Cea mai buna sursa audio.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

INTREBARE - care vi se pare cea mai buna sursa audio pentru orice om normal, adica pentru orice audiofil normal ?.....presupunand ca audiofilul este om! :lol:

Deocamdata avem parerea lui Romy The Cat din USA - cea mai buna sursa audio este..... tunerul FM care transmite LIVE un concert.

Avand in vedere ca Romy The Cat este in USA si avand in vedere ce am mai auzit la randul meu, parca nu l-as contrazice....Ar fi unele argumente pro.

Iata si discutia startata de el: http://www.romythecat.com/Forums/ShowPo ... =1330#1330" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by aurel pustiu »

Dupa parerea mea cea mai buna sursa in 2010 , la nivel teoretic, este o sursa digitala, cu rata de esantionare cat mai mare, atata timp cat aceasta rata poate fi manipulata asa cum trebuie, jitter minim, etc... Ca idee , tunerul FM ar avea o sansa, dar daca ne referim la realitate, acesta are preaq multre probleme majore ca sa castige locul 1. Poate ma insel, dar eu asa simt acum.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

aurel pustiu wrote:dar daca ne referim la realitate
poate ca sunt gresit, dar m-as referi numai la realitate. :wink: In rest ce folos ar avea ?! Vorbe de dragul de a clampani din taste ?!
aurel pustiu wrote:Poate ma insel, dar eu asa simt acum
dar totusi, ceva asculti in mod practic sau numai citesti/citezi formule si scheme ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

Dupa parerea mea la bani putini este un CD player.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

hersorin wrote:Dupa parerea mea la bani putini este
un pickup.

PS - pentru ca la noi in tara NU ai ce asculta la radio FM. Nici ca material muzical, nici din punct de vedere calitativ (sursa + calitate emisie + putere antena suficienta).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by aurel pustiu »

:) Cred ca nu am inteles intrebarea exact. Te referi la ce ni s-a parut noua cea mai buna sursa de semnal din cate am ascultat noi (putine sau multe dupa experienta fiecaruia), cu nume de firma si model, sau la modul general care am crede noi , teoretic vorbind, ca ar fi cea mai buna ? La modul practic mie mi s-a parut the best un transport cd CEC pe curea (nu mai stiu ce model) cu un DAC 8 de la Audio Research.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Combinat, practic si teoretic. Fenomen perceput dar si inteles, recomandabil intai perceput practic si apoi daca se poate (nu e foarte important, nu suntem la DIY) explicat teoretic.

De exemplu, daca Gheorghe imi spune ca cea mai buna sursa este dracovenia X auzita la Vasilica acasa o data cand a fost intr-o duminica, dar Gheorghe nu a auzit mai nimic de calitate la viata lui in timp ce acasa ii troneaza micul teanc trancote de duzina plus realizarile DIY facute in balcon, partea practica e mai putin relevanta dar si partea teoretica expusa de Gheorghe este deasemenea plictistoare pentru ca toata lumea stie sa citeasca pe net sau sa dea o cautare cu Goagal. Insa mai putin plictisitoare ar fi partea teoretica povestita de Gheorghe cu imaginatia celui care deseneaza girafa, dar asta ar fi mai mult pentru off-topic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by catalinmetal »

jenant...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Obelix »

Daca doreai sa ajungem la propriile tale concluzii... ai ratat :mrgreen:
Pentru un om "normal" in ziua de azi, cu buget mediu si care doreste sa aiba muzica diversa la dispozitie fara sa bata pietele de vechituri, nu este decat CD-ul...
De fapt, FIECARE are "cel mai bun"-ul propriu... :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Obelix wrote:Daca doreai sa ajungem la propriile tale concluzii... ai ratat
nu doresc decat sa nu mai citesc aberatii. Imi plac cei care posteaza responsabil si-si argumenteaza parerile atunci cand se simte nevoia asta.
Obelix wrote:Pentru un om "normal" in ziua de azi, cu buget mediu si care doreste sa aiba muzica diversa la dispozitie fara sa bata pietele de vechituri, nu este decat CD-ul...
cred ca un tuner FM e chiar mai ieftin decat un CDplayer si nu costa nimic sa asculti, adica nu-i trebuiesc discuri. Dealtfel daca citesti primul post vei constata la ce concluzie a ajuns Romy The Cat. Mai cred ca tu ai sanse ca in Franta sa prinzi posturi de radio trase decent si transmisii LIVE (calitative) din sala de concert. Noi in Mioritika NU avem aceasta sansa. Posturile emise aici sunt jalnice din toate punctele de vedere, chiar acum am inchis tunerul (care presta ca zgomot de fond) pentru ca nu-i mai suport!
Obelix wrote:De fapt, FIECARE are "cel mai bun"-ul propriu...
fara indoiala dar se pare ca putini sunt cei care pot purta o discutie argumentata decent.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by cosmin »

cea mai buna sursa audio este cea pe care ti-o poti permite :mrgreen:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

momolo wrote: INTREBARE - care vi se pare cea mai buna sursa audio pentru orice om normal, adica pentru orice audiofil normal?.........
presupunind ca un audiofil normal inseamna cineva care are o anumita cultura in domeniu acut sustinuta de o ureche educata si care ASCULTA muzica (adica petrece timp exclusiv in virful triunghiului cu scopul dedicat si unic de a se lasa furat de magia... bla bla bla :) ) si daca ne referim strict la calitatea audio eu as merge pe pick-up pe primul loc, urmat apoi de un cd-player (atentie, nu orice cd-player!).

Daca extrapolam "...bun..." la a inseamna raport calitate/pret/comoditate/accesibilitate as merge pe un cd-player bazat, argumentind cu suportul relativ ieftin (cd-urile normale, dintre care multe surprinzator chiar sint cu reale pretenti audiofile, costa mai putin decit vinilurile, cd-urile cu pretentii (xrcd spre exemplu) costa cam cit vinilurile), comoditatea in utilizare si o mai putina bataie de cap in intretinere (cd-urile nu trebuiesc in general spalate, cd-playerul nu trebuie aliniat etc.)

Cistigatoare cred ca este combinatia, orice casa de audiofil normal la capul lui de om :) trebuie sa aibe atit cd-player cit si pick-up :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

cosmin wrote:cea mai buna sursa audio este cea pe care ti-o poti permite
si daca ti-ai putea permite orice (ceea ce iti doresc tie si tuturor), ce ai alege ca Number 1 ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

akaiofil wrote:(adica petrece timp exclusiv in virful triunghiului cu scopul dedicat si unic de a se lasa furat de magia...
mi-a placut foarte mult formularea ta! Cred ca o sa-mi reformulez motto-ul din josul paginii ! :)

akaiofil, nici nu imi inchipuiam ce buna este intrebarea asta atat de simpla! Pare la obiect insa se dovedeste in substanta, prea generala, dar exista un castig, fiecare raspunde dupa cum ii "bazaie" la moment ceva prin cap. Arata cat de diversi suntem totusi, chiar si in schema gandirii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Obelix »

momolo wrote: cred ca un tuner FM e chiar mai ieftin decat un CDplayer si nu costa nimic sa asculti, adica nu-i trebuiesc discuri.
Da, dar depinzi de o programare fixa, de multe ori incompatibila cu timpul TAU liber
Si la varsta noastra mai trebuie sa mai si lasam tunerul acasa, sa megem la job

Mai cred ca tu ai sanse ca in Franta sa prinzi posturi de radio trase decent si transmisii LIVE (calitative) din sala de concert.
Da, France Musique de ex. are o chestie "rara", frecventele din jurul celei proprii sunt "goale", ceea ce optimizeaza calitatea transmisiei. (am circa 50/60 de posturi pe FM, unele excelente, unele de cacao, banda FM este intr-adevar saturata)
In practica concerte "live" sunt totusi rare, exceptand concertele de "anul nou" si altele ca ele, probabil chestii de copyright.
Eu ascult aproape in permanenta FM in masina, calitatea e buna PENTRU MASINA, dar e departe de high-end...

Post Reply