HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Pentru cine este interesat, exista o pereche de SHL5 + in finisaj trandafir (sa moara dusmanii, trandafire! patrafire!) in expozitie la dealer-ul local la unitatea din Cotroceni. Este vorba de ultimul model de SHL5, ce include ceva imbunatatiri fata de modelul anterior, nu le-am auditionat deoarece nu era timp trecand prin fuga prin zona. La constructia exterioara sunt 100% identice cu ale mele, am inteles ca au ceva schimbari la difuzorul de medii-joase si partea de filtre. Pretul este un bargain :lol: , se invarte pe la 20k de lei f(l)ocosi, un fleac pentru omul de rand muncitor din tarisoara noastra. Dar nu despre asta vorbim aici, probabil exista si cititori cu posibilitati peste medie...merita sa le incercati cu toate ca acolo conditiile nu sunt ideale de ascultat, in cazul in care va plac acolo, probabil acasa o sa aveti o surpriza placuta...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

https://www.facebook.com/harbethHQ/phot ... =1&theater

Tocmai ce s-au lansat la Munchen High-end noile boxe Harbeth M40.2, pretul de lista fiind 12k pounds si productia incepand din Iulie. Ce sa zic...spor la cumparaturi pentru unii norocosi, pentru mine personal fiind necesare minim 100 k euro pentru upgrade :lol: (daca iau in considerare casa si boxele, fara amplificare).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: HARBETH

Post by hondaru »

@ Remote
Daca-ti faci upgrade la casa cu boxele o lasi mai usor...o sa fii uimit de cum se schimba sunetul..in bine!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Ce stand-uri folosesti pentru Harbeth? Ai incercat mai multe variante?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Am mostenit standurile DIY de la fostul proprietar, sunt din lemn lacuite in stil mai rustic sa zicem, asezate pe 4 spike-uri, boxele fiind plasate pe niste pastile (nu mai stiu marca, poate Soundcare?). Eu vroiam sa achizitionez niste standuri de metal, insa dupa niste discutii cu doru, am inteles ca el incercase aceasta varianta si a ramas tot la lemn. Ieri le-am modificat (la ordinul de centimetri) pozitia si sunetul s-a schimbat destul de mult. Le-am mai indepartat de peretele din spate si de peretii laterali, si redus toe-in-ul. O sa ma joc mai mult cu pozitionarea saptamanile viitoare dupa ce am citit niste discutii de pe un forum american (ce m-a facut curios) sa vedem ce iese. Nici nu vreau sa renunt la sound-stage, dar parca imi place un pic sunetul mai consistent dat de apropierea boxelor intre ele.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Ma intereseaza si pe mine si as vrea sa-mi fac niste standuri, de aceea am intrebat.

Au fost facute special pentru aceste boxe? E lemn masiv sau MDF? Ce forma au? Sunt ca niste scaunele?
Am cautat pe net si am vazut ca boxele Harbeth sunt puse fie pe standuri din fier, fie din lemn.
Si eu am ''pastile'' Soundcare. Sunt foarte bune, se simte imediat imbunatatirea
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

https://www.flickr.com/photos/96298085@ ... otostream/

O imagine cat 1000 de cuvinte, sunt facute special pentru boxele cu pricina din lemn natur lacuit. O solutie mai la indemana folosita de unii posesori de Harbeth SHL5 ar fi si:

http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/produ ... ery=ODDVAR
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: HARBETH

Post by ionroata »

Salut
Imi place foarte mult pick-up-ul Pioneer. Vinez asa ceva de ceva timp dar la noi nu vazut sau pretul era exagerat. Mi-ar place si Kenwood-ul dar acolo riscurile de teapa ar fi mai mari avind in vedere constructia mai deosebita. Poate comandat din afara ar fi altceva. Sint curios ce picioare folosesti sub CEC ? Banuiesc ca au schimbat sunetul in mod semnificativ.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Din pacate acel Pioneer este singurul pick-up caruia nu i-am dat de cap inca. Si a fost un pick-up cu probleme multiple, nu prea mai functiona nimic la el. Il am la un amic ce incearca sa-i restaureze plinta (in sistem DIY) si sa ii mai lipeasca una-alta, probabil nu va iesi mare branza...am si uitat de el. Banii investiti nu ii voi revedea niciodata, de l-as vedea mergand macar.

Piciorusele la CEC sunt luate din link-ul de mai jos, am studiat multe scenarii cu spike-uri, pastile, pernutze, pana la urma m-am oprit la aceste conuri:

http://www.dvdplanet.ro/hi_fi_high_end/ ... c_cones_xs

Sunt facute dintr-un material ca un fel de creta, poros, ce lasa urme pe stand, insa au dat soliditate sunetului CEC (oricum eu am pus mana pe el schiop in 3 picioare, nu suna prea grozav cu o pana pusa intr-un colt) dupa parerea mea.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Pe un site romanesc sunt la vanzare niste Harbeth SHL5 Plus la 3400 euro. Zice ca sunt noi, nerodate. Ce au in ''Plus''?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Au difuzorul de medii joase dintr-un material imbunatatit (nu vreau sa par un fanboy al marcii, deoarece nu sunt) si o actualizare a filtrelor, unii de pe forumul furnizorului spuneau ca sunt mai putin "seci" decat predecesoarele si un pic mai transparente, acum nu se stie daca vroiau sa isi justifice achizitia sau chiar asta era realitatea, deoarece nu am reusit sa le ascult in realitate. Posesorii pareau destul de incantati de rezultate, revistele de "specialitate", platite sau nu (gen Stereophile), le-au facut review-uri destul de laudatoare, acum depinde fiecaruia ce sunet ii place sa asculte acasa...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Ce inaltime au boxele tale si ce inaltime standurile?
Si eu am boxe mai marisoare, 55 cm inaltime si nu stiu cat de inalte sa fac standurile.
Mai e si regula aceea ca urechea trebui sa fie la mijlocul distantei dintre centrele celor doua difuzoare...
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Boxele au 630 mm inaltime si standurile(facute in regim DIY de Doru) in jur de 460 mm cu tot cu spike-uri. Regula de baza (din cate tin eu minte) a asezarii boxelor stand-mount este ca tweeter-ul sa fie la nivelul urechii in pozitia standard de ascultare. Trebuie sa le aranjezi inaltimea in functie de pozitia ta de ascultat medie in principiu. Boxele se "odihnesc" pe niste pastile de metal inglobate in plastic (de aproximativ 15 mm inaltime), nu sunt asezate direct pe stand-uri. Poti sa ne dai detalii cu privire la boxele pe care le folosesti in acest moment, din pura curiozitate si bineinteles daca esti de acord?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Cand am facut standurile pentru Harbeth-uri (de fapt impropriu zis DIY, am dat comanda la un mic atelier de tamplarie), am tinut cont de specificatiile producatorului (16 – 20 inch, adica in medie exact vreo 45 cm). Am desenat o schita simpla, ca un taburet fara sezut (am vrut sa fie “open-frame”), respectand dimensiunile bazei boxelor, si am dat-o la un tamplar. In 2-3 zile au fost gata stand-urile si nici nu au costat mult (pana intr-o suta de lei). Au fost facute din lemn de brad. Inainte de aceste standuri am avut unele metalice, Atacama, pe care le-am incercat in toate felurile, si umplute cu un material special (cumparat tot de la ei) si fara acel material de umplere, si cu spike-uri metalice, si de plastic, etc.
Cum am asezat insa boxele pe standurile de lemn (nu direct ci puse pe cele trei pastile Soundcare – asa cum au ramas si acum la remoteviewer), diferenta in bine la auditie a fost atat de mare, incat Atacama au “zburat” instantaneu pe balcon, unde zac si acum. Nu stiu ce a fost de vina, materialul din lemn, constructia open-frame (inclin sa cred ca lemnul), cert este ca mie personal mi-a placut mult mai mult sunetul dupa aceasta schimbare a standurilor. Mai trebuie mentionat si faptul ca standurile metalice au costat de vreo 10 ori mai mult decat cele de lemn!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Am inteles ca, totusi, daca se fac din lemn, cel mai bun ar fi stejarul. Are alta densitate, e mai greu, e mai ''antirezonant''.
Stand-urile Atacama poate erau mai inalte si aveau alta geometrie.
Eu nu stiu aceasta regula, ca tweeter-ul trebuie sa fie la nivelul urechii, ci ca urechea trebuie sa fie sub tweeter, mai precis la mijlocul distantei dintre centrul tweeter-ului si centrul midwoofer-ului.

PS: boxele mele - una dintre perechi, ca am doua - sunt Spendor SP 2/3R. Fiind un subiect despre Harbeth, n-au vrut sa dau nume... :wink: Mai mult, se zice ca sunt in concurenta... :cry:
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Post Reply