HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

La jumatate de pret http://www.homecinema-fr.com/forum/acha ... 56612.html" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

hersorin wrote:La jumatate de pret http://www.homecinema-fr.com/forum/acha" onclick="window.open(this.href);return false; ... 56612.html
in spate se observa (pe langa acel McIntosh), Shindo Laboratory http://www.shindo-laboratory.co.jp/Front/indexe.html" onclick="window.open(this.href);return false; (nu cunosc cum suna Shindo deoarece nu am vazut si nici ascultat vreodata, dar de curand am vazut pe net si auzit de brandul asta japonez care din cate deduc oarecum, merge cu boxele foarte rezolute si ceva mai zbierate. Idem si McIntosh, tot pentru zbieraciuni). Defapt nici Harbeth 40 nu am auzit vreodata si as fi foarte curios cum suna.

Apropos, o chestie pe care o stiam (nu sunt sigur daca este exacta informatia) - seriile profesionale (adica alea urate cu finisaj ieftin) sunt selectionate cu tolerante mai mici in masuratori decat cele finisate frumos pentru piata audiofila. Valabil si la Tannoy aceleasi lucru... sau era valabil pe vremuri, acum si-au restrans mult gama si s-au chinezarit cu totii.
Sper ca toata lumea e constienta, nici un difuzor nu este identic cu altul (de acelasi model), idem si la boxe, diferente exista (si in mod normal nu sunt mici, de exemplu la difuzoare se accepta in mod uzual 20%), problema este de cat si in ce fel. La clasa de sus, adica high-end, costurile se maresc tocmai datorita selectiei iar in zona profesionala de sus nu merge cu pacaleala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: HARBETH

Post by hersorin »

Nu stiu cum dar respectivul are multe perechi de boxe la vinzare . :D
Inca unu gasit acum recent http://audio-markt.de/_markt/uploaded/4288028467_g.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Hmm...as economisi ceva banuti din cei 100k necesari pentru upgrade(mai ramane casa de luat), o parte din banii ramasi poate i-as baga in amplificare :lol:. La dotarea mea actuala (camera, amplif, surse), nici pe gratis nu le-as lua (vorba unui coleg de pe forum). Vad ca vrea sa le "bombeze" destul de repede, nu le are de nici un an cu toate ca spune ca sunt cele mai bune boxe avute (asta in comparatie cu Wilson-urile de pe celalalt site?). Sculele din spate arata binisor de tot...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

http://s949.photobucket.com/user/sondec ... 4.jpg.html

Tipul asta (posesorii de M40.1 nu sunt asa multi in lumea asta :lol: ) are un fel de pestera lui AliBaba in casa proprie, in link-ul de mai sus vedeti bunatati: Shindo, McIntosh, DeVore, Harbeth, Wilson, Jadis, Clearaudio etc.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

posibil sa fie dealer. Mi s-a mai intamplat :-)
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Tipul respectiv are si o ... pisica audiofila, extrem de simpatica. Se pare ca-i plac mult boxele, de se cocoata pe ele! :) Vezi video: https://www.youtube.com/watch?v=0Qx2HIOd2Ag" onclick="window.open(this.href);return false;
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Nu e dealer, e ortodentist :D , atat castiga unii meseriasi in tarile din Vest. Eu am citit forumul Harbeth (aproape in totalitate) si citisem review-ul lui pentru M40.1 ce era super pozitiv acum ceva vreme(asta vara parca). Sunt curios de ce vinde boxele dupa ce a scris randuri elogioase despre ele...nu le are cumparate de nici un an.

PS. doru, nu ar trebui sa iti schimbi avatar-ul :mrgreen: ? Citeam randurile scrise de tine si aveam impresia ca erau ale mele, ma simteam ciudat...glumeam oricum. Daca vei cumpara tu M40.1 promit ca imi modific eu semnatura :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote: PS. doru, nu ar trebui sa iti schimbi avatar-ul :mrgreen: ? Citeam randurile scrise de tine si aveam impresia ca erau ale mele, ma simteam ciudat...glumeam oricum. Daca vei cumpara tu M40.1 promit ca imi modific eu semnatura :D .
Daca as avea banii, le-as cumpara fara sa stau prea mult pe ganduri. Chiar daca sunt cam mari si pentru sufrageria din casa mea. Pana una-alta, ca sa fiu realist, tot refacerea unui sistem in jurul Harbeth-urilor SHL 5 mi se pare mai realizabila, in perspectiva mai mult sau mai putin apropiata. Asa ca, deocamdata, nu schimb avatarul! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

doru
Asa ca, deocamdata, nu schimb avatarul!
Nu il schimbi si foarte bine faci...iti urez sa reconstruiesti cat mai repede un sistem harbethian, sper sa ne implici si pe noi la momentul respectiv in procesul de achizitie :) .

In alta ordine de idei, in week-end-ul trecut am inclinat mai mult boxele (toe in) si am inlocuit cablurile cu Unison-ul albastru, astfel emisia de "inalte" s-a imbunatatit, sunetul e mai cristalin(si putintel mai obositor), in defavoarea bas-ului ce s-a mai domolit. Sunetul pare un pic(sensibil) mai taios, nu mai e asa de molcom, sunt in teste sa vad daca le las asa sau le mai modific pozitia. Am impresia ca se aud mai multe micro-detalii cu cablurile de boxe Unison, insa nu am ascultat destul sa imi definitivez parerea. Cand nu sunt sigur de o modificare (datorita si lipsei de experienta), deobicei o las sa functioneze cateva zile si apoi ma intorc la pozitia anterioara, daca sufera urechea e clar ca noua a fost mai buna. Cu aceasta metoda rudimentara reusesc in cateva luni sa gasesc compromisul ideal (dupa urechea mea) pentru un anumit set-up din camera.

Concluzia este ca orice deplasare a acestor boxe schimba destul de mult sunetul; in aceasta perioada mi-am schimbat si pozitia de ascultat mai aproape de dansele, impresia sonora fiind diferita.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote:Am impresia ca se aud mai multe micro-detalii cu cablurile de boxe Unison, insa nu am ascultat destul sa imi definitivez parerea.
Am incercat si eu cablurile Unison, atat cele albastre cat si cele albe/argintii. Cele albe mi s-au parut mai bune, s-au potrivit mai bine decat cele albastre, dar ambele au fost surclasate de QED-urile negre, simple si subtiri ca niste autentice cabluri de veioza. Cum am pus QED-urile de veioza, sunetul s-a limpezit dintr-o data, parca pana atunci folosisem niste filtre care l-au denaturat. Dupa parerea mea, acele QED-uri favorizeaza mediile, ceea ce constituie de altfel si punctul forte si farmecul acelor boxe. E posibil ca, in cazul tau, orientarea boxelor mai mult spre interior (toe in) sa creeze impresia unor inalte mai prezente si un bas domolit dar eu, personal, nu am agreeat aceasta pozitionare. Pierzi mult la asa-numitul “soundstage”, adica profunzimea si bogatia sunetului si e pacat, fiindca boxele sunt excelente la acest capitol.
Sistemul meu (acum al tau) si-a “gasit nasul” in cablurile QED, pe care, in ciuda tuturor incercarilor anterioare si ulterioare, nu le-am mai putut schimba cu ceva mai bun. Tinand cont si de faptul ca au costat vreo 5 lei/metrul, sunt chiar o afacere!
Daca tot te “joci” cu cablurile, incearca mai degraba (daca n-ai facut-o deja) sa schimbi cablurile de alimentare de la CD si amplificator, s-ar putea sa ai mari surprize! :wink:
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Scuze ca ma bag si eu in discutie! Detin si cunosc perfect toate cele 3 cabluri mentionate si am in cap cum suna fiecare in specificul general. Cele doua cabluri Unison si mai ales cel culoare bleu sunt "cu dedicatie" pentru "lampadare" si as spune ca in anume situatie a fost dramatic, adica lampadarul respectiv canta bine numai si numai cu acel cablu bleu, pe restul cablurilor era socant diferit si chiar naspa ( la o faza ca asta as vrea sa vad figura unui trancotar din ala care inca mai contesta importanta cablurilor! :D Diferentele erau efectiv crunte! ). La cate siliconate am incercat sarma bleu, nu mi-a placut deloc; pare cateodata ca mareste rezolutia dar streseaza sunetul. Ala argintiu de la Unison (care e mult mai scump si cu mai mult argint precum si constructie teribila - foarte greu de decapat si mufat, adevarat test!) e ceva mai universal insa deasemenea, se potriveste mai bine la lampase si e cameleonic, in unele situatii streseaza sunetul cu extra rezolutie inutila si daunatoare, in alte situatii suna cald si intr-o situatie pacalea frumos dar in final am considerat sunetul prea netezit. Cert este ca la siliconate de genul Luxman e chiar daunator.
Astfel, ramane numai sarma neagra si ieftina de la QED pentru tranzistorizate. Si o chestie interesanta, pe la ce lampadare l-am pus pe acest QED, nu era bun deloc. Sarma cu pricina nu e opera de arta la sunet dar pe multe amplificatoare siliconate clasice si in clasa AB are medii frumoase si clare (insa pierde usor la basul de jos). Am avut surpriza ca aceasta umila sarma de veioza sa mearga cu niste vintage AB din anii 70 dar la comparatie, sarma Unison cea alba-argintie (transparenta) e din alta clasa, mult mai sus, insa in multe combinatii fara lampa e over kill.
Deductia mea, in sistemul discutat aici nu trebuie sarma cu prea multa rezolutie si nici prea "rapida" mai ales din cauza amplificatorului.
Lampasele insa au nevoie de cazul invers, adica au nevoie de ajutor.
La unele trebuie sa bagi, la altele trebuie sa scoti, scopul final este acel echilibru in sunet care aduce cu realitatea.
Si inca o chestiune, cablurile de alimentare ("de curent") sunt mai importante decat cablurile de boxe, pe locul doi vin "interconecturile" si abia la urma sarma de boxe care e bine sa nu fie foarte lunga deoarece baga distorsiuni si influenteaza in rau. Lungimea ideala (in opinia mea) pentru cablul de boxe este 2,4 m.... in caz ca e posibil....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

M-am jucat si eu cu cablurile, insa m-am intors inapoi la veioza QED si la inclinarea mica :lol:, descrierea perfecta, momolo parca ai fost pe la mine prin sufragerie:
La cate siliconate am incercat sarma bleu, nu mi-a placut deloc; pare cateodata ca mareste rezolutia dar streseaza sunetul
Sunetul ala mai intepat te atrage pe termen scurt, insa nu e de cursa lunga, cred ca mi-am stricat urechile cu combinatia Harbeth/Luxman, nu mai suport decat matase originala crescuta in china, orice alt material nu mai place la urechiuse. Cablul ala argintiu de la Unison l-am pus pe vechiul sistem cu Triangle/Accu si imi sangerau urechile :mrgreen:, clar nu era facut pentru asa ceva.

Cu privire la cablurile de curent dragi colegi de suferinta, sunt in faza de documentare, insa as dori pe plan material sa mai fac o pauza, cel putin o vreme, deoarece am cheltuit agoniseala avuta pe upgrade-ul masiv de anul trecut(in care am schimbat practic totul de la surse analogice(2-3), digitale(2), amplificare si boxe), plus ca m-au ajuns din urma alte lucruri(cu impact financiar) neglijate timp de peste un an. Acum rezolvata si partea spinoasa cu depozitarea sculelor (de baietii de la Ikea), ramane sa ma indrept spre o achizitie viitoare de cabluri curent, urmand pana atunci sa imi cunosc bine de tot boxele si sistemul pentru a evita erorile. Cu privire la interconect, sunt multumit de cablul balansat JPX-10000 de la doru. Voi apleca in continuare technica "pasilor marunti", ramanand sa ma bucur de muzica in aceasta perioada (lunga) de repaos in achizitii, insa nu imi pare de loc rau pentru efortul depus.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Dupa cum am scris si in topicul dedicat amplificatorului Luxman din clasa A, am crescut cativa centimetri distanta dintre cele doua boxe si am redus concomitent toe-in-ul (inclinarea) la minim. Sunetul si-a pierdut din "greutate" sa zicem, nu stiu cum sa ma exprim, este mai putin concentrat...insa am castigat foarte mult in soundstage, bas si realism. Am reinceput sa-mi ascult colectia de vinil/cd cu extraordinara placere, fiind surprins cateodata de aparitia in plan spatial a unor intrumente, ce inainte (in pozitia anterioara) erau prezentate mai la "gramada". Orice mutare cat de mica a acestor monitoare, produce o schimbare semnificiativa in sunet, mie personal parandu-mi destul de nazuroase la asezare (bineinteles, daca vrei sa scoti maximul din ele intr-o camera mai atipica). In concluzie, eu impreuna cu Harbeth-urile am devenit (aproape) prieteni foarte buni :D , dupa o perioada de tatonare si experimente de cateva luni ce nu s-a terminat probabil.

Totodata, am observat faptul ca cd-playerul DU-50 (asemanator cu un tanc la constructie), ajunge in parametri maximi cam in 2-3 ore de la punerea in functiune, cu toate ca suna binisor chiar de la inceput. Comutarea intre cele doua DAC-uri (Shannon si Fluency) nu aduce schimbari majore, insa parca il prefer pe ce de-al doilea la ureche, nu pot sa imi explic motivul ...insa sunt sigur ca nu as trece un test ABx pentru a le putea diferentia. Amplificatorul L505u pare a avea nevoie de mai putin timp (30 min-1 ora) pana apuca sa se "incalzeasca" si sa ciripeasca cu talent. Dupa cateva ore de functionare, incepe sa dogorasca prin fantele superioare, spre deosebire de Accuphase-ul avut anterior ce era doar amortit atat timp cat nu il fortai la volume mari.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote:In concluzie, eu impreuna cu Harbeth-urile am devenit (aproape) prieteni foarte buni :D
Iar dupa ce te vei imprieteni pe de-a intregul cu Harbeth-urile, va fi greu sa-ti mai schimbi prietenele prea curand! :)
Comutarea intre cele doua DAC-uri ale player-ului Luxman aduce modificari sesizabile ale sunetului, in opinia mea. DAC-ul denumit Fluency, dupa cum spune si numele, face sunetul sa para mult mai fluid, mai muzical, asemanator unuia provenit de la o sursa analogica. In comparatie, sunetul celulalt DAC (Shannon) pare mai sec, compresat, “miroase” mai mult a mp3. In ce priveste incalzirea celor doua aparate, mie mi s-a parut, exact invers, ca player-ul intra mai repede in parametrii normali in timp ce amplif-ul are nevoie de vreo ora si jumatate macar, pentru a incepe sa arate ce poate.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Post Reply