Tzarii si talibanii audiofili

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Tzarii si talibanii audiofili

Post by momolo »

Rusii au tzari si presedinti audiofili ! :D

http://iceaxe.livejournal.com/738534.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
On Friday Medvedev invited Vladimir Putin to his Moscow residence for a simple breakfast of milk and brown bread. The meeting was meant to reinforce the two leaders' unity and their humble love of patriotic dairy products.

Sharp-eyed bloggers, however, spotted Medvedev's extraordinary stereo lurking in the background. Experts estimated it was worth up to $200,000 (£130,000). It includes giant speakers, a CD player, amplifiers, and other expensive gadgets. It is not clear whether the stereo belongs to Medvedev himself – a Deep Purple fan and keen vinyl enthusiast – or is the property of the state, in this case the Russian Federation. Either way, it is a tantalising clue in a country where any mention of Putin or Medvedev's personal wealth is strictly taboo.

Bloggers seemed unimpressed by Medvedev's choice of audio equipment, much of it made in Britain (including a bespoke Avid Acutus Reference SP turntable, made in Huntingdon, Cambridgeshire, and two Swiss-made Daniel Hertz M1 speakers, costing a cool $75,000 a pair, it was estimated.)

One blogger, yarosh, declared: "The experts I've talked to tell me this is a bit of a vulgar stereo complex. There's nothing special about it. You can find something cooler and cheaper in Russia and, most crucially, with a superior sound." Others wanted to know why Medvedev had not bought a Russian model and whether he had paid for it himself or used taxpayers' cash. "If the stereo belonged to Obama, or any European leader, this would be a scandal rather than a joke," one blogger, westernstorm, pointed out.

Official photos from the meeting show Medvedev crouching down to change the CD. It is not clear, though, whether the meeting took place against a backdrop of Deep Purple and British rock from the 1970s. Putin, for the record, is said to prefer listening to patriotic ballads.

"Yes, Guy, thanks. The images are making waves for day among Russian audio sites. Unfortunately in Russia expensive playback is a part of “successful mad room décor” and prominent Russian love to pose wearing ridiculously expensive watches, behind the wheel of super- exotic cars or fingering an absurdly long-legged woman. I find it a bit chip and generally we in US went over it years back. The New England rich people do not have a need to show off. So, I am afraid that hi-fi decor that Kremlin press decided to use is no more than just a background décor, sort of still-life space holders. Why in fact I am afraid? I do not afraid, I do not care…

What however I feel is shameful in the images above, besides bad taste, is that fact that a president of a country and prime-minister of a county did not find own country audio to make the pictures. Presidents do not plug commercial products. When somebody from White House interviewed then they cover the Apple or IBM logos on computers and brands of microphones and cameras – WH is not a place for products placement. This is understandable and everyone works along with it. Even if a President does decide to use his office for commercial advertising then use products of your fucking country. I can’t imagine that Clinton, Bush or Obama would make picture from WH’ resentence while they are hugging a China-made turntable or a German vacuum-cleaner. I think the images above are a slip or this public relation office. If he wanted to demonstrate himself as an audio person the n it had to be products of his country."
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tzarii audiofili

Post by momolo »

Intrebare - oare Basescu ce sistem audio are ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Tzarii audiofili

Post by glucica »

momolo wrote:Intrebare - oare Basescu ce sistem audio are ?!
raspuns: Basescu are doar sistem :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tzarii audiofili

Post by momolo »

:lol:

Ma intrebam pe ce asculta manele ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tzarii audiofili

Post by momolo »

Impresionanta treaba! Rusii astia imi par rafinati. Daca erau doar niste ghertzoi ii vedeam cu o plasma cat peretele si un sistem BOSSE sau Bang&Olufsen plus o telecomanda ciumeaga pe mijlocul mesei.
Jos palaria pentru ei! Se cunoaste ca Rusia e cea mai tare piata audiofila la ora asta.

PS - nu oricine poate aprecia un magnetofon Technics! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lupulalb
Posts: 89
Joined: 26 Feb 2010, 11:11
Location: Romania
Contact:

Re: Tzarii audiofili

Post by lupulalb »

''daca mai postezi ceva cu continut politic pe forumul asta voi fi nevoit sa te banez.

Sa nu mai vad numele NICI UNUI politician sau nici un citat din presa cu directie la politica si politicieni.''

acesta este mesajul primit de mine de la tine ! sa inteleg ca numai TU ai voie si noi ceilalti/eu, nu ? ceva cosecventa se poate momolo ? sau trebuie sa murim de frica banarii ?
a si te rog fara mp ! scrie direct e mai barbateste !
Grigore Constantin Moisil (n. 10 ianuarie 1906, Tulcea - d. 21 mai 1973, Ottawa, Canada) :'' Legile tarii nu interzic nimanui sa fie imbecil ''
http://albulup.blogspot.com/

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Tzarii audiofili

Post by glucica »

Nu te supara, cred ca exagerezi. Pomenirea numelui respectiv nu s-a facut intr-un context politic - a fost o bascalie, mai degraba o auto-ironie nationala.
Pe de alta parte, nu mi se pare in regula sa postezi continutul unui mesaj privat. Daca nu ma-nsel, acest lucru e interzis pe orice forum.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Tzarii audiofili

Post by porto »

La noi aici in Montreal sunt multi rusi audiofili.
Au fost unii chiar la mine acasa si au cumparat o tabla Lenco ca sa o ia ptr modificat.
Mai stiu un magazin aici de vinyl care are patron rus si care are cam 100 000 de vinyluri si care avea mereu cand ma duceam pe la el f multe discuri puse deoparte ptr trimis casa in Rusia si toate discuri de calitate. Cand intri in magazin nu stii pe unde sa calci si e mare dezordine.
Dar totusi mi se pare ca aici chinezii sunt cei mai multi audiofili dintre toate natiile emigrante de aici ( cca. 130 !!!! ). Ei au multe magazine audio si mai ales in regiunea Toronto. Sunt extrem de amabili si rabdatori si se bucura ptr orice fleac pe care il cumperi de la ei contrar altor dealeri neaosi care strimba din nas cand vrei ceva "cipareala" de la ei.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Tzarii audiofili

Post by akaiofil »

porto wrote:La noi aici in Montreal sunt multi rusi audiofili.
Au fost unii chiar la mine acasa si au cumparat o tabla Lenco ca sa o ia ptr modificat.
Mai stiu un magazin aici de vinyl care are patron rus si care are cam 100 000 de vinyluri si care avea mereu cand ma duceam pe la el f multe discuri puse deoparte ptr trimis casa in Rusia si toate discuri de calitate. Cand intri in magazin nu stii pe unde sa calci si e mare dezordine.
Dar totusi mi se pare ca aici chinezii sunt cei mai multi audiofili dintre toate natiile emigrante de aici ( cca. 130 !!!! ). Ei au multe magazine audio si mai ales in regiunea Toronto. Sunt extrem de amabili si rabdatori si se bucura ptr orice fleac pe care il cumperi de la ei contrar altor dealeri neaosi care strimba din nas cand vrei ceva "cipareala" de la ei.
ceva e confuz: sint 130 de chinezi audiofili sau 130 de natii emigrante? :)

eu chiar nu inteleg de ce va mirati de rusi, si eu nu m-ash mira nici de bulgari. se pare ca ati uitat, dar atit muzica cit si software-ul si filmele au inceput masiv in romania prin intermediul lor, deci mi se pare normal sa fie mai implicati in domeniu, avind o experientza in domeniu mai veche decit cea mioritica (mai ales rusii care au si produs scule rusesti :) la greu).

se pare ca e o trasatura caracteristic mioritica (sau poate general umana) aceea de a uita de unde am plecat, chiar daca nu a fost neaparat un start corect (asta la general vorbind, fara legatura cu subiectul).
Cind le zic la colegii de virsta mea sa ridice statuie la bulgari, ca nu ar fi avut de unde (si chiar daca ar fi avut nu si-ar fi permis niciodata, multi nici macar acum) sa invete meseria care le tine acum familia decit din cd-urile cu software piratat de rusi/bulgari se uita la mine ca la masini straine....
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tzarii audiofili

Post by momolo »

akaiofil, statuia aia ar trebui sa aiba ca tema un pirat (slav, textul in chirilica). :lol: Evident, unii conationali il vor privi ca pe un haiduc pentru ca a luat de la bogati si a dat la saraci (dar pe bani). :lol:

lupulalb, idem zic si eu precum glucica.
Ca alternativa ai posturile TV Vuvuzela 3 si MacanealaTV ale unor susnumiti Vanticel (dormi linistit, feneiii vegheaza pentru tine) si Felix (care gaini nu a mancat iar fulgii pe la gura's naturali).
Aici pe forum nu se da voie la varsarea vidanjei (spre frustrarea ta). :lol:

Deci, cum spuneam, conducatorii Rusiei sunt audiofili.

PS - aveti ceva poze cu scule de comentat acolo. Cum o fi sunetul ?! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Tzarii audiofili

Post by akaiofil »

momolo wrote: ..... statuia aia ar trebui sa aiba ca tema un pirat (slav, textul in chirilica). :lol: Evident, unii conationali il vor privi ca pe un haiduc pentru ca a luat de la bogati si a dat la saraci (dar pe bani). :lol: .....
deacord cu tine. dar asta nu schimba realitatea, asa cum a fost ea (legala sau ilegala).
It's the music, stupid!

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Tzarii audiofili

Post by porto »

Era un pic cam aiurea ca sa stiu exact numarul chinezilor audiofili ! :roll:

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Tzarii audiofili

Post by akaiofil »

era o gluma :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tzarii audiofili

Post by momolo »

Exista 12 audiofili si in IRAN !

http://geek.me/unplugged/976/audiophiles-in-iran" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Tzarii si talibanii audiofili

Post by Obelix »

Vad ca au o predilectie deosebita asupra boxelor cu forme ne-ortodoxe... :roll:

Post Reply