil din America in combinatie "harbethiana".
Bel Canto nu am ascultat insa mi-au zis anumiti prieteni audiofili de peste mari si tari ca-s foarte interesante la banii lor atunci cand le nimeresti combinatia.
Unison S9 si Unison Preludio am ascultat in conditii lamuritoare. Modelul S9 mi se pare fabulos. Cat priveste Preludio, am ascultat cu lampi KT88 care nu-s tocmai preferatele mele dar conteaza tare mult cum se combina. Despre putere nu trebuie sa-ti faci la fel de multe griji cand e vorba de amplificatoare pe tuburi. Preludio pe care l-am audiat ducea boxe mai dificile decat Harbeth-urile tale (care-s si ele foarte dificile) si se descurca excelent. Au contat enorm cablurile, dar asta nu mai este o noutate pentru un audiofil. Evident, daca ai ocazia sa asculti lampase trebuie musai sa ti cont de incalzire si timp. Nici un lampas nu suna in mintile lui in primele aprox. 40 minute, dar unele necesita si 2 ore sa ajunga la "nirvana". Si poate ma repet, lampadarele sunt date naibii de mofturoase la cablaraie, mai ales matzul de curent din priza si sarma de boxe care-i critica. Unele lampadare se schimba atat de mult din cauza sarmelor ca nu le mai recunosti.
Ideea "lordului" cu Accuphase nu e rea deloc, cred ca se potrivesc foarte bine cu Harbeth. Deja am cateva experiente din astea la activ si e de bine (mai putin e de bine la buzunar! :D )
Apropos, eu inca nu sunt deloc lamurit daca Harbeth merg cu tuburi sau sunt mai degraba potrivite cu "siliconatele". Parerile pe net sunt impartite si antagonice. De aceea am zis de matchingul cu sursa; o chestiune tare importanta in ecuatie. Pentru ca toti judecam intreg sistemul si nu numai o parte.
Cat priveste Lamm, eu am avut ocazia sa ascult cate ceva si mi-au placut tare mult dar sunt extrem de scumpe (bonus, sunt si urate! :D ). Cred ca nu intra la buget.
Parerea mea, trebuie sa fi practic, sa incerci sa asculti orice se poate asculta in conditiile noastre (si evident, ceea ce poti plati, nu ceea ce nu poti plati. Unii comercianti au obiceiul sa-ti puna cu deasila fix ceea ce nu poti plati niciodata!).
...Deci nu prea multe din pacate. Dar ai avantajul ca boxele nu sunt atat de mari sa nu le poti cara de colo colo. Ai putea sa iei in seama si o solutie foarte ieftina cu scule "vintage" daca te poti cara nomad cu boxele.
Treaba este ca pe un forum nu capeti cine stie ce ajutor real (doar sa sara pe tine cei care au mereu ceva de vanzare si acolitii lor).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

momolo wrote:Rotton, ai putea sa te gandesti la un pickup mai degraba.
Unde mai pui ca poti sa adaugi si AD30 la Accuphase (preamplif pentru pickup). Nu siu cit e de bun dar nu cred ca poate fi foarte prost ...
La anu' imi iau eu, cu TVA de-al mic si-ti spun cum e .... :)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Rotton
Posts: 17
Joined: 19 Apr 2014, 12:42
Location: Caracal

Re: HARBETH

Post by Rotton »

[quote="momolo"]Rotton, ai putea sa te gandesti la un pickup mai degraba. Eventual la inceput unul second hand sa-ti faci "scoala" pe el si placi tot second hand.
Mie personal (opinia mea) DAC-urile mi se par inutile si consider ca sursa de semnal digital are o mai mare importanta decat DAC-ul.

Am deja un Clearaudio Concept cu doza Grado de care sunt f multumit. In ceea ce priveste sursa analog, cred ca ma opresc aici - momentan. Sincer, tanjesc dupa o amplificare pe lampi de cand am inceput sa investesc in sistemul stereo. Am ascultat chiar si Dominance-ul lui Panaitescu (cel de 18w) si nu mi s-a parut rau deloc.
Mi-ai dat putin logica peste cap - eu credeam ca sursa este DAC-ul si nu computerul/nas-ul unde e muzica stocata.

Rotton
Posts: 17
Joined: 19 Apr 2014, 12:42
Location: Caracal

Re: HARBETH

Post by Rotton »

lordu73 wrote:
momolo wrote:Rotton, ai putea sa te gandesti la un pickup mai degraba.
Unde mai pui ca poti sa adaugi si AD30 la Accuphase (preamplif pentru pickup). Nu siu cit e de bun dar nu cred ca poate fi foarte prost ...
La anu' imi iau eu, cu TVA de-al mic si-ti spun cum e .... :)
Chiar te rog! :) Cine aduce Accuphase in Ro? Iura?

Rotton
Posts: 17
Joined: 19 Apr 2014, 12:42
Location: Caracal

Re: HARBETH

Post by Rotton »

momolo wrote:Unison S9 si Unison Preludio am ascultat in conditii lamuritoare. Modelul S9 mi se pare fabulos. Cat priveste Preludio, am ascultat cu lampi KT88 care nu-s tocmai preferatele mele dar conteaza tare mult cum se combina. Despre putere nu trebuie sa-ti faci la fel de multe griji cand e vorba de amplificatoare pe tuburi. Preludio pe care l-am audiat ducea boxe mai dificile decat Harbeth-urile tale (care-s si ele foarte dificile) si se descurca excelent. Au contat enorm cablurile, dar asta nu mai este o noutate pentru un audiofil. .



Ai putea, te rog, sa imi mai dai cateva detalii despre Preludio? Ma incanta foarte tare pt ca e arhitectura single ended si nu push pull. Cele mai multe dintre sculele ascultate de mine in PP aveau zgomot de fundal, dar sunt sigur ca depinde foarte mult de implementare. Mai ai idee ce cabluri si boxe erau folosite in sistemul ascultat de tine?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Rotton wrote:Ai putea, te rog, sa imi mai dai cateva detalii despre Preludio?
pai ce detalii sa-ti dau ?! Gasesti pe net. Eu doar l-am ascultat. Banui ca si tu vrei sa asculti un aparat inainte sa-l cumperi, doar nu iei asa ceva prin posta ?! (sau citind schema ca greierasul)
Rotton wrote:Ma incanta foarte tare pt ca e arhitectura single ended si nu push pull.
diferentele intre aparate sunt dincolo de topologie (single ended sau push pull). Gasesti bune si proaste in orice varianta. Chiar in cazul lampaselor gasesti mai multe proaste decat bune.
Deoarece e acum la mare moda, lumea da ochii peste cap cand aude de lampase. Toti se gandesc la poezia sunetului de lampa si alte alea. Insa rar am auzit amplificari mai proaste (colorate, tampite la sunet, aiurea, infundate, bubuite, tipatoare, lesinate, etc) ca in cazul unor lampase. Pentru un audiofil autentic scopul ar trebui sa fie sunetul si muzica, nu aparatele si principiile tehnice sau stiu eu ce povesti. Un amplificator trebuie sa amplifice, nu sa compuna muzica. Ori amplifurile pe tuburi desi sunt foarte simple din punct de vedere al componentelor (cateva lampi, niste trafuri si o mana de piese) sunt tare complicat de realizat bine si corect. Oricine cu ceva indemanare poate sa faca un amplif pe tuburi. Dar nu oricine reuseste sa-l faca sa amplifice corect si nu altceva. Nu pe osciloscop, ci la ureche! Deoarece pe osciloscop multe trancote masoara sublim (degeaba).
Faptul ca urechiusa de trancotar verde (sau uscat) e gadilata in mod placut de distorsiunile lampadarelor, e cu totul altceva dar nu calitate! Caci multi asculta, putini pricepe. Si comparatia e totul (cat si o disciplina a obiectivitatii). De aceea zic la toti ca lampasul e intradevar capatul de linie.... in mod teoretic. Dar de obicei practica ne omoara (visele). In concluzie, lampasele bune cu adevarat sunt scumpe si rare. Mai ieftin o scoti la capat cu tranzistoarele daca esti audiofil sarac (nu neaparat). Eu am auzit "nirvane" atat pe tuburi cat si pe tranzistoare. Si in orice topologie. Conteaza sa fie facute de oameni rari, unii care reusesc sa fie in acelasi timp si audiofili dar si electronisti. Realitatea crunta imi dovedeste ca in general electronistii sunt cei mai mari trancotari (multi sunt surzi cu urechi de tabla si salcam, plini de idei fixe, foarte fixe!) iar audiofilii atehnici sunt cei mai mistici oameni (si pot debita prostii mai mari decat planeta pe care locuiesc). Cu audiofilii ingineri e cazul firmelor mari si vechi (nu diverse bazaconii aparute peste noapte). Caci cine a rezistat in piata de zeci si zeci de ani, are niste merite! Si cine nu are urechi sa-si asculte capodopera e ca orbul la competitia de pictura.
Rotton wrote:Cele mai multe dintre sculele ascultate de mine in PP aveau zgomot de fundal
ciudat. De obicei lampasele nu au zgomot sau alea prost facute au brum. Oricum, de vina nu este PP-ul ci realizarea. Eu mai degraba la boxele tale m-as orienta catre un PP deoarece au nevoie de putere.
Rotton wrote:Mai ai idee ce cabluri si boxe erau folosite in sistemul ascultat de tine?
nu-mi aduc aminte dar erau unele "de firma", parca Nordost si ceva cablu de la Unison, cred ca ala bleu la culoare sau si unul argintiu cu argintarie inauntru. Oricum, la lampase argintaria cam face legea (dar nu regula. Deoarece nu exista regula).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply