HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

momolo wrote:
Spirit Crusher wrote:P.S. Ca sa vedeti pozele pe forumul Harbeth ar trebui sa aveti cont, asa ca standurile despre care am pomenit le puteti vedea aici : https://photos.google.com/photo/AF1QipN" onclick="window.open(this.href);return false; ... ghb8t9O-z6
cel putin la mine imi da pagina in care ar trebui sa ma loghez la Gogu, deci nu se pot vedea.
Mda, trebuia sa dau share ca data trecuta cu pozele; sper sa mearga acum :

https://goo.gl/photos/f5HWWxG9Mw8wZVjT9" onclick="window.open(this.href);return false;
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

Vreau si eu niste standuri din astea ( putin mai inalte ) pentru spendor. Cine le face?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: HARBETH

Post by Spirit Crusher »

SOLO wrote:Vreau si eu niste standuri din astea ( putin mai inalte ) pentru spendor. Cine le face?
glucica, te rog, ai onoarea...
Harbeth, vinyl and tubes...

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by glucica »

Multumesc, dar nu trebuia! :D
Standurile le face Marcel de la AudioAlchemy. Daca nu ma insel, forma a fost dictata de client (Saureign), la vremea aceea posesor de Spendor SP100R.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

Multumesc pentru info, pe site-ul lor insa nu vad sa vanda standuri. Baniesc ca trebuie sa-l contactez si sa discut in privat ?!
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Au stand-uri si pe site:
http://www.audioalchemy.ro/standuri/stands.htm

Si eu sunt interesat de niste standuri mai mashcatzele pentru ale mele SHL5, documentez (incet, fara graba) si acest subiect, daca aveti vreo recomandare (locala) as fi interesat.

Cu privire la potere, sunt de acord cu ce spune momolo, aceste Harbeth-uri (SHL5) sunt mari sugatoare...de curent, eu le-am incercat si pe un integrat Accuphase de 90 de W si sunau OK-ish. Pe Luxman-ul actual de 100W in acte, insa eu banui ca are vrea 120-130 de W (e mult mai puternic decat integratul anterior Accu avand in vedere de o diferenta pe hartie de doar 10 W ) merg decent, sunt strunite cu destula autoritate. As fi interesat totusi sa le fac, intr-o zi, cunostinta cu 180W sa vedem cum presteaza...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote:As fi interesat totusi sa le fac, intr-o zi, cunostinta cu 180W sa vedem cum presteaza...
Daca, vreodata, vei avea ocazia sa le "faci cunostiinta" si cu vreo 30 W (de lampa), sper sa ma anunti si pe mine. Am ramas cu acest regret, ca, atat timp cat le-am avut, nu am avut niciodata ocazia sa le ascult cu un amplificator bun pe lampi.
Am comparat Harbeth-urile SHL5 in combinatie cu Luxman-ul (100 w) din propriul sistem (de atunci) si cu Accuphase E406 (180w). In afara puterii aproape duble in favoarea Accuphase-ului, acesta din urma era si cu vreo doua clase deasupra Luxman-ului (Luxman 505u – integratul entry; Accuphase 406 – integratul de top la acel moment). In aceste conditii, comparatia nu a fost “fairplay” (la adresa Luxman-ului), Accuphase iesind invingator fara drept de apel.
Nu stiu daca Harbeth-urile astea au neaparat nevoie de un amplificator de 180 w, este foarte posibil ca si un integrat de 60w, de calitate, sau niste lampi de 30w, sa le faca sa cante si sa-si “dezvaluie” calitatile muzicale. Pana la urma si potrivirea asta a componentelor este o “arta” care se invata in timp (deci costa!), sau, in cele mai fericite cazuri, e o intamplare! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Va puteti face standuri si singuri. Si va costa mai ieftin.
O sugestie - cautati niste buturugi (acum in timp ce se taie copaci la greu! Ieri mi-a taiat primaria vreo doi de cate 50 ani fiecare!) si le taiati pe inaltimea dorita.
Alta sugestie - comandati la un tamplar care lucreaza cu lemn masiv natural. Folositi lemn usor cu lemn greu combinat si in final scaunele sa aiba greutate cat mai mare.
Puteti comanda si la un lucrator in fiare, de exemplu firma care sudeaza balustrade. Ca material se poate gasi profil metalic patrat sau dreptunghiular dupa aia umplut cu nisip.
Dar eu as prefera din lemn.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote: Si eu sunt interesat de niste standuri mai mashcatzele pentru ale mele SHL5, documentez (incet, fara graba) si acest subiect, daca aveti vreo recomandare (locala) as fi interesat.
Eu m-as uita si la astea: http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/20249330/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ca dimensiuni par perfecte pentru SHL5, le poti vopsi/lacui dupa preferinte, eventual le montezi fara placa pentru sezut si le faci openframe!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

doru
Daca, vreodata, vei avea ocazia sa le "faci cunostiinta" si cu vreo 30 W (de lampa), sper sa ma anunti si pe mine. Am ramas cu acest regret, ca, atat timp cat le-am avut, nu am avut niciodata ocazia sa le ascult cu un amplificator bun pe lampi.
Pai am o dilema in acest sens...Avand in vedere bugetul (teoretic) limitat, trebuie sa fac pasul catre un integrat in vederea unui upgrade de amplificator(nu imi permit monobloace). Deobicei integratele pe lampi la preturi abordabile, au puteri intre 20 si 40 de W (din ce m-am documentat eu). Ceea ce ma coafeaza, la nivel informativ, deoarece astazi nu am niciun buget, ar fi niste integrate pe lampi de la Luxman, Unison sau Mastersound (bineinteles modele entry) alaturi de inca cateva brand-uri...Frica pe care o am sa nu fie prea putin pentru aceste Harbeth, ma refer la cei 30-40 de W, din acest motiv calea cea mai sigura, dupa recomandarile voastre, ar fi seria 400 de la Accuphase. Oricum, pana in acest moment nu luasem serios in considerare upgrade-ul de amplificator datorita lipsei unui preamplificator phono extern.Optiunile sunt dechise, deobicei nu stii niciodata de unde sare calul (vezi povestea cu pre-ul Plinius M14 de care sunt hiper-multumit)...buget disponibil sa fie, si sanatate!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

masacre
Posts: 17
Joined: 31 Jan 2016, 18:38

Re: HARBETH

Post by masacre »

doru wrote:
remoteviewer1 wrote:As fi interesat totusi sa le fac, intr-o zi, cunostinta cu 180W sa vedem cum presteaza...
Daca, vreodata, vei avea ocazia sa le "faci cunostiinta" si cu vreo 30 W (de lampa), sper sa ma anunti si pe mine. Am ramas cu acest regret, ca, atat timp cat le-am avut, nu am avut niciodata ocazia sa le ascult cu un amplificator bun pe lampi.
Am comparat Harbeth-urile SHL5 in combinatie cu Luxman-ul (100 w) din propriul sistem (de atunci) si cu Accuphase E406 (180w). In afara puterii aproape duble in favoarea Accuphase-ului, acesta din urma era si cu vreo doua clase deasupra Luxman-ului (Luxman 505u – integratul entry; Accuphase 406 – integratul de top la acel moment). In aceste conditii, comparatia nu a fost “fairplay” (la adresa Luxman-ului), Accuphase iesind invingator fara drept de apel.
Nu stiu daca Harbeth-urile astea au neaparat nevoie de un amplificator de 180 w, este foarte posibil ca si un integrat de 60w, de calitate, sau niste lampi de 30w, sa le faca sa cante si sa-si “dezvaluie” calitatile muzicale. Pana la urma si potrivirea asta a componentelor este o “arta” care se invata in timp (deci costa!), sau, in cele mai fericite cazuri, e o intamplare! :)
O intrebare de profan,exista wati de lampa si wati de siliciu ?Nu este o unitate de masura a puterii ? Care ar fi comuna indiferent de amplificator,parerea mea.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Un raspuns de profan: s-a mai discutat acest subiect aici pe forum. Watii sunt wati in teorie, oricum i-ai masura, de motor, de lampa sau de solid state. Problema este deobicei la metodele de masurare ale producatorilor si cum reactioneaza amplificatorul la sarcini departe de ideal (aka boxe) si semnale ce variaza foarte mult in timp (sper sa nu fi zis o prostie...), ca si caii de BMW si cei Ford, nu sunt aceasi, unii sunt mai naravasi.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: HARBETH

Post by viperu »

masacre wrote:O intrebare de profan,exista wati de lampa si wati de siliciu ?Nu este o unitate de masura a puterii ? Care ar fi comuna indiferent de amplificator,parerea mea.
Watt-ul este watt pe hârtie, la fel cum un camion și un autoturism pot avea același număr de cai putere la motor.
În practică însă, amplificatoarele pe lămpi sună mai tare comparate cu omoloagele pe tranzistori

masacre
Posts: 17
Joined: 31 Jan 2016, 18:38

Re: HARBETH

Post by masacre »

viperu wrote:
masacre wrote:O intrebare de profan,exista wati de lampa si wati de siliciu ?Nu este o unitate de masura a puterii ? Care ar fi comuna indiferent de amplificator,parerea mea.
Watt-ul este watt pe hârtie, la fel cum un camion și un autoturism pot avea același număr de cai putere la motor.
În practică însă, amplificatoarele pe lămpi sună mai tare comparate cu omoloagele pe tranzistori
Care ar fi explicatia ?

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

momolo wrote:Va puteti face standuri si singuri. Si va costa mai ieftin.
De facut le faci, si le faci mai ieftin, dar nu se stie cit le faci de bine.... Alea de fier trebuiesc vopsite, si nu merge sa le vopsesti chiar la pensula. Iar alea de lemn, nici alea nu prea "ies" la pensula, ca sa le faci sa-ti ia ochii trebuie sa gasesti un atelier serios care foloseste lacuri profi si care nu se prea incurca cu circotasi haudiofili pentru 2 taburele .....

Pacat ca nu avem si noi la ikea romania modelul asta de suport:
http://www.ikea.com/de/de/catalog/products/40204364/" onclick="window.open(this.href);return false;
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply