HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

doru
Desi initial am fost incantat, dupa ce am ascultat mai bine am remarcat un fel de "amortizare" a sunetului destul de neplacuta (sunet infundat de cutie). In consecinta am revenit la stand-urile metalice (Atacama SL 400) la care am atasat si spike-urile superioare comandate optional, asezand pe ele boxele.
foarte interesant ce spui. Am mai intalnit cazuri de boxe bookshlef care "se plac" cu standere din tevi de metal destul de rezonatoare. Eu mereu am considerat ca nimic, nici un material nu este inert, toate materialele "canta" si la incinte acustice secretul este sa gasesti acele materiale care in combinatie cu tot ansamblul sa cante frumos, realist..... in fine, aici intervin reperele fiecaruia. Cert este ca multi fabricanti fac cutii din lemn masiv natural care rezoneaza anume.

Jaya am avut o data niste bookshelfuri americane Sequera. Cel mai bine au cantat cand le-am lipit de standere (erau totusi unele faine din combinatie lemn cu metal greu) cu niste "plastelina" galbena care lipeste teribil dar la dezlipire nu lasa urme. Se pun 3 gogoloaie sub boxa, sau 4 si apoi cand asezi boxa se turtesc si totul prinde parca pe veci. Mai greu a fost cu dezlipitul :D . Asa cantau alea din tot sufletu', rezolutie clar superioara si toate alea in sunet.

Apoi am mai avut cazuri de bookshelf care cantau bine puse pe 3 dispozitive Sundcare de la norvegieni, sunt cunoscute. In cazul astora, standerul devenea mai putin important.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: HARBETH

Post by Jaya »

Multumesc pt informatii momolo. Apropo de acel adeziv, te referi la Blu-Tak, sau ceva gen Blu-Tak?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Jaya wrote:Apropo de acel adeziv, te referi la Blu-Tak, sau ceva gen Blu-Tak?
habar nu am cum ii zice, l-am primit si nici nu stiu pe unde l-am pus (ca am trecut la standfloor-uri cam de mult). E ca o plastelina galbena care nu e grasa ca plastelina, nu lasa urme si lipeste cu rautate. Daca pui boxa pe gogoloaie, astea se turtesc si dupa aia pare lipita pe veci. Cand a fost sa scot boxele am zis ca am dat de belea, tin minte ca m-am straduit o seara sa le dezlipesc, dar am reusit fara avarii, prin rasucire-forfecare. Dupa aia am luat turtele de "plastelina" si le-am folosit din nou cu aceeasi putere de lipire ce pare fara sfarsit. Un material foarte ciudat.
Dar aveam standere bengoase, unele chinezesti dar scumpe/grele rau (si frumoase, lemn+metal), mi se pare cam 600 euroi.
Eu in locul tau as incerca si niste seturi de cate 3 Soundcare http://www.soundcare.no/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

momolo wrote: Eu in locul tau as incerca si niste seturi de cate 3 Soundcare
Recomand si eu. Asa ceva e bine sa ai in casa. Sub orice boxa le-am pus si-au facut efectul. Sunt bune si sub cd-player
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Acele "pastile" de la Soundcare le am si eu si le-am incercat, punandu-le sub boxe, atat pe standurile metalice cat si pe cele de lemn. Parerea mea a fost ca sunetul era ceva mai bun cu Soundcare decat cu semisferele (bilutele) din silicon incercate in aceleasi conditii, dar inferior celui obtinut prin folosirea spike-urilor metalice (comandate optional), pentru standurile metalice. Acelasi efect l-am constatat si in cazul boxelor anterioare Spendor S8e, care asezate pe spike-urile originale mi s-a parut ca suna mai bine decat pe aceleasi Soundcare.
Le-am folosit si pentru sursa si amplif, iar aici, eu unul, nu am sesizat niciun efect, nici pozitiv nici negativ. E drept nu am stat nici prea mult sa le "studiez".
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: HARBETH

Post by catalinmetal »

In weekendul acesta, prin amabilitiatea lui Florin, am avut ocazia, alaturi de alti colegi forumisti, sa ascultam modelul HARBETH compact 7es-3, o incinta de stand de dimensiuni mai mari, pe doua cai, cu mi-woofer de 20cm, BR pe fata, design sobru britanic, ca de monitor de studio.

Scopul vizitei era de a detecta un posibil best matching cu o amplificare, pe de o parte, iar pe de alta, comparatia cu modelul omolog de la Spendor, de constructie si dimensiuni similare, modelul sp2/3R.

Pt mine personal, acesta demonstratie prelungita era asteptata de mult timp, data fiind asocierea celor 2 case, Harbeth si Spendor, cu istorii si ideologii destul de similare. Beneficiind de aportul unei surse de referinta, f neutre, alcatuita din transportul rockna si nou-noutul (si mult asteptatul – de unii) DAC8 de la Audio Research, am putut baleia prin mai multe filosofii de amplificare, cu cablurile de semnal si alimentare aferente.

Am inceput cu amplificarea lui Florin, integratul in clasa A Sugden A21SE, au urmat apoi Supernait de la Naim, i3.3 de la Moon, lampasele americane Audio Research vsi60 si Cary sli 80, neamtul Octave V40 (cu tot cu blackbox), modelul de top de la Creek – destiny, precum si o combinatie mai exotica intre pre-ul de linie Sugden masterclass si finalul moon i3.

Despre matchingul cu electronicele :- matchingul cel mai bun l-am perceput cu integratul Creek destiny. Timingul, soundstage-ul si intreg flowul muzical erau excelent reprezentate in acest setup, cu cablare neotech pe semnal si PS audio pe curent. Practic, incintele se deschideau f mult cu destiny, si lasau sa treaca mai multa muzica decat cu celelate integrate, care, desi, pe alocuri aveau anumite caracteristici mai bune, overall, cel care a facut sa cante boxele harbeth a fost creekul.
- Am apreciat o bogatie timbrala f mare la cuplarea cu ARC vsi60, intr-adevar acest amp, in traditia casei americane, este un aparat care doreste sa ofere toata informatia de pe disc, fara sa o faca la modul agresiv. La capitolul rezolutie, pe aceste boxe ARC era cel mai bun.
- Dpdv dinamica, cel mai bun rezultat mi s-a parut a fi cu Moon i3.3. intr-un fel ma asteptam, am detinut si eu multa vreme scule de la Moon, si intr-adevar, pe partea de dinamica, mi se par concurenti seriosi, lucru confirmat atat pe spendor cat si pe harbeth.

Dpdv comparativ cu spendor sp2/3r:- Dinamica/bass fundament/slam: mai buna pe spendor decat pe harbeth. Extensia in bas si slamul ajuta si ele la intregirea acestei impresii, aceste 2 atribute fiind de asemenea, mai bine reprezentate pe spendor.
- Rezolutie/detaliu : aici castigatorul mi s-a parut harbeth. Spendor nu este adeptul "ultimate detail" si, in plus din cauza stratificarii mai bune la spendor, anumite chestii vin mai lesne in fata pe harbeth, fiind mai usor sesizabile. Cine prefera si urmareste anumite " chitibusuri" in sunet, va fi mai clar mai excitat de harbeth din punctul asta de vedere.
- Soundstage/layering/separatie : stiam ca spendor au o scena adanca, si la comparatia cu harbeth am constatat ca cei din urma au sunet mai putin adanc, prezentarea este mai 2D decat la spendor, sau, invers, pe spendor este mai 3D decat pe harbeth, cu separatie mai buna.
- Timing/musical flow : din acest punct de vedere, cele 2 incinte mi se par f asemenatoare, de aceea consider ca, indeobste, sunt asociate de multe ori ca si filosofie de sunet similara.
- Timbre/gama de frecvente : spendor au un sunet plin, grasun, sau rotund, harbeth sunt un pic mai seci (unii zic mai reci). Dpdv frecvente, spedor coborau mai jos, si mai convingator, harbeth erau mai timide la acest capitol. Pe inalte, extensia pe harbeth era net superioara. Pe partea de medii, aceeasi asemenare cu voicingul de monitor BBC, ca si la spendor, aceleasi medii to die for cum le caracterizeaza britanicii. Pot spune deci, in limbaj mai liber, ca harbeth sunt ceva mai bright, iar spendor ceva mai dark, harbeth au un sunet mai light spendor mai cu greutate.
- Deschidere in sunet: am spus-o de multe ori, o greseala pe care o fac majoritatea, daca nu chiar toti la inceputuri, este confuzia intre un sunet deschis si unul bright. Ca sa exemplific mai usor diferenta enorma intre acesti 2 termeni, asa cum ii percep eu, am sa exagerez un pic fiecare trasatura si sa spun ca un sunet bright prea intens inseamna tzatzaiala si agresivitate, iar un sunet prea deschis sonor ar fi acel larger than life soundstage, care impreuna cu un flow cursiv muzical, te fac sa te simti in interiorul muzicii, captivat cu totul de aceasta. Din acest punct de vedere, spendor imi par a avea un sunet mai deschis, in timp ce harbeth au sunet mai inchis, scara reprezentarii scade cu un nivel doua, atat pe adancime, cat si pe latime…
- Matching/pilotare amplificare : nu s-a pus problema in acest periplu de amplificare care sa nu duca vreuna din incinte. Personal prefer matchingul de spendor cu Naim, chiar daca cu moon sau cu ARC beneficiez de anumite avantaje punctual vorbind. Overall, muzica curge flawless cu Naim, asa cum, pe harbeth, muzica suna fara efort cu Creek destiny. Matchingul insa mi se pare mai greu de realizat cu harbeth, spendor fiind mult mai usor de facut sa cante. As putea asculta spendor si cu moon sau cu ARC, sau Octave, dar harbeth, din ce am avut la dispozitie, numai cu creek mi s-au parut ca reusesc sa cante pe bune.

precizez ca acestea sunt perceptiile mele relativ la acest periplu, am fost manat de curiozitatea de a gasi un inlocuitor sau companion pt spendor, insa pt gusturile mele, nu pot spune ca am de ce sa tanjesc dupa harbeth.

Sunt curios si de parerea si perceptia lui Florin, in fond el este proprietarul si lui trebuie sa ii placa, dupa cum tot el trebuie sa isi aleaga amplificarea si restul potrivelilor pt a definitiva sistemul cu harbeth.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

catalinmetal, impresionant faptul ca reusesti sa distingi si cuantifici atatea criterii de evaluare a boxelor (sau sunetului in general). Sincer, eu n-as putea spune decat ca ceva imi place sau nu. Tot atat de sincer, cred ca daca as deslusi atatea lucruri (slam, layering, musical flow - cu care m-ai cam "pierdut" :oops: ) n-ar mai ramane loc sa ma bucur putin si de muzica. M-as face review-er! :)
Am inteles totusi concluzia ta finala (previzibila pentru mine de la inceput) ca Spendor SP 2/3R sunt superioare Harbeth C7 ES3 din toate punctele de vedere, cu exceptia unei rezolutii superioare demonstrate de acestea din urma. Chiar daca nu impartasesc aceasta parere ( e drept bazandu-ma pe perceptia sunetului Harbeth prin prisma modelului SHL5 pe care il detin), apreciez argumentarea temeinica pe care incerci sa o aduci in sprijin (poate totusi putin cam “stufoasa”). Si eu sunt la fel de curios sa aflu si parerea proprietarului Harbethurilor C7, o data cu parerea de rau ca nu am putut asista la auditia respectiva, la care am fost chiar invitat.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

catalinmetal wrote: precizez ca acestea sunt perceptiile mele relativ la acest periplu, am fost manat de curiozitatea de a gasi un inlocuitor sau companion pt spendor, insa pt gusturile mele, nu pot spune ca am de ce sa tanjesc dupa harbeth.
doru wrote: Am inteles totusi concluzia ta finala (previzibila pentru mine de la inceput) ca Spendor SP 2/3R sunt superioare Harbeth C7 ES3 din toate punctele de vedere, cu exceptia unei rezolutii superioare demonstrate de acestea din urma.
De ce era asa de previzibila? Prin camera lui Catalin s-au perindat foarte multe boxe. Spendor-ul actual e cel mai longeviv. Daca i-ar fi placut mai mult Harbeth crezi ca nu renunta la Spendor? (A renuntat si la alte boxe.) El n-are dreptul la opinie? Gustul lui nu conteaza? E o blasfemie daca a spus ca ii place mai mult Spendor?
De ce nu te-ai dus la acea auditie sa ne impartasesti si tu opinia ta? Boxele au fost ascultate in aceleasi conditii: camera, amplificare, sursa, standuri.

PS: daca ceea ce a scris Catalin ai interpretat asa, sigur o sa interpretezi si postarea mea ca fiind un atac la Harbeth. Am avut Spendor o perioada si le-am schimbat. Sunt foarte curios, EXTREM de curios de (cum suna) Harbeth si s-ar putea sa-mi placa mai mult decat Spendor. Asa ca stai linistit
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

doru wrote:catalinmetal, impresionant faptul ca reusesti sa distingi si cuantifici atatea criterii de evaluare a boxelor (sau sunetului in general).

... apreciez argumentarea temeinica pe care incerci sa o aduci in sprijin (poate totusi putin cam “stufoasa”).

...deja vu.

Da inapoi la prima pagina si vezi prima postare.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

doru wrote: Subiectiv vorbind mie îmi place mai mult sound-ul Harbeth decat cel Spendor sau B&W sau ce boxe oi mai fi avut pana acum. Ceea ce nu înseamna ca afirm ca boxele astea sunt mai bune decat altele.
Ce am inteles eu din ceea ce a scris Catalin: lui ii place mai mult sound-ul Spendor decat Harbeth (chestie subiecta 100%) ceea ce nu inseamna ca afirma ca boxelea astea sunt mai bune decat altele. E o problema asta? Daca i-ar fi placut mai mult Hatbeth era mai...''obiectiv''. De aceea exista atatea feluri de boxe si amplificari si cabluri, pentru ca exista gusturi diferite.

Iata ce-ti sugeram cu ceva vreme in urma:
PolyGram wrote: Fa o descriere a celor doua sound-uri, asta ar fi relevant si interesant. Eu chiar sunt foarte curios care sunt diferentele imense intre cele doua boxe Harbeth SHL5 si Spendor SP 2/3 R, care nu e concurentul direct, dar e modelul pe care l-ai ascultat in aceleasi conditii
Sper sa am ocazia sa ascult boxe Harbeth, la Florin sau chiar la tine. Sunt extrem de curios. Si astept si opinia lui Florin. Din pacate n-o sa am ocazia sa compar Sepndor cu Harbeth in aceleasi conditii. (Eu n-as fi ratat ocazi in locul tau.) Si daca as asculta boxele cu exact acelasi sistem, dar daca nu sunt si in aceeasi camera, n-o sa pot sa fac o evaluare corecta.(n-am zis obiectiva, ca in audiofilie totul e subiectiv)
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Draga PolyGram, mai aveai putin si ma trageai si de urechi…Cred ca am postat un comentariu civilizat, si chiar am specificat ca accept si apreciez opinia lui catalinmetal, chiar daca nu sunt de acord cu ea.
Daca te-a deranjat cuvantul “stufoasa”, se referea la multitudinea de criterii de evaluare si denumirile folosite, care, mie, personal, mi se par greu de urmarit. Unde vezi “blasfemia” ?
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: HARBETH

Post by PolyGram »

Bine, sper ca nu te-ai suparat, dar si eu am avut impresia ca l-ai tras de urechi pe Catalin. Ma primesti la o auditie (daca trec prin Bucuresti)? Poate vine si momolo. Chiar as vrea sa va cunosc si sa dau mana cu voi.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Cu placere, daca promiti ca nu te mai "inflacarezi" asa usor, si aduci si cablurile alea PS Audio sa le probam... :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: HARBETH

Post by catalinmetal »

eu zic sa ne calmam un pic, ca nu e cazul de flame. eu am postat cat mai obiectiv, dar am precizat ca este punctul meu de vedere, care nu e absolut.

am comparat modelele OMOLOAGE de la cele 2 case, in ACELEASI conditii. stiu ca tu, doru, ai detinut spendor s8e, si acum detii un model de harbeth mai mare, care insa nu este omolog cu s8 de la spendor ci cu sp1/2r.
seriile classic si S, de la spendor au oarecare deosebiri, si anume prin partile esentiale, seria classic fiind net superioara dpdv sunet/muzicalitate/performante, si care, fata de seria S, este relativ usor de pilotat la modul decent. dar nu intru in alte detalii pt ca este un topic harbeth.

pe de alta parte, daca dupa cativa ani de "sculofilie" nu reusim sa distingem niste notiuni de baza gen soundstage, dinamica, timbru, timing, atunci este de inteles de ce putem cumpara in baza unor reviewuri, ale unor sugestii, ale unor specfifcatii etc, sau a unor impresii de moment prea putin fondate pe realitatea acustica...
eu astept si opinia lui Florin, totusi...

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: HARBETH

Post by catalinmetal »

PS: din "guide-line-urile" sectiunii STEREO, - "Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri"

Post Reply