Priza si Sunetul

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Gogu
Posts: 13
Joined: 23 Oct 2008, 17:41

Re: Priza si Sunetul

Post by Gogu »

Totusi daca punem in triplu ampliful inaintea cd-playerului acesta din urma nu va avea de suferit din cauza variatiilor de tensiune stiind faptul ca primul consuma mult mai mult?

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Priza si Sunetul

Post by MariusO »

Nu, caci acel triplu se alimenteaza dintr-o singura priza, iar consumul amplifului nu va afecta sub nici o forma alimentarea cd-player-ului.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Priza si Sunetul

Post by aurel pustiu »

Ba da , va conta, dar in acesta situatie intra in joc cativa factori. Unul dintre ei este puterea de moment a amplificatorului, sau mai direct curentul instantaneu cerut de amplificator. Daca amplificatorul va trebui sa debiteze 500W/canal in 2 ohm rezulta ca pentru ambele canale avem 1.000 Watt. Aceasta putere impartita la 2 ohm da 500 A la patrat, adica circa 23A daca rotunjim. Bateria de condensatoare cand se incarca de la transformator o face cu un curent cam de 10...15x mai mare, rezulta niste varfuri de curent de circa 200....300 A in secundar. Daca traful ,sigurantele si puntea redresoare ar permite, ar insemna ca pe 230V am avea cam 50...60A. Mai departe totul tine de rezistenta serie din circuitul de 230V, mai precis de rezistenta de contact a stecherului prelungitorului cu priza. Aceasta valoare variaza destul de larg, dar ca medie poate fi luata cu o valoare de 0,1 ohm. Rezulta o cadere de tensiune de circa 5V. Adica in loc de 230V ar cadea la 225V. Totusi, 50A x 230V da o putere instantanee de circa 10kW, iar casele normale au o putere instalata de catre Renel in jurul a 2kW. Automat ne dam seama ca amplificatoarele au transformatoarele si puntile redresoare destul de limitate in putere, ele sustin puterea continuua necesara si nu puterea de varf aparuta la incarcarea bateriei de condensatoare, actionand ca niste limitatoare de curent.

Tragand linie, putem conclude ca amplificatoarele de putere folosite la regimuri dure, nu ar trebui sa influenteze sunetul final livrat de cd-player, sau daca o fac aceasta influenta este minima in mod pactic. Daca vorbim teoretic, atunci lucrurile pot lua o intorsatura mai neplacuta.

In schimb, aparatele cele mai toxice sunt cele cu alimentare in comutatie fara corectarea factorului de putere al retelei electrice.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Priza si Sunetul

Post by MariusO »

aurel pustiu, asadar, intr-un final, concluzia este ca nu afecteaza...sau gresesc?Asta, lasand la oparte, desigur, valorile mai mult decat generoase ale amplificatorului exemplificat mai sus...

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Priza si Sunetul

Post by aurel pustiu »

In mod practic si curent influenta este minimala. In situatii particulare daca exista boxe dificile cu impedante de 2ohm,se asculta tare si amplificatorul este generos dimensionat, ar fi posibil pe perioade scurte si dese sa existe influente. Acestea ar fi mai semnificative daca ampliful are alimentare cu choppere. Pe scurt, sistemele hi-end sunt mai expuse tocmai ca nu au compromisuri care sa izoleze aceste probleme in mod natural.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Priza si Sunetul

Post by oake »

Sunt un om fericit...pe ''trancotele'' mele nu se prea simte diferenţa, dar pe pick-up da!
Fac reglajele de pe lume şi totuşi din când în când se simte o oarecare difrerenţă.
Sper că nu am intervenit prea târziu cu ''marea'' mea descoperire.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Priza si Sunetul

Post by aurel pustiu »

Influente exista in mod cert, dar intensitatea lor depinde de la caz la caz, in mod particular. Deasemenea mai interesant e de stiut cazul in care aceste influente sunt sesizabile. Lucrurile nu se transeaza clar in niciun sens, in nicio directie, depinde mult unde hotaram noi ca este limita perceptiei. Aceasta limita poate sa hotarasca daca exista sau nu o influenta. Haios este ca subiectivitatea individuala devine cumva hotaratoare, pe buna dreptate. Daca privim din perspectiva pur teoretica si avansata, adica daca privim lucrurile peste fizica clasica a corpurilor mari, peste electricitatea cunoscuta de noi , adica prin fizica cuantica, putem spune ca si atunci cand privesti un fenomen, deci doar il pivesti, implicit il influentezi, ii schimbi parcursul lui natural, normal, firesc. Dus la extrem s-ar putea spune ca pur si simplu noi influentam orice fenomen de care stim, auzim, il vedem, il pipaim etc..... Poate ca nu degeaba si expresii de genul "daca vrei poti sa muti muntii". Revenind la tema noastra, audio, influenta intre aparate exista, ba chiar poate fi masurabila si chiar destul de usor, dar stabilirea pragului de unde aceasta influenta devine deranjanta e pur subiectiva.Ce nu-l deranjeaza pe unul, poate fi sacaitoare pentru altul. S-ar putea stabili o normativa tehnica cu parametrii clari, dar ea nu ar avea valoare decat daca sistemul audio ar trebui sa indeplineasca niste standarde tehnice, eventual cu utilitate industriala.

Cata vreme in produsul final intra si placerea auditiei, parerea mea este ca termenul de audiofilie folosit actualmente este putin cam restrictiv, acest termen delimitand lucrurile foarte clar doar din perspectiva evaluarii distorsiunilor sistemelor audio. Ar fi nevoie de ceva mai mult, tocmai de aceea evolutia audiofiliei este departe de a se fi incheiat.

Va rog sa ma scuzati de aceasta usoara divagatie de la subiectul discutat.

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Priza si Sunetul

Post by AWDRobert »

aurel pustiu wrote:Influente exista in mod cert, dar intensitatea lor depinde de la caz la caz, in mod particular. Deasemenea mai interesant e de stiut cazul in care aceste influente sunt sesizabile. Lucrurile nu se transeaza clar in niciun sens, in nicio directie, depinde mult unde hotaram noi ca este limita perceptiei. Aceasta limita poate sa hotarasca daca exista sau nu o influenta. Haios este ca subiectivitatea individuala devine cumva hotaratoare, pe buna dreptate. Daca privim din perspectiva pur teoretica si avansata, adica daca privim lucrurile peste fizica clasica a corpurilor mari, peste electricitatea cunoscuta de noi , adica prin fizica cuantica, putem spune ca si atunci cand privesti un fenomen, deci doar il pivesti, implicit il influentezi, ii schimbi parcursul lui natural, normal, firesc. Dus la extrem s-ar putea spune ca pur si simplu noi influentam orice fenomen de care stim, auzim, il vedem, il pipaim etc..... Poate ca nu degeaba si expresii de genul "daca vrei poti sa muti muntii". Revenind la tema noastra, audio, influenta intre aparate exista, ba chiar poate fi masurabila si chiar destul de usor, dar stabilirea pragului de unde aceasta influenta devine deranjanta e pur subiectiva.Ce nu-l deranjeaza pe unul, poate fi sacaitoare pentru altul. S-ar putea stabili o normativa tehnica cu parametrii clari, dar ea nu ar avea valoare decat daca sistemul audio ar trebui sa indeplineasca niste standarde tehnice, eventual cu utilitate industriala.

Cata vreme in produsul final intra si placerea auditiei, parerea mea este ca termenul de audiofilie folosit actualmente este putin cam restrictiv, acest termen delimitand lucrurile foarte clar doar din perspectiva evaluarii distorsiunilor sistemelor audio. Ar fi nevoie de ceva mai mult, tocmai de aceea evolutia audiofiliei este departe de a se fi incheiat.

Va rog sa ma scuzati de aceasta usoara divagatie de la subiectul discutat.
Te scuz ... mie mi-a placut postul.
Robert
"doar trancotar"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Priza si Sunetul

Post by momolo »

aurel pustiu wrote: Dus la extrem s-ar putea spune ca pur si simplu noi influentam orice fenomen de care stim, auzim, il vedem, il pipaim etc.....
adanca treaba! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Priza si Sunetul

Post by momolo »

Apropos de priza, am observat ca multi nu stiu nimic legat de faza curentului alternativ si nici mare lucru legat de bagarea sculelor audiofile in prize cu toate ca exista tone de informatie pe forumuri/net.

Problema curentului e foarte complicata si bine zicea grecul acela care-si trasese sarma direct de la stalp, "curentul e totul".

PS - fericiti sunt cei care au conditionator Accuphase ! :wink:

PS2 - cand o sa am timp si chef o sa fac un desen despre cum se baga sculili in priza deoarece, vorba aia, o imagine valoreaza cat o mie de cuvinte (si o auditie valoreaza cat un milion de pareri si review-uri).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Priza si Sunetul

Post by PolyGram »

momolo wrote:Apropos de priza, am observat ca multi nu stiu nimic legat de faza curentului alternativ si nici mare lucru legat de bagarea sculelor audiofile in prize cu toate ca exista tone de informatie pe forumuri/net.

Problema curentului e foarte complicata si bine zicea grecul acela care-si trasese sarma direct de la stalp, "curentul e totul".
Cum e cu faza curentului mono-fazat? Cum se baga sculele in priza? Cat de complicata e problema curentului...audiofil?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Priza si Sunetul

Post by hersorin »

Polygram iti explic eu cum sta treaba cu alimentarea.
Ei doua fire de curent marca ta preferata de la dealerul tau preferat, un fir il bagi in gura iar celalalt il tii in mina dupa care iti bagi sula in toate sculele tale.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Priza si Sunetul

Post by SOLO »

PolyGram are doua saptamani sa se gandeasca daca vrea sa contribuie in mod civilizat si util la acest forum .
Hai sa ramanem on-topic si din respect pentru ceilalti forumisti .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

puiutu
Posts: 4
Joined: 01 Oct 2009, 20:44
Location: Brasov

Re: Priza si Sunetul

Post by puiutu »

Buna ziua.Nu am timp si nici nu excelez in "scris la tastatura",de aceea ma rezum la a face citeva precizari pe care ,cine este interesat le poate dezvolta mai departe citind pe internet sau,....
Nu stiu daca in Belgia avem cite 115V pe fiecare dintre cele 2 fire ,(presupuse unul nul si unul faza),dar este foarte posibil si daca este asa este nemaipomenit dpdv. calitate a curentului,deoarece acest tip de a transmite AC se numeste balansat si este folosit de catre majoritatea firmelor de renume care fabrica diverse echipamente de imbunatatire a calitatii curentului electric.Pun mai jos un citat din Stereophile care explica mult mai bine decit pot eu acest balansat/nebalansat al curentului alternativ la prize:

"Why balance AC? The AC grid was developed to safely deliver power over great distances, but it developed at a time when the principal uses for electricity were lighting houses and powering trolley cars. The system that evolved uses a three-wire distribution system: a ground; a neutral, tied to ground; and a "hot" 120V wire. This sort of system is "unbalanced," and can pick up noise along the way since neutral is never precisely at true ground potential. And then, modern appliances such as computers and digital electronics actually dump RFI back into the lines, greatly exacerbating the background noise level."

"Balanced AC ain't perzacktly new—I am told golf courses have used a version of it since the mid-'40s. But as the electrical environment has gotten more and more saturated with line-borne noise and RFI, an increasing number of equipment manufacturers have looked for ways to isolate audio gear from the power grid. Some have resorted to battery power, but balanced AC rejects common-mode noise—noise that is picked up equally on both legs of a balanced system—without requiring that the components themselves be redesigned. No wonder it's catching on."

Vreau sa mai completez cu ceva, in special posesorilor de PS-uri de la Accuphase.
Char si acestia, folosesc principiul balansat.Daca sunteti curiosi, masurati pe rind, cu un aparat de masura comutat pe AC intre cele 2 orificii din priza si clema de inpamintare si o sa gasiti intr-o varianta cca.140V si in cealalta 89-90V.
(impartirea nu trebuie sa fie neaparat identica,atit suma/voltajul sa fie cea pentru care aparatul a fost dedicat)
Varianta descrisa de unul dintr cei care au postat in acest topic, cu mufa privita
din partea cu pinii si latura mica sus...respectiv ca cea din dreapta este faza, este corecta ,cel putin dpdv standard.
I-mi cer scuze pentru interventie,dar legat de "calitatea curentului",care este determinanta intr-un sistem audiofil,trebuia sa aduc acestev lamuriri.....normal odata ce fac parte din membrii acestui forum

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Priza si Sunetul

Post by SOLO »

cer scuze pentru interventie,dar legat de "calitatea curentului",care este determinanta intr-un sistem audiofil,trebuia sa aduc acestev lamuriri.....normal odata ce fac parte din membrii acestui forum
Fiecare forumist are dreptul ( il sfatuiesc sa o faca ) sa-si exprime parerea , chiar daca e diferita . Gata cu scuzele si spor la butonat !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply