HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

HARBETH

Post by momolo »

Ieri fiind sambata am avut "plimbauditii" interesante insa dintre toate ma voi referi numai la o vizita facuta unui prieten, nou proprietar de boxe HARBETH. Pentru ca e singurul lucru care mi-a placut ieri.

Se poate spune ca exceptia confinteste regula. Desi stim cu totii ca o regula basica pentru orice audiofil adevarat, aceea de a nu cumpara ceva fara o proba prealabila, amicul meu s-a riscat, si-a cumparat Harbeth HL5 (noi sigilate de la dealer autorizat) prin..... internet, evident, fara sa fi avut posibilitatea sa le asculte sau macar sa le vada in real live. S-a bazat numai pe fler, unul din criteriile principale care l-au determinat la o asemenea achizitie (riscanta) a fost citirea siteului Harbeth http://www.harbeth.co.uk/uk/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;, mai ales a opiniilor producatorului (creatorului brandului semi-DIY, Harbeth), a opiniilor de pe forumurile straine si a tot ce se discuta despre aceste boxe. Se pare ca nu s-a inselat si a dat lovitura.

Trebuie precizat ca acest brand nu este inca reprezentat in Romania, asa ca achizitia actuala implica obligatoriu riscul "prin posta", un drum pana in tarile unde sunt reprezentati englezii astia fiind prea costisitor la valoarea boxelor pret de catalog de aprox. 2500 euro perechea HL5 (si oricum, trebuie si timp pentru treaba asta).

Boxele sunt modelul HL5 http://www.harbeth.co.uk/uk/index.php?s ... odel=Super" onclick="window.open(this.href);return false; HL5

Dupa cum veti observa in foto sunt marimea XXL de la clasa bookshlef (adica sunt destinate in cel mai bun caz pentru "rafturi" mari necesitand inaltimea minima a stativelor). Actual sunt puse pe niste stative relativ ieftine din metal dar in viitor urmeaza stativele din lemn asa cum le sta bine.

Sculele audio din componenta sistemului sunt:

Amplificator integrat pe tranzistori Luxman L-505u http://www.luxman.co.jp/global/product/ia_l-505u.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Player universal Luxman DU-50 http://www.luxman.co.jp/global/product/dp_du50.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ambele in varianta aurie cu rodajul abia facut.

Cablurile pe care le-am folosit au fost DIY, eu deplasandu-ma cu sarsanaua proprie plina cu sarme.

Cea mai mare satisfactie au dat-o niste sarme DIY desi in joc au fost puse la comparatie si niste cabluri de firma, Accuphase, Fadel Aphrodite, Voodoo Audio, Unison. Evident, e vorba de sarme DIY rezultate din actiunea de lipire a unor cabluri de firma sau no-name cumparate la metru. Intr-un final, dupa aproximativ 20 minute de cablari am gasit varianta optima si ne-am putut bucura de sistem. Adaugam si incalzirea amplifului siliconat in clasa AB care-si da "examenul" la minim o jumatate de ora de stabilizare termica. Mentionez ca, dupa cum se vede in foto, sculele au fost puse doar provizoriu pe jos pentru a avea acces facil la cabluri.

Ok, gata cu introducerea. Acum sa trec la esential, cum suna boxele !?

Intai de toate, evident opinie personala (la noi, la mioritici trebuie mentionat la fiecare fraza...), boxele astea mi se par nu HiFi, nu entry level, nici middle (in caz ca inventam clase diverse) ci deadreptul High-End Audio ! Vazand si pretul si cunoscand ce ofera piata la banii astia, pot spune ca se afla printre atat de rarele ocazii de scule care isi fac de minim doua ori (chiar de trei ori) pretul ! Desi e vorba de o firma minuscula construita de un singur om creator aflat undeva intre zona industriala si cea DIY, creator care spune ca-si tuneaza boxele la el in dormitor pentru ca nu-l lasa nevasta in sufragerie cu troacele, motiv de a afla cum se comporta creatile lui intr-o casa de om normal. Super! Incep sa inteleg unele motive pentru care aceste minuni suna atat de bine.

Insa creatorul are totusi o mica fabricuta/atelier si reprezentare in multe tari, asa cum se vede pe site. El vine din scoala veche a anilor 70 (de la BBC) cu multe idei de atunci, printre care un mic dispret la adresa cablurilor considerate ca o chestie destul de minora in comparatie cu altele majore precum schimbarile care se pot aduce unei incinte acustice in filtrul pasiv. Genul asta de gandire il observam mai ales in zona profy si la scoala veche de sunet. Personal cred ca adevarul se afla ca de obicei undeva pe la mijloc, dar tind sa stimez astfel de creatori de incinte acustice, mai degraba trebuiesc ignorate cablurile si avut in vedere detaliile esentiale pentru o realizare buna. Cine isi pune speranta la mari schimbari esentiale venite din sarme ajunge direct in balarii (audiofile). La creearea unor incinte acustice alte chestii sunt esentiale, ca de exemplu calitatea driverelor. Aici trebuie precizat ca micul atelier-fabricuta Harbeth construieste in house driverul mid-woofer. De adaugat, dupa cum se vede, boxa este pe doua cai, nu trei, folosind si un super-tweeter.

Desi boxele sunt englezesti, nu pot spune de data asta "sunet englezesc" (sau frantuzesc sau patagonez, etc) ci pur si simplu un sunet muzical, cald si mai ales foarte natural cu o focalizare si o separatie exceptionale.

Dupa ce am gasit un bunicel echilibru de cabluri, realismul sunetului e fost ceva rar de auzit prin Bucuresti. Multi care au platit sume de N ori mai mari, ar visa sa aiba asa ceva. La discurile cu solisti vocali aveam impresia ca ne canta direct in mijlocul livingului in persoana coana Patricia Barber sau tanti Diana Krall, la muzica clasica se percepea quartetul distinct in camera, inchideai ochii si ziceai ca ai violoncelul pe langa usa de la balcon, etc.

Intr-un fel, asa cum imi inchipui, sunt monitoare profesionale BBC sau pe acel concept, oricum, creatorul vine din zona profesionala lucru care se simte (in calitatea reala). In concluzie, incantator, nu stiu cati dintre audiofilii (nu prea multi) din Bucuresti avem un sunet de asa o calitate, finete, naturalete si cu asa o separatie (scuze, asta e termenul care mie nu-mi place, dar sunt obligat la folosire din lipsa alternativa terminologie).

Incantatoare, fine, naturale, un bas superb care parca vine dintr-o incinta comprimata si nu cu bas-reflex, focalizare si sounstage, nimic care sa tipe sau sa urle insa nici lesinat, un echilbru si o finete deosebite, lipsa coloratii, nici macar cele de cutie, asta in conditiile in care cutia e subtire, posibil din lemn masiv natural, nu stiu, cert este ca pare asamblata in regim DIY cu holtzsuruburi la vedere. Ceea ce conteaza e sunetul insa nici finisajul nu e urat, dimpotriva, frumos lucrate desi se vede ca e un produs integral manual, bucata cu bucata, deci nu rezultatul unei benzi de productie. Ciudat este ca producatorul desi vinde boxele imperechiate (aceeasi serie cu R si L in coada) totusi fabrica aceeasi fatza de cutie cu gaura in aceeasi parte dreapta. M-am tot intrebat de ce naiba nu le face simetrice ca tot aia ar fi in sunet ?!, dar explicatia e ca autorul e tzacanit (in bine! :) )

Nu stiu cum vine cu sunetul englezesc sau cu englezii, dar posbil ca Harbeth sa fie ala autentic de care au profitat multi cu marketingul oferind tot soiul de troace proaste (si scumpe degeaba) in numele "englezismului" in sunet.

Inca ceva legat de SPL - privind azi fisa tehnica pe site observ ca boxele astea au SPL coborat. Ieri nu am remarcat problemele specifice unui astfel de SPL (lesinatura in sunet), dimpotriva, un sunet aerisit si rapid dar fara zbieratura si tipete. Ieri fara sa stiu SPL-ul (pentru ca inainte de a auzi ceva nici nu vreau sa stiu datele tehnice) mi se parea ca boxele astea ar merge de minune si pe niste amplificari cu tuburi, mi se parea ca ar merge pe orice amplificare care are calitate reala, indiferent de solutia tehnica.

E greu de presupus care e nivelul de potriveala cu Luxman-urile noi in lipsa unor comparatii insa cert este ca ce am auzit acolo nu e sunet HiFi ci autentic high-end, nivel pe care il viseaza doar unele sisteme de zece ori pretul astuia. Ceea ce mai pot spune, undeva tot la nivel de supozitie, boxele sunt cele mai calitative componente din sistem, adica se ridica chiar si peste clasa acelor doua Luxman (defapt baza topului Luxman), insinuand subtil faptul ca ascund chiar o si mai mare calitate. Eu as fi teribil de curios sa le ascult pe o amplificare pe tuburi de putere mare.

In final am plecat absolut incantat. Rar am ocazia sa ascult asa finete si calitate! I-am zis amicului (de suferinta) ca trebuie sa ma dea afara pentru ca nu ma mai saturam sa ascult tot felul de muzici diverse.

Recunosc faptul ca eu nu as fi avut curajul asta, adica sa cumpar asa ceva pe banii astia prin posta! Oricum, pana sa le aud nu as fi dat doi bani pe Harbeth si mentionez ca fugitiv am ascultat 2 modele mai mici in Italia insa probabil potrivite prost in combinatii nereusite care mi-au dat impresia de cel mult, banalitate. Oricum, HL5 sunt atat de fine incat orice faci la cabluri se aude cat casa, chiar si schimbarea unei prize conteaza, asa ca aici suntem in zona delicata, adica cea high-end unde totul conteaza, unde lucruri cu adevarat bune pot fi facute sa sune chiar si prost din nepricepere si lipsa celor necesare pe langa niste boxe.

De mentionat ceva cu mare insemnatate in povestea mea, in camera aia s-au perindat dealungul vremii multe boxe nu tocmai ieftine si astea nu sunt nici pe departe cele mai scumpe boxe care au trecut pe acolo. Insa singurele care au sunat bine, acustica de acolo favorizand bubuiala. Am zis mereu mai mult manat de supozitii decat de dovezi clare, multi dau vina pe acustica din nepuntinta boxelor si a sistemului audio (sau a celor care nu stiu sa potriveasca niste scule audio). Si am mai zis ceva, totul se incepe cu incintele acustice. Daca nu gasesti unele bune degeaba frectionezi la cabluri si schimbi amplificari, nu e decat timp petrecut cu obisnuirea cu un sunet incorect.

Nu stiu cum sa inchei. Poate ar trebuit sa spun ca in trecut m-am incantat de multe, diferenta este ca eu spun deschis lucrul asta in timp ce altii tac din gura astfel ca in timp doar cine vorbeste sau face ceva greseste, cine tace si nu face nimic pare mai destept.

Defapt cu totii evoluam (cu unele exceptii, cei care sunt prea plini de propriul orgoliu prostesc), ceea ce azi e Nirvana poate maine va fi cacamaca, e ceva firesc, nimeni nu le poate invata si sti pe toate ca sa aiba dreptul moral sa spuna, gata, acum ma opresc din invatat si aflat. Cred ca mai degraba pot spune ca am mai urcat o treapta ieri, cine stie ? Cert este ca Harbeth mi-au placut enorm si mi se par facute dupa o folozofie foarte sanatoasa asupra sunetului, sau poate sunt mai pe gustul meu si doar atat, cert este ca tot ce am spus trebuie luat ca o simpla opinie oarecare, evident nu e litera de lege universala, poate unora nu le place, cert este ca proprietarului Harbeth-urilor dar si mie, ne plac mult de tot, desi pana azi am rulat multe incinte acustice in casa de om normal (nu show-room aranjat).

Iata aici si cele cateva FOTO pe Picasa:

http://picasaweb.google.ro/STUDERa725/HARBETHHL5#" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lupulalb
Posts: 89
Joined: 26 Feb 2010, 11:11
Location: Romania
Contact:

Re: HARBETH

Post by lupulalb »

http://www.6moons.com/audioreviews/harb ... rbeth.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.highfidelity.pl/artykuly/0905/harbeth.html" onclick="window.open(this.href);return false;



ar fi de ascultat si cu sugden :

http://www.hifi.nl/artikel_pagina3/1844 ... eloof.html" onclick="window.open(this.href);return false;


http://www.harbeth.co.uk/usergroup/show ... ific/page5" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.hifi.nl/artikel/1844/amp;Har ... ugden.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.enjoythemusic.com/hkav_2008/part1.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by lupulalb on 07 Jun 2010, 21:15, edited 4 times in total.
Grigore Constantin Moisil (n. 10 ianuarie 1906, Tulcea - d. 21 mai 1973, Ottawa, Canada) :'' Legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil ''
http://albulup.blogspot.com/

Chitu
Posts: 7
Joined: 11 Mar 2009, 16:01

Re: HARBETH

Post by Chitu »

Si cu Accuphase clasa A :!:

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Ai început sa îmbatranesti, momolo, de-au ajuns sa-ti placa Harbeth-urile :) (glumesc, desigur)
De fapt vreau sa-i multumesc lui momolo pentru frumosul review la adresa noilor mele achizitii. Eu însumi n-as fi reusit sa le “laud” mai bine, excluzand faptul ca nici nu ma pricep la review-uri. Cunoscandu-l cat de "zgarcit" este în aprecieri laudative, mai ales atunci cand nu e cazul, sunt chiar magulit.
Ce as mai putea adauga? Poate cateva cuvinte despre “povestea” achizitiei lor. Se poate spune ca nu e doar poveste ci mai degraba o adevarata aventura.
Totul a început cautand întamplator pe google diverse chestii legate de Luxman-urile pe care le detin. Asa am dat de un articol în Stereophile, în care exact sculele mele (Luxman L505 u si DU-50) erau laudate. Boxele din acel setup ce, dupa spusele sale, i-a mers drept la inima respectivului editor, erau… Harbeth (modelul Compact 7 ES3).
Asa am început sa “sap” dupa Harbeth, si am dat, pe site-ul lor oficial, de o destul de numeroasa comunitate de detinatori ai acestui brand. Desi nu sunt unul din cei care ma iau dupa review-uri sau spusele altora, dand înca crezare propriilor urechi, am avut un presentiment, acel “feeling” neexplicabil, ca astea trebuie sa fie urmatoarele mele boxe. Mi-am zis si ca nu se putea ca oameni de diverse varste si ocupatii, din diverse colturi ale lumii, sa se însele toti si sa li se puna “pata” pe muzicalitatea si finetea acestor boxe. Mai mult, urmarind ideile designer-ului sef de la Harbeth (Alan Shaw), care gaseste de fiecare data timp pentru a sta de vorba si a le împartasi, împreuna cu alte sfaturi, cu toti membrii forumului (lucru ce m-a impresionat, nu stiu cati designeri sefi de la vreo firma de boxe sau alte scule si-ar pierde vremea sa raspunda personal la întrebarile venite din partea clientilor), am sesizat ca aici e vorba de un om cu adevarat pasionat, nebun de pasionat de constructia boxelor, atat de pasionat încat acorda importanta oricarui detaliu si oricarei nelamuriri venite de la vreun proprietar de Harbeth, încat era greu de crezut ca din mana acelui om (la propriu!) ar fi putut iesi niste lucruri proaste. Se pare ca la Harbeth pasiunea s-a întalnit cu experienta si stiinta despre ce înseamna difuzoarele si muzica mai presus de toate, si a iesit ceva cu adevarat frumos.
Revenind la aventura achizitiei, deoarece la noi nu comercializeaza nimeni acest brand, care nu prea pune pret pe reclama si marketing-ul ce a pus stapanire si dicteaza si pe piata produselor audiophile, am cautat cei mai apropiati dealeri din tarile batranului continent. Am dat asadar peste un distribuitor din Belgrad, care mi-a inspirat încredere de la primul e-mail. Singura problema era ca Serbia nefiind membra UE, trebuia sa platesc taxe vamale si TVA, însusi cuvantul vama inspirand deja auspicii nu tocmai placute. Cum însa celalalt dealer, cat de cat mai apropiat ca locatie, cu care am luat contact, din Cehia, nu avea pe stoc modelul solicitat de mine, am batut palma cu sarbul. In ciuda tuturor temerilor si riscurilor pe care mi le-am asumat, lucrurile au decurs neasteptat de bine, transportul s-a desfasurat fara probleme, la fel si vama la noi în tara (pe undeva prin Chitila). Pretul (de export) cu care mi-a vandut boxele dealerul sarb a fost 1800 euro, fata de pretul de catalog afisat pe site-ul sau, de vreo 2600 euro, pentru modelul SHL 5 si în finisaj eucalypt, mai scump cu 100 euro decat cel standard cherry. La acest pret s-a aduagat transportul din Serbia pana la Bucuresti, de 200 euro, astfel ca sarbului i-am platit fix 2000 euro. In vama a trebuit sa mai achit taxe vamale 3% si TVA-ul nostru cel de toate zilele 19%, ceea ce a însemnat în total ceva peste 16 milioane lei (vechi). Una peste alta, boxele au ajuns la mine în casa, în stare perfecta, fara probleme, cu niste costuri de aproximativ 2450 euro.
Restul îl stiti de la momolo…As mai adauga faptul ca, personal, desi nu am decat de putin vreme placerea de a asculta sunetul Harbeth, înteleg din ce în ce mai bine ceea ce afirma majoritatea detinatorilor acestui brand, si anume ca Harbeth sunt niste boxe pentru toata viata.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Eu cred ca in materie de "siliciu" Luxman-ul este decent, asa ca Accuphase sau Sugden cam tot pe acolo. Daca e sa fiu curios si sa visez presupuneri, eu as asculta boxele astea cu New Audio Frontiers (Italy) http://www.newaudiofrontiers.com/" onclick="window.open(this.href);return false; si anume modelul Stereo 845 SE (vedeti butonasele siteului din stanga).

Nu mi-a venit asa hodoronc tronc. E vorba de un prieten audiofil din Italia care dupa ce a schimbat un camion de scule in vreo 30 de ani de audiofilie s-a oprit la asemenea combinatie, in cazul lui, acest amplificator cu Harbeth Monitor 40.1 (varianta profesionala).

Dar omul mi-a zis ca a ales greu, in balanta atarna si MastersounD Reference 845 de la firma italiana concurenta: http://www.mastersoundsas.it/NUOVO%20SI ... egrati.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

In opinia mea, doar trecerea catre o amplificare pe tuburi ar justifica schimbarea pentru ca dusmanul binelui este mai binele dupa cum unii stiu pe pielea lor.

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: HARBETH

Post by VTP »

Intai am raspuns la mailul lui momolo, si, curios, am citit si topicul, mai ales ca inainte de '89 am ascultat 2 incinte Harbeth (dracu' mai stie tipul, unul era mic, gen monitorul LS 3/5).
Adevarul este ca putine firme fac incinte si sa te increzi in ele ca sa comanzi pe net. La mine toate sunt englezesti si Harbeth intra intre acestea!
Firma este putin cunoscuta la noi, dar are o reputatie solida, solida, solida de multi ani in domeniul profesional, incintele de casa fiind, cel putin in prima decada de existenta a firmei, mai mult o extindere a activitatii. Este f.cunoscuta in Asia (unde sunt adevaratii audiofili ) si in rest in domeniul pro.
Posesorului i-as recomanda sa incerce in viitor un PP cu min 30W/c cu 6550, preferabil lui EL34. Un SE nu cred ca ar face fata cu cinste, iar alte variante de PP nu cred ca "vor calca" corect cu incintele. Sigur, de la Luxman mai merge vechiul lor amplificator cu preu, dar e mai greu de procurat (dinainte de 1987-88).
Sa le stapaneasca sanatos, sa aiba timp sa le asculte pentru linistea sufletului.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

De precizat ca modelul este SHL5 , pentru ca exista si modelul HL5 ( fara super tweeter si care nu se mai fabrica ) . Harbeth a intrat in gratiile mele de ceva timp si sunt din ce in ce mai sigur ca urmatoarele mele boxe vor fi de la ei . La 16mp ai mei cred ca mai potrivite ar fi niste M30 , inca nu m-am hotarat . Ce suprafata avea camera cu SHL5 ?
Inca o chestie : M40 nici nu se pot compara cu SHL5 pentru ca sunt intr-o alta clasa . Sunt in clasa Spendor SP 100 R2 si acolo nivelul e cu adevarat HI-END . Ascultati si o sa va convingeti ...

Acum mai bine de o luna am ascultat HL5 ( modelul vechi ) cu Graaf GM50 si mi s-au parut interesante . Practic asculti la infinit fara sa te doara capul . Este conceptia Harbeth din lumea pro , transpusa in modelele pentru Home . M30 stau in studio si pot merge zile intregi fara sa deranjeze cu nimic . Precizez faptul ca unora s-ar putea sa nu le placa , eventual sa le gaseasca putin lesinate , prea cuminti . Sunt total opuse cu ceea ce ne-a obisnuit Dynaudio sau Totem ( asta ca sa dau niste repere ) .

Felicitari si sa le stapanesti sanatos !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: HARBETH

Post by HighEndFan »

Felicitari radu pentru achizitie, inspiratie si curaj.N-am ascultat niciodata boxe Harbeth si nu stiu cum suna, dar ceea ce ai facut tu incerc sa-i explic de ani de zile lui momolo ca se cheama cercetare(fie si pe Internet) serioasa si -asa cum se poate vedea- poate avea uneori rezultate foarte bune.
Dupa niste ani de navigare serioasa intr-un domeniu, incepi sa te cam prizi care sunt produsele laudate de laudatori platiti (sau ma rog, interesati) si produsele care ar merita ceva atentie. Si eu am cumparat multe aparate fara sa le testez inainte si de multe ori informatiile "de pe net" au coincis cu concluziile mele dupa auditie. La altele nu a coincis si aparatele alea le-am vandut fara probleme. Drept e ca eu n-am cumparat pe neve produse asa scumpe ca tine, tot ce a fost mai scump am preferat sa le ascult intai. Dupa parerea mea, a asculta doar ce "binevoieste" dealerul local sa-ti puna sub nas este o limitare grosolana si un filtru important , practic asculti ce vrea dealerul sa asculti si vrei-nu-vrei iti poti forma o impresie usor diferita de realitate. Asta in special in Romania, unde dealerii sunt mai saracuti (ca si tara) si aduc si ei ce pot. Momolo, dimpotriva m-a dat prin praf de nu m-am vazut cu lozinci de genul "eu nu imi cumpar niciodata nimic decat daca-mi place mie dupa ce le ascult" incercand sa-mi demonstreze ca numai cei nepriceputi si fara o opinie personala puternica cumpara la intamplare ghidandu-se dupa parerile altora. M-a cam deranjat remarca (care ma viza, evident) si chiar am luat o pauza de Hi-Fi Stereo. Am lasat-o balta, n-am nerv sa duc lupte din astea surde si nici timp nu prea am. Acum constat cu placere ca momolo lauda chiar metoda infierata proletar cu ceva timp in urma, dovedind ca fiecare evoluam cate putin in fiecare zi, lucru care de fapt impinge societatea catre progres.
Interesant este ca pe zi ce trece descopar ca exista multe solutii low cost pentru auditii de calitate si ca de multe ori "retete" de zeci de mii de euro pot fi egalate de variante si de zece ori mai ieftine, cu doar ceva pasiune si putina ureche antrenata. Ma bucur sincer pentru tine si -cine stie?- poate voi ajunge sa ascult vreodata setup-ul tau, chiar m-ati facut curios :shock: .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

HighEndFan, nu e frumos din partea ta ca folosesti o discutie civilizata ca sa-ti versi o frustrare veche contra mea, nefiind eu subiectul discutiei de fatza (e loc destul in spatele meu, cand nu sunt prezent :wink: ). Oricum, fosta discutie cand te-ai suparat ca vacarul pe sat era despre cu totul altceva, subiectul era influenta celor din jurul nostru cand ascultam impreuna, in grup. Eu sustineam ca mi se brehane de parerea celor din jur sau de cine imi gafaie in ceafa, tu sustineai ca nu poti face abstractie si ceea ce m-a deranjat, sustineai ca nimeni niciodata nu poate face abstractie. Nu-mi place sa se generalizeze de la cazul personal la tot Universul din jur.

Dar ce ar fi sa pastram discutiile dincolo de orgoliile personale ?! Eu am intervenit acum pentru ca nu ai chiar deloc dreptate si tin minte ca te-ai suparat de pomana cu acea ocazie. Ma dereanjeaza cei care decupeaza din discutii numai ce ii intereseaza si-ti pun in gura chestii pe care nu le-ai spus sau exprimat.

Dar intradevar, am sustinut CU ALTE OCAZII (si sustin in continuare) ca e bine sa ascultam inainte sa platim. Si nu sunt singurul. Faptul ca doru a riscat si a castigat nu poate sa ne duca la concluzia (absurda) ca asa se intampla de fiecare data. Dimpotriva, sustin in continuare ca riscul este foarte mare.

HighEndFan, eu as vrea sa vad in viitor ce vei cumpara/alege tu de pe net in orice vei alege si achizitiona audio de acum incolo. Dupa cum bine stim, faptele vorbesc, de vorbe suntem cu totii plini, din taste nu ne doare mana sa ne dam ce ne imaginam.

SOLO, nu mi s-au parut lesinate deloc. Poate ca spui asta ca opus al sunetului zbierat si urlat care din pacate a devenit un soi de moda. Harbeth sunt tonal echilibrate si delicate. Pe cat sunt de mici, datorita SPL-ului mic vor putere si control. Poate ca suna lesinat fara asa ceva, caz invers la doru unde acel Luxman e un mic monstru de 100W reali (l-am probat si la mine acasa pe hurdubaile mele mancatoare de putere si te asigur ca asta e o adevarata proba de putere!).

Avand in vedere camera ta, sfatul meu este sa nu cobori mai jos de modelul asta (SHL5). Nu trebuie sa-ti faci griji de bubuiala si nici ca sunt prea mari, mai ales ca ai pereti (si) din rigips. Norocos esti ca ai ampliful ala (sper ca nu l-ai dat). Ti-ar cam trebui un preu, preferabil pe tuburi, trebuie macar o lampa in sistem. Pun pariu ca vei fi incantat.

Intradevar, asa cum spune VTP, le trebuie putere mare daca ma gandesc bine cat de puternic e Luxman-ul ala. De aia si le puneau pe la expo cu Sugden Masterclass, ditamai namilele, mai ales ca pe la o editie de TAV am vazut aceleasi powere ducand niste electrostatice, chestie greu de rumegat pentru niste finali.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Sincer, trebuie sa recunosc ca ceea ce am facut eu, comandand boxe nu tocmai ieftine pe internet, fara sa le ascult vreodata, mergand exclusiv pe intuitie si un presentiment ca va fi o alegere buna, a fost un lucru extrem de riscant pe care nu îl recomand. Puteam sa raman cu banii “zburati” din cont (si nu erau niste bani care îmi prisoseau, din contra) sau sa ma trezesc, dupa ce desfaceam coletele, eventual bine “frunzarite” prin vama, cu cine stie ce surprize. Fara sa mai vorbim de “proba adevarului”, cand am instalat boxele în sistemul si conditiile acustice de acasa. Pur si simplu se puteau dovedi bani aruncati. Judecand la rece, pot spune ca a fost o mica mare nebunie ce am facut.
SOLO, boxele astea cred ca merg fara probleme într-o camera de 16 mp, nici a mea nu-i prea mare, avand vreo 23 mp. Cel care le-a proiectat, a facut acest lucru stand foarte mult timp într-o camera de 3x3 m în propria locuinta, el însusi afirmand ca spatiul nu reprezinta o problema. Mai mult, el sustine ca boxele se aud asa cum trebuie cu orice amplificare decenta (neîntelegand prin asta ceva de ordinul miilor de euro), iar pe cabluri si alte “uleiuri” nu da doi bani. Din ce am avut ocazia sa constat pana acum, în mare parte e foarte adevarat ceea ce spune.
Tu însa poti experimenta si asculta cu propriile urechi si, banuiesc, chiar pe propriile scule, mai multe modele de Harbeth înainte de a cumpara ceva, asa ca te poti decide la cel care îti va placea mai mult. Din punctul meu de vedere eu nu voi mai schimba aceste boxe dacat, poate, cu Monitor M40.1 domestic (exista atat varianta domestic cat si cea profesional, pentru studiouri). Dar asta daca îmi voi permite vreodata sa dau 9000 euro pe niste boxe!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
lupulalb
Posts: 89
Joined: 26 Feb 2010, 11:11
Location: Romania
Contact:

Re: HARBETH

Post by lupulalb »

apropo de cabluri pt harbeth :

http://www.qed.co.uk/181/gb/product/spe ... strand.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Grigore Constantin Moisil (n. 10 ianuarie 1906, Tulcea - d. 21 mai 1973, Ottawa, Canada) :'' Legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil ''
http://albulup.blogspot.com/

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: HARBETH

Post by VTP »

lupulalb
apropo de cabluri pt harbeth :

http://www.qed.co.uk/181/gb/product/spe ... strand.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Iata o recomandare cu common sense!

Pacat ca putini inteleg DECE!

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: HARBETH

Post by Obelix »

Linkul nu functioneaza... :(

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by glucica »

Obelix wrote:Linkul nu functioneaza... :(
merge cel de la lupulalb.

User avatar
lupulalb
Posts: 89
Joined: 26 Feb 2010, 11:11
Location: Romania
Contact:

Re: HARBETH

Post by lupulalb »

De adaugat, dupa cum se vede, boxa este pe doua cai, nu trei, folosind si un super-tweeter.

Transducer system 3-way reflex 200mm RADIAL™ bass/mid, 25mm tweeter, and 20mm SuperTweeter.
Freq. response 40Hz - 24kHz +/-3dB, free space, 1m with grille on, smooth off-axis response.
Impedance 6 ohms easy to drive.
Sensivity 86db/1W/1m
Amp. suggestion Works with a wide range of amplifiers, ideally from 25W/channel.
Power handling 150W programme
Connector Four 4mm gold-plated binding posts for wires or plugs (biwireable)
Dimensions (hxwxd) 638 x 322 x 300mm
Finish Cherry, eucalyptus, rosewood.
Space needs Overall response optimised for use away from walls.
Stands To bring ears level with tweeters: typically 16-20 inches.
Weight 17.2kg each, unpacked
Packing Single speaker per protective carton


doua sau trei cai ?
The cabinet is engineered in the BBC tradition of 'thin-wall' panels with removable front and back panels for a totally true-to-life sound.
intersant ! alta filozofie fata de triangle , sonus faber ,...etc !
Grigore Constantin Moisil (n. 10 ianuarie 1906, Tulcea - d. 21 mai 1973, Ottawa, Canada) :'' Legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil ''
http://albulup.blogspot.com/

Post Reply