Cea mai buna sursa audio.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Gabriel_Wo »

Accuphase a lansat pe piata 3 modele noi de cdplayere..mezinul DP 410, DP 550 SACD si un model din clasa superioara DP 720 SACD. Le a ascultat cineva ? :)

Sunt diferente sesizabile din punct de vedere sonor, intre 410 si 510, urmatorul model? Dupa cate stiu, le diferentiaza vreo 1100,1500 euro. Mezinul ar costa cca 4500 euro, iar vechiul 500, era prezentat la pretul de 5600 euro..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

Gabriel_Wo wrote:Un premiu de frumusete si calitate, se poate atribui DAC lui de la Jadis, JS2 MkIII, pret 5000 euro. :)

http://www.audioplan.de/00_print/jadis_da_js2mk3.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa cate stim, Jadis e o firma serioasa, are o reputatie a lucrului bine facut si virtuti reale.

http://chsonido.es/es/dac/78-jadis.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Il poti lua chiar sub 2000 daca il VREI cu adevarat . http://www.leboncoin.fr/image_son/606172231.htm?ca=12_s" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hondaru »

Partea proasta este ca titlul topicului este un gen de flame si de procesul etapei asa cum place Romanilor. Asa cum am scris si la alt topic am ascultat acum 2-3 zile MBL. Sistemul a sunat impecabil, insa pretul componentelor este prohibitiv multor conationali. Sursa CD (transportul ce foloseste o mecanica Philips Pro modificata in house) care costa " doar" 8800 euro spune o parte din poveste. La foarte scurti timp am ascultat un Pick-up Project cu boxe Manger amplificate cu lampa chinzeasca. Sunetul avea caracterul specific, de lampa + vinil. Suna MBL mai bine? Din punct de verede al iluziei auditive era perfect! Nu am ascultat Rapsodia Romana de pe discul cu Stokowski de la Living Stereo LPCD 45 mai bine nicaieri! Inchideai ochii si erai la concert. De fata erau si niste straini care nu auzisera ever de ea si pe durata celor 10 minute cat dureaza piesa i-am vazut batand ritmul din picior si leganandu-si capul in ritmul muzicii ceea ce m-a facut sa ma simt mandru ca sunt Roman! LP-ul a sunat rau? Doamne fereste! A sunat perfect, si acesta, dar caracterul sunetului era ALTUL.
Ce-i drept comparatia este fortata dar am facut-o la 15 minute distanta intre auditii. Ce vreau sa subliniez este ca orice sursa dpdv al suportului este buna atata timp cat are calitate inainte (CD, LP) cat si dupa. Ce-i drept pentru CD banii platiti pentru calitate sunt foarte multi, la LP placerea auditiei se obtine cu buget mult mai restrans. Degeaba ai un CD bun cu lant acustic slab, se va simti o mica diferenta poate, dar emotia se transmite?!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hondaru »

Ideea mesajului de mai sus a fost ca se poate obtine placere si cu bani putini. De aceea cea mai buna sursa audio este cea pe care o ai si ti-o poti permite ca tot timpul iarba vecinului e mai verde e bine stiut!
Mea culpa: titlul topicului este bun in contextul local, lipsa dealerilor si a echipamentelor de pe piata (showroom) ne forteaza sa bajabim si sa incercam un brainstorming poate ne mai alinam sufletul...
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

Am auzit si eu sistemul de top MBL , impresionant si atit .
Daca nu aveam ce am reusit sa cumpar acum as fi luat sistemul Swissonor ascultat la Munchen . Boxele BACH 8 http://www.swissonor.ch/Products.php?lg=en" onclick="window.open(this.href);return false; cu difuzor concentric , amplificare mica pe lampi si pickup . Abia m-am dat iesit din acea camera , am negociat si pretul cu vinzatorul si tot sistemul costa mai putin decit boxele actuale . Aici se poate vedea sistemul http://hifipig.com/wp-content/uploads/2 ... onar_5.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

Sa fiu mai exact cu MBL . Sistemul care mi-a placut e primul din link http://www.monoandstereo.com/2013/05/mu ... rmany.html" onclick="window.open(this.href);return false;
In schimb sitemul mic cel alb a fost o varza , se poate descrie cu un singur cuvint METALIC este a cincea foto din link .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by remoteviewer1 »

In domeniul audiofil totul se reduce la gusturile personale si la "antrenamentul" urechilor, un sistem audio poate fi godlike pentru cineva si "decent" pentru alti ascultatori. E greu de discutat in acest context, pentru ca un sistem audio canta diferit in conditii diferite, in functie de componente, bibileala infinita, nu mai zic sistemele de top. In acest caz niste boxe ce canta superb in sufrageria unui audiofil pot sa fie doar neimpresionante la o expozitie, deoarece era camera de sticla si rigips si poate electronicele nu erau pe un matching bun(si invers). In plus sa judeci un brand numai dupa 1-2 setupuri (componente) ascultate nu mi se pare justificat. Numai un audiofil pasionat(de un anumit brand) si cu foarte multa munca poate scoate maximul din niste boxe(de top), sau un dealer ce se "specializeaza" in anumite componente si are vrea sa le scoata in fata(aici sunt si niste interese monetare la mijloc).

Asa numitele flame-uri de pe plaiurile mioritice mi se par comice, unele discutii ajungand in derizoriu, cateodata (mai rar) ajugandu-se la jigniri personale. Aceste discutii in contradictoriu alimentate si de existenta putinilor dealeri de pe piata par un pic penibile cand iesi pe forumurile din "afara" unde se discuta de genul: "eu am asta si imi place foarte mult, a ok eu am altceva si imi place la fel de mult". Basca ca am vazut recomandari (pe alte forumuri straine) de genul Naim cu Triangle (merg foarte bine cica....), ceea ce pentru unii ex-talibani ai unor dealeri locali ar fi de neconceput(adica sa amesteci sunetul adevarat british cu tzatzaiala franceza....dupa unii). Exista la noi si entuziasti vintage pentru care e mai important daca scula lor sterge praful pe jos cu apmlificatoare de XXXX euro noi, nu cum suna cu adevarat si cum i se potriveste in sistem.

Ca sa concluzionez intrun mod mai optimist, eu zic sa inlocuim vechea zicala romaneasca "sa moara capra vecinului" cu cea produsa de marketingul occidental "asculta si ai sa vezi".
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:In domeniul audiofil totul se reduce la gusturile personale si la "antrenamentul" urechilor
Foarte bine zis dar mai exista o chestie in acest domeniu MULTA PACALEALA . La un moment dat unii isi dau seama altii nu si toate bune si frumoase .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:E greu de discutat in acest context, pentru ca un sistem audio canta diferit in conditii diferite, in functie de componente, bibileala infinita, nu mai zic sistemele de top. In acest caz niste boxe ce canta superb in sufrageria unui audiofil pot sa fie doar neimpresionante la o expozitie, deoarece era camera de sticla si rigips si poate electronicele nu erau pe un matching bun(si invers).
Imi pare rau dar aici nu sunt de acord cu tine . Acel ceva care iti place la un sistem o sa iti placa in orice conditii , placerea nu va fi la fel de mare dar sigur iti va place .
Daca poti incearca sa mergi la expozitii pentru ca abia acolo iti faci o idee de ansamblu . Si inca o chestie , pe la toate expozitiile se incearca sa se obtina cit de cit un sunet bun (nu perfect).
Daca vei merge la magazinul X si asculti doar sistemul xx o sa iti para nirvana audiofila si asta pentru ca nu ai cu ce il compara imediat (memoria auditiva se pierde destul de repede). Daca mergi la o expozitie si asculti acelasi sistem xx dar alaturi cinta sistemul y , z ,..... atunci imediat il poti integra intr-o categorie .
Sfatul meu este sa incercati sa ascultati cit mai multe sisteme (nu de pe youtube).
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:In plus sa judeci un brand numai dupa 1-2 setupuri (componente) ascultate nu mi se pare justificat.
Aici as vrea sa imi raspunzi la o intrebare . Crezi tu ca daca nu iti place capul de serie de la o anume marca (care teoretic are cele mai putine compromisuri ) o sa iti placa ce este sub el ?
Mai simplu , daca nu iti place seria Platinum o sa iti placa seria Gold sau Silver ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by remoteviewer1 »

hersorin, la punctele 1 si 2 sunt de acord cu tine, cu toate ca nu am fost la multe expozitii audiofile deoarece in coltul asta de lume nu sunt multe, spre deosebire de bulgari de ex. care vad ca mai organizeaza ceva pe ici pe colo. Eu am afirmat anumite chestii din propria mea experienta(nu foarte vasta) deoarece am intalnit oameni care au spus ca au ascultat Wilson Alexandria si au spus ca nu au fost impresionati. Insa vad aceste boxe pe internet in multe sisteme audiofile (valoroase din sufrageria multor oameni), de ex. la prietenii nostri greci, si nu pot sa cred ca aceste boxe sunt "slabe" cu toate ca nu le-am ascultat. Eu cred ca anumite componente hi-end asa numit neimpresionante la prima vedere pot fi impresionante daca se munceste la ele.

Cu privire la punctul trei, as dori sa iti dau un exemplu din propriile tale scrieri pe acest forum . Din memorie imi amintesc ca spuneai ca seria Magellan nu te-a impresionat (nu a corespuns nevoilor tale) insa iti place seria noua Signature (care de altfel, imi place foarte mult si mie). Afirmatia precedenta e luata din contexte diferite si trebuie tratat ca atare, sper sa ma intelegi. In lumea audiofila se poate sa iti placa un produs Gold sa zic in detrimentul unui Platinum care are o conceptie poate un pic invechita sa zicem, nu se poate generaliza depinde de la caz la caz in functie de multiplele variabile de luat in considerare (buget, design, camera, matching, vise erotice reprimate, etc.).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

Eu sper ca va iesi si Magellan cu echilibrul de la Signature . La coerenta Magellan e clar mai bun si ar mai fi aturi dar pacat ca sunt alte neajunsuri .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by remoteviewer1 »

Sunt curios, trebuie sa le ascult mai in detaliu deoarece am avut o auditie de vreo 30 minute aproximativ (Delta cu amplificare pe lampi de la Unison), daca isi vor pastra ca si cele din seria mai veche Genese calitatile de best-buy(Quartet-ul era considerat de fondatorul societatii una dintre cele mai reusite boxe calitate/pret cu toata ca erau fabricate in China). Delta are pretul de lista dublu ca si Quartet, insa nu stiu daca si calitati sonore duble (calitatea de fabricatie imbunatatita simtitor + Made in France ce costa si el).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

Din punctul meu de vedere nu s-a dublat calitatea .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Micky »

momolo wrote:INTREBARE - care vi se pare cea mai buna sursa audio pentru orice om normal, adica pentru orice audiofil normal ?.....presupunand ca audiofilul este om! :lol:

Deocamdata avem parerea lui Romy The Cat din USA - cea mai buna sursa audio este..... tunerul FM care transmite LIVE un concert.

Avand in vedere ca Romy The Cat este in USA si avand in vedere ce am mai auzit la randul meu, parca nu l-as contrazice....Ar fi unele argumente pro.

Iata si discutia startata de el: http://www.romythecat.com/Forums/ShowPo ... =1330#1330" onclick="window.open(this.href);return false;
Salut dragilor!
Cat de fain este acest topic desi intrebarea este ca un sondaj de opinie, sugestia e una extraordinara.
Vreau sa va impartasesc din experienta mea care ar putea sa va puna pe ganduri si sa nu o luati in usor afirmatiile lui Romy The Cat.
In perioada cand traiam in USA, in zona unde locuiam eu si anume Boston era un concern media important WGBH care avea si un post radio de muzica clasica care emitea inclusiv concerte live de la Boston Symphony Orchestra. Acele concerte se auzeau extraordinar de bine pe sistemul care il aveam atunci acasa si era o placere sa ascult inclusiv in masina. Trebuie sa intelegem ca live-ul facut bine cu o sala simfonica de calitate care nu mai are secrete pentru sunetistii de acolo care stiau cum sa capteze sunetul si aveau la dispozitie aparate si emitator cu siguranta de calitate iti ofera auditii de inalta calitate cu toate problemele FM-ului pe care multi le stim.
Inclin sa dau dreptate celor de acolo care spun asta dar la noi unde poti asculta o transmisiune live?! Pe Romania Muzical sau Cultural FM printr-o legatura care face o conversie in digital prin satelit de la Metropolitan. Ne imbatam cu apa rece. Nu suna rau dar pe Romania Muzical mi-a fost dat sa ascult niste inregistrari (foarte rar si poate vechi) care dupa sunet par a fi din benzi si care suna foarte foarte bine, greu de comparat cu aparatele noastre din casa.
Ma rog, cred ca noi toti ar trebui sa incercam sa avem pe dupa posibilitati un tuner cat de cat decent (iar aici e complicat de delimitat unde e decenta, dar banii o vor face sigur) cu o atena exterioara daca nu unidirectionala macara una omnidirectionala mai buna si o sa vedeti ca se poate asculta muzica la un inalt nivel de calitate.

Eu totusi mai studiez si poate vreodata o sa gasesc un raspuns la intrebarea care este sursa audio cea mai buna din casele noastre!? Off mult de discutat si prea multe polemici. Fiecare ramane cu experientele lui. Important in toata treaba asta este sa ramanem deschisi si sa nu uitam sa fim si melomani.

Bafta la cat mai multa muzica buna!

Post Reply