HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

doru am ascultat de curand noile SHL5 Plus pe un integrat Accuphase intr-o aranjare mai simplista si sunetul a fost sub asteptari. Se cunoastea potentialul boxelor, parca sunetul era mai viu un pic fata de modelul meu de acasa, insa nu se putea considera ca muzica curgea...Lipsea magia...nu reuseam sa intru in comuniune cu sistemul respectiv, am plecat destul de indiferent. Bineinteles ca era vorba de gresie, rigips, etc. Daca nu aveam Harbeth acasa, le consideram niste banalitati sa spun sincer, asa ca iti dau inca o nota de A+++ pentru realizarea ta cu Luxman ( si mie un plus mic, pentru a fi modest, pentru comuniunea om-masina data de discurile de vinil :lol:).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Cred ca “marea arta” a audiofilului in asta consta: sa-ti dai seama de potentialul unor scule, in ciuda conditiilor neprielnice de auditie, care, in multe cazuri, pot denatura substantial sunetul. De fapt in spatele “artei” se afla multa experienta, dobandita in ani multi de auditii si educatie a urechii, multi bani cheltuiti pe scule si diverse accesorii, putin fler si multa pasiune. Dupa toate astea, vine negresit si … magia. De multe ori “magia” se datoreaza unor amanunte trecute prea usor cu vederea, din graba sau necunoastere. Un cablu nepotrivit, un stecher bagat invers in priza, nerodarea aparatelor, etc. Sigur, nu mai vorbim de acustica, am convenit deja ca asta este cel mai mare dusman (si prieten) al audiofilului!
Am ascultat combinatia Harbeth SHL5 – Accuphase (amplif) – Luxman (sursa) in conditiile vitrege din fostul meu apartament de la bloc si, in ciuda gresiei si termopanului care “azvarlea” sunetul prin toate colturile, magia muzicii tot a iesit la suprafata.
Eu am luat Harbeth-urile, cum deja se stie, fara sa le ascult, si probabil bine am facut, a fost un moment de inspiratie. E foarte posibil ca, ascultandu-le spre exemplu in showroom-ul plin de geamuri si gresie al dealer-ului care cica le vinde pe la noi, sa le fi “scapat” magia. :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

Un alt review interesant, omul zice ca SuperHl5 nu prea "straluceste" la capitolul "soundstage".
http://www.the-ear.net/review-hardware/ ... oudspeaker" onclick="window.open(this.href);return false;
Posesorii ce parere au ?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

Nu sunt posesor dar vreau doar sa raportez faptul ca apar foarte des la revanzare aici in Italia.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Lordule cred ca ai citit in diagonala review-ul respectiv, ori ai tinut minte ce ai dorit(se intampla la multi, indiferent de varsta). Daca erai mai atent (si daca procesezi hengleza decent), zice ceva reviewer-ul respectiv de camera personala ca e cam nasoala. Nu recunosc comportamentul descris de el in camera proprie (nu ca ar fi ideala). Scena este destul de adanca si boxele dispar in peisaj, sunetul pare ca vine de undeva din spatele lor. Daca lumea crede ca aceste boxe canta in orice pozitie cu orice scule in orice camera, SE INSEALA amarnic, aceste boxe nu sunt medicamentul universal pentru sistemele ce suna prost in camere neprietenoase. Daca lumea crede ca sunt cele mai bune boxe din lume, iarasi se inseala. Daca lumea crede ca ar putea asculta muzica din calculator cu aceste boxe (monitoare) eu cred ca o sa fie iarasi dezamagita. Daca lumea crede ca va arunca undeva intr-o camera niste Harbeth-uri legate cu fire de veioza la un amplifcator oarecare la o sursa oarecare si va avea muzica in casa, se inseala iarasi. Soundstage-ul nu vine numai de la boxe, ci si de la restul componentelor (inafara de camera). Hai sa facem o comparatie cu domeniul auto poate e mai simplu: degeaba te duci pe Nurburing cu Porsche Cayenne si cu cauciucuri Mud+Snow sa te dai mare, o sa te depaseasca toate Seat-urile diesel cipuite. Cine se duce pe Ring si vrea sa faca senzatie, se presupune ca stie sa conduca, ca are o masina capabila(de week-end) si potrivita pentru asa ceva, ca are anumite frane ce nu obosesc repejor si pneuri lipicioase(ce tin curbele luate cu 200 km la ora), nu merge cu caruciorul de mall...ori cat ne-am pacali.

Asa ca "Posesorul" de fata zice: "mai lasati cititul review-urilor pe net si mergeti si ascultati in realitate ce si cum!" O sa ajungeti la concluzii mult mai revelatoare!Chiar nu vreau sa va supar, dar posturile de mai sus mustesc de superficialitate si lipsa de experienta acuta, ceva gen computergamesaudiofil.ro: "buna gigel, am auzit ca Lojitecu' tau 5.1 nu straluceste pe melodia X de la Scooter si in plus e plin oleics-ul de ele, ai ceva de declarat?".
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

remoteviewer1 wrote:Lordule cred ca ai citit in diagonala review-ul respectiv, ori ai tinut minte ce ai dorit
Pai doar nu voiai sa intreb cit sint de bune, nu ? Pareri PRO se gasesc din belsug ...

Trebuie sa intelegi ca nu toata lumea are timp/ocazia sa asculte, sau poate ca unora nu le da mina sa mearga foarte departe cu pasiunea asta, de asta intreba oamenii aici si din acelas motiv citesc si review-uri.

Nu trebuie sa blamam cititul, altfel n-ar mai posta nimeni si s-ar inchide forum-ul. Citind, inveti (de exemplu) ca nici o scula nu e perfecta. Unii spun ca HL5 "necesita imperechere atenta", altii ca "le-ar sta mai bine cu un amplif mai impulsiv", producatorul zice: "ia-ti scule decente si da-i bataie", fiecare judeca din perspectiva experientei personale in domeniu.

Celebrate diversity !!! :D


Si acum la subiect:
remoteviewer1 wrote:Daca erai mai atent (si daca procesezi hengleza decent), zice ceva reviewer-ul respectiv de camera personala ca e cam nasoala.
"Room acoustics and placement will be part of the problem, but other loudspeakers produce better images in my room."
Asta zice omul acolo si asta intrebam de fapt, credeti ca are dreptate ? Raspunsul meu de neposesor care se gindeste sa le cumpere: probabil ca are dreptate, dar oricum ramin niste boxe excelente pentru majoritatea urechilor, intrebarea reala este daca iti plac si mai ales daca ti le permiti sau nu ... :lol:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Boxele astea sunt foarte dificil de amplificat si avand multa rezolutie "ascunsa" sub un aparent sound dark ("dark" in viziunea unora care nu stiu cum e sunetul real) practic arata cu adevarat cate parale face sursa. De aceea boxele sunt dificile si pot suna complet banal in unele situatii.
Din ce mi-am dat seama au nevoie de un amplificator puternic si capabil sa conduca sarcini problematice. Desi puterea (mare) la multe amplificatoare nu garanteaza la modul automat nimic. Nu de putine ori am intalnit combinatii in care amplificatoare cu puteri mari, mult peste necesar, nu pot conduce anumite incinte acustice. Aprecierea acestui lucru nu se face trancotareste, cantitativ, nu se ia in seama bubuiala si cat de tare iti poate crapa termopanul. Practic puterea este.... putere, nu trebuie luata treaba asta la modul mot a mot, este evident ca un amplif cu putere mare va da tare in boxe indiferent ca le poate conduce sau nu. Problema este asa cum am spus, de calitate, de nuante, pentru multi subtila... sau prea subtila. E ceva legat de asemanarea sunetului reprodus de sculele audio cu sunetul natural. Iar aprecirea corecta necesita totusi o ureche educata. Insa cu o mica observatie, cand un sistem audio suna foarte bine, de treaba asta isi da seama aproape oricine, cu sau fara ureche educata. Poate unii obisnuiti cu bubuiala si hauleala sa nu aprecieze pe motiv ca nu le scutura suficient timpanul, dar acestia sunt exceptia; majoritatea oamenilor percep corect calitatea adevarata.

Astfel, o explicatie simpla pentru care aceste boxe par sa fie scoase des la vanzare este tocmai treaba asta, necesita amplificatoare cu putere mare dar si de calitate deosebita. Vrem, nu vrem, chestia asta costa bani si astfel putem spune ca boxele astea au nevoie de amplificatoare mai scumpe (sau mult mai scumpe) decat gama lor de pret.

Se poate spune asa, avand in vedere nivelul pietei audiofile (care sa nu va iluzionati, are criterii mai bine stabilite decat multi ar crede!) boxele astea sunt vandute mai ieftin decat s-ar putea specula (tinand cont de calitatea lor). Pentru ca, amintesc si am spus-o de multe ori, preturile pe piata audiofila sunt puse in principal pe cateva aspecte - calitatea sunetului, designul si brandul (= marketingul). Insa primul aspect este dominant deoarece e cel care rezista timpului. Cu marketingul si designul se poate avea succes comercial doar pe termen scurt. In final, fara calitatea sunetului nu se poate supravietui in piata. De aceea eu unul dau credit mai mare brandurilor vechi decat unora care au aparut ieri cotcodacind ca au inventat roata si apa calda in colentina.

In opinia mea sunt boxe exceptionale si mai ales, foarte potrivite camerelor obisnuite din majoritatea caselor obisnuite. Dar cu amplificari si surse de doi lei, nu-si vor arata valoarea. Cat priveste acustica, toata lumea stie, e o mare problema dar e si mai mare in cazul unui sistem audio rafinat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Lordu73
Pai doar nu voiai sa intreb cit sint de bune, nu ? Pareri PRO se gasesc din belsug
Lordule(scriu aceste randuri ascultand orchestra din St Peterburg cu tanti Leonskaja la pian Concert nr 2 de Rachmaninov pe care il am pe un vinil-Enescu live stream...), ori nu stii sa citesti un review, ori nu ai rabdare sa citesti niste fraze pana la capat:
One criticism of the Super HL5 plus with Pink Floyd and other music relates to the stereo image. I find it hard to get really good depth and to make the Super HL5 plus fully disappear from the stage. Height is fine, width is OK, but getting the sound to extend in all directions seems impossible. Room acoustics and placement will be part of the problem, but other loudspeakers produce better images in my room. This restricts the pleasure with The Endless River and again I find Harbeth not the ultimate choice for pop music. (Note: I have heard these loudspeakers at a Belgian show, much further from the back wall and producing excellent depth). I ripped Alicia Keys The Element Of Freedom from CD and it sounds like rubbish. Because of the recording itself but also because I am sure that Harbeths are not designed for this type of music. But the more relaxed tracks sound better. So I moved on to some of Linn’s high resolution downloads of Claire Martin, now we’re talking. The Man Who Sold The World is well balanced, brings out the tiny details that make listening fun, contains natural bass lines and shows that contemporary recording technology is not the limitation. Also on the Linn label is Ian Shaw whose voice is lifelike, clear and free standing, with piano in the background as you would expect. Feed the Super HL5 plus with quality (Stacey Kent, Dreamsville) and it will reward you by bringing a lump to your throat. The final test is TV series and movies, here voice clarity is excellent, music sounds great, but the deep bass that is used for dramatic effect will not be yours without the help of a subwoofer. The new year concert broadcast from Vienna gave a lot of pleasure, but episodes of Homeland lack the full excitement of the soundtrack.
Sa inceapa analiza pe text, daca asta iti place si asta preferi in locul auditiilor. Boxele nu au imagine buna la el in camera, dar crede ca e camera de vina deoarece le-a auzit la un show cu o imagine "adanca". A ripuit un cd cu muzica moderna si se aude ca naiba...dooh!(PS. nu ma impresioneaza orchestra din ST Petresburg pe net in casti, momolo daca esti acolo de fatza ai o parere mai obiectiva?). A mai pus ceva fisiere digitale si s-a imbunatatit sensibil (bull-shit, nu cred in baliverne, reviewer-ul pare cam afon). Le-a dat nu stiu ce calitate (probabil ceva ce i se parea in camera lui decent cum se aude) si gata a cazut pe spate....Le-a pus si pe TV dar nu bubuie basul ca la un subwoofer (asta saracu e cam ...dus...cu pluta). Nu stiu ce concerte de la TV sunau bine si altele nu. "A incercat un Cayenne, a mers pe autostrada cu gropi si mergea ca dracu, l-a dus la arat un pic si nu tragea bine plugul, a intrat in oras si nu avea unde il parca, a prins un pic de sosea dreapta si buna, si parca mergea misto, dar benzina puse din aia ieftina de la Lukoil" Poftim review!

As fi stupid sa imi doresc numai pareri pro la niste boxe din sufragerie pe care eu nu le gasesc perfecte, dar review-uri scrise pe genunchi (in buda) in loc de auditii reale(alaturi de lectura superficiala)...consider ca sunt pierdere de timp, mai bine citesti Lordule o revista, ramai mai castigat. Nu trebuie sa blamam cititul, insa cand ne bazam numai pe el, nimic nu mai e ok(adica sa inlocuim de tot femeia cu masturbarea).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Chiar si asa, stand pe buda, de Craciun, review-erul remarca fara niciun fel de dubii calitatile evidente ale acestor boxe. Sintetizate destul de clar si exact in titlul dat reviewului: “The pure one, a reference to the neutrality and clarity it brings to the party. An absence of character that does wonders for the finest recordings.”
Pacat ca n-a pomenit si cuvantul muzicalitate (o fi mai greu in engleza :) ), ar fi fost titlul complet.
Partile slabe observate de autor (care se pare i-au captat si interesul lordului73) tin mai mult de preferintele sale personale:
Indeed it is beautifully neutral, very pure, made for classical music, jazz and easy listening pop, but it will never really jump in my system. Listeners used to acoustic instruments and those who relate what they hear directly to live concerts will find the Super HL5 plus a blessing. The timing is right, voicing is above the highest standards, and the reflex port only there to help the bass unit and not to impress with false notes. My own classical vinyl collection sounded great to say the least, but I still enjoy pop music a lot, and even TV series and movies”
Foarte corect! Confirm si eu (dupa 4 ani petrecuti zi de zi in compania acestor boxe), nu sunt boxele ideale pentru auditii de filme si seriale la TV!
lordu73 wrote: Asta zice omul acolo si asta intrebam de fapt, credeti ca are dreptate ? Raspunsul meu de neposesor care se gindeste sa le cumpere: probabil ca are dreptate,...
Lordule, daca te intereseaza sincer aceste boxe (si nu vrei doar sa ne intarati degeaba), eu zic sa nu mai pierzi timpul, nu-s (bune) pentru tine, am asa un "feeling"... :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

doru
Confirm si eu (dupa 4 ani petrecuti zi de zi in compania acestor boxe), nu sunt boxele ideale pentru auditii de filme si seriale la TV!
Eu cred, ca intram din nou pe teritoriul Lojitech daca vorbim de seriale si filme...nu cred ca ar avea vreo sansa aceste boxe avand ca sursa un LCD.

Apropos, va confirm si eu (pentru curiosi) ca am bagat odata muzica de pe Youtube din laptop (mufa de casti) printr-un cablu Hama si se auzea ca naiba! Aceste boxe (hmm... de fapt toate boxele decente, caci am incercat in trecut si cu Triangle si cu alte boxe) nu suporta youtube-ul...

doru
Lordule, daca te intereseaza sincer aceste boxe (si nu vrei doar sa ne intarati degeaba), eu zic sa nu mai pierzi timpul, nu-s (bune) pentru tine, am asa un "feeling"... :)
Eu am exact acelasi feeling, chiar daca le-ar cumpara, probabil le-ar scoate pe Oleics la vanzare in 2 zile si as primi si eventual o "vorba de bine" pe mesagerie, sau poate o crucificare in public spre deliciul trancotarilor. Mai cunosc pe cineva ce a achizitionat unul dintre cele mai muzicale amplificatoare integrate din cate am auzit, si nu stia cum sa scape de el dupa cateva zile ca nu se pupa cu nu stiu ce dac...

Reiterez, cititi cu atentie si cu pupilele dilatate: aceste boxe Harbeth nu reprezinta un PANACEU pentru audiofilul modern, nu va faceti iluzii desarte. Pentru gusturile mele si a catorva membri sunt niste boxe bune, asta nu inseamna ca sunt imposibil de inlocuit (poate doar greu) din sistem. In micro-universul meu(in camera mea, cu viniluri, doze si pick-up-uri, pe anumite muzici) aceste boxe sunt foarte eficiente. In alte universuri paralele (stiinta a dovedit ca acestea ar exista) cu alte camere, alte surse, alte muzici si probabil alte obiceiuri, aceste boxe s-ar putea sa nu fie ceea ce trebuie. Din acest motiv, degeaba cautati refugiul in citit, acesta e bun asa ca informare la nivelul de preturi, calitate constructiva, tehnologii folosite si un oarece trend in sunet, dar cum se vor comporta in micro-universul propriu nu veti avea in acest mod nicio idee! Nada, zilch, zero, nothing, niente...

Intr-un final, sa tragem o gura de aer adanc si sa expiram usor, ne calmam un pic... si mergem mai departe...Auditii placute si pace in suflet va doresc :) !
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

dca_member
Posts: 12
Joined: 22 Oct 2014, 11:43

Re: HARBETH

Post by dca_member »

remoteviewer1 wrote: Apropos, va confirm si eu (pentru curiosi) ca am bagat odata muzica de pe Youtube din laptop (mufa de casti) printr-un cablu Hama si se auzea ca naiba! Aceste boxe (hmm... de fapt toate boxele decente, caci am incercat in trecut si cu Triangle si cu alte boxe) nu suporta youtube-ul...
Offtopic (oarecum): Pentru asta ai nevoie de un DAC. La fel si pentru tv. Nu scoti pur si simplu muzica dintr-o iesire de casti de la laptop si te astepti sa sune ca un CDplayer. Eu "ascult" printr-un dac de 120 lei atat din TV cat si din apple tv si streaming de pe iphone si nu am nicio problema pe niste spendor/naim.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Eu "ascult" printr-un dac de 120 lei atat din TV cat si din apple tv si streaming de pe iphone si nu am nicio problema pe niste spendor/naim
dca_member nu pot sa zic decat atat, asculta la orice te face pe tine fericit! :D Sper ca nu te apuci, in schimb, de review-uri de boxe cu muzica de pe TV fie ea cantata si printr-un d(R)ac...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

doru wrote: Lordule, daca te intereseaza sincer aceste boxe (si nu vrei doar sa ne intarati degeaba), eu zic sa nu mai pierzi timpul, nu-s (bune) pentru tine, am asa un "feeling"... :)
:lol: Zau dom-le ???
De ce spui asta, ne cunoastem de undeva ?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: HARBETH

Post by lordu73 »

remoteviewer1 wrote: Eu am exact acelasi feeling, chiar daca le-ar cumpara, probabil le-ar scoate pe Oleics la vanzare in 2 zile si as primi si eventual o "vorba de bine" pe mesagerie, sau poate o crucificare in public spre deliciul trancotarilor. Mai cunosc pe cineva ce a achizitionat unul dintre cele mai muzicale amplificatoare integrate din cate am auzit, si nu stia cum sa scape de el dupa cateva zile ca nu se pupa cu nu stiu ce dac...

Uite si pe celalalt, de fapt m-as fi mirat daca lipsea ...

What's wrong with you people ???
Va place sa jigniti sau va iese asa, ... spontan ???
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: HARBETH

Post by SOLO »

ramaneti la subiect altfel va trebui sa iau masuri.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply