Revox BR430

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
vintu.bogdan
Posts: 8
Joined: 03 Apr 2010, 18:26

Revox BR430

Post by vintu.bogdan »

Poate cineva sa imi dea detalii despre soundul acestor boxe ? Le-a audiat cineva ?
http://www.revoxsammler.ch/Testberichte ... 0BR430.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

vintu.bogdan
Posts: 8
Joined: 03 Apr 2010, 18:26

Re: Revox BR430

Post by vintu.bogdan »

M-ar ajuta si macar o parere despre oricare dintre modelele lor de boxe.
Multumesc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Revox BR430

Post by momolo »

Putin probabil sa gasesti pe careva sa le fi vazut macar. Nu pare un model de referinta, doar niste banalitati ale vremii pentru piata consumer. Daca nu ma insel parca le-am vazut in oferta de vanzare a unui coleg de forum.

Dar ca tot am postat (sa nu ramana intrebarea aruncata in vant), ca parte negativa, pretul de 550 DM mi se pare cam mic, deci erau mediu ieftine la vremea lor, probabil in anii 80 dupa cum arata.
Alta chestie, filtrul e taiat la 850 cu 4200, deci calota de medie de 38 mm e de baza, are multa treaba de facut si da cea mai mare amprenta sonora a boxei. O parte buna este si faptul ca diful de bas nu urca foarte sus, deci e lasat sa-si vada de treaba sa.
Alta analiza "literara", tweeterul este destul de micut, calota 19mm; lucrul asta conduce la ceva oarecum logic - avand in vedere ca pe vremea aia nu erau fazani (ca mai toti astazi), au cautat un tweeter "frate" cu calota de medie; ori membrana mica = SPL ceva mai redus, vrei sau nu vrei, bag de seama ca media face si ea ce poate din "degetarul" ala (mai degraba diafragma ginecologica pentru chinezoaice).

Mai e o chestie, media pe calota da un sunet destul de dispersat, deci boxele nu sunt foarte directionale, sweet-spot avand o suprafata ceva mai mare, deci macar sunt boxe de ambiantza daca nu bune audiofil. Boxele cu medie si tweeter pe calota au ceva specific, in opinia mea, daca sunt reusite sunt si foarte placute. Pe tipicul asta stiu niste boxe Grundig tot din vremea aia, tot acelasi tipic, medie si tweeter pe calote, dar ceva mai compacte si pe compresie, o treaba adevarata; alea suna foarte fain, undeva seamana cu niste monitoare profy de studio. Oricum, pe vremea aia boxele sunau foarte bine echilibrat tonal si timbral, azi e moda sa auzi muzica cu un zgomot de tigaie batuta cu linguritza (audiofila) peste muzica (adica ce a mai ramas din dansa).

Ca parte pozitiva generala este ca Revox au stiut ce inseamna sunetul adevarat, nu aruncau ei pe piata orice pocnitoare, chit ca trebuia sa fie ieftina.

In concluzia analizei mele dupa poze ( :lol: ) m-a astept ca sunetul sa fie foarte echilibrat tonal, fara tzatzuri, partzuri si bubuieli (argumentul - baietii aia nu glumeau) dar ma tem ca sunetul sa nu fie un pic cam sters, cam prea politicos, cam prea insipid sa nu spun lesinat.

Daca sunt ieftine si departe, poate le-as cumpara daca as fi intr-o zi cu soare dar sincer m-ar fi bucurat mai mult sa nu fi avut gaura BR.

Oricum, pentru o instalatie surround sunt garantat bune. Numai sa fie pastrate intregi, asta e problema la boxele vechi, imbatranesc materialele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vintu.bogdan
Posts: 8
Joined: 03 Apr 2010, 18:26

Re: Revox BR430

Post by vintu.bogdan »

Multumesc mult pentru raspuns.

Am mai gasit niste poze cu ele : http://fotki.yandex.ru/users/gr160/view/116833?page=0" onclick="window.open(this.href);return false;

L.E.
Am gasit un catalog revox din anii 80, http://wegavision.pytalhost.com/revox80/" onclick="window.open(this.href);return false;
Din imagini mi-am dat seama ca au fost produsul de mijloc din seria BR la vremea aceea. http://wegavision.pytalhost.com/revox80/revox80-29.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca o sa am ocazia sa le audiez, o sa revin pe forum cu pareri.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Revox BR430

Post by Obelix »

Nu stiu cum suna, dar stiu cum... arata... :lol:
Cutia mai mult lata decat adanca, finisarea cu colturi "patrate" si semanand dramatic a mobila, bassul-reflex mic si "pe fata"... toate boxele epocii 70-80 erau la fel... :roll:
Oare si sunau la fel :?: Oare erau (instinctiv) concepute pentru stilul de muzica al epocii :?:

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Revox BR430

Post by fluffy38 »

Nu am avut niciodata boxele astea,in schimb am avut Revox Studio 4. Seamana un pic intre ele. Despre "studio 4" pot spune ca au sunat foarte bine pe 90 % din amplificatoarele pe care le-am ascultat. Revox ramane Revox. Apropo...pe ce amplificator vrei sa le asculti?
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

vintu.bogdan
Posts: 8
Joined: 03 Apr 2010, 18:26

Re: Revox BR430

Post by vintu.bogdan »

Le am acasa de doua zile. Trebuie sa specific ca boxele nu sunt BR430 sunt defapt varianta de studio si anume modelul Studio 2, care difera de BR prin faptul ca front baffelu este negru si nu din furnir de lemn cum este restul incinte.

Sunetul mi-a adus aminte instant de o pereche de Cabasse Altura Riva, acelasi sunet intepat pe plaja de frecvente inalte insa spre deosebire de Cabasse astea au bass. Inaltele si mediile foarte detaliate, deloc fine, un sunet foarte dinamic. Foarte pretentioase la inregistrari, nu iarta deloc o inregistrare proasta. Ce m-a surprins foarte tare e adacimea sunetului, solistul e plasat in plan cu boxele insa instrumentele sunt plasate undeva in spate destul de departe fata de ce auzisem eu pana acum. Cinelele tobelor , premierul, instrumentele de suflat, corzile chitarelor acustice, violoncelul , contrabass-ul, chitara bass suna exact cum le aud la salile de repetitie. (imi pierd multa vreme in zona aia). Vreau sa confirm cele spuse de domnul momolo vis'a'vis de dome-ul de medii, intr-adevar largeste stage-ul dar parca nu are aceeasi focalizare ca si un midbass din configuratie pe 2 cai.

Cateva exemple:
-Antonio Forcione Live! Naim Records.
(ma surprinde cum la sfarsitul fiecarei melodii se aud aplauzele si din cand in cand o tipa care tzipa ingrositor , si un gentelman care fluiera si urla si el ca un descreierat)
-Charlie Haden & John Taylor :
(Iti poti imagina exact cum degetele lui Haden agata corzile bass-ului, pianul suna foarte naturat si aduce in casa atmosfera incaperii in care a fost inregistrat concertul)
-Dominic Miller & Neil Stacey - New Dawn :
(Inregistrarea asta aduce concertul la tine acasa, o senzatie mai live nu mi-a oferit nici o alta inregistrare)
- Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra:
(Piesa 10 - Fatal Wounds se aude ceva instrument cu corzi pe care nu prea l-am auzit suna foarte frumos, nu stiu daca natural ca nu l-am auzit live, dar suna foarte placut de pe inregistrare)
- Gotan Project - Tango 3.0
(iti dai seama imediat ca ai de a face nu cu o inregistrare proasta insa ... foarte masterizata ... dar suna totusi bine)
- Katie Melua - The House
(vocea suna foarte placut, chiar daca in general boxele suna intepat pe inregistrarea asta sunetul e calm si linistitor, placut de ascultat la ore tarzii)
- Da, am facut prostia si am ascultat si ultimul album a lui David Guetta ...
(suna penibil, n-am putut duce la capat nici macar o piesa)
- Pink Floyd
(o placere, orice piesa dar aici sunt prea subiectiv ca asta-i trupa mea de suflet si i-as asculta si mp3 daca n-as avea alte posibilitati)
- VA - Audiophile Voices (toate 5)
(Nu ai nimic de comentat, probabil te duc un pic cu gandul la o exagerare cu masteringul, si poate ca sunetul e un pic cam adormit si fara atmosfera fata de o inregistrare live, care pur si simplu te invaluie)
- Zdob si Zdub - Etnomecanica
(Mie imi sunt tare dragi baietii astia si chiar daca inregistreaza la chesky rec. muzica lor suna foarte bine si o ascult cu placere, parca inregistrarile lor sunt iertate si te lasa se le asculti muzica in pace, fara sa te faca atent la anumite detalii)

In curand o sa le desfac sa le fac poze in interior si-am sa le pun si aici pe forum pentru alti curiosi ca mine.

In concluzie boxele ofera un sunet care pe mine ma multumeste, si o perioada n-o sa le mai schimb. In opinia mea am facut un deal bun ca le-am luat.

Sistemul in care canta este low low end.
-Integrat Yamaha A720 ('84) 2x5 watt clasa A
sau 105 watt @8ohmi in clasa AB
-Sursa Laptop+Dac ieftin.
-Cabluri IC - Neotech.
Boxe - Cu+Ag (tot ieftin, undeva la 30 lei/m)

Asa ca idee, incintele astea sunt in sfarsit un punct de la care pot sa incep sa fac si alte upgrade-uri in sistem. Pana acuma pur si simplu nu m-a impresionat nici o incinta, si-au trecut pe la mine : Magnat monitor 220, Monitor Audio BR5 , Studio Lab HES B10, Epos M12.2, o pereche de GOODMANS MINISTER SL ('73) care mi s-au parut cele mai bune pana acum.

L.E.
Era sa uit de Al Di Meola care are un loc in playlist, tot la 2 piese ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Revox BR430

Post by momolo »

vintu.bogdan
-Sursa Laptop+Dac ieftin
ia-ti un player CD vintage. Chiar si la 50 euro vei gasi multe care depasesc lejer chestia asta oribila care nu emite muzica ci "moartea muzicii" (discurile le tragi pe un Plextor). Cauta pe la Philips, Marantz vechi (inainte de 1994), Sony vechi (inainte de 1989), Grundig, etc.
Boxe - Cu+Ag (tot ieftin, undeva la 30 lei/m)
leaga-le cu ceva de cupru la vreo 3....4mm si poate mai scapi de intzepatura castigand si ceva bun pe medie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply