Cea mai buna sursa audio.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

hersorin wrote:Imi pare rau dar aici nu sunt de acord cu tine . Acel ceva care iti place la un sistem o sa iti placa in orice conditii , placerea nu va fi la fel de mare dar sigur iti va place .
Daca poti incearca sa mergi la expozitii pentru ca abia acolo iti faci o idee de ansamblu . Si inca o chestie , pe la toate expozitiile se incearca sa se obtina cit de cit un sunet bun (nu perfect).
Daca vei merge la magazinul X si asculti doar sistemul xx o sa iti para nirvana audiofila si asta pentru ca nu ai cu ce il compara imediat (memoria auditiva se pierde destul de repede). Daca mergi la o expozitie si asculti acelasi sistem xx dar alaturi cinta sistemul y , z ,..... atunci imediat il poti integra intr-o categorie .
Sfatul meu este sa incercati sa ascultati cit mai multe sisteme (nu de pe youtube).
excelent spus! M-ai scutit sa-i dau si eu un raspuns.

remoteviewer1, tu spui din ce-ti imaginezi ca ar fi, am trecut cu totii prin faza asta. Exercitiul este mama invataturii, hersorin ti-a dat un sfat bun, asculta cat mai multe si mai mult!
Eu spun ca dupa o anume experienta acumulata (prin exercitiu) se poate discerne destul de eficient intre scule bune si slabe (indiferent de pret) oriunde, chiar si la o expo, chiar si intr-o debara sau pe capota masinii. Cei care nu au un anume grad de experienta nu pot discerne si din cauza asta cu cat se screm mai tare sa inteleaga, cu atat li se pare mai incurcat si mai haotic totul. Un aparat bun sau o incinta acustica buna raman bune in toate conditiile, evident cu penalizarea corespunzatoare din partea factorilor externi si combinatiilor proaste sau alte cauze nefericite.

Si mai cred ceva, un lucru bun se simte ca e bun din prima. Daca simtul si presimtul sunt negative din prima, cred ca lucrul ala nu-i ok. Sunt unii care se ambitioneaza aiurea sa scoata ceea ce ar visa din ceea ce nu se poate si de aici avem o mie de exagerari haudiofile (recte cabluri nobile, bibelouri si clopotei, pagode, statul intr-un picior, bureti si perdele, etc). Adevarul e mereu versiunea cea mai simpla.

Iar Naim nu merg cu Triangle (vorbesc de modele serioase, nu cele ieftine) pentru ca nu le pot conduce, boxele astea sunt dificil de pilotat.

Micky, din ce stiu, americanii au pe antene UKW finali de emisie de peste 1500 W, la ordinea zilei 3000W pe cand ai nostrii sunt limitati (sigilati) de "organe" chiar si la 150W, maxim 300W. E o diferenta si cam conteaza indiferent de cat de desteapta e antena. Asta e una dintre cauze, din pacate, cealalta este lipsa de cultura a celor din radio, mai putin (dupa cum se vede) cei de la Radio national care au ceva traditie in spate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hondaru »

Asa cum spune si momolo, experienta si exercitiul urechii conteaza enorm. Problema este ca in coltul acesta de lume este aproape imposibil sa ai o referinta in toata puterea cuvantului in sensul ca dealerii locali sunt limitati si ei la randul lor de liåsa puterii de cumparare si a culturii indomeniu.
Sistemul mbl ascultat de mine era cu o treapta mai jos decat cel maxim pe motiv ca pentru cel maxim era nevoie de programare neexistand decat o camera disponibila de auditie. Sistemul mare are asa zisele boxe duble ca dimensiuni. Au 2 difuxoare de medii.joase (fusele nichelate) si incintele debas care sunt separate au cate 6! basi uriasi. cele pa care le-am ascultat aveau doar un fus pe fiecare boxa iar bas unul singur in postamentul fusului. Cu toate acestea la un nivel de aproximativ 70 dB a fost cel mai bun bas auzit la nivel mic! Impresionant. Acele boxe au repet doar un difuzor in comparatie cu cele de top care au 6!
Am subliniat toate acestea pentru ca experienta a fost ceea care a contat. Imediat dupa aceea am mers la alte magazine si am audiat alte sisteme dar nici unul nu a reusit performanta mbl.
Memoria auditiva o fi scurta dar gustul e lung! O data gustat sunet de calitate nu mai exista cale de intoarcere. Momolo are dreptate, dupa ceva antrenament poti discerne sunet bun din primele pasaje muzicale si cu cat asculti mai mult acel sistem cu atat iti dai seama mai bine. Problema mai spinoasa este sa cunosti caracterul brandului si cu s-ar putea imperechea pentru obtinerea unui sunet cat mai bun.
Cea mai buna sursa audio nu cred ca exista, exista surse si surse. Unele imprimari suna bine pe banda, altele pe LP altele pe CD si nu in ultimul rand radio. Partea proasta este cred eu in conditiile noastre lipsa spatiului. Pentru a te putea bucura pe deplin este nevoie de cel putin o camera plina ochi doar pentru auditii. Cati ne putem permite?!
Inca o chestiune, dealerul mbl nu avea camera amenajata fonic (doar o perdea in dreptul peretelui de geam dar toti avem perdele acasa in dreptul geamului nu-i asa?!) si nici nu fac asa ceva la client acasa pentru ca acei clienti pur si simplu nu vor sa aibe carpete pe pereti, basstrap-uri , panouri si cine stie ce alte minuni prin casa din ratuni estetice care sunt atat de puternice incat dicteaza si cum trebuie sa arate sculele audio. mbl produce finisajele la cererea clientului din orice material doar ca imbinarea estetica sa fie perfecta si pe gustul celui care plateste.
Cum mi s-a parut acasa dupa auditii? Imi venea sa arunc pe geam tot. Dar spre norocul nostru al tuturor creierul se adapteaza si placebo lucreaza asa ca inca mai pot trai cu ce am si joc la loterie poate castig de-un sistem bun. Insa viremele s-a instalat si te mananca pe dinauntru. :D
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by acustik »

momolo wrote: Un aparat bun sau o incinta acustica buna raman bune in toate conditiile, evident cu penalizarea corespunzatoare din partea factorilor externi si combinatiilor proaste sau alte cauze nefericite.

Si mai cred ceva, un lucru bun se simte ca e bun din prima.
Si eu tind sa cred la fel :mrgreen: ..dar ce se intampla cand iti pot placea doua sisteme cu sunet total diferit?
Micky wrote:Deocamdata avem parerea lui Romy The Cat din USA - cea mai buna sursa audio este..... tunerul FM care transmite LIVE un concert.

Avand in vedere ca Romy The Cat este in USA si avand in vedere ce am mai auzit la randul meu, parca nu l-as contrazice....Ar fi unele argumente pro.

Iata si discutia startata de el: http://www.romythecat.com/Forums/ShowPo ... =1330#1330" onclick="window.open(this.href);return false;

[/quote]
Micky ma bucur sa aud ca mai sunt si alti pasionati de auditiile stereo pe tunerele analogice. 8) . Cred ca ceea ce spune Romy The Cat este adevarat, din pacate nu am trait nici o singura zi in America asa ca nu pot confirma calitatea auditiei pe statiile FM de acolo, insa din documentatii, asa cum spunea si momolo mai sus transmisiile lor sunt cu totul alta ... mancare de peste. Ce e interesnat din cate stiu, ei nici in ziua de azi nu se prea omoara sa faca transmisii cu RDS- PTY, EON, si alte informatii adiacente semnalului audio asa cum fac de exemplu mai toate statiile "moderne" europene, majoritatea fiind statii fara transmisii RDS; Or fi avand ei un motiv anume, cine stie. La noi cultura radio lasa de dorit, si reafirm ca am o mare admiratie pentru SRR, in special pentru Radio Romania Muzical si Cultural care reusesc sa faca niste transmisii acceptabile, chiar foarte bune uneori, chiar si in conditiile actuale. Evident, un tuner bun nu inseamna totul, mai ai nevoie si de o directiva buna, iar daca mai si esti depaaaaarte de emitatoarele SRR(cazul meu) atunci fara o Yagi pe 5 sau 7 elemente bine directionata nu prea poti spune ca te bucuri de full signal.
Oricum eu unul iau in calcul mereu ca sursa deloc neglijabila si transmisia FM de buna calitate.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply