HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

tatatodor
Candva mai primisem un sfat audiofil,sa-i zic asa ,de la userul Felixx,care suna cam asa: " Strange bani ! ".
Da, bun sfat, pentru cine intelege si nu are complexe cu privire la lupta de clasa. Eu tin minte acum ceva ani, dupa ce am reusit sa achizitionez niste boxe (Triangle) mai entry-level, oricum scumpe pentru omul muncitor (le platisem in rate, vanzatorul mega-ingaduitor etc.), cineva aici pe forum le facea lazi cu difuzoare chinezesti :lol: . Puteam sa ma supar la acel moment si sa nu mai deschid niciodata acest forum, si sa mai ascult si astazi la ele insa... m-am incapatanat sa evoluez chiar daca sumele pareau insurmontabile la o anumita perioada din viata. Cu ceva munca, insistenta si perseverenta se pot face multe in viata, chiar daca abandonarea rapida a oricarui plan de termen mediu-lung si luarea in deradere este mult mai la indemana pentru unii indivizi.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Mai jos gasiti niste reflectii ale designer-ului boxelor Harbeth, Alan in contextul unui thread despre noul model M40.2 ce va fi disponibil la vanzare cat de curand (cu o crestere semnificativa de pret fata de modelul pe care il inlocuieste: M40.1). Caracterul incintelor Harbeth (opus conceptului de "Forward"-corespunzator unui sunet "modern") este explicat cat de cat coerent si sincer (acum o fi si o forma de marketing...), dupa parerea mea.
A complete re-think
Quote Originally Posted by Dragan View Post
As described, the M40.2 sound is brighter and leaner compared to the M40.1, less in BBC tradition an more "modern" sounding. For the classical music listener the BBC balance is more truthful?
No, I don't think that's really the situation. In fact, SHL5plus customers adore their SHL5plus as we read here on HUG and the SHL5plus has much in common with the M40.2. I have listened extensively to classical music during the development of the M40.2 and I have learned much that has caused me to reappraise what I've taken for granted during the previous 25+ years. The truly beautiful recordings sound even more wonderful than they did, and yes, the cruddy ones sound even less appealing, although the technical reasons that they do is so, is even more apparent through the M40.2.

First, you touch on a question that I think has now been answered during the 40.2 progress, and that is 'why did the BBC balance their speakers to have, generally speaking, a depressed presence'. For part of the answer to that we can revert to conversations I had with Dudley Harwood about that issue back in the mid 1990s. I assumed when I framed the question that he'd give me an erudite technical answer, but he actually said: 'to mask coloration in the drive units', by which he meant towards the upper end of the frequency response of the bass/midrange unit. I have finally discovered, by practical observation, what he meant by that. I'm a slow learner.

Second, the 'presence region' about which we are talking, is extremely critical in its contribution to the overall sound. Not only does it subjectively pull the sound image towards the listener (sounds slightly pinched if the region has too much energy) but the opposite problem, two little energy, not only pushes the image backwards and away from the listener (makes the sound lush, diffuse, distant) but has an even more serious problem: it creates the sensation (to my ears) of a slightly disembodied tweeter. Now, speaker designers who are even subconsciously aware of this issue, and I'm not sure how many are that concerned, are caught between a rock and a hard place. If they hear coloration in the bass/mid driver they would, if they cared, pull down the energy in that band in the crossover network to partially ameliorate the coloration, but in doing so could/would make the speaker less marketable. That's because whilst the lush, distant sound is familiar to the classical concert-goer sitting in the 15th row, it is alien to the pop/jazz live sound fan, because he is used to a more up-front, intimate, involving sound.

An additional complexity is that in a broadcast control room the sound engineer is in the near field of the speakers, close enough to touch them with little effort, and that proximity may impact on the design too. That is, if there is coloration in the presence region then it would surely be magnified sitting so close to the speakers and if the sound engineer turned down the loudness to make the presence region tolerable, the perceived bass would rapidly diminish - that's the level sensitivity issue of our ears. So, a BBC speaker designer sounding-out his operational colleague during field-trials of his prototype would receive field reports that the speaker, when adjusted so that it was acceptable in the middle/presence frequencies was bass shy. That's a no-no in broadcasting: the sound engineers have to be able to hear bass issues because traditionally TV/radio loudspeakers in home appliances have tiny speakers that can't handle much bass. The speaker designer's work around would be to intentionally reduce the loudness of the presence region (which would certainly help mask latent coloration) to satisfy his colleagues, and as a result the speaker would be rather reticent, although usable for the specific role that it was conceived for. And for that reason, the 'BBC monitor', say, the LS5/8 and LS5/9, had been optimised for BBC use and are wholly wrong for domestic use. The mid-80s HiFi News review of the final BBC R&D speaker, the LS5/9, observed the curious balance and said, as I recall, that the 'entire project had been a waste of taxpayer's money'.

So, if we are freed from the encumbrance of having to try and offer a quasi-BBC-esque sound balance, then we can look entirely afresh at what a speaker should actually do in taking electrical energy and producing sound output, and what the really best overall frequency response should be. Should it be slightly dished so that, as you hint, it makes all music, whether it should or not, rather lush, distant, diffuse? Or should it simply present the recordings as-is? It's a philosophical point that kept me busy experimenting for weeks. All step-by-step documented, of course.

I suppose the key point is this, although I'm not sure if this will mean much until you've actually heard it for yourself, called this paragraph to mind, and then reset your expectations of what hifi sound at home should be like. This is it: the sound waves generated by your speakers blowing energy into your room are encoded into the recording and if the speakers are 'high fidelity' designs, they should make a good job of that.

But precisely what sound waves are your speakers attempting to regenerate? The sound that you'd hear in the 15th row of the hall? The sound that you'd hear were you yourself the concert pianist or the jazz sax player? No: I don't think that's quite right. The sounds that are encoded onto the recording are not exactly those sounds at all. What is encoded onto the recording is the sound 1mm in front of the microphones, wherever they are in the hall or studio. And it's those sounds that we want to use to reverse the process and regenerate as sound in your listening room at home.

That puts a significant duty of care on the recording engineer, and when he gets it right, with eyes closed, the presence of the performers is almost physically tangible exactly as you would imagine you would hear were the microphones arrayed in front of you, not the loudspeakers. This will not make any sense to you at all until you hear it for yourselves but warning! There is no going back! Of course, what I value as a sonic balance for my musical tastes and for the budget and expectations that I have may be very different to yours, and you will have your own preferences. This may be a bit of a culture shock, but for certain it will keep you busy trawling through your music collection. If you think that you really know those recordings, actually, you don't.

We will continue to offer the entire Harbeth range for all pockets and palates and as always, you will decide what's right for you.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: HARBETH

Post by oake »

Eu cred în democraţie... în libera exprimare atâta timp cât nu deranjăm majoritatea sau semenii de proximitate.
Ce ne facem când ambii factori sunt mult prea uşor deranjabili?
Închidem exprimarea propriilor idei?
Devenim servili?
Am citit exprimările unor încă membrii care nu sunt de acord nu cu ideile neapărat...dar cu servilismul.
Sincer să fiu nu cred că am mai avea motive să fim obedienţi (decât dacă e ceva rău în interiorul nostru).
Ce e mai grav, membrii valoroşi ai acestui forum, pe care am avut onoarea să îi cunosc sub o formă sau alta, susţin...poate din inerţie, acest status quo.
Până la urmă ce urmărim...un tărâm al liberei exprimări sau o entitate formată din apologeţi ai aceeaşi persoane?

Să fie un lucru clar...forumul suntem noi, cititorii de rând care nu avem tupeul să reacţionăm individual, dacă e cazul, dar ne complacem în ''devoalarea'' marilor idei şi ne mulţumim că SE SPUNE ceva.
Aici intervine morala, puterea de acceptabilitate, puterea de a uita ceea ce, cu adevărat, suntem.
Mă aştept să fie ştearsă intervenţia mea de cel ce poate să o facă.
Doar a fost o încercare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

....
Caţavencu: Onorabilul orator a promis să încheie cât se poate mai scurt: apoi ce fel de scurt este asta, s-o luăm a doua oară de la 1821? A! A! A!

Toţi din grup: A! A! A! (rumoare.)

Farfuridi: Daţi-mi voie...

Trahanache: (cătră Farfuridi cu dulceaţă, ridicându-se peste masă cătră tribună) Stimabile... eu gândesc că nu ar fi rău să sărim la 48...

Caţavencu: (strigând) Mai bine la 64...

Popescu, Ionescu şi toţi din grup: Da! Da! La 64...

Trahanache: (ridicându-se ca şi când ar consulta adunarea) Adică... la plebicist?

Toţi: Da, la plebicist! (zgomot.)
....
http://www.romanianvoice.com/poezii/tea ... ctul_3.php" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - oake, e ceva mai indicat sa postezi cand esti treaz (adica "intoxicat" cu H2O :lol: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: HARBETH

Post by oake »

momolo wrote:PS - oake, e ceva mai indicat sa postezi cand esti treaz (adica "intoxicat" cu H2O :lol: ).
Scuze momolo...apa nu-i bună nici la genunchi (ca să nu mai vorbesc de plămâni). :wink:

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

oake mini-discursul tau imi aminteste de bancul cu asemanarea dintre caine si inginer. Vrei sa ne adresezi ceva? Vreo ocara? Vezi ca nu e bine sa imparti lumea intre 0 si 1 (nici macar muzica), intre alb si negru, etc. Nuantele (de gri) fac diferenta in viata, si dupa parerea mea (daca imi permiti) nu prea pari sa le distingi la prima vedere (ai si tu o mini-agenda ascunsa probabil-nu pot sa te judec)...nu exista nici o conspiratie nicaieri, doar unele discutii lipsite cateodata de inteligenta si bun simt, unele persoane blocate in trecut...insa nimeni nu e perfect.

In trecut ma multumeam si eu cu firmiturile de informatie cazute de la masa celor cu experienta, si daca ma gandesc acum, si acest lucru era infinit mai bun decat o liniste seaca cuprinsa de vid. Ma uit cu stupoare catodata, cand compar evolutia unora din ultimii 5 ani(ce tinde spre zero, daca nu e cifra cu minus) si evolutia mea personala(ca sa fiu modest), si ma cuprinde o stare de panica. Nu ma refer la evolutia in numarul de scule adunate sau la urechea de aur, ci asa la modul general la cum pun problema in acest hobby, o fi si chestie de bun simt...unii nu invata nimic mai niciodata, raman blocati in niste bucle infinite de tipul "a mea(instalatia) e mai mare", "ma inchin numai la dealerul X cu sculele cele mai tari (pe stoc azi) din univers", "ce am patit eu (saracul opresat) pe forumul hifi acum x ani", "saracii vs bogotani" "DIY vs haudiofili" etc.

PS.Nu inteleg de ce te astepti sa iti stearga cineva postarea, te simti opresat sau urmarit :lol: ?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:PS.Nu inteleg de ce te astepti sa iti stearga cineva postarea, te simti opresat sau urmarit ?
exista o categorie de oameni care gasesc netul un bun mijloc de defulare. Ca sa fiu precis, nu consider defularea o actiune automat negativa, acuzabila, rea. E ceva omenesc, cu totii avem frustrarile noastre mici sau mari, eterne sau trecatoare. Nu e bine sa tinem in noi, e bine sa ne eliberam. Insa evident, regula civilizatiei spune ca putem face ce vrem atata vreme cat nu deranjam pe altii. Sau intelepciunea populara romaneasca are un proverb destept - Ce ție nu-ți place 
altuia nu-i face!.

E interesant cum unele personaje care basculeaza actual intre cele doua forumuri si in trecut au tot basculat pe cele defuncte, parca cauta cu tot dinadinsul sa-si atinga nivelul maxim de incompetenta si sa se coboare acolo unde nici dusmanii lor nu credeau ca pot ajunge. Imi amintesc de alta zicala, ce-si face omul cu mana lui, lucru manual se numeste. Si este interesant cat de ciclici pot fi unii! De exemplu, avem mai multe categorii printre care enumar ce-mi vine in cap:

- userul care se retrage definitiv. Unii s-au retras definitiv de 50 de ori la rand; devine dificil sa si numeri cate declaratii dau periodic de retragere definitiva, ultima, eterna, etc ....dupa care, unii aproape instant (nu au rabdare nici macar juma'de zi :D ) revin iarasi si iarasi.... Haios este ca unii se simt cumva cu musca pe caciula si cand revin cauta sa insaileze niste motive care "i-au obligat" sa revina, cateodata spre hazul general, "la cererea poporului"! :lol: . Asta e cumva o atitudine infantila, ceva normal intre copilasii de gradinita care se joaca in tarcul cu nisip si periodic cand se supara cate unul isi ia lopatelele si galetusa sa plece "definitiv". Dupa care se aseaza imbufnat pe bancuta si vede ca celor ramasi li se rupe de plecarea imbufnatului, dupa care revine spasit si imediat o ia de la capat. Retragerea "definitiva" obsesiv-compulsiva e un fel de gandire de primadona ratata.

- userul conflictual. Exista anumiti oameni care revin ciclic sa produca conflicte. Ii vad pe unii cum parca incearca sa se abtina, sa se schimbe, sa fie altfel si dupa o vreme, poc din senin baga o injurie, o ranga prin gard, pur si simplu nu se pot abtine! Il avem aici pe banatul PolyGram-pilgrim care are state vechi de bagat conflicte pe toate forumurile pe care a activat; nu mai spun de limbajul badaranesc! Am auzit ca este preot si chestia asta ma uimeste. Cum poate un preot sa scrie asa cum a scris cel putin acum pe forumul nostru (si de multe ori in trecut) obligandu-ma sa iau masuri punitive. Dupa care se duce pe forumul vecin si predica acolo o polologhie despre marea impacare universala de parca ar fi Maica Tereza cea virgina si neprihanita! Pe mine ma uimeste cum un om cu pregatire teologica se poate dedubla in asemenea masura (vecina cu afectiunea medicala) in loc sa-i fie macar cat de putin rusine de ceea ce a scris aici si in trecut pe mai toate forumurile! Acesta este userul conflictual prin definitie care se invarte in cerc (in loop), iar perioadele cand pare pasnic pregateste viitoare rabufniri violente.

- userul cu tema comerciala. Aici il avem ca reprezentant de "cinste" pe eternul Greiere (sub diverse denumiri). El ar fi in stare sa se dea cu oricine, sa spuna orice, sa faca parte din grupul audiofililor, din grupul trancotarilor, savantilor lu' Leana Ceausescu, nazistilor, skinner-ilor, maicutelor Templului Creionului, budistilor roz, etc, etc, ar fi in stare sa pupe pe oricine in fund, sa laude sau critice pe oricine..... numai sa-i cumpere cineva amplificatorul "sara" cu care umbla "intamplator" prin portbagaj si la care ajunge ca subiect de discutie in orice discutie! Imi aduce aminte de un film din seria Placinta Americana, cred ca e primul sau al doilea film cu fata aia care orice vorbea ajungea imediat sa povesteasca cum a fost ea in tabara de muzica... si in momentul ala exaspera pe toata lumea! Iar la urma s-a dovedit o futacioasa de top desi parea o ochelarista care habar nu avea cum arata o mataranga. Greiere e fabulos pentru efortul depus de a-si vinde ce are el de vanzare, un efort enorm, de Sisif dus intr-o directie amuzant de gresita, de parca nu ar exista o cale mai gresita in marketing, adica o metoda mai eficienta de a speria si cel mai fraier potential cumparator-donator! Fabulos! :lol:
Sau alti useri care "intamplator" si dezinvolt "ofera" sau "se ofera" cu evidentul si transparentul scop sa mai faca si ei un banut "de-o ciunga" :D

- userul sec. Exista unii care nu au multe de spus dar tot timpul au fix aceleasi lucruri de spus ani si ani la rand. Vorba aia, o viata = o idee (fixa).

- sau userul care vrea sa-i treaca strada pe toti la gramada, indiferent ca cei mai multi nu doresc sau dorm in sant. Astia sunt productivi si uimitori datorita nivelului ridicat de efort pe care-l depun sa adune materiale de pe net , sa compileze, sa scrie, sa observe, sa comenteze, sa demonstreze si in final sa ajunga ca un ceas cu cuc sau o masina de cusut stricata!

- sau userul snob si parvenit. Un fel de paun cu multe pene colorate care simte nevoia periodica sa-si desfasoare coada stufoasa pentru a arata gainilor jumulite din jur ce dotari detine el. "Uite ce am, uite ce mi-am luat, uite ce stufos sunt, hai la mine sa-mi admirati podoabele!" :lol: E haios deoarece in general nu-l baga mai nimeni in seama dar atunci cand o gaina zburatacita, pricajita si naiva se uita la el cu lacrimi de admiratie in ochi, ditamai paunul incepe sa faca tumbe, sa-si desfasoare coada imensa, sa tupaie ridicol de infocat, spectacolul fiind deopotriva si amuzant, si provocator de mila (la vederea desertaciunii umane).

- userul care incepe cu, "te respect" si continua cu, "esti un bou idiot". Asta e personaj din scrierile lui Caragiale confirmand incomod de des ce spirit de observatie impecabil a avut marele nostru scriitor! Este cel care azi pupa Piata Constitutiei si maine numara steagurile. Cel care azi pupa, maine scuipa, poimaine pupa unde a scuipat, raspoimaine scuipa unde a pupat si tot asa la infinit. E omul care promite orice, oricand, din orice pozitie si la orice ceas. Pe scurt, un personaj fabulos a carui coloana verterbrala e formata din cel mai elastic cauciuc, un fel de Hopa-Mitica dispus sa topaie oriunde cu un aer jovial (doar) daca are si gura lui "sa imbuce ceva"! :D

- era sa uit mitocanul universal! Asta orice ambalaj ar avea, dupa un scurt contact isi da arama pe fatza. Unii au ambalaj sofisticat, au citit pe sarite diverse almanahe (stand pe buda) din care citeaza, predica despre karme si parapsihopupu (dau bine, sunt la moda), isi fac selfie din pozitii deasupra tuturor, apar la moment, sunt zeflemitori cu retinere ca si cand au scaun rezervat in dreapta Tatalui din care emit sentinte periodice, se uita la lume rece ca la un grafic statistic si impart bobarnace tuturor gresitilor din jur, culmea au de cele mai multe ori limbaj aparent doct si nu folosesc cuvinte urate (banabile) dar la prima scrijelire a vopselei, apare arama coclita peste marlan. La o zgarietura mai adanca apare apoi rugina agresiva sfarsind serialul cu aplicarea unei rangi in capul pamfletistului si actiuni violente. Astia sunt aparent linistiti si au aer de "neutrii", unii au si tenta cinic-umana (un paradox) insa o data zgandariti este ca la destuparea butoiului cu apa stricata din spatele magaziei, iti muta nasul si nu au leac (pentru ca lipsa celor 7 ani de acasa nu se pot vindeca nici cu zece diplome de masterat).

:lol: Evident, ce-am spus e un pamflet, o declaratie politica si se inscrie in legea imunitatii! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: HARBETH

Post by oake »

remoteviewer1 wrote:oake mini-discursul tau imi aminteste de bancul cu asemanarea dintre caine si inginer. Vrei sa ne adresezi ceva? Vreo ocara? Vezi ca nu e bine sa imparti lumea intre 0 si 1 (nici macar muzica), intre alb si negru, etc. Nuantele (de gri) fac diferenta in viata, si dupa parerea mea (daca imi permiti) nu prea pari sa le distingi la prima vedere (ai si tu o mini-agenda ascunsa probabil-nu pot sa te judec)...nu exista nici o conspiratie nicaieri, doar unele discutii lipsite cateodata de inteligenta si bun simt, unele persoane blocate in trecut...insa nimeni nu e perfect.
Chiar nu ştiu la ce te referi. Faptul că am postat cum ca unii membrii ai acestui forum nu au coloană vertebrală este un fapt vizibil şi de pe planeta Marte. Nu ştiu care e treaba cu tine?...cumva te simţi vizat?
Pe de altă parte nu ştiu dacă eşti suficient de pregătit/inteligent să mă judeci...că asta faci.
Vrei să trăieşti într-o lume ''gri'' este opţiunea ta...de ex eu prefer culoarea.
Tu chiar crezi că am ''agende'' pe acest forum? Oricum nu prea ''forumesc''. Când am ceva de spus, spun şi mă retrag în pasiunile şi viaţa mea.
Poate nu şti dar acest forum era un forum deschis la început unde era un liber schimb de idei, evident contolat bine pentu evitarea derapajelor. Mă întreb dacă mai este şi acuma lafel.
remoteviewer1 wrote:In trecut ma multumeam si eu cu firmiturile de informatie cazute de la masa celor cu experienta, si daca ma gandesc acum, si acest lucru era infinit mai bun decat o liniste seaca cuprinsa de vid. Ma uit cu stupoare catodata, cand compar evolutia unora din ultimii 5 ani(ce tinde spre zero, daca nu e cifra cu minus) si evolutia mea personala(ca sa fiu modest), si ma cuprinde o stare de panica. Nu ma refer la evolutia in numarul de scule adunate sau la urechea de aur, ci asa la modul general la cum pun problema in acest hobby, o fi si chestie de bun simt...unii nu invata nimic mai niciodata, raman blocati in niste bucle infinite de tipul "a mea(instalatia) e mai mare", "ma inchin numai la dealerul X cu sculele cele mai tari (pe stoc azi) din univers", "ce am patit eu (saracul opresat) pe forumul hifi acum x ani", "saracii vs bogotani" "DIY vs haudiofili" etc.

PS.Nu inteleg de ce te astepti sa iti stearga cineva postarea, te simti opresat sau urmarit :lol: ?

Nu ştiu care e relaţia ta cu ''firmiturile'' sau cum ai evoluat tu chiar nu mă interesează. Dacă activez pe un forum sau altul o fac pentru schimbul biunivoc de informaţii în ceea ce mă pasionează şi nu pentru a afla autocaracterizarea fiecărui personaj participant în parte.

Cât priveşte ''PS-ul'' tău am observat că, mai ales în ultimul timp când eşti în dezacord cu o anumită persoană (chiar şi argumentat) acea persoanî îţi flutură în faţă ''banul'' adică banarea asta dacă nu ai înţeles.
Explică-mi şi mie, ca om inteligent ce te pretinzi, cum poţi purta un schimb de opinii, mai ales în contradictoriu, dar argumentat, având deasupra capului banarea.
Poate tu şti lucruri pe care nu le ştiu eu...explică-mi şi mie, sau nouă.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

As mai adauga exista niste categorii dupa umila mea parere:
-reviewer-ul birocrat. A fost plecat 7 ani in Tibet si s-a intors (intamplator bineinteles) inapoi pe Pamant si in mod pur si simplu aleator a trecut pe la Dealerul X si i-a rapit prajiturica fierbinte tocmai scoasa din cuptor, adica nu stiu ce minunatie de DAC ce citeste si fisiere txt, se poate comanda de la tableta, poate comanda si iluminatul din casa si poate trage si perdeaua fara sa se miste de pe canapea, si are cel mai bun sunet (sunet vitezist, desantzat de rapid si furtunos) din Universul saptamanii respective, era si pe stoc (ce noroc!)...O alta categorie (prezentata mai jos) il poate imita...insa isi va lua teapa pe termen mediu...in cateva saptamani sau luni, reviewer-ul birocrat va gasi o noua chiftea crocanta si fierbinte tot la dealerul X (ce noroc tot pe stoc!), ce va avea un sunet si mai rapid, ce-i va zgudui casa, inima, canapeaua, etc.
-aplaudacul inofensiv. El saracul citeste parerile unora scrise pe web gen: nad-ul e arkham-ul saracului, care la randul sau arkham-ul este naim-ul saracului, naim-ul fiind nu stiu...racheta saracului... In fine ati inteles ideea...el (aplaudac-ul credul) va incerca sa isi cheltuiasca economiile pe tot felul de cutii chinezesti, sperand conform review-urilor citite sa intre in lumea buna a sunetului, insa nu va reusi niciodata, se va opri intr-un brand invariabil de sarac! Loganul este opelul saracului, opelul este mercedes-ul saracului, mercedes-ul este bentley-ul saracului, bentley-ul este rolls-royce-ul saracului si tot asa...Intervine rar, mai mult dorind sa intareasca afirmatiile unora despre anumite topuri si versusuri imaginare, componente magice nou aparute pe piata (toate de la dealer-ul X biensur!), rasturnari imaginare de situatii, etc.
-userul computergames. "Va slt bajtzi,am venit la voi pe frm si am o prblm ku un kanal la statia luata din Kora la oferta, bazaie si scoate fum, ce ziceti ma ajuta kareva?" Acest user isi face un topic nou la sectiunea "bazar" si vinde o placa audio sau niste boxe lojitec si nu cuvanta mai nimic relevant.
-samsarul "pasionat". Acesta posteaza mai rar pe forumuri, in general facand-o in topic-uri de genul " cele mai bune boxe ascultate vreodata" unde isi insira nenumaratele perechi de boxe ce i-au trecut prin mana, de fapt vechituri reciclate si vandute la preturi nesimtite la unii oameni creduli.
-melomanul fanatic (nu in sens bun). El asculta doar sunet de clavecin cantat de o virgina la miezul noptii, orice alte muzica ii cam pute, le considera zgomote artificiale, gunoaie, ce nu intelege el personal, nu tolereaza... punct! Are niste liste cu inregistrari deosebite si niste clisee verbale ce ar impresiona un user incepator, o intalnire cu un meloman adevarat cu adevarat cunoscator al unui gen muzical (in care se erijeaza maestru) plasandu-i coada intre picioare.
-audiofilul impostor. Pe forum predica perfectiunea sunetului, acasa are boxele puse pe dulap si legate cu cabluri de veioza, asculta viniluri la un pick-up cu ac ruginit si bratul stramb. Nu prea are timp sa discute despre detalii nesemnificative de genul aranjarea boxelor in camera, matching, cabluri, etc.

Ar mai fi niste modele simpatice...insa destul pamflet pe ziua de astazi!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: HARBETH

Post by oake »

remoteviewer1
Cred că lucrurile importante se pot spune în cuvinte puţine.
Dacă ai fi prost nu mi-aş bate capul cu tine. Totuşi nu e mai simplu decât să împărţim lumea în categorii mai bine ar fi să vorbim la obiect. Deja ai început cu postări chilometrice (mai ştiu eu unul).
Repet...nu ar fi mai bine să revenim la obiect (obiecte)?
Dacă tu îţi închipui că forumiştii fideli chiar au determinarea să citească postări chilometrice...cred că te înşeli.
Psihologia aplicată profan duce la concluzii îndoielnice (ca să nu zic mai mult).
Încerc să nu te judec (ceea ce este foarte greu)...doar nişte sfaturi neutre.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

oake
Poate tu şti lucruri pe care nu le ştiu eu...explică-mi şi mie, sau nouă.
Da stiu foarte multe lucruri...conspir la lumina lumanarii. Interesul tau de schimb de informatii echivoc se cunoaste postand povete (foarte psihologice ca si mine dealtfel) la un post despre boxele Harbeth despre care ai foarte multe de spus...Daca te consider pe tine personal, reprezinti 50% din membrii pe care ii cunosc de pe acest forum. Avand in vedere ca m-ai jignit in trecut (destul de grosolan), daca era forumul meu, te-as fi banat de mult. Ma mir ca mai dialoghez inca cu tine, scaparile tale de moment le pun totusi pe seama "inflacararilor audiofile" si probabil nu pe rautate. Avand in vedere ca INCA te exprimi liber pe aici si strigi "atentie, ma baneaza!" imi aduce aminte de niste povesti cu discriminarea rasiala inversa la americani(unde unii cetateni de culoare vad atacuri rasiale peste tot in societate), asa ca las-o mai moale ca nu te crede nimeni ca esti o victima a cenzurii. Ce zici facem un pact? Tu nu mai citesti ce postez eu (mai ales daca te plictisesc asa de rau) si eu pe viitor cand nu voi fi de acord cu tine (sau voi dori sa raspund la o postare de a ta), ma voi abtine...

P.S. Chiar si in aceste conditii, o sa tin seama de sfaturile tale neutre, spor la forumeala!

P.S.2 Unele postari lungi de pe aici, chiar imi fac placere sa le citesc...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: HARBETH

Post by oake »

OK remoteviewer1[/b
Hai să ne ignorăm reciproc.
Chiar nu am nevoie de părelile tale.

radu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

oake wrote:Poate nu şti dar acest forum era un forum deschis la început unde era un liber schimb de idei, evident contolat bine pentu evitarea derapajelor. Mă întreb dacă mai este şi acuma lafel.
forumul a fost acelasi tot timpul si este defapt rezultatul contributiei tuturor celor care scriu pe el. Daca ai o nemultumire justificata (si nu aberanta) conform regulamentului imi poti scrie pe pm si vedem ce este de facut.

Cei care au parasit acest forum si-au "demonstrat" singuri nivelul. De aceea la un incident petrecut pe acest topic (si de la care ne-a pornit pofta unora de off-topic) am fost nevoitv sa nu-l sterg, sa vada toata lumea problema.

Nu-mi pare rau pentru cei expulzati (desi, ca exemplu, faimosul comanr era nu de putine ori amuzant si nu tot ce a scris este gresit sau mitocanie; la inceput dialogam chiar foarte frumos pana i s-a pus pata pe sigurante si cabluri haurite dupa care a luat-o efectiv razna) dar mai mult imi pare rau pentru aceia care nu sunt capabili sa discearna mitocania, grosolania, proasta educatie (lipsa celor 7 ani de acasa) si prostia de alte ipostaze, de exemplu pamfletul, umorul, limbajul colorat intr-un stil mai viu.... apropos de afirmatia ta ca-ti plac culorile.

Ei bine, dupa atitudinea ta (nu neaparat cea de acum ci cam de cand te stiu) mie imi pare ca e fix pe dos, defapt nu-ti plac culorile, tragi mai mult spre griuri.

Si cumva, observ, este ceva poate omenesc sa acuzi propriile defecte altora, vorba altei zicale celebre, hotul striga hotul.

Si sa-ti mai explic ce atitudine nu este tolerata aici pe forum - atitudinea irationala. Ca tot am aiurit cu off-topic azi, mai exista un tip de user, cel irational care se contrazice singur de la o postare la alta. De exemplu apare dimineata si scrie ca el uraste pastele prajit dupa care apare la pranz si spune ca e la masa si in farfurie are un ditamai crapul scos din tigaie. Metaforic vorbind. :wink:

Si defapt sunt si mai multe categorii, un alt exemplu fiind userul paranoic care se ascunde dar nu-l urmareste nimeni. Exista si aceasta categorie, a celor care se cred persecutati fara sa fie persecutati de nimeni. Cei care au senzatia ca nu pot spune ceva (ce-i roade pe ei, nici o problema) pentru ca in realitate... nu stiu sa spuna.
Unii spun anumite lucruri de parca ti-ar trage cu ciocanul in moalele capului. E ca si cu mancarea, degeaba e buna daca nu sti s-o servesti. Degeaba ai gatit bine daca te duci la client si ii versi ciorba in poala sau i-o scoti pe gat dupa ce s-a saturat. Astia de obicei se cred victimele discriminarilor crezand ca are lumea ceva cu ei de impartit, e o tipologie destul de des intalnita mai ales a celor care nu si-au gasit (inca sau niciodata) un mod echilibrat de comunicare.

Pentru ca un lucru imi este foarte clar, toti, absolut toti care scriu pe forumuri sunt oameni care doresc sa comunice. Pentru ca forumul, netul nu este nimic altceva decat pura comunicare. De aceea raman cei care stiu sa comunice si pleaca cei care nu stiu sa comunice. Faptul ca cei care pleaca (= sunt expluzati) dau vina pe oricine altceva dar nu pe ei ca nu au stiut sa comunice, e problema lor. Orice se poate discuta, chiar si despre cabluri :lol: :lol: :lol: , problema este cum discuti ?! Problema se afla la modul de comunicare mai mult decat la continutul comunicarii. Asa cum tonul face muzica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Fiindca tot suntem la un off-topic prelungit, hai sa mai continuam putin cu "filozofiile", e si ora buna pentru asta.
Adevarul e ca, sunt atat de “multi” posesori sau ascultatori de Harbeth, incat nici nu-i de mirare ca nu se inghesuie nimeni sa scrie pe aici despre ele si au cazut pe locul doi.
momolo wrote: Pentru ca un lucru imi este foarte clar, toti, absolut toti care scriu pe forumuri sunt oameni care doresc sa comunice. Pentru ca forumul, netul nu este nimic altceva decat pura comunicare.
In legatura cu comunicarea pe forumuri, am observat unele lucruri interesante. Citind comentariile unuia sau altuia, fara sa vrei, incerci sa iti imaginezi persoana (reala) care se afla in spatele nickname-ului.
Ceea ce mi se pare interesant, este faptul ca, atunci cand, mai mult sau mai putin intamplator, am avut ocazia (destul de rar, ce-i drept) sa intalnesc in realitate vreun user de pe forum, am constatat, cu surprindere, ca in mare masura impresia pe care mi-o facusem despre acea persoana era destul de diferita de ceea ce am constatat în realitate, discutand “pe viu”, diferenta insemnand o schimbare neta în bine a impresiei initiale pe care mi-o formasem, doar dupa simpla citire a comentariilor facute pe forum.
De asta, eu as avea rezerve in a face analogii intre useri si persoane reale, privind comportamentul, si a-i incadra in anumite categorii, luandu-ma dupa ce posteaza pe forum.
O explicatie poate fi faptul ca, se pare, anonimatul (mai mult sau mai putin sigur) oferit de spatiul virtual, “amorteste” autocontrolul, mult mai prezent atunci cand ne manifestam in spatiul real. In general acest autocontrol este determinat de doza mai mica sau mai mare de educatie si bun-simt sau de anumite conveniente impuse de viata in societate si de civilizatie (altfel, am vedea, spre exemplu, multi umbland in curu gol pe strada, ca triburile alea din padurile amazoniene).
Desigur, se poate pune si intrebarea, care este adevaratul caracter al respectivului (forumist in cazul nostru) cel din spatiul virtual sau cel din viata reala, comportamentul fiind diferit? Probabil, ca intotdeauna, adevarul se afla undeva pe la mijloc, sau, parafrazand un vechi proverb latin, “adevaru-i doar in vin” (ca sa-i facem si lui oake o bucurie! :) ), vinul fiind, in acest caz, internetul sau spatiul virtual.
Din pacate, in vremurile actuale, comunicarea virtuala a ajuns sa substituie in mare masura comunicarea reala, e ca si cum am fi permanent sub influenta vinului si bauturilor alcoolice!

P.S. Dupa atata offtopic, parca mi s-a facut dor sa mai ascult niste Harbeth-uri, poate ne invita odata remoteviewer sa le mai auzim!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: HARBETH

Post by oake »

doru wrote:Din pacate, in vremurile actuale, comunicarea virtuala a ajuns sa substituie in mare masura comunicarea reala, e ca si cum am fi permanent sub influenta vinului si bauturilor alcoolice!
Mai mult chiar, comunicarea virtuală (necontolată suficient de supraeu) a devenit un vector al alienării individului.
Chiar nu ştiu...cred că au pus ăştia ceva în HERBETH-uri :wink:...asta ca să revin ontopic.

Post Reply