Cea mai buna sursa audio.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

As putea concluziona, iesind din strictetea intrebarii, ca cea mai buna sursa in ziua de azi in casa unui om normal cu pretentii audiofile real sustinute, este combinatia pick-up + cd-player, dar completarea cu o sursa competenta pe baza de banda magnetica face cinste rack-ului respectivului audiofil, dovedind in acesta deschidere si maturitate in cautarea perfectiunii sunetului in orice aspect al lui. Multumit? :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

DBX-urile sunt foarte pretentioase si trebuie sa le ai setate corect si sa sti cum sa le folosesti. Prin anii 80 asistam la putina munca "de studio" unde am vazut si inteles mai multe lucruri din astea. Atunci le ceream daca pot proba si eu pe trancotele mele si radeau de mine cu vorba "Nu faci tu nimic cu astea!".

Si poate ai avut scule proaste, amplificare proasta, boxe aiurea de te plangi asa de fashait. Uite, iti pot arata un cassdeck (model 1980) care fara nici un Dolby, pe un sistem bun nu fasaie mai deloc. Evident, caseta buna, macar decenta.

Chiar o data m-am amuzat cand la un anume dealer sursa era un cassdeck (fara Dolby cuplat) ascuns prin spate si redand ceea ce trasese dintr-un player de peste 30.000 euro. Pe un sistem amplificare si niste boxe cu adevarat de top care redau tot. Intra in show-room doi vajnici audiofili si nu dupa multa vreme intreaba "- Ce-ai facut la playerele astea (erau Accu 800+801) ca suna mai bine astazi ?!" :lol: Evident, numai dupa o vreme le-a spus ca ascultau o trancota de cass deck de acum 30 de ani. :lol: Dupa aia le-a facut si comutare A/B dupa care respectivii au ramas mai mult ametiti.

PS - pentru mine cea mai proasta sursa este una digitala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by akaiofil »

momolo wrote: .....
PS - pentru mine cea mai proasta sursa este una digitala
.....
No, pai asta-i frumusetea si tilcul naturii umane: nu sintem toti la fel :). I inchipuie-ti ce plictiseala ar fi daca am lauda amindoi in topicul asta benzile magnetice analogice si am fi armonios pe aceiasi lungime de unda... :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Asa este. Ba chiar unii zic ca e trendy vinilul si analogul prin lumea noastra, audiofili si trancotari deopotriva. Cica e bizoniada vinilista, zic digitalii si urmeaza sa ne exploateze dealerii.

Diferenta este ca unii am trecut mai demult prin ce trec altii astazi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Un clasament de sisteme audio scumpe (home) ca sa rascoleasca matzele la trancotari! :lol:

:mrgreen: Image

http://www.theaterseatstore.com/most-ex ... me-stereos" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Gabriel_Wo »

Parerea mea este>cel mai mult ar conta calitatea discului, fie al analog, sau format digital.

Poti avea un cdplayer Mark Levinson, achizitionat din greu, cu 15.000 euro, sa pui in el un cd tras precum naiba si vei ingropa astfel, cel putin 13.000 de euro, din el :? :wink: , pe de alta parte poti avea o sursa de 6000 de euro, i l servesti cu un album matritat impecabil si vei avea perceptia, ca l ai apucat pe eroul mitic Orfeu, de picioare. Mai dramatic stau lucrurile la un pick up..te chinuiesti sa strangi o sacosa de bani pentru referinta de la Thorens, ii legi o doza simandicoasa si ii asezi pe platan un vinyl inregistrat slab, ca vai de steaua lui, ca sunt si din astea..surpriza va fi una extrem de neplacuta :| ..poti foarte bine sa asculti un LP american sau frantuzesc antic si de demult, asa bun de la mama lui si pus pe un pick up SH de 1000 euro, vei putea saruta muza Euterpe, direct pe buze. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Parerea mea este>cel mai mult ar conta calitatea discului, fie al analog, sau format digital.

Poti avea un cdplayer Mark Levinson, achizitionat din greu, cu 15.000 euro, sa pui in el un cd tras precum naiba si vei ingropa astfel, cel putin 13.000 de euro, din el , pe de alta parte poti avea o sursa de 6000 de euro, i l servesti cu un album matritat impecabil si vei avea perceptia, ca l ai apucat pe eroul mitic Orfeu, de picioare.
in opinia mea la vinyl e mai complicat de zis insa in digital chestia cu CD-urile bune e o marota. Eu consider ca cele mai multe CD-uri sunt bune, adica se mai poate spune ca alea proaste sunt minoritare.
Problema la digital e cu ce le redai si e mai acuta si mai complicata decat la analog (LP). Digitalul e mai complicat decat analogul.

Un sistem audio bun va reda bine majoritatea CD-urilor insa unul format gresit pe considerente "haudiofile" va fi extrem de selectiv, de unde ajung unii la concluzia gresita, "Mi-am luat scule haudiofile si trebuie sa arunc la pubela doua treimi din CD-uri care-s proaste!" In realitate e prost sistemul audio, asta e dovada, insa pentru multi e greu de acceptat ca un morman de scule scumpe poate suna pur si simplu prost.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

momolo wrote: "Mi-am luat scule haudiofile si trebuie sa arunc la pubela doua treimi din CD-uri care-s proaste!
Daca persoana respectiva asculta muzica comerciala (fel de fel de efecte de calculator) atunci pe un sistem high end ar trebui sa arunce mare parte din ele . Cum am putea compara Katie Melua cu Inna pe un sistem audiofil ? Va spun eu e dezastru .
Nu am nimic cu muzica romanesca dar singurele cd -uri facute cu simt de raspundere le are Stefan Banica JR . Am vazut si eu sisteme foarte bune distruse de un cd prost si sisteme ordinare ridicate foarte mult de un cd foarte bun .
Deci concluzia mea (generalizata) este ca Gabriel_Wo are dreptate 100% .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

hersorin wrote:Daca persoana respectiva asculta muzica comerciala
nici vorba. Cand am scris mai sus consideram ca genul de muzica de care mentionezi nici nu exista pentru cineva care stie de existentza notiunii de sistem audio format din boxe (de lemn! Oau!) si aparate separate conectate prin fire care se numesc "interconecturi".
Ca daca tinem cu orice pret sa avem dreptate punem in socoteala si discurile cu manele, cele cu muzica pentru gradinita, cele cu tot felul de grohaieli sataniste, etc, si uite asa discutam de minoritati si majoritati.
Eu m-am referit la genurile muzicale si discurile consumate de catre cei pasionati in domeniul asta al nostru.
Nu e frumos sa judecam gusturile oamenilor insa cine asculta Inna o face pe propria raspundere.

Asa ca, nestiind daca am 100% sau 62,754% dreptate, consider ca genul de afirmatii pe care le-am citat reprezentativ mai sus arata ca respectivul a ajuns cu "sculili haudiofile" intr-un stadiu de unde mai are mult de parcurs inainte (sau va ramane tot acolo neintelegand nimic niciodata :wink: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

Ai fi mirat daca ai vedea citi testeaza sisteme audiofile cu MP3 .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by RaimondAudio »

Mie mi se pare, posibil sa ma insel totusi, ca prima data cel mai tare intr-un lant acustic santajeaza inregistrarea. Adica daca la inregistrare nu s-au folosit scule cat de cat bune iar cel ce a produs inregistrarea nu este priceput vom avea de-a face cu un disc de tip gunoi. Eu la munca ascult destul de multa muzica sub forma comprimata de genul .mp3 si n-as putea sa spun ca ma deranjeaz alucrul asta. Sunt o gramada de inregistrari excelente in mp3(aac sau echivelente) plus o gramada si mai mare de inregistrari tot mp3 realizate ca naiba. Astea vor suna execrabil pe orice suport ar fi. Calitatea se diferentiaza destul de repede, chiar si pe mp3.

Inna la primele inregistrari regaseai calitatea dupa care nu stiu cine i le-a produs dar acestea au luat-o pe o panta descendenta puternica. Pe mine unul nu ma deranjeaza efectele din muzica daca acestea sunt implementate cu simt de raspundere si corect. Am ascultate destule inregistrari audiofile care nu exprimau nimic, un sunet mort din start. Bratul lung al inginerului de sunet cam face ca muzica sa fie muzica sau zgomot. In opinia mea, poate gresita, inginerul de sunet este piesa centrala.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by remoteviewer1 »

Astazi am avut "onoarea" prin bunavointa dealerului local sa ascult Sursa. Adica Audioaero La Source ce costa cat o garsoniera prin unele cartiere din Bucuresti. Boxele pe care canta Sursa erau Triangle Concerto si am avut o senzatie de zile mari. Am trecut prin muzica electronica si ne-am oprit la clasica (numai cd-uri "normale" ce se gasesc la noi in comert). Eu cred ca pe acel sistem orice cd am fi pus am fi auzit muzica (cele 2 boxe tronau semete in fata mea), adica adevarata muzica care nu vine din nicio directie, care te loveste direct la stomac, in care iti plac si chitara electronica, si vocile, si pianul si vioara, si o orchestra si un sintetizator. Bine, probabil trebuie sa platesti un anume pret... ca sa ajungi la acest nivel si probabil din punct de vedere economic e mult mai usor sa ai un cd de calitate decat un sistem tip apartament (la pret).

Intors acasa la "umilul" meu sistem care costa cat o garsoniera din capitala la pretul din anii 90 :D , culmea este ca nu am avut senzatia ca vreau sa le dau foc si sa le arunc cenusa pe geam. Chiar daca ai bani de Reno, e bine sa mai dai o tura cu un Ferrari din cand in cand, sa observi unde se situeaza varful pentru a sti mai bine la ce sa te raportezi (altfel poti ajunge sa ai asteptari nerealiste de la un sistem audio).

In concluzie eu cred ca cea mai buna sursa de muzica este un instrument muzical cantat live, si este si cea mai eficienta varianta din punct de vedere pret/calitate. Orice sistem audio cat de performant ar fi, are unele limitari, acum ceva vreme eram uimit de o cersetoare ce canta la acordeon in metrou, ce zgomot viu se auzea dintr-o janghina de acordeon...am ramas masca.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Gabriel_Wo »

Stand de vorba cu lutistul Hopkinson Smith, am aflat printre altele ca, la inregistrarea unui album se dau lupte grele in studiourile de inregistrare, mai ales dupa cortina.. :wink:

Adica, e loc de note false, fasolici, partitii pe care esti nevoit sa le repeti..nu e usor deloc.
Tot inginerul de sunet si producatorul sunt cei ce slefuiesc produsul finit si asta am aflat din gura celui mai bun lutist la ora actuala din lume, nu un orisicare..

Nu cred, ca ai vrea sa stai langa un violoncel, soprana sau o vioara, sa le asculti on stage, ca am ramane fara timpane.. :? :) Ce sa mai zici de concerte rock? Am avea inimile gaurite..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by acustik »

momolo wrote:INTREBARE - care vi se pare cea mai buna sursa audio pentru orice om normal, adica pentru orice audiofil normal ?.....presupunand ca audiofilul este om! :lol:

Deocamdata avem parerea lui Romy The Cat din USA - cea mai buna sursa audio este..... tunerul FM care transmite LIVE un concert.

Avand in vedere ca Romy The Cat este in USA si avand in vedere ce am mai auzit la randul meu, parca nu l-as contrazice....Ar fi unele argumente pro.

Iata si discutia startata de el: http://www.romythecat.com/Forums/ShowPo ... =1330#1330" onclick="window.open(this.href);return false;
..si tind sa cred ca are dreptate; cu conditia ca transmisia sa fie de calitate, iar receptia sa aiba cel putin 70dB, ceea ce inseamna un tuner cu o buna receptie si selectivitate si evident o antena pe masura. De fapt, as indrazni sa afirm ca in cazul acesta antena reprezinta pilonul central, pentru ca una e semnalul receptionat pe un dipol de camera si alta e auditia pe o antena Yagi pe 7 elemente catarata pe bloc, bine ajustata si orientata in plaja de frecvente haudiofile. :mrgreen:.
Evident ca nu exclud si celelate surse cum ar fi CD-ul, adica un CD player care sa fie capabil sa redea cam toate informatiile de pe disc. Ca fiecare CD player, marca, are alta amprenta sonora asta cred ca deja depinde de gustul fiecaruia. Eu de exemplu oricat de bine puse la punct ar fi de exemplu CS-urile din noile generatii de playere, parca tot mai mult imi place sunetul vechilor aparate cu TDA1541 de la Philips sau Marantz. Poate suna cam "trancotar" ce spun, insa cel putin pe mine ma sensibilizeaza mai mult acum in preajma sarbatorilor sa ascult de exemplu Handel - Messiah, For unto us a Child is born pe un vechi Arcam Alpha5Plus cu TDA1541A -made by Philips, evident. :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Gabriel_Wo »

Acustik, ce varianta Messiah, te bucura ?

Stiu ca, referintele sunt cu J. E. Gardiner, la Philips, 1982, o reeditare DECCA..Trevor Pinnock la Archiv Produktion, Christopher Hogwood la L Oiseau Lyre (Decca) si Sir Colin Davis, Philips, inreg in 1966..deci o un tandem Philips DECCA :)

Varianta Gardiner, care este printre primele discuri digitale din lume, pe langa o formidabila interpretare, are si o acuratete a sunetului de invidiat ! La fel si varianta cu Davis, din 1966, are o precizie superba, cei 4 solisti sunt pe val, cu toate ca, este veche de cand lumea..

Am un vechi Marantz CD 75 DX, Belgia, din 1988, cu CDM2 si TDA 1541A, un player tinut de rezerva. Detalii fine, inaltele articulate, mediile si vocile sunt frumoase, dar retinut in ce priveste transparenta ! Iti da impresia, ca as avea o batista fina pusa pe driverele castilor. Am avut un Unico CDP, DAC CS, 1 x ECC82 EH, ce avea un sunet mai slefuit si o transparenta accentuata, fata de Marantz . Dar si un pret mai mare, minim 10 ori mai mult, pe piata sh.

In schimb mecanica Philips CDM2 e mult mai fiabila decat cdrom ul TEAC Made in China, de la Unico, cu toate ca, este o diferenta de 20 ani, intre ele. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply