Chinezarii original chinezesti

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by puf »

Cine vinde la noi un astfel de convertor chinezesc DAC cu intrari optice si coaxiale la o calitate decenta si pret derizoriu.
Vroiam sa il cuplez la un media-center pentru redare FLAC, ripuri WAV, chiar si 24/94 in ideea de a avea un sunet mai bun prin conectare analogica la ampliful stereo cu incinte dedicate, mai buna decat prin conexiunea optic la receiverul 5.1 echipat cu sateliti si subwoofer.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by PolyGram »

Chinezarii original chinezesti cu nume european? Mie mi se pare o contradictie in termeni. Nu toate cele amintite si aratate sunt ORIGINAL chinezesti. Trebuie facuta diferenta majora dintre o firma originala 100% din China, un brand autentic chinezesc si un brad european care, la un moment dat, a ales sa-si mute productia sau o parte din ea, in China - din motive lesne de inteles.

Daca nu facem diferenta intre YULONG sau ShengYa si CREEK, atunci facem o tocana de legume din care nimeni nu va intelege nimic. Amestecam niste lucruri din nestiinta sau cu buna-stiinta? Vrem sa lamurim sau sa zapacim de cap pe cei neavizati?

Daca un Creek este o chinezarie ''original'' chinezeasca, la fel sunt atunci si Wharfedale, Quad, Audiolab, Mission, Luxman -chinezarii ''original'' chinezesti

http://www.internationalaudiogroup.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Istoria firmei Creek:

http://www.creekaudio.com/history.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by PolyGram »

puf, Dac-uri chinezesti de calitate si la pret decent gasesti aici:

http://74.81.84.8/~audioalc/cdplayer.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by momolo »

PolyGram wrote:Chinezarii original chinezesti cu nume european? Mie mi se pare o contradictie in termeni.
Mie mi se pare ca esti din categoria A.... sau mai degraba C ?! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by PolyGram »

Accuphase sau C.E.C

Sunt din categoria celor ce gandesc altfel :wink:
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by momolo »

PolyGram wrote:Trebuie facuta diferenta majora dintre o firma originala 100% din China, un brand autentic chinezesc si un brad european care, la un moment dat, a ales sa-si mute productia sau o parte din ea, in China - din motive lesne de inteles.
- mai precis si pentru ca gandesti "altfel", cum faci diferenta ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by PolyGram »

momolo wrote: - mai precis si pentru ca gandesti "altfel", cum faci diferenta ?
Aici intervine istoria. Unele firme audio AU istorie si AU FACUT istorie. Una dintre ele este si Creek. Daca Naim sau Accuphase isi muta productia in China, nu vor fi niciodata chinezarii original chinezesti.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by momolo »

Problema este ca unii traiesc azi numai din "istorie", de multe ori inventata de departamentul de marketing, unica contributie ne-asiatica la producerea unor aparate audio asa-zis ne-chinezesti. Problema e ca unele firme europene sau americane au ca unic obiect de activitate comercializarea aparatelor produse si PROIECTATE in China, aportul "albilor" fiind defapt numai pe parte de marketing si vanzari sau eventual al unor ingineri "albi" care stiu ce sa le ceara la inginerii chinezi pentru ca astia sa proiecteze si sa fabrice totul (pentru ca acolo toate facilitatile de productie si proiectare sunt mult mai ieftine si foarte eficiente) sau chiar simpla aplicare a chip-urilor chinezesti cu piese chinezesti.

Astfel, cand spun " chinezarii original chinezesti" spun defapt despre acele aparate produse/proiectate in China si declarate ca sunt produse si proiectate in China spre deosebire de acele aparate tot chinezesti proiectate si produse in China vandute sub numele si "istoria" unor firme cu bullshit dezvoltat in propaganda, marketing, vanzari si abureli, chestie care costa un adaos cam scump pentru fraierul mediu si mediocru.

Ce mai zic eu la subiectul asta e o alta problema - se vede ca in curand chinezii vor incepe sa conteze pe piata si cu numele lor chinezesti, adica la modul direct. Deja incep sa aiba cheia in mana, aproape toata productia si o mare parte din proiectarea pentru componente electronice se afla in China. Astfel, cel care produce componentele inclusiv chip-urile, le va integra cel mai usor, cel mai ieftin si in final cel mai bine. Cum lumea viitorului va fi eminamente digitala (astia ca mine suntem doar niste dinozauri ciudati cu un viitor incert), cheia va fi in mana celui care proiecteaza si produce chipu-uri electronice pentru ca integrarea va elimina din ce in ce mai mult "arta implementarii", mai ales in digital. Punem si faptul ca in China incepe sa se treaca la a 2-a generatie de electronisti si se invata serios cu burta pe carte (ei nu au timp si nici voie la droguri si alte distractii deastea), nu va trece mult timp pana cand oferta chineza va zdrobi inclusiv pe mica piata audiofila care, asa cum am spus, e din ce in ce mai mult digitala si infipta in USB.
Bonus, sa nu uitam ca Hong Kong face parte din marea China si a intrat cu un bagaj tehnologic deloc neglijabil. E posibil ca in viitor sa fie surprize si in privinta Taiwan-ului pentru ca asiaticii gandesc foarte diferit de noi albii.

Cam asta era ideea scrisa de mine pe un computer "made in China" vandut sub numele unui brand american care "a facut istorie" (si va deveni in curand istorie). Azi incepem sa avem din ce in ce mai multi "audiofili" computeristi care uita faptul ca au ca sursa un computer/laptop chinezesti. E prima componenta "made in China" din sistemul lor "audiofil", restul fiind deghizate, pe viitor urmand altele pe fatza, adica, chinezarii original chinezesti. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by puf »

Am intrebat specific de astfel de DAC-uri pur chineze, eram doar curios cum performeaza in comparatie cu "legendarele" gen DacMagic, la o fractiune de pret.
Am precizat calitate decenta nu pret decent, pret vreau derizoriu nu decent.Adica ce trece de 40-50 euro nu intra in discutie si aici includ transportul pana acasa.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by hersorin »

Ma bag si eu putin in subiect deoarece la un timp voiam sa imi cumpar un dac Lavry si era cineva, persoana importanta nu mai retin pe care forum care spunea ca un dac chinezesc cu pret in jumatate a fost mai bun la toate capitolele decit Lavry Da10. Pacat ca nu imi mai aduc aminte exact unde si ce model de dac era oricum era pe un forum romanesc. Poate nu este 100% adevarat dar oricum te face sa te gindesti un pic inainte de a cumpara.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by PolyGram »

Aa..., da, de acord.
momolo, de ce n-ai zis asa de la inceput?

Eu am avut ocazia sa aascult ceva chinezarii si, pentru banii lor, sunau foarte bine. La acei bani sunt imbatabile. Unele sunt chiar foarte bine proiectate, daca te uiti in interior zici ca e ceva hi-end. Ramane sa-si arate fiabilitatea in timp.

Ascultati asa ceva si mai povestim:

http://www.cattylink.com/page253.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.pacificvalve.us/BadaPurer38SE.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by momolo »

Ultima data eu am ascultat un DAC marca Xindac si pe bune ca la pretul lui de vreo cateva sute euro era chiar suspect de bun si inauntru excelent lucrat.

Ce am constatat mai ales in ultimii doi ani, chinezii au facut progrese foarte mari la calitate.

Dar totusi sunt amestecate, unele au inclusiv greseli de proiectare nasoale.
Am observat ca cel mai bine este de ales lucrurile scumpe de la chinezi, nu cele mai ieftine. Care oricum nici alea nu sunt scumpe raportate la piata audiofila extra-chineza.

Chiar si la productia de tuburi au facut progrese.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Chinezarii original chinezesti

Post by momolo »

Uitati pe mama tuturor siteurilor de vanzari chinezarii originale (from Hong Kong):

http://www.cattylink.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Unii producatori chinezi declara, numai de la Cattylink se pot cumpara produsele lor originale, garantat necontrafacute.
In general facaturile se vand direct de pe ebay insa acolo situatia e amestecata, exista si lucruri ok.

Aveti in site si calcul pentru transport in RO, tot tacamul. Evident, exista teoretic vama si diverse taxe insa depinde de obiect/obiecte si norocul fiecaruia.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply